VIDEO Ce nu s-a vazut la TV la angajarea raspunderii pe descentralizare

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2013, 19:03 Actualitate | Politic

Coada la dat mana cu Premierul
Foto: Hotnews
In fata unor parlamentari care mai mult au stat pe tablete sau pe telefoane, fara Crin Antonescu la prezidiu, fara PDL in sala si sub privirile lui Liviu Dragnea - artizanului descentralizarii, premierul Ponta a tinut un discurs, marti dupa-amiaza, in fata plenului reunit al Parlamentului. Intr-o sedinta fulger, Ponta si-a angajat raspunderea in numele Guvernului pe legea descentralizarii, bifand poate cea mai rapida angajare de raspundere pana in prezent. La finalul sedintei, premierul a fost asaltat de parlamentari care doreau sa dea mana cu el.
  • Vezi mai jos un reportaj marca HotNews.ro cu imagini de la sedinta de marti a parlamentului



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5421 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    O sa fie bine (Marţi, 19 noiembrie 2013, 19:22)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu mai fiti circotasi! Sa ne centram cu totii atentia spre descentralizare. O sa fie bine. Ciinii vor umbla cu covrigi in coada. Bine ca avem multi ciini vagabonzi.

    Voi chiar credeti ca USL-ul poate nenorocii tara?! N-are cum. Cel mult o sa ne ologeasca. Nu poate sa ne omoare. Adica n-are cum sa ne omoare chiar pe toti. Ne refugiem in munti. O sa vedeti voi. O sa fie bine. Multa actiune si suspans. Ceva anarhie si citeva bite pe spinare, rangi in cap si dinti pe asfalt. O sa scapam aproape toti.

    Are cineva extraveral? Aaa ... stiu. Caut pe Mercador.
    • +9 (11 voturi)    
      interesant... eu sunt deja in munti! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 22:16)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      La cata "bunastare" am primit prin anii '90 de la PSD-istii lui Iliescu... nu pot decat sa le fi
  • +14 (16 voturi)    
    Dar oare la ce-i mai trebuie lui Ponta Parlament ? (Marţi, 19 noiembrie 2013, 20:28)

    Intermezzo [utilizator]

    Daca tot il şunteaza , ba cu ordonante de urgenta , ba cu asumarea raspunderii pe legi , la ce-i mai este de folos Parlamentul distinsului lider al PSD ? Mai exact , la ce-i este de folos acea majoritate de 70% pe care o detine USL-ul in Parlament ? Noi stim raspunsul : din cauza sabotajului lui Basescu cele 70 de procente nu sunt suficiente . Pentru contracararea lui Basescu si pozitionarea sa DEFINITIVA cu botul pe labele din fata ar fi nevoie de o majoritate cuprinsa intre 115 - 135 % . Pina atunci trebuie folosite tactici de gherila . Asumarea raspunderii pe legi e una din ele .
  • +15 (17 voturi)    
    Eu am vazut o sleahta de hoti! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 20:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Asta am vazut! O sleahta de hoti de la USL care devalizeaza si falimenteaza Romania calcand statul de drept in picioare si intreg poporul roman!
    Sunt tot mai multi romani care incepe sa le fie frica de acesti comunisti mizerabili care fura tot ce prind si sunt de o prostie si o incompetenta uriasa! Se va vedea la vot, ce i s-a intamplat lui Nastase e nimic. Ponta va intra in puscarie pentru subminarea economiei nationale!
  • +11 (13 voturi)    
    unde ati vazut voi legea? (Marţi, 19 noiembrie 2013, 21:16)

    timp tamp [utilizator]

    Tota nu si-a asumat raspunderea pe nicio lege , A BALMAJIT DESPRE PDL, BOC, BASESCU,
    eu nu am auzit un cuvintel despre lege, o lege care da de fapt da baronilor locali imense terenuri intravilane, baze sportive, cladiri, terenuri si sali de sport, spatii de vacanta( ce a mai ramas tabere, dupa jaful facut sub patronajul sotioarei lui Tonta prin 2001 -2004)
    • 0 (0 voturi)    
      nu te mira (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 22:11)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      PDL, BOC, BASESCU, sunt "nightmare" -urile lui Ponta...cosmarul de-o viata de PM a lui. Sa vedem dupa ce n-or mai fii astia, pe cine mai pune vina? Poate.....pe "Matusa Tamara"..cine stie? :))
  • +3 (5 voturi)    
    Fata (Marţi, 19 noiembrie 2013, 23:31)

    Dragos.C [anonim]

    Oamenii se comporta in general foarte detasati. Expresia fetei parlamentarilor lasa impresia ca poporul roman le are pe toate ba chiar mai mult.

    Peste tot zambete si facebook.

    Inseamna ca o ducem bine bă...
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta, Tata Moroilor si Boierii (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 2:57)

    Wanheda [utilizator]

    Tocmai si-au adjudecat mosia Romania. Dragi romani, studiati istoria...ca sa stiti cum sa va comportati, vremea iobagilor s-a intors.
  • +5 (9 voturi)    
    Fara PDL ??? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 7:02)

    Fisherman [utilizator]

    PDL a intors privirea in alta parte. Eu sunt mic, nu stiu nimic !
    Ponta-n pod beleste tara...
  • +3 (5 voturi)    
    Sper ca au reusit sa-i filmeze si sa-i pozeze (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 9:58)

    vladf [utilizator]

    Asa macar o sa stim pe cine o sa bagam la puscarie.
    Cand se va schimba puterea si fix peste un an cand intra un vigoare validarea unui referendum cu 30%, o sa fac o propunere de referendum, i care o sa cer permisiunea poporului roman ca sa ii spanzuram pe toti, in piata publica.
    Este posibil sa aibe o surpriza si sa avem o prezenta mai mare de 30% chiar mai mare de 50%.
    Facem o lista cu toti care au votat descentralizarea si gata treaba.

    Mai pe scurt, Romania a fost impartita in mici bucatele, daruite baronilor locali.

    Daca pana acum mai exista un teren sau cladire care apartinea statului si nimeni de la centru nu vroia sa faca o miscare pt. ca sarea presa pe el, acum vor fi toate transferate la nivel local, o sa urle gzeta de iasi ca nu stiu ce se intampla .... asa si?

    Din cate am inteles legea are cam 500 de pagini, oare poate fi citita in cateva zile? Dar sa depui amndamente sau sa analizezi, manariile pe care le-au facut?