Tariceanu l-a criticat pe Daniel Chitoiu in sedinta PNL de la Mamaia

de L. Pirvu     HotNews.ro
Joi, 29 august 2013, 20:20 Actualitate | Politic

Surse din interiorul PNL au declarat pentru Hotnews.ro ca fostul premier Calin Popescu Tariceanu a criticat intr-o sedinta a conducerii partidului activitatea ministrului Daniel Chitoiu si politica sa fiscala si a cerut conducerii PNL analiza activitatii acestuia.

Totodata, mai multi lideri PNL au ridicat problema imaginii PNL si a proiectelor pe care partidul le are. Ei sunt nemultumiti ca proiectele si intiativele partidului nu sunt vizibile sau sunt confiscate mediatic de catre PSD.

Sedinta conducerii liberale se axeaza pe gasirea unor strategii care sa aduca vizibilitate partidului.

Crin Antonescu i-a raspuns lui Tariceanu, potrivit surselor citate, ca daca exista nemultumiri se impune o analiza a ministrilor PNL si a cerut ca fiecare membru al Biroului Politic sa-si spuna opinia. Sursele liberale sustin ca Tariceanu nu a fost sustinut de alti liberali in criticile sale.

Tariceanu a mai avut in aceasta saptamina o declaratie dura la adresa lui Crin Antonescu, iar premierul Ponta a declarat cu o zi in urma ca fostul sef al PNL se numara printre cei trei ex-premieri cu care se consulta, alaturi de Mugur Isarescu si Adrian Nastase.

La sedinta desfasurata intr-un hotel din Mamaia, liberalii au discutat timp de doua ore despre doua proiecte controversate ale Guvernului Ponta: proiectul Rosia Montana si cel al gazelor de sist, fara a lua insa o decizie pe aceste teme.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2738 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    felicitari USL (Joi, 29 august 2013, 20:48)

    AndreiStaicu [anonim]

    eu ii felicit pe cei de la USL ca au aprobat proiectul de la Rosia Montana. De iesit scandal nu vad de ce ar iesi din acest motiv, pentru ca simpatia poporului e de partea lor din moment ce au avizat mii de locuri de munca
    • +18 (20 voturi)    
      Si munca, ca si hotia, (Joi, 29 august 2013, 21:08)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

      aduce si rezultate si probleme, si numai cand rezultatele depasesc cu mult problemele merita sa muncesti sau sa furi.
    • -7 (27 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 29 august 2013, 21:20)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

      Asa e, milionul de locuri de munca promise de idolii tai incepe cu prima mie, nu?

      Inca 1.000 de exploatari a la Rosia Montana si ne-am scos! Uraaa uraaa!

      Ce sa zic? Minte de uselist...
      • -14 (18 voturi)    
        Care minte? (Joi, 29 august 2013, 21:33)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Ca el posteaza copy/paste de pe fituicile trimise de la centru.
      • +16 (20 voturi)    
        Aoleu (Joi, 29 august 2013, 22:11)

        alecxs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Nu mai poți să citești comentariile de pe hotnews deloc. Cum zice unu ceva pozitiv, cum vine altul să-l atace....

        Nu progresăm deloc în felul ăsta....
      • +14 (22 voturi)    
        macar (Joi, 29 august 2013, 22:43)

        AndreiStaicu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        bine macar ca se incepe de undeva, nu cred ca ne strica miile de locuri de munca. Pana la urma, somajul este destul de mare in tara noastra, iar la Rosia Montana se ridica la 80%,daca nu ma insel
    • -17 (19 voturi)    
      simpatia cui? (Joi, 29 august 2013, 21:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

      A celor care croseteaza ciorapi si injura in timpul liber?
      • +1 (1 vot)    
        simpatie (Sâmbătă, 31 august 2013, 17:02)

        BogdanSimionescu [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

        nu cred ca este vreun roman sincer sa nu isi doreasca mai multe locuri de munca, deci acelora este simpatia pe care o castiga usl-ul dand drumul proiectului
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:35)

          rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui BogdanSimionescu

          Cei lenesi, carora nu le pasa de altii decat daca au ceva de castigat.
      • +1 (1 vot)    
        Ahaha (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:10)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Ce sa zic, adica nu are voie sa injure cand aia ii baga camera in fata cu forta? Femeia s-a enervat cand a fost hartuita, eram acolo si am vazut totu'
    • -12 (20 voturi)    
      ipocrizie marca USL (Joi, 29 august 2013, 23:03)

      albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

      criticarea proiectului Rosia Montana a fost o tema de campanie foarte mediatizata in evenimentele din Piata Universitatii care a dus la caderea regimului Boc.
      Un politician ca Ponta ar trebui sa fie consecvent. Nu poti sa critici un proiect pentru a castiga capital politic in fata unui adversar cazut la pamant si apoi, ajuns la putere sa te faci ca uiti. In fine, la Ponta ne arata ca e posibil orice. Cat timp individul este non-stop la Antena 3, idiotii cu minte scurta il vor crede oricate faradelegi ar face.

      In rest, abordarea mediatica a proiectului Rosia Montana este nefericita. Sa exploatezi resurse nu va face comunitatea mai fericita, oricate reclame s-ar face la TV . Dar idiotii trebuie sa creada ca aia care fac tampenii, o fac in numele bunastarii poporului ...
      • +1 (1 vot)    
        Dar ce (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:11)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

        Va face lumea fericita? Saracia?
      • 0 (0 voturi)    
        Ipocrizia (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:10)

        rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

        Ipocrizia consta in faptul ca premierul adopta legea dar apoi vonteaza contra.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu m-am gandit (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:40)

        rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

        intr-un timp ca poate realizase ca premier ce greu e sa creezi noi locuri de munca si de-aia a adoptat legea.
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:09)

      rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

      Se gandeste si razgandeste din pacate, nu ne mai putem baza pe el. E un neserios daca lasa balta exploatarea.
  • +16 (20 voturi)    
    calmati-va! (Joi, 29 august 2013, 20:59)

    nicupanait [utilizator]

    Astia incep sa se certe dupa ce au dat o veste buna atator oameni cand au spus DA proiectului de la Rosia Montana?! hai, calmati-va, rezolvati-va divergentele, ca aveti cel mai complex proiect minier de gestionat!
  • -14 (20 voturi)    
    cum asa ? (Joi, 29 august 2013, 21:44)

    MihneaR [utilizator]

    Pai n-a spus Ponta ca se consulta cu Tariceanu ?! Sau iar minte PrimPlagiatorul ?!
  • -15 (21 voturi)    
    6% (Joi, 29 august 2013, 23:41)

    VaseaV [utilizator]

    sunt 800 de locuri de munca initial si se vor reduce la 500 si ceva dupa un an. ce e si mai interesant e ca noi ne permitem o redeventa de 6% doar in anumite conditii, conditii care nu le vom respecta, iar in africa de sud redeventa este de 20%, isr tu ala primu feliciti furaciunea sau ce ? unde e diferenta de la 6% pana la 20 ? ba mai mult, avem si o participatiune de 25%... adica, veniti, va platim, luati aurul, lasati milioane de tone de cianura si apoi plecati! cum e asta ?
    • +1 (1 vot)    
      3600 si redeventa cea mai mare (Sâmbătă, 31 august 2013, 16:59)

      BogdanSimionescu [anonim] i-a raspuns lui VaseaV

      3600 direct si indirect, adica pe perioada constructiei, exploatarii propriu-zise, ecologizarii,dar si in domenii adiacente, iar redeventa este cea mai mare din Europa, in conditiile in care Spania si Finlanda au zero redeventa
    • +1 (1 vot)    
      Sunt 900 (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:11)

      indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      si apoi 2600. Mai calculeaza o data ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Daca era furaciune (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:12)

      rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Daca era furaciune atunci de ce au inceput sa angajeze deja oameni, sa investeasca in ei si in localitate, patrimoniu, epurarea apelor etc?
  • -15 (21 voturi)    
    Inca nu e tarziu (Vineri, 30 august 2013, 0:02)

    ipolitic [utilizator]

    Oricum, gasca asta de penali care conduce actual PNL-ul,
    e buna (cel mult) sa curete pantofii lui Tariceanu.
    Eu nu sunt un fan al lui, dar omul ARE prestanta unui
    prim-ministru, serios si cu tarie de caracter si nu este nici duplicitar,
    nici demagog peste masura, nici hot pe fata.
    Adica nu este un cacarau.
    Bine ar fi ca el si liberalii seriosi din PNL sa revina
    din amorteala asta timpa.Altfel, complicitatea lor criminala
    cu excretia uselisto-antenista nu va fi iertat de istorie.
    • -2 (6 voturi)    
      raspuns ipolitic (Vineri, 30 august 2013, 10:36)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Corect - Dl. Tariceanu cu toate greselile facute ca prim ministru nu se compara cu actuali guvernanti care fie din nepricepere sau rea vointa fac tot posibilul sa distruga cea mai ramas din economia si agricultura tarii,ca sa nu mai vorbim de sanatate, educatie sau cultura .
      • +1 (1 vot)    
        Daca e s-o luam asa, pana acum nici unul (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:12)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui Livut

        nu a fost in stare sa faca ceva cu proiectul de la Rosia Montana.
  • +1 (1 vot)    
    nu conteaza (Sâmbătă, 31 august 2013, 18:29)

    zave [utilizator]

    nu conteaza ca ai initiative dac nu duci lucrurile pana la capat. conteaza rezultatele. asa ca tariceanu putea sa aprobe el exploatarea de la rosia cand a fost cazul. acum se ocupa altii de investitii, de proiecte, deci ce vrea? sa primeasca el laudele?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:12)

      rebe_ka [utilizator] i-a raspuns lui zave

      Intai sa vedem ca duc pana la capat toata propunerea.