VIDEO Victor Ponta: Avem un zdrobitor sprijin popular. Guvernul va respecta legile si deciziile Curtii Constitutionale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 23:29 Actualitate | Politic

"Este o mare victorie pentru romani sa ai in jur de 9 milioane de romani care vin la vot. Este practic o victorie a lor si cred ca orice om politic care spune ca poate ignora vocea a 9 milioane de romani e rupt de realitate", a declarat premierul Victor Ponta intr-o conferinta de presa.

Declaratiile lui Victor Ponta:
  • Este o mare victorie pentru romani sa ai in jur de 9 milioane de romani care vin la vot
  • Este practic o victorie a lor si cred ca orice om politic care spune ca poate ignora vocea a 9 mil de romani e rupt de realitate
  • Realitatea intotdeauna se dovedeste mai puternica decat noi
  • Felicit MAI si institutiile care azi au organizat, ca si pe 10 iunie, in mod impecabil un scrutin extrem de complicat si precedat nu doar de tensiune politica, ci si de acuze aberante si abjecte de cele mai multe ori
  • Nu a existat niciun fel de disfunctionalitate majora
  • Acuzatiile de frauda s-au dovedit inca o data simple minciuni
  • Consider dupa alegerile locale ca aceasta prezenta masiva si rezultatul votului, spre 90% favorabil, reprezinta o noua legitimitate pentru guvernul pe care il conduc, in ciuda acuzatiilor care au depasit de foarte multe ori limite chiar si acceptate pe scena poltiica
  • Suntem un guvern cu zdrobitor sprijin popular. Este foarte clar ca masurile noastre se bucura de un sprijin al majoritatii populatiei
  • Datele finale le vom avea in urmatoarele ore, validarea sau nevalidarea va fi stabilita in baza acestor date
  • O prezenta masiva si un vot covarsitor intr-o anummita directie, aproape 3 milioane traiesc in strainatate, maghiarii au preferat azi sa nu participe, avem practic o majoritate zdrobitoare din romanii care au votat si sunt in tara
  • Avem obligatia sa nu-i dezamagim pe oamenii care azi au iesit la vot
  • Un presedinte ales cu 5 milioane de voturi si are peste 8 milioane de romani care nu-l mai vor ar trebuie sa reflecte mult mai serios la acest vot
  • Guvernul va respecta legile si deciziile Curtii Constitutionale si va actiona ca un factor de stabilitate si de progres, indiferent de validarea sau invalidarea cvorumului privind referendumul
  • As vrea sa fac un apel: cei care au vorbit sau vorbesc in de frauda ar trebui sa se uite la televiziuni si sa vada sutele si miile de oameni tineri care au stat la coada pana la inchiderea urnelor sa voteze sa-si ceara iertare de la acesti tineri

Ministrul de Interne, Ioan Rus:

  • Incidentele inregistrate nu sunt de natura sa determine pe cineva sa spuna ca referendumul e invalidat


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4756 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Cu toate (Duminică, 29 iulie 2012, 23:35)

    vasile-roaita [utilizator]

    Cu toate ca ati furat de at rupt tot n-ati reusit sa cistigati. Aum nu va ramine decit sa va dat demisia. Poporul roman nu va vrea. Si asa ne-ati facut de ris in Europa si in lume.
    DEMISIA ACUM !
    • +6 (6 voturi)    
      ''Ati alergat singuri, dar ati iesit pe locul 2''! (Luni, 30 iulie 2012, 0:57)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Cum bine zicea un comentariu - genial - la un articol pe aceeasi tema.
    • +3 (3 voturi)    
      la drept nu se cere aritmetica? (Luni, 30 iulie 2012, 8:51)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      dar la Catania sau la Oxford? Au reusit sa adune pt. ticalosia lor cam 6 milioane de buletine (inclusiv aia de la puscarie care aveau interdictie si inclusiv cei de la spitalele de psihiatrie). Restul pana la 18 milioane?
  • +22 (22 voturi)    
    inca ceva (Duminică, 29 iulie 2012, 23:40)

    comentez [utilizator]

    nota de plata pentru "distractia" asta cine o achita?
    • +4 (4 voturi)    
      cine a vorbit? (Luni, 30 iulie 2012, 8:53)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui comentez

      la o fraza era prim-ministru, la urmatoarea era seful PSD. De cand seful PSD vorbeste in numele guvernului RO????
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu . Pregatesti banii ca esti bun de plata (Luni, 30 iulie 2012, 9:09)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui comentez

      ai cistigat tot dispretul meu , nu meriti nici macar mila .JALNIC ....
      Da i-a spune sincer acum esti multumit ca ai furat mai mult decit PDL-ul ??? ca ei au furat 0 voturi - stim cu ei o treaba , da cu voi ????

      Haaa ...auzi la el a cistigat .
  • +21 (21 voturi)    
    Asta a vazut alt film? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:43)

    Baba.Ana [utilizator]

    Ce tot abereaza Ctrl+V-ul? Care 9 milioane? "Unul la primarie, unul la prefectura, doua la scoala de fete"??
  • +14 (14 voturi)    
    Aritmetica (Duminică, 29 iulie 2012, 23:45)

    gmarian [utilizator]

    44 % din 18 milioane fac 9 milioane!
    E CORECT!
    • +4 (4 voturi)    
      ...... (Luni, 30 iulie 2012, 0:49)

      Luigi34 [utilizator] i-a raspuns lui gmarian

      .....ai uitat sa-i scazi pe cei ce au votat "nu".... fara ei, usl-ul e undeva la 37%...;-)
    • +3 (3 voturi)    
      Eeeei, e doar un jurist dubios... (Luni, 30 iulie 2012, 0:59)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui gmarian

      si nu vreun matematician, de geniu :)
    • +2 (2 voturi)    
      Aritmetica! (Luni, 30 iulie 2012, 7:34)

      ionicavasile [utilizator] i-a raspuns lui gmarian

      44% din 18 mil egal 8 milioane. iar 85% din cele 8 mil. egal 6,8 milioane, aproximativ. Adica 37% din populatia cu drept de vot.
  • +16 (16 voturi)    
    Antena3 aici ca nu am unde sa scriu (Duminică, 29 iulie 2012, 23:48)

    VaseaV [utilizator]

    tocmai vin de pe site de la antena3(am intrat sa vad "fete mohorate" asa cum erau prezentate in comentarii pe hotnews) si au incept sa strice sus si tare ca latrina voiculesciana este boicotata si pe satelit si pe internet si ca rcs-rds le face si le drege... Eu am fost pe site la ei SI MERGEA BINE, SI SUNET SI VIDEO. La tv nush ce sa va spun ca am sters otv3
    • +6 (6 voturi)    
      adevarat (Luni, 30 iulie 2012, 1:19)

      Iulian_c [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      si eu eram stupefiat de minciunile panaramelor de la a3 , live-ul pe rds merge fara probleme .
      nesimtitul ala de chiriac scotea din 3 in 3 minute noi cifre (avea el informatii telepatice de la bec-ul voiculescu) , a ajus la 53 % .... sunt socat cum exista asemenea oameni care sunt complici de cea mai joasa speta ....
  • +23 (23 voturi)    
    V. Ponta, Comisia Europeana nu accepta (Duminică, 29 iulie 2012, 23:50)

    Law_and_Order [utilizator]

    lovituri de stat, chiar daca au sprijinul a 35% din electorat.

    Pregatiti-va sa primiti un sut in fund in afara Europei, smecherasilor ordinari.
  • +24 (24 voturi)    
    cine plateste (Duminică, 29 iulie 2012, 23:52)

    zigot [utilizator]

    dle ponta si dle antonescu, cine suporta cheltuielile referitoare la desfasurarea referendului/
    sunteti multumiti acum de rezultatul luptei ptr putere si in detrimentul romanilor?
    ce masuri s-au luat ptr dezvoltarea economica a Romaniei in trei luni de cand sunteti la putere/
    cu cat s-a devalorizat leul de cand sunteti la putere?
    de ce scad continuu estimarile de crestere economica a Romaniei?
    sunt intrebari la care romanii asteapta raspunsuri urgente
    mai am o rugaminte: lasati deoparte minciunile si dezinformarea care a caracterizat intotdeauna politicul.
    • +2 (2 voturi)    
      ?!?!? (Luni, 30 iulie 2012, 7:51)

      sssaaa [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      A crescut Euro ...si ministrul finantelor a zis cu gura lui ca e in ajutorul romanilor un curs mare........ce nu ai inteles...... ca in Romania toate salariile sunt in Euro si cheltuielile in lei ?!?!?!
  • +15 (15 voturi)    
    Oare (Luni, 30 iulie 2012, 0:31)

    JDK [utilizator]

    "...rezultatul votului, spre 90% favorabil, reprezinta o noua legitimitate pentru guvernul pe care il conduc"

    Sa mori tu? Initiem un referendum cu intrebarea: "Sunteti de acord cu demisia guvernului V. Ponta?"
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Luni, 30 iulie 2012, 1:38)

      Iulian_c [utilizator] i-a raspuns lui JDK

      nici guvernul nici parlamentul nu prezinta legitimitate,
      Eu personal nu recunosc actualul parlament ca unul legitim pentru ca majoritatea lui (cea care voteaza legile) e formata din condamnati definitiv, puscariabili cu directia de condamnati, si mercenari .
      Dar nu pot sa nu zambesc a speranta pentru ca,
      1. cu ocazia acestor evenimente pdl-ul s-a curatat de o parte din mizerie , sobolanii au sarit in barca care ia apa ,( sa speram ca nu mai sunt primiti inapoi ) de la multi puscariabili cati avea usl-ul acum are si mai multi . :))) .
      2. e un moment de respiro sa se intareasca alternativa politica

      p.s. ponta evolueaza de la ctrl+v la shift+del
      • 0 (0 voturi)    
        Te corectez . Corect este: format C:/ (Luni, 30 iulie 2012, 10:18)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

        apoi yes de 2 ori , si gata treaba .
  • +6 (6 voturi)    
    gata cu circul (Luni, 30 iulie 2012, 0:57)

    tanu [utilizator]

    domnule Plagiator te-am ascultat pe tine si resturile din USL dar poate te duci acasa tragi un somn ca de maine ai treaba:FMI este la usa,seceta in camp,leul la minimul istoric,etc!poate dormi cu programul USL (daca ai unul)sub cap asta in caz sa nu uiti ce ai promis celor 7,5 milioane de idioti pe ca i-ai prostit cu pensii, salarii,spitale si economie !
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate cu sprijinul (Luni, 30 iulie 2012, 1:02)

    Kayros [utilizator]

    44% dintre romani sunt ori necinstiti, ori imbecili, ori betivi influentabili ca-n Caragiale, cu toate ca am impresia ca cetateanul lui turmentat avea mai multa constiinta politica decat astia din PROCENTUL NEGRU al reprezentantilor Moscovei la Bucuresti.
  • +5 (5 voturi)    
    Wake up! (Luni, 30 iulie 2012, 1:02)

    niktig [utilizator]

    Alooo Tonto' Pai fa si tu ceva calcule... si vezi ca reiese ca ceea ce conduci tu ii masina proprie si nu un guvern legitim!
    Trebuie sa-ti traduc (sa te aduc cu picioarele pe pamant)?
    Prezenta la vot: 46% (tu deja ii faci pe toti ca tin cu USL-ul) uiti de 54% care au "zis NU" prin neprezentarea la vot. Dar sa nu uitam ca din cei 46% nu toti au fost pro Demitere! Cu alte cuvinte se mai adauga procente la cei care nu s-au prezentat. Cu alte cuvinte... tu te socoti castigator si daca votau 1% pentru demitere ca asa ai invatat tu la scoala "Dottore". :)
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Luni, 30 iulie 2012, 1:15)

    Lucian* [utilizator]

    Ne vedem la alegerile parlamentare, musiu Ponta.
    Somn usor natiune, USL are grija de tine si sa nu te miri cand te trezesti fara plapuma si pijama.
  • +4 (4 voturi)    
    MINCINOSUL POANTESCU (Luni, 30 iulie 2012, 8:06)

    geocrin [utilizator]

    Poanta inca o data ai demonstrat ca MINCUNA LA TINE ESTE EGALA CU RESPIRATIA.
    DEMISIA IPOCRITULE!
  • +4 (4 voturi)    
    nici in al 12-lea ceas (Luni, 30 iulie 2012, 8:23)

    dorinuca [utilizator]

    acest maimutoi nu renunta la aberatiile si minciunile pe care le imprastie in spatiul public! Acest referendum n-a fost despre legitimitatea guvernului , plagiatorule si mincinosule ! Ai sa vezi la alegerile din toamna ! Consider ca voturile dupa ora 21 au fost toate furaciuni de-ale voastre ! Socrii mei s-au incuiat in casa pentru ca umblau cu urna mobila pe la toate portile si la tara fiecare cunoaste pe fiecare si intamplator cu urna mobila umbla chiar vecina lor . Desi n-au avut cereri pentru urna mobila,umblau cu ea din poarta in poarta !
    Zici ca reclamatiile de frauda sunt minciuni? Dar cine te mai crede pe tine, mincinosul mincinosilor? Minti cu atata dezinvoltura incat iti crezi propriile minciuni ! Eu nu te mai cred orice ai mai zice ! Ai mintit cat nu mint altii intr-o viata ! Speranta mea este ca propriul tau partid sa te ejecteze , la fel cum va fi ejectat antonescu de partidul lui ! Pentru ca tu nu ai rusine si ai fi in stare sa vii in parlament chiar nevotat fiindca stii tu ca esti sustinut de popor ! Imi faci sila , ponto.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare ? (Luni, 30 iulie 2012, 9:01)

    Bogdan_1 [utilizator]

    S-a pus intrebarea referitoare la sprijinul pentru ponta ? mongoloidul manipuleaza fara rusine. Referendumul a aratat tocmai lipsa sprijinului popular legal pentru actiunile USL. Mai mult fiind focalizat pe demiterea ilegala a unui presedinte a fost in fapt un vot pe legalitatea unei decizii a guvernului si parlamentului ce au acum o grava problema de reprezentativitate si legitimitate actiunile fiind refuzate de populatie.
  • +1 (1 vot)    
    Oare ? (Luni, 30 iulie 2012, 9:01)

    Bogdan_1 [utilizator]

    S-a pus intrebarea referitoare la sprijinul pentru ponta ? mongoloidul manipuleaza fara rusine. Referendumul a aratat tocmai lipsa sprijinului popular legal pentru actiunile USL. Mai mult fiind focalizat pe demiterea ilegala a unui presedinte a fost in fapt un vot pe legalitatea unei decizii a guvernului si parlamentului ce au acum o grava problema de reprezentativitate si legitimitate actiunile fiind refuzate de populatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine ignora (Luni, 30 iulie 2012, 9:36)

    xolv [utilizator]

    Dar referendumul din 2009 cine il ignora de 3 ani ??
  • 0 (0 voturi)    
    scenariu (Luni, 30 iulie 2012, 9:43)

    rezis [utilizator]

    Intr/o tara civilizata cine pierde felicita pe cistigator si toti se apuca de treaba! Urmeaza demisii de onoare (ponta plus antonescu) si lucrurile merg mai departe! Gata s/a terminat! Urmeaza cu totii sa ne ocupam de Romania! Orice vorba pro sau contra spusa aiurea inseamna timp pierdut si devalorizarea leului! Romanii au hotarit de fapt: terminati cu prostiile si la treaba!