VIDEO Victor Ponta: Astept de la PNL o persoana cu experienta politica si imagine foarte buna pentru Ministerul Trasporturilor

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 august 2013, 12:08 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a declarat agentiei Mediafax ca asteapta, duminica, din partea PNL ca pentru Transporturi sa fie propusa o persoana cu experienta politica, imagine foarte buna si un profesionist in domeniu, adaugand ca "oficial" nu a respins un nume deoarece nu a primit o propunere "oficiala".

"Sunt absolut convins ca este interesul meu si al PNL ca cel care va ocupa functia de ministru al Transporturilor de luni practic, ca luni trebuie sa depuna juramantul, este o persoana cu experienta politica, cu imagine foarte buna si profesionist in domeniu. Nu am respins o propunere oficiala, pentru ca nu mi s-a facut o propunere oficiala, ce a spus domnul Antonescu aseara este adevarat, propunerea mi se va face maine, dupa sedinta PNL", a spus Ponta sambata.

El a amintit ca in acordul USL este prevazut dreptul prim-ministrului de a refuza sau a avea un ultim cuvant in cazul ministrilor, dar ca pana in prezent nu a fost niciodata cazul sa invoce acest drept.

"Sunt convins ca nu va fi cazul nici maine", a conchis Ponta.

Intrebat insa daca va accepta ca Nini Sapunaru sa fie ministru al Transporturilor in cazul in care aceasta va fi propunerea PNL, premierul a explicat ca nu doreste sa comenteze, deoarece s-ar grabi degeaba, si ca asteapta decizia conducerii PNL, insistand asupra faptul ca este convins ca va fi o propunere foarte buna "sau poate chiar doua".

Deputatul PNL Nini Sapunaru a declarat, joi seara, ca a fost sunat si intrebat daca accepta propunerea presedintelui PNL, Crin Antonescu, catre forurile de conducere ale partidului, de a prelua postul de ministru al Transporturilor, spunand ca a fost de acord si ca a fost autorizat sa anunte acest lucru.

Surse politice declarau, vineri, pentru Mediafax ca premierul Victor Ponta nu este de acord cu propunerea ca Nini Sapunaru sa preia postul de ministru al Transporturilor si i-a cerut presedintelui PNL, Crin Antonescu, o alta nominalizare pentru acest portofoliu.

Ulterior, presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, pentru "Gandul", ca nu a discutat cu premierul Victor Ponta despre nominalizarea pentru Transporturi, precizand insa ca "crede sincer" ca Nini Sapunaru este o "propunere cu multe sanse de nominalizare" in BPN al PNL.

Propunerea PNL pentru Ministerul Transporturilor urmeaza sa fie votata duminica in cadrul Biroului Politic National prin vot secret.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2257 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    a reinviat Alba ca Zapada? (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:22)

    codo [utilizator]

    De unde atata imagine buna, dle Ponta, cand insusi dumneata esti o imagine calamitoasa si guvernul a fost si este impodobit cu tot felul de poame asisderea? Imaginea buna se cultiva altfel, abia daca mai sunt o mana de astfel de oameni in toata clasa politica, de unde sa apara unul din ograda lui Crin si taman la ministerul transporturilor care ar trebui rebotezat MT banilor catre partid? Treziti-va, luati-va bagajele si plecati departe cu totii.
    • +9 (11 voturi)    
      Cata iporcrizie! (Sâmbătă, 24 august 2013, 13:26)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui codo

      In traducere USL-amista: "Astept un om care stie sa sifoneze bugetul statului, sa fure fara sa lase urme si sa faca jumate-jumate cu mine si PSD!"
  • -17 (21 voturi)    
    Cu parere de rau... (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:23)

    finutza [utilizator]

    ... constat ca pe zi ce trece, d-l Ponta gandeste din ce in ce mai mult ca d-l Basescu. Oare, la actul acela de coabitare, sa existe si un codicil secret? Nu m-ar mira...
    • +10 (12 voturi)    
      cu parere de rau (Sâmbătă, 24 august 2013, 13:32)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      imi confirmi ca pentru un uslac mediocru, manipularea si calomnia la care ati fost conectati ani la randul v-a omorat si ultima fara de decenta si bun simt civic...intocmai cum o chimioterapie omoara celulele.
      Altfel nu imi explic cum e posibil sa te opui unui act de justitie care are ca obiect un posibil infractor si un posibil fapt penal.... si pentru ce ?? Chiar toti penalii sunteti in stare sa ii inghititi si sa ii tolerati doar ca sa ii faceti lui Basescu "in ciuda " ?
      • 0 (0 voturi)    
        Postacii uslamisti au o logica ce sfideaza ratiune (Duminică, 25 august 2013, 0:48)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        iar cand nu mai au nici cuvinte incep sa trolleze, ca Vikttore, hamaiesc fara noima.
    • +10 (10 voturi)    
      MCV justitia (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:30)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      banii europeni nu pot fi gestionati de oameni certati cu legea..indiferent de cine este presedinte
      • +3 (3 voturi)    
        Vrei sa strici (Sâmbătă, 24 august 2013, 17:57)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        frumoasele vise a atator uslasi?
    • +3 (3 voturi)    
      as vrea sa ai dreptate (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:18)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      dar ponta nu este nici pe departe la fel ca base.
      pt ponta a inceput campania sa faulteze pnl-ul pana la alegerile de la anu. nimic altceva.
      nu este nimic secret sa pui oameni fara pete in functia de ministru. acest nini sapunaru are dosar penal la dna de un an de zile. crin stia asta dar o face doar ca sa-l provoace pe basescu.
  • +15 (15 voturi)    
    nedumerire (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:29)

    MihneaR [utilizator]

    Fenechiu si Szilagy indeplineau cerintele formulate acum de tine?!
  • +10 (12 voturi)    
    asteaptam si noi (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    probabil un procent apropiat de intreg va plaseaza pe toti sub incidenta legii...dorim ca cei care au devalizat tara sa raspunda in fata legii si averile sa le fie confiscate..
  • +3 (5 voturi)    
    pai.... (Sâmbătă, 24 august 2013, 13:44)

    gab0iu [utilizator]

    "MIssion impossible 4" cu Antonescu Crin in rolul principal...
  • +1 (5 voturi)    
    "O persoană cu experiență, un profesionist"?!? (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:25)

    qazpl [utilizator]

    Wtf. Păi pot să pună pe oricine, îi fabrică repede un doctorat și un CV, și gata. Hai că se poate!
  • +1 (3 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:34)

    nash pandelica [utilizator]

    pai daca tre' sa incheie contracutl cu Marfa chefere, atunci, s'avem pardon de imagine.

    daca e unul cu adevart bun, pune contractual la cos
    .
    poate ca asta vrea dottore, dar. sa nu fie el groparul privatizarii chefereului. bingo !
  • +1 (3 voturi)    
    ce rai (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:39)

    nash pandelica [utilizator]

    sunteti bre, de la h,n.
    ati schimbat poza p.m.(primul mincinos) dr.tonta.

    dece n'o mai puneti p'aia de anul trecut, aia cu zambetu' ala lat, usl'amic, promitzator ?:))

    asta o fi una de la vreo inmormantare, aaaaa ?!
    ca prea arata indurerat, crispat, plin de griji.
    n'arata deloc a omul intors din concediu, de la maiami .:))
  • +2 (4 voturi)    
    PINOCHIO! (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:42)

    schroedinger [utilizator]

    Poate Puiu Hasoti sau, de ce nu, Sorin Rosca Stanescu? Ce zici?
    Mai bine da-ti DEMISIA mincinosule!
  • +3 (3 voturi)    
    Johannis (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:04)

    HP [utilizator]

    Il vor desemna pe Klaus Johannis.

    Ati auzit-o prima data aici :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se baga Johannis (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:23)

      istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Nu se baga Johannis in mizeria asta. Este prea destept si corect pentru asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      halomis (Duminică, 25 august 2013, 0:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HP

      nu se da asa ieftin.
      el este pentru un post mai important.
      el e ..niamtz !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce bine ne-ar prinde clonarea lui Basescu! (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Degeaba asteapta michiduta sa se inscrie Traian Basescu in PNL!
    L-ar pupa ! Cum unde? Va las sa ghiciti.
    Asta este 'boala' lui michiduta : a inteles, in fine, dar nu poate sa recunosca public, ca 'pe Basescu nu-l poate inlocui decat Basescu'.
    Pe Basescu nu-l poate invinge decat Basescu !
  • -1 (3 voturi)    
    Maricel POPA (Sâmbătă, 24 august 2013, 16:03)

    SRA [utilizator]

    PNL nu are decat MAFIOTI, solutia cea mai buna Maricel POPA actualul secretar de stat de la Economie !!!

    Maricel POPA este un om de afaceri calit in economia de piata cu STATUL, verificat cu Judetul IASI si Primaria lui NICHITA !!! MOLDOVA ii apartine prin lucrarile si procesele avute, CFR Marfa este cunoscut de Maricel POPA precum buzunarul sau
  • -2 (4 voturi)    
    Cine musca din momeala (Sâmbătă, 24 august 2013, 16:05)

    Con_stan_tin [utilizator]

    va fi trimis de DNA in judecata cu sanse foarte mari sa intre la zdup. Un om cu capul pe umeri nu va accepta postul de ministru la Transporturi si Cacarau foarte bine face ca propune numai lichele, astfel curata clasa politica.
  • +1 (1 vot)    
    Mitrea sau Oprisan (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:40)

    timp tamp [utilizator]

    Mitrea ma, mitrea e cel mai bun, doar cfr-ul trebuie vandut la fier vechi sa ramana doar camionagii lui manivela!
    Si oprisan e bun ele stie cel mai bie sa asfalteze si sa dezapzasca drumurile
    Atfel pontancchio ar mai trage o teapa lui antenescu vacanta mare
  • +1 (1 vot)    
    Elena Udrea (Sâmbătă, 24 august 2013, 23:24)

    CatalinBanu [anonim]

    Eu zic ca merita: are imagine (ii place lui Base si Ponta), are experienta ( se pricepe la bani).

    Sau poate Sova :)
  • +1 (1 vot)    
    pai da!! (Sâmbătă, 24 august 2013, 23:58)

    T34 [utilizator]

    A si venit cel mai curat, sapunat si imbaiat baiat din PNL.
    Il cheama Nini, Nini Sapunaru (intocmai ca pe Bond, James Bond)!
    Va dati seama cum arata ceilalti membri ai PNL, daca asta e "cel mai curat" ?! :))
  • +1 (1 vot)    
    Se contrazice singur (Duminică, 25 august 2013, 0:22)

    Vlad-I [utilizator]

    Pai, parca acum cateva zile Ponta declara ca cei numiti sunt curati ca lacrima si li se fabrica dosare murdare, ticaloase si nedrepte.

    Declarand ca doreste " un ministru cu o imagine foarte buna " tradeaza ca cei propusi nu aveau o imagine si un trecut chiar curat.
  • 0 (0 voturi)    
    vrea o forma fara fond adica 100% imagine (Duminică, 25 august 2013, 11:41)

    fosta zoezoe [utilizator]

    CA SI EL! ponta vinde aer in punga pe care alegatorii usl il inhaleaza de 2-3 ori pe zi doar ca sa ramana fideli cauzei "fara Base" (pe care eu o inteleg "fara de lege") .Doar atunci mafia politica usl va putea sa guverneze cum stie ea de la tatucii ei. In acest scop schimba polaritati,inverseaza-reinventeaza scari ale valorilor, se adreseaza constant unui public zerodox politic si cultural lansand ineptii, sabloane, slogane, se face ca coabiteaza precum si ca nu coabiteaza, ca privatizeaza si ca nu privatizeaza, are grija sa nu-si asume nimic, dar nimic (cand el reprezinta de fapt functia cu cel mai inalt grad de asumare a raspunderii)....