Adrian Nastase, pe blog: Propun corectarea legii gratierii printr-un articol care sa precizeze ca 'Dispozitiile acestei legi nu ii sunt aplicabile lui Adrian Nastase'

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 15 decembrie 2013, 12:51 Actualitate | Politic

Fostul premier Adrian Nastase scrie pe blogul sau ca propune o solutie pentru ca legea amnistiei si gratierii sa treaca, si anume introducerea unui articol care sa precizeze: “Dispozitiile acestei legi nu ii sunt aplicabile lui Adrian Nastase”.

"Sunt putini cei care pun in discutie necesitatea adoptarii, dupa anumite intervale de timp, a unor reglementari referitoare la gratieri (ultima lege de acest gen a fost adoptata in Romania in 2002). De altfel, legi de acest gen au fost promulgate, in ultimii ani, in aproape toate statele membre ale Uniunii Euroopene. Deci, principiul este acceptat si in tara si in spatiul juridic al UE. Ce incurca atunci adoptarea unei asemenea legi, dupa 11 ani de la ultima reglementare pe acest subiect? Se spune ca ar fi vorba despre EVENTUALE efecte ale legii gratierii in legatura cu dosarele mele," scrie Nastase.

"De aceea, propun, ca solutie, corectarea legii gratierii (si amnistiei) printr-un articol care sa precizeze: “Dispozitiile acestei legi nu ii sunt aplicabile lui Adrian Nastase”. In acest fel, nu ar fi afectati de neadoptarea unei astfel de legi cei care s-ar putea califica (poate ca ar trebui revazute pragurile de pedeapsa vizate, care par destul de ridicate)," puncteaza el, explicand in continuare: "din moment ce autoritatile statului roman au acceptat in lista de conditii impusa de Comisia Europeana, anul trecut in vara, includerea unui punct distinct ce impunea restrangerea dreptului suveran al presedintelui Romaniei de a-si exercita competenta de a gratia UN ANUMIT cetatean al republicii (Adrian Nastase), ce ar putea impiedica legislativul tarii sa procedeze in acelasi fel, exercitandu-si prerogativele in acest sens?"

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3053 vizualizari

  • +39 (43 voturi)    
    Demnitate, ceva? (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:00)

    Florin Cj [utilizator]

    Fii barbat! Ce-i care ti-au numarat ouale au fost crunt dezamagiti!
    • +23 (25 voturi)    
      :))))))) (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

      dati-ar Dumnezeu sanatate.Wow ce-am ras....
      • +1 (1 vot)    
        va dati seama El Insusi (Luni, 16 decembrie 2013, 10:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        e la podea, nu mai da cineva decat un scuipat asa cum s a aplicat pe reporterii Latrinelor Ieri, Infractorul Adrian Nastase, nu poate sta in banca lui pentru ca nu il baga cineva in seama..mare lucru ar fi ca prezenta de la adunarea pesedeilor de acum o luna sau doua sa I fost sponsorizata de el..ca s ail mai vada lumea pe sticla..cu ce bani ? e o intrebare retorica..la fel cum va intreb cu ce bani isi plateste avocatii si perudiciul din dosar Trofeul Calitatii
    • +12 (16 voturi)    
      Error (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:49)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

      *cei care ...
      • 0 (2 voturi)    
        Completam... (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:46)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

        Si nici mihailestilor si orezariei nana...
        • 0 (2 voturi)    
          a produce materie prima (Luni, 16 decembrie 2013, 10:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          pentru hrana nu e Infractiune, a FURA cu buna stiinta din Avutul Public este CLAR definite de Codul Penal, am venit cu acesta precizare inrucat indifferent daca iti place orezul sau nu si TU stai intr o locuinta..mai mult sua mai putin asemenatoare cu Mihaileanu, chestie de ghinion, sau noroc, tu sti EXACT cum esti
  • +20 (20 voturi)    
    rhat's a good one ! (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:04)

    nash pandelica [utilizator]

    umor de ..sinugigas. :))
  • +27 (27 voturi)    
    Mai..... (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:09)

    polonyca [utilizator]

    ......da tie chiar nu iti este rusine , cat de cat ??? Penalule....
  • +33 (33 voturi)    
    domnule bou Adrian Nastase (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:10)

    rakleta [utilizator]

    Propune sa nu avem nici o gratiere, nu avem nevoie de asa ceva. Cel putin pentru noi astia cinstiti nu ne e de folos.
    Ba chiar din contra ne face un deserviciu punandu-ne pe picor de egalitate cu toata sleahta de gratati.
    • +6 (6 voturi)    
      NB (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:03)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

      se vrea amnistiere, nu gratiere!
  • +31 (31 voturi)    
    cit de los puteti cobori (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:13)

    elwis [utilizator]

    de ce invocati tarile din UE ? aratati o tara care sa aiba atitia parlamentari , ministri puscariasi/puscariabili , plagiatori, scoliti 'la apelul de seara' , care sa aiba un prim ministru plagiator si un fost prim ministru atit de ' norocos' incit sa fie mostenitorul tuturor matusilor bogate din tara , a carui nevasta ridica cu geanta banii din bancile din viena sau...nu merita sa le enumeram ! v-ati lansat 'amintirile ' din puscarie sub afisul ambasadei din viena, i-ati promis scursorii de bolcas ca-l duceti in CC...! asta e pretul pentru ca v-a 'aparat'? batjocura unui popor intreg care a gasit niste oameni curajosi sa va zica :'gata, ajunge ! furaciunea si nesimtirea au limite, pina si la noi ! '
  • +28 (28 voturi)    
    Martirule! (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:13)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    esti mai tare ca Berlusconi, smecherul ala s-a-nvartit de arest la domiciliu, tu ai suferit in inchisorile basiste fara sa cracnesti. Si tot sacrificiul a fost in zadar, poporul majoritar ti-e nerecunoscator, chiar si cand te voteaza cu 70%.

    Fii tare! Arata-i poporului majoritar ca mai poti sta la bulau inca de zece ori pe atat si tot nu vei ceda santajului de-a te recunoaste vinovat de gainariile astea ce ti-s puse-n carca! Incepe si tu o campanie prin care sa-i convingi si pe Voiculescu, Dragnea, Fenechiu et co sa te urmeze! Luptati pana la capat din inchisorile basiste!
  • +10 (10 voturi)    
    Ia mai du'te domnule (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:14)

    Ion B [utilizator]

    In aia'a mamii dumitale!!!
    Pamantul nu se'n varte in jurul feselor tale, n'ai inteles?
    N'ai inteles ca esti istorie?!?
    NB
    Aceasta postare foloseste cuvinte alese si ne-ofensatoare la adresa fostului PM.
  • +27 (27 voturi)    
    Normal.... (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:14)

    Mileu [utilizator]

    Asa se intampla pe vremea ta. Tot ce misca era taxat cu 10%-15% de "Doamna Nastase" prietenii stiu care .... Ai vrut sa fi un Despot Voda si ai terminat la Jilava. Cei dinaintea ta au terminat cu capul pe butuc, dar se pare ca perseverezi...Poate, poate.
    • +3 (3 voturi)    
      Procurorii (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:07)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

      ar fi trebuit sa puna in fruntea listei de capete de acuzare TRECEREA FRAUDULOASA A FRONTIEREI CU VALORI NEDECLARATE. Peste 10,000 $ nedeclarati se confisca pe loc si persoana e deferita justitiei. E lege MONDIALA.
      Nastase si-a trimis banii in China prin echipajul unui avion Tarom.
  • +27 (27 voturi)    
    Propun... (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:18)

    not_you [utilizator]

    ...ca blogul d-lui adrian nastase să nu mai fie citat de către HotNews.
    Sătul,
    N.
    • +9 (9 voturi)    
      sustin propunerea (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:37)

      terka [utilizator] i-a raspuns lui not_you

      .
    • +5 (5 voturi)    
      e utila totusi citarea, (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:50)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui not_you

      sa ne reaminteasca cit de penibil poate fi sinucisul. Mai ridem si noi, ca altfel, nu prea stiu cititori HN sa intre de capul lor pe blogul lui 'el insusi'.
      • 0 (0 voturi)    
        Sincer, (Luni, 16 decembrie 2013, 13:09)

        not_you [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        sunt de parere ca personaju' trebuie uitat (acolo unde-i e locul, fireste); citandu-i blogul, HN il mentine in actualitate...
  • +22 (22 voturi)    
    o sa faci (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:21)

    radiola [utilizator]

    Sugestii din spatele gratiilor dupa o saptamana.
  • +25 (25 voturi)    
    Nastase!! (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:31)

    swolf [utilizator]

    Eu zic sa te pregatesti de inchisoare, lasa blogurile, mai bine roag-o pe doamna Dana sa iti croseteze inca o pereche de cipici, ca iarna este frig si fularul... nu uita fularul! Doamne-fereste, te prinde vreun curent si racesti si iar trebuie sa vina politia sa iti smuga din mana in ultimul moment borcanul cu aspirine inainte sa iei o supradoza...
  • +23 (23 voturi)    
    Ha-ha. Cat umor... (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:35)

    Observator roman [utilizator]

    Dar nu-l invinuiesc. Simte apropierea funiei de par...
  • +20 (20 voturi)    
    Propun si eu (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:37)

    potaissa [utilizator]

    sa faci sinuciderea Reloaded. Dau eu cinste un Colt Peacemaker.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu dau (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:10)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      o bazooka. Eeee...
  • +15 (15 voturi)    
    Nastase neconstitutional (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:50)

    MirceaIo [utilizator]

    Cred ca Nastase a inceput iar cu "zeflemeaua". Ce propune el pare a fi neconstitutional. Nu stiu daca e posibil sa se faca o lege si el sa fie exclus de la amnsitie. In acest caz parlamentarii pot da o lege in care sa fie numai Nastase amnistiat !???
    • +3 (3 voturi)    
      Acesti borfasi... (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      pot sa treaca orice lege, inclusiv una care sa interzica mersul pe jos...
  • +12 (12 voturi)    
    Infractor de rand si nimic mai mult (Duminică, 15 decembrie 2013, 13:53)

    XtrO [utilizator]

    Domnule Adrian Nastase, cred ca va scapa un aspect important: prin hotararea instantelor de judecata si deci prin ispasirea unui anume timp in spatele gratiilor, ati intrat cu succes in 'societatea selecta' a infractorilor penali, de rand. Pe cale de consecinta, dumneavoastra impreuna cu colegii nominalizati mai sus, veti beneficia, la gramada, de prevederile legale, daca acestea se vor modifica. Marea majoritate spera ca NU. Nu va mai bagati in seama de unul singur, incercand sa va creati o aura de personaj demn de tragediile grecesti, fiti ceea ce sunteti de fapt: un infractor de drept comun, condamnat intr-un proces si cu alte dosare de urmarire penala pe rol. Nimic mai mult.
  • +11 (11 voturi)    
    Infractorul (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:07)

    vidoc [utilizator]

    Pai tu esti ultima lichea care ar trebui sa mai zica ceva in spatiul public.Chiar nu te poti abtine de a ne mai da sfaturi?Tu nu intelegi ca gratiat sau negratiat tot un infractor ramai?
  • +10 (10 voturi)    
    Corectie (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:08)

    FlorinCupcea [anonim]

    Eu propun corectarea realitatii: Adrian Nastase a reusit sa se sinucida! :D
  • +10 (10 voturi)    
    ce penbibil e infractorul asta (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:51)

    visio [utilizator]

    a lungit procesul ca aproape ieseam la pensie...
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:32)

    nash pandelica [utilizator]

    ar suna mai bine, nu se aplica celor ce se sinucid de buna voie.
    intentia se considera ! :))
  • +4 (4 voturi)    
    mai lacrimogen decit Fuego. (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:45)

    __alex__ [utilizator]

    Daca i-ar fi prezentat, probabil replica ar fi: Bombo, "I think this is the beginning of a beautiful friendship...."
    • +3 (3 voturi)    
      And... (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:19)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      they'll always have ...Jilava. How romantic...
  • +7 (7 voturi)    
    Aferim, Nascase! (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:04)

    Don Ciccio [utilizator]

    Suna meschin in gura stirba a unuia ca Bombo-Congo, dar nici departe nu este de sorgintea stupida a acelei aiuritoare "Martea Neagra" a vandalismului parlamentar, cu iz democratic.
  • +5 (5 voturi)    
    Constatare (Duminică, 15 decembrie 2013, 21:33)

    sile1 [utilizator]

    Nastase a ramas acelasi mistocar de doi bani.

    Naravul din fire n-are lecuire !!
  • +2 (2 voturi)    
    imi cer scuze pentru limbajul vulgar (Duminică, 15 decembrie 2013, 22:20)

    josusl [utilizator]

    ...dar acest individ il merita: hai siktir Adrian Nastase, vierme parveni si corupt, care-si inchipuie ca lumea se invarte in jurul lui. Alergate-ar romanii cu topoarele.