Crin Antonescu, la Iasi: As fi vrut ca Blaga sa fie cu mine pe scena. Si cei care huiduie sa fie cu noi

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:26 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, in discursul de la Iasi de Ziua Unirii, ca ar fi vrut ca Vasile Blaga, aflat in public, sa fi fost alaturi de el pe scena si ca se gandeste la cei care fluiera si huiduie, el adaugand: "Trebuie sa facem din harul Unirii fapta, nu doar vorba".

Antonescu a sustinut un discurs scurt, de 5 minute, relateaza Mediafax.

"Inteleg ca sunt aici si reprezentanti ai opozitiei, dar nu langa noi, pe scena. Il salut pe Vasile Blaga si imi pare rau ca nu suntem impreuna acum pe aceasta scena", a declarat Antonescu.

El a mentionat si ca se gandeste la cei care aleg sa fluiere si sa huiduie.

"Gandul meu se indreapta si catre cei care aleg sa fluiere si sa huiduie, pentru ca si ei trebuie sa fie alaturi de noi", a spus Antonescu.

El a mai spus ca "trebuie sa facem din harul Unirii fapta, nu doar vorba".

"Niciun mare popor nu s-a ridicat decat prin unitate. Fara unitate, acest popor nu a putut realiza nimic din aspiratiile sale (...) Momentele de inaltare au fost cele in care am putut sa fim uniti", a spus Antonescu.

Liberalul a precizat ca in aceast zi romanii trebuie sa fie deasupra diferentelor dintre ei.

"Gandul meu respectuos si sincer este ca putem in aceasta zi sa fim dincolo, sa fim deasupra acestor diferente, sa fim uniti (...) E loc pentru toti, avem nevoie de toti", a spus presedintele Senatului.

La inceputul manifestarilor, presedintele Senatului, Crin Antonescu, si primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, au fost huiduiti, participantii scandand mesaje si impotriva premierului si a sefului statului, care nu participa la evenimente.

La manifestarile desfasurate in Piata Unirii din Iasi cu prilejul Unirii Principatelor participa mai multi ministri, intre care vicepremierul Liviu Dragnea, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, si ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici. De asemenea, sunt prezenti primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, prefectul judetului, Romeo Olteanu, si seful Consiliului Judetean, Cristian Adomnitei.

Manifestarile au inceput la ora 11.00, fiind precedate de sceneta "Mos Ion Roata si Unirea", interpretata de mai multi elevi si studenti pe scena amplasata in centrul orasului, pe scena amplasata in Piata Unirii din oras.

Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a ajuns in jurul orei 11.00, in Piata Unirii, el fiind huiduit de participanti.

In Piata Unirii din Iasi au fost mobilizati sute de politisti si jandarmi. In zona au fost amplasate garduri metalice, iar in perimetrul de langa scena au acces doar oficali si sustinatori ai partidelor.























5006 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Alaturi de tine...?????????? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:33)

    polonyca [utilizator]

    Adica cei care te huiduie......sa fure alaturi de tine , sa distruga tara alaturi de tine..???? Tu chiar crezi ca oamenii astia sunt imbecili ??? O sa vedeti voi....
    • +24 (24 voturi)    
      Va mai amintiti,dragilor? Acum doi ani era bine? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:15)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      "Preşedintele Traian Băsescu a ajuns, luni dimineaţă, în Piaţa Unirii din Iaşi, unde au loc manifestările de Ziua Unirii, în prezenţa a aproximativ o mie de persoane, şeful statului fiind puternic huiduit din mulţime.

      Şeful statului a fost fluierat şi în timp ce fanfara interpreta primele acorduri ale imnului. El a primit apoi onorul din partea gărzii. În Piaţa Unirii din Iaşi, locul de desfăşurare al manifestărilor, s-au strâns câteva mii de oameni. Printre ei se află şi un grup de pensionari militari.


      Reprezentanţii PNL şi PSD, conduşi de Crin Antonescu şi Victor Ponta, au venit împreună în Piaţa Unirii şi nu s-au îndreptat spre scenă, ci au rămas în piaţă. la manifestări mai participă numeroşi oficiali locali, politicieni şi parlamentari."

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/basescu-a-fost-huiduit-in-timpul-festivitatilor-de-la-iasi-214303.html
      • +5 (5 voturi)    
        La fix cu argumentul (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:19)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        bravo!
        • +2 (2 voturi)    
          Anumite chestii se iarta, dar nu se uita... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:49)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Doar politicienii au o minte atat de scurta si sunt atat de convinsi de "importanta" lor pe lume, incat nu invata niciodata nimic si uita ca trebuie sa fie in primul rand oameni decenti, civilizati, empatici...

          Iar astia de acum de la putere se cred cel putin Buricul Pamantului...
    • +18 (18 voturi)    
      Adica... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:30)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Adica cat de unit ai fost tu bai Antonescu cu pd-l in vremuri de rastriste.... ati stat si ati huiduit si ati facut greva foamei. acu ne scumpesti din mila benzina si motorina. primesti ce ai semanat Antonescu si e doar inceputul.
  • +15 (19 voturi)    
    Uniti salvam... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:43)

    triciupa [utilizator]

    ... confuzia din capul romanilor, o salvam de la pieire (in loc s-o secam dintr-o sorbire...) si o fixam bine acolo, asa cum a vrut gio. Asadar ii huiduim si pe plagiator si pe Basescu pentru ca nu-i asa, sunt la fel, exact cum spune gio. Ce conteaza adevarul? Huiduim la gramada, impartial ca tot romanul, ii bagam in aceeasi oala in asa fel incat nimeni sa nu mai fie vinovat (pentru ca sunt toti vinovati, nu?). Deh, asta e apararea statului de drept craciun-style.
  • +22 (22 voturi)    
    Expertii in fuierat ii bat obrazul lui Blaga? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:54)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cat tupeu sa ai dupa ce ajungi la Puterea tarii cu 70% si sa te plangi ca esti fluierat!

    Ce a facut USL incat sa nu merite fluieraturi?

    Voi credeti ca mai e nevoie de un lider al Opoztiei ca sa fiti fluierati pe strada, va inselati!
    • +13 (13 voturi)    
      Rationamentul asta..... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:03)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ....va functiona si daca , sa zicem , cineva o sa vrea sa va scuipe !!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Necalificatul asta, pe scena ? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:59)

    Plagarus [utilizator]

    25 de ani de lalaiala si mestecat vorbe fara noima , nu-l indreptatesc pe Crinul asistat bugetar, sa stea pe vreo scena, ci poate doar la un stalp al infamiei !
  • +4 (4 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:22)

    IancuJianu [utilizator]

    ...a inceput mamaliga moldoveneasca sa faca bolboroci?
  • +1 (1 vot)    
    pe surse (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:25)

    nash pandelica [utilizator]

    blaga este cel care ar fi organizat ..manifestarea.:))
    ca manifestatia a organizat'o nekita.

    mda. cine e pe scena, aspirand la o scena si mai inalta, trebuie sa ia caimacul :))
  • +5 (5 voturi)    
    Crin, nu te duce capul (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:57)

    OmulNou [utilizator]

    Crin, tu crezi ca vrea cineva inafara de slugile USL-ului sa stea langa tine?
  • +7 (7 voturi)    
    A ajuns un flecar dublu repetent (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:09)

    Wanheda [utilizator]

    sa vorbeasca la Iasi de Ziua Romaniei. Bratienii se rasucesc in mormant acum.
    Ccacarau, tu te-ai fluturat prin politica toata viata si doar ca sluga. Ce relizari ai tu mai omule, ca sa te consideri demn de Romania?
    Valabil si pentru Bagabondul VV Dottore Poanta.
  • +1 (1 vot)    
    Sigur! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:13)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Toată ţara să fie lîngă voi şi să transformaţi 70% din 40% în 100%, ca pe vremea lui Stalin.
    A se scuti cu libidinoşeniile!
  • +1 (1 vot)    
    dom prof (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:27)

    nash pandelica [utilizator]

    vox populi dom profesore !