Victor Ponta: Anul trecut nu am avut un referendum si tot n-am intrat in Schengen

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2012, 18:39 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat luni ca amanarea intrarii Romaniei in spatiul Schengen este o decizie politica si nu considera ca organizarea referendumului pentru demiterea presedintelui ar fi contribuit la amanarea acesteia, transmite Agerpres.

"Anul trecut nu am avut referendum si tot n-am intrat in Schengen. Deci deciziile politice, sigur, se pot baza si pe pretexte. (...) Am spus intr-o emisiune ca, din punct de vedere tehnic, Romania era pregatita inca de anul trecut sa intre in Schengen. Pe baza unei decizii politice a Olandei, daca nu ma insel, s-a amanat intrarea noastra in Schengen si a Bulgariei si este posibil din pacate anul acesta din nou pe baza unei decizii politice. Romania este pregatita si nu este doar meritul Guvernului USL, e meritul Romaniei", a declarat premierul, la Palatul Parlamentului, la finalul unei reuniuni a parlamentarilor USL.

Potrivit acestuia, daca tara noastra nu intra in Schengen, in mod sigur este o pierdere si pentru Romania, dar si pentru Uniunea Europeana, in conditiile in care s-a investit suma de un miliard de euro in securizarea frontierelor.

"In al treilea rand nu cred ca trebuie sa mergem pe ideea ca moare si capra vecinului. PDL-ul n-o sa castige prin faptul ca nu intram acum in Schengen, asa cum noi nu am castigat nimic anul trecut cand guvernul PDL nu a reusit sa intre in Schengen. Discutia era si daca anul trecut si anul acesta suntem pregatiti politic, dar eu chiar cred si ma astept ca cei de la PDL, in loc sa ne bage bete in roate, mai degraba sa vorbeasca, pentru ca fie ca a fost vorba de Olanda, de un prim-ministru din PPE anul acesta, fie ca e vorba tot de opozitie a cuiva din PPE. Niciun guvern de centru-stanga nu s-a opus nici anul trecut, nu se opune nici anul asta intrarii noastre in Schengen", a afirmat seful Executivului.

Referindu-se la declaratiile pe aceasta tema ale liderilor PDL, premierul a aratat ca, spre deosebire de "alti reprezentanti mai putin seriosi", presedintele democrat-liberal, Vasile Blaga, "a spus foarte clar" ca sustine aderarea Romaniei la Schengen, asa cum si PSD a afirmat, de altfel, din opozitie, ca sustine acest proces, cand era un alt guvern.

"Pana la urma, daca ai un minim de inteligenta, duci batalia politica aici, pe plan intern, nu la experti", a adaugat Ponta.

Premierul a mai spus ca a inteles un singur lucru in tot acest context - pozitia Comisiei Europene, exprimata in mod constant de presedintele acesteia, conform careia intrarea in Schengen se face pe baza unor standarde pe care Romania si Bulgaria le-au indeplinit.

"Dar, dupa cum stiti, deciziile se iau in unanimitate si daca anul trecut am fost amanati de catre Olanda, pentru ca era vorba de o coalitie de guvernare care pana la urma s-a si destramat, anul acesta exista pozitia care de altfel nu are nicio influenta a doamnei comisar - pentru ca nu e vorba de comisarul pe domeniu. Deocamdata nu avem o pozitie oficiala din partea unui guvern", a conchis seful Executivului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1513 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Guvernul USL (Luni, 3 septembrie 2012, 18:46)

    danbxx [utilizator]

    Cu asha guvern, ma mir ca nu suntem in Schengen'ul rusesc. Ala cu drept de libera trecere in Siberia.
    • -8 (8 voturi)    
      Tata lu'Roman... (Luni, 3 septembrie 2012, 20:46)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui danbxx

      Ala de-a fondat PD iti asigura trecerea p-acolo...pi unde mentionashi....
  • +13 (15 voturi)    
    Incredibil! (Luni, 3 septembrie 2012, 19:10)

    sylvyaun [utilizator]

    Omul asta joaca asa bine rolul de prost, ca o sa ajung sa-l cred!
    • +8 (10 voturi)    
      Mesajul: Vrem PUTEREA (Luni, 3 septembrie 2012, 21:38)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui sylvyaun

      "Anul trecut nu am avut un referendum si tot n-am intrat in Schengen. Deci deciziile politice, sigur, se pot baza si pe pretexte..."

      Consecinta logica a unui astfel de enunt este abisala! Ca si premisele!

      --------------------------------------------------------------------

      *PDL-ul n-o sa castige prin faptul ca nu intram acum in Schengen, asa cum noi nu am castigat nimic anul trecut cand guvernul PDL nu a reusit sa intre in Schengen.

      Care noi?!... Alooo!!! Domnule Ponta, in povestea asta, unde este tara pe care incercati s-o guvernati ?! Unde este ROMANIA?!...
  • +14 (18 voturi)    
    Anul trecut (Luni, 3 septembrie 2012, 19:15)

    aqualung [utilizator]

    Anul trecut nu erau condamnaţi nici Năstase şi nici Vântu şi nu era clar dacă noi mai tolerăm sau nu corupţia. Acum am fi trecut fluierând dacă nu vă băgaţi voi să stricaţi totul.
  • +17 (19 voturi)    
    Prost de bubuie (Luni, 3 septembrie 2012, 19:32)

    Berzelius [utilizator]

    Mai Mickey Mouse, anul trecut olandezii aveau suspiciuni ca in Romania democratia si statul de drept sunt cam subrede, ca legile sunt cam nerespectate. De-aia n-am intrat in Schengen.
    Anul asta nu mai e suspiciune. E CERTITUDINE! Si nu e vorba de pretexte, ci de purul si simplul adevar. Ia uita-te putin in oglinda.

    Si inca ceva: batalia politica (pt Schengen) nu se da in plan intern, ci pe plan extern, pt ca pe plan extern se construieste credibilitatea si pe plan extern se ia decizia referitoare la Schengen. Dar v-ati ocupat voi de asta, ati facut tot ce se putea sa aruncati in aer ultima farama de imagine pozitiva a Romaniei pe plan extern.
  • +12 (12 voturi)    
    ajunge cu declaratiile infantile ! (Luni, 3 septembrie 2012, 19:47)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    ajunge cu declaratiile infantile !
  • +13 (13 voturi)    
    explicatii SF de mitocan (Luni, 3 septembrie 2012, 20:12)

    mirceacr [utilizator]

    omul atat il duce sa scoata pe gura: explicatia pentru esec se face prin comparatie cu esecul din trecut !

    dupa mintea lui un esec prezent are motivatie trecutul ....poate c anu am intrat in Shengen pentru ca acu 70 de ani ne ocupau rusii ...sau poate pentru ca acu 120 de ani ne bateam cu turcii ...sau ca acu 1000 de ani ne bateam cu popoarele migratoare ...

    retardast om !!! isi da efectiv doctoratul de prostie si tupeu pe natiunea romana in fiecare zi care trece
    • +6 (6 voturi)    
      Doctoratul (Marţi, 4 septembrie 2012, 11:43)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Trebuie sa recunosti ca doctoratul in prostie si ,mai ales, tupeu l-ar lua pe bune ! :)
  • +9 (9 voturi)    
    anul trecut mai erau etape de parcurs (Luni, 3 septembrie 2012, 20:22)

    visio [utilizator]

    dar Plagiatorul sef nu intelege procesul...unele chestii "e" complicate...
  • +4 (4 voturi)    
    de fapt (Luni, 3 septembrie 2012, 21:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dottore plagiatore stie foarte bine ca in septembrie anul asta foarte probabil am fi intrat in schengen. Inca o gafa, inca o minciuna, si asa credibilitatea masterandului ponta este zero in occident, vorbeste doar pentru electoratul sau, cel harnic, cinstit si muncitor.
  • +7 (7 voturi)    
    dar cu 2 referendumuri pe an ? (Luni, 3 septembrie 2012, 22:27)

    geocrin [utilizator]

    Eu cred cu 2 referendumuri pe an, ar fi nejust sa NU fim primiti in shenghen.
    Trebuie mentionat si faptul ca anul trecut USL a muncit foarte activ pentru promovarea Romaniei si publicitate la Bruxel si NU numai.
    Trebuie stiut ca usl a muncit din greu neparticipind la lucrarile parlamentului, iar europarlamentarii usl, erau "romani adevarati''` spune-au ei.

    Merita vazut acest video !

    http://www.youtube.com/watch?v=TCkyGdzZoqI

    NU mai umblati cu cioara vopsita domnilor,
    Cind ai facut pe tine NU trebuie sa spui la nimeni.......pute si vorbele chiar parfumate NU elimina mirosul.
    Desteaptate romane !
    Cit depre argumentul lui poanta, este un argument pentru oameni cu minte scurta.
  • -1 (3 voturi)    
    parere (Marţi, 4 septembrie 2012, 12:50)

    Anonymous89 [utilizator]

    Nu am intrat in Schengen din cauza incompetentei fostei puteri de a rezolva problemele din vami,de a inlatura coruptia.
  • -5 (5 voturi)    
    Culegem "rodele" (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:28)

    AndreeaElena [utilizator]

    Este clar ca acuma tragem foloasele actiunilor lui Traian Basescu si a celor din clica lui politica!
    • +4 (4 voturi)    
      Un rod e ponta (Marţi, 4 septembrie 2012, 16:52)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      Fruct otravit, in general nu produce nimic ci cloneaza alte realizari. Modest intelectual si lipsit de discernamant minte asa cum respira. Nu se recomanda culegerea ci lasarea pe jos pentru putrefactie naturala. Interesanta ideia: Basescu e vinovat ca PSD a propus prim ministru un hot si minciunos iar PNL ca presedinte (de senat) un repetent lenes si cartofor. Oare Basescu se bucura acum ?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 4 septembrie 2012, 16:06)

    Alan_H [utilizator]

    Categoria Din putul gandirii...
  • +2 (2 voturi)    
    magnific!!!! (Marţi, 4 septembrie 2012, 18:40)

    asada [utilizator]

    Cata logica!!!! Cata profunzime!!!! Ce om politic!!! Cata anvergura!!!! Cata clarviziune!!!! Noua oamenilor astia de rand nu ne ramane decat....Am gasit!!!! SA TRAGEM APA!!!!!!