Chiuariu la RFI : Exista tentatia de a face circ, daca lasam presa si ONG-urile la lucrarile comisiei de revizuire a Constitutiei

de RFI     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 12:23 Actualitate | Politic

Şeful Comisiei juridice a Senatului, Tudor Chiuariu, le răspunde ONG-urilor care au cerut acces la lucrările comisiei de revizuire a Constituţiei. El spune la RFI că "există o anumită tentaţie de a face circ, în loc să facem ce trebuie să facem şi anume o nouă Constituţie". Liberalul precizează că până acum au avut loc discuţii "mai degrabă tehnice" în comisie.

Mai multe organizaţii neguvernamentale, între care Active Watch, APADOR-CH şi Societatea Academică din România au trimis Parlamentului o scrisoare deschisă, în care cer acces la şedinţele comisiei de modificare a Constituţiei.

Tudor Chiuariu respinge acuzaţia de lipsă de transparenţă: "Deocamdată, un calendar până pe 15 mai există, în sensul că am hotărât ca această comisie să nu bruieze, să nu facă lucrări în paralel cu Forumul Constituţional. Am învestit Forumul Constituţional cu această misiune, de a consulta societatea civilă şi nu mai putem, până nu suntem înapoi sesizaţi cu un raport al acestor dezbateri, care să vină de la Forumul Constituţional înapoi la comisie, noi de principiu nu vom mai avea lucrări. Deci un calendar până pe 15 mai există în sensul ăsta şi a existat şi până acum. Tot timpul s-a comunicat ce vrem să facem, într-un mod transparent".

Şeful Comisiei juridice a Senatului precizează că "şedinţele comisiei, dacă vă uitaţi în regulamentul ei, pot fi publice. Au fost trei şedinţe până acum şi cu chestiuni mai degrabă tehnice, comisia de-abia s-a organizat, n-a început nici o dezbatere pe fondul revizuirii Constituţiei".

Continuarea pe RFI.ro












1199 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    este vorba despre constitutie (Joi, 28 martie 2013, 12:35)

    evoque [utilizator]

    in romania se face circ din orice, insa cu circ sau fara circ trebuie sa stie tot prostul ce se intampla cu aceasta constitutie.
    Daca constitutia este facuta cum a fost si pana acum doar prin prisma unor interese de grup si nu a interesului national este foarte grav, avem deja o experienta recenta cu actualul presedinte care interpreteaza constitutia cum vrea el.
    • 0 (0 voturi)    
      Este amuzant ca unul din exemplele... (Joi, 28 martie 2013, 21:17)

      Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ...de interpretare abuziva este chiar suspendarea presedinelui
  • +11 (11 voturi)    
    Auzi la el se face circ ...a scapat de la Marinesc (Joi, 28 martie 2013, 12:42)

    mnicku [utilizator]

    pai bai acesta sa-ti spun eu de ce :
    Constitutia e legea nr 1 si se pare ca vreti sa o smecheriti dupa placul repetentului . La cum lucrati pe ascuns sa nu vada nimeni - apropo somnorosul lucreaza sau se face - , prin canale sau tomberoane e si normal sa vrem sa stim programul .

    voi sinteti platiti din banii nostrii
    voi aveti obligatia de a lucra transparent fara smecherii
    noi n-am uitat ce ati facut vara trecuta
    .
    .
    .
    n+1 motive
  • +9 (11 voturi)    
    circul asta.. (Joi, 28 martie 2013, 12:43)

    sisif.sisif [utilizator]

    se numeste dezbatere, componenta de baza a democratiei pe care un imbecil la chiuariu o reprezinta, din pacate
    • +3 (3 voturi)    
      Stie ce vorbeste (Joi, 28 martie 2013, 14:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      din perioada in care au fost in opozitie. Era specialitatea lor. Nu ca s-ar fi schimbat de atunci.
  • +5 (5 voturi)    
    mai penelistule (Joi, 28 martie 2013, 13:05)

    un dac [utilizator]

    de cand sunteti voi atat de priceputi, incat presa si ong-urile nu ar intelege nivelul tehnic al discutiilor? sunteti praf, iar circ faceti voi, nu presa sau ong-urile. tu ai fost numit sef de comisie pastrand aceleasi criterii care l-au ales pe becali sef de comisie? ca sunteti pusi de acelasi circar, antonescu. vezi bai de minciunile tale in alta parte.
  • +5 (5 voturi)    
    are dreptate (Joi, 28 martie 2013, 13:46)

    sorin3 [utilizator]

    exista tentatia de a se face circ.
    Dar daca se desfasoara in secret exista posibilitatea de a face abuz.
    Intre posibilitatea de a face circ si cea de a face abuz, o aleg pe cea de a face circ.
  • +3 (3 voturi)    
    ********* (Joi, 28 martie 2013, 14:04)

    Andradda [utilizator]

    Incompetenta USL-amistilor are din ce in ce mai multe voci!
    ))))
    Ar fi chiar "circ" sa-l vedem pe Antonescu, in direct si necenzurat, vorbind despre democratie si Constitutie
    )))))))))))
  • +1 (1 vot)    
    Circ ???? (Joi, 28 martie 2013, 15:49)

    polonyca [utilizator]

    Mda.....tot niste derbedei politici ati ramas......!!!