Valeriu Zgonea: Sunt convins ca bugetele pentru Educatie si Sanatate vor creste incepand din 2014

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 3 noiembrie 2013, 13:34 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, se declara convins ca bugetele pentru Educatie si Sanatate vor creste incepand cu anul viitor. Si consilierul personal al primului-ministru pe probleme macroeconomice, Cristian Socol, a declarat duminica acelasi lucru.
 
"Sunt convins ca bugetele pentru Educatie si Sanatate vor creste incepand din 2014. Este o masura ce face parte din strategia Guvernului de a sprijini cele doua domenii de activitate prioritare pentru societatea romaneasca", sustine Valeriu Zgonea, potrivit unui comunicat transmis, duminica si citat de Agerpres.

Presedintele Camerei Deputatilor subliniaza faptul ca, pana in acest moment, Guvernul si-a respectat angajamentele asumate.

Si consilierul personal al primului-ministru pe probleme macroeconomice, Cristian Socol, a declarat ca cele doua domenii ar putea avea parte de o marire graduala a bugetelor incepand cu anul viitor.

"Incepand cu 2014 ne putem astepta la o crestere sustenabila a bugetelor pentru Educatie si Sanatate. Nu putem sa marim deodata, peste noapte, aceste bugete cu un procent considerabil, ci o vom face in masura in care rezultatele economice si spatiul bugetar o vor permite. Cert este ca aceste cresteri vor avea loc", mentioneaza Socol, intr-o declaratie transmisa tot duminica.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

385 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Fisa postului il obliga sa prezica! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 13:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Valeriu nu se pricepe la economie, la finante, la bugete, dar este un mare prezicator.
    A dobandit arta asta la scoala de sculer-matriter, facuta bine, olteneste.
  • +4 (4 voturi)    
    Atehnicul Zgonea (Duminică, 3 noiembrie 2013, 13:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    Toata lumea e animata de intentii bune.

    Dar unde am ascuns spiritul tehnic? Ce-am facut cu economistii de bun simt, care indica onest casa de bani goala? Ce-am facut cu inginerii care subliniaza dintotdeauna fluxurile economice limitate? Ce-am facut cu politistii si magistratii care arata de zeci de ani ca se fura mult? Ce-am facut cu istoricii care ne-au spus ca dispretul hotilor atrage saracia extrema si anarhia?

    Ce-am facut cu respectul pentru realitate? Traim in utopii economice imbecile. Realitatea o sa dea cu noi de pamint. Meritam toate durerile saraciei. Poate invatam ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    momeala tovarase..... (Duminică, 3 noiembrie 2013, 13:59)

    geocrin [utilizator]

    Vad ca la unii deja a inceput campania electorala.
    Noi cetatenii acestei tari nu vrem sa faceti noi promisiuni, ci sa va indepliniti promisiunile facute celor care v-au votat.
    Va cam jucati cu vorbele mari la fel ca tatucul vostru ceausescu.
    Si el folosea cuvinte ca: bunastare si democratie.
    Si atunci la fel ca si acuma inca sunt oameni care inghit si cred orice doar sa sune bine.
    VA cam jucati cu focul.....
  • +5 (5 voturi)    
    cum, bre? (Duminică, 3 noiembrie 2013, 14:23)

    zaboo [utilizator]

    le puneti voi apa zilnic si cresc pana la anu'??
  • +2 (2 voturi)    
    Ne lasi? (Duminică, 3 noiembrie 2013, 14:27)

    SantaK [utilizator]

    Minti de ingheata apele nea' Vali...de unde o sa luati banii? Aud? Si marmota invelea ciocolata...Vezi-ti de sacoul lui Cernea si nu mai debita aiureli, ca nu va mai crede nimeni!
  • +4 (4 voturi)    
    tovarasul Socol, trompetistul de serviciu (Duminică, 3 noiembrie 2013, 14:40)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    "Incepand cu 2014 ne putem astepta la o crestere sustenabila a bugetelor pentru Educatie si Sanatate. Nu putem sa marim deodata, peste noapte, aceste bugete cu un procent considerabil, ci o vom face in masura in care rezultatele economice si spatiul bugetar o vor permite. Cert este ca aceste cresteri vor avea loc", mentioneaza Socol.

    asadar este CERT ca vor creste DACA vor fi bani ramasi dupa acordarea de pomeni de inchis gura, sa nu cumva sa se zguduie prea tare guvernul Pontanocchio.

    Tovarasu Socol, Sanatatea, Educatia si Cercetarea sunt baza pentru o crestere economica sanatoasa. Un cetatean bolnav si fara prea multe-n cap nu are cum sa produca cine stie ce plusvaloare pentru societate. Ca sa nu mai vorbesc despre banii care ar intra in Romania daca ar oferi servicii de calitate in domeniul Sanatatii si Educatiei. Acum ingrasam bugetele altora.
  • 0 (2 voturi)    
    eset de competenta ANI (Duminică, 3 noiembrie 2013, 14:42)

    ics_11 [utilizator]

    cine sustine cresterea bugetelor pentru educatie si sanatate poate fi declarat incompatibil de catre ANI, pentru conflict de interese : sigur persoana sau persoanele care sustin alocarea de mai multi bani au rude sau colegi de partid care lucreaza in domeniul respectiv.
    prin urmare, ANI trebuie sa-si faca treaba si sa declare incompatibili pe cel sau pe cei care promoveaza cresterea cheltuielilor in educatie si sanatate.
    in plus, dna trebuie sa cerceteze prejudiciul adus statului ca urmare a cresterii cheltuielilor in aceste domenii.
  • +1 (1 vot)    
    lui zgonea (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:12)

    HoriaBradu [anonim]

    de unde???din taxe?sau din imprumuturi?nu o sa aveti bani nici de salarii daca continuati sa gituiti economia
  • +1 (1 vot)    
    Si eu sunt convins! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:46)

    minus [utilizator]

    O sa cada bani din cer.
    Banii din cer se vor adauga la cei veniti de la Rosia Montana Gold Corporation (ratiunea existentei RMGC, se stie ca este sa aduca la buget un porcoi de bani).
    In sfarsit se vede Luminita lui Ciorbea (cea de la capatul tunelului). A îmbatranit si o cheama Zgonea Luminita!
  • +1 (1 vot)    
    sigur va creste (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:47)

    timp tamp [utilizator]

    cu fix 2 bani, zvonea va gasi punguta si o va da la invatamant
  • 0 (0 voturi)    
    Marti... (Luni, 4 noiembrie 2013, 8:41)

    catalin72 [utilizator]

    ...cum zicea si stejarul !