Victor Ponta: Tarile din estul Europei nu pot fi tratate ca tari de nivelul II in UE. / Va rog sa spuneti la Bruxelles ca eu si domnul Viktor Orban nu semanam

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:24 Actualitate | Politic

Tarile din estul Europei "nu pot fi tratate ca tari de nivelul II in UE. Exista aceasta tendinta la nivelul Europei de a trata tarile din aceasta zona ca tari cu probleme. Eu cred ca tarile din aceasta zona au adus un plus UE si nu merita sa fie tratate ca tari de categoria a II-a", a declarat sambata premierul Victor Ponta, in cadrul unei intalniri cu prefectii la Mircurea Ciuc. In ceea ce priveste relatia cu Ungaria, Victor Ponta a admis ca "Am vazut o tensionare a relatiilor noastre produsa de implicarea presedintelui Parlamentului (ungar - n.red.) in campania electorala pentru alegerile locale." Victor Ponta le-a mai cerut reprezentantilor autoritatilor locale si judetene din Harghita, Covasna si Mures sa mearga la Bruxelles si sa le spuna celor de acolo ca "nu seamana" cu premierul Ungariei, Viktor Orban.

"Va rog un singur lucru pe cei care saptamana viitoare veti fi la Tusnad, la scoala de vara. Va rog sa mergeti cu mine si cu domnul Orban la Bruxelles si sa depuneti marturie ca nu semanam, ca toata lumea ne confunda acum in Europa. Si eu cred ca dvs care ne cunoasteti si pe unii si pe altii veti spune, ca fiecare e diferit, sigur avem prenumele la fel", a spus Victor Ponta.

"In toamna, comunitatea si minoritatea maghiara va avea numarul de reprezentanti in Parlament pe care-l merita in baza voturilor dvs. Vreau sa va reamintesc ca si atunci cand eram intr-o mare batalie politica cu guvernul din care facea parte si UDMR am spus ca cel mai important lucru este ca minoritatea maghiara si fie reprezentata in Parlamentul Romaniei, in structurile locale, sa existe o reprezentare pentru ca daca lasi o minoritate in afara deciziei abia atunci se va radicaliza si abia atunci extremistii din toate partile vot avea de castigat", a mai spus Victor Ponta la o discutie cu alesii locali din Harghita, Covasna si Mures, potrivit Agerpres.

Primul ministru a tinut sa sublinieze ca "Repet, nu va exista din partea mea (...) nici un fel de discriminare daca un primar este din Harghita sau Covasna fata de unul de la Gorj sau de la Bacau, daca e de la UDMR, PSD, sau alt partid. Din punctul meu de vedere orice efort al dumneavoastra de a obtine fonduri europene, programe pentru imbunatatirea activitatii administrative, de a indrepta lucrurile care s-au gresit in acesti 20 ani, sunt absolut convins sa le fac pentru ca eu cred ca noi ca tara si dvs ca si comunitati locale am pierdut foarte multe ocazii bune, oameni buni, proiecte importante in acesti 20 ani si as vrea sa cred ca in viitor putem face lucrurile altfel."























5585 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Ponta arunca tara in prapastie (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:33)

    dobrin [anonim]

    Sub dictatura lui Ponta si a lui Antonescu Romania chiar va ajunge o tara de nivelul al 2-lea in U.E.
    Romania a inceput sa fie marginalizata, sa nu mai fie luata in seama, sa-i fie suspendat dreptul de a vota in interiorul Uniunii Europene... si asta doar din cauza lui Ponta si a lui Antonescu!!
    • +16 (16 voturi)    
      Mai avem un motiv sa mergem la vot (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 18:46)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dobrin

      Berbecali a spus si el ca pleaca in Australia daca Basescu reuseste sa ramana presedinte. Trece de la oi la canguri. Eu cred ca e frica de parnaie si daca atzi observat si Porcea a taiat-o deja.
      • 0 (0 voturi)    
        Internet (Duminică, 22 iulie 2012, 6:03)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        Stie careva conturile de twitter ale celor din PDL? Cum naiba vor sa castige alegerile? Ponta e pe twitter peste tot. MRU e pe twitter? Nu de alta, dar e mai simplu...
    • 0 (0 voturi)    
      Prabusire curs (Duminică, 22 iulie 2012, 4:12)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui dobrin

      Cel mai important este prabusirea cursului de schimb de cand au venit paparudele la conducerea tarii. Saracim vazand cu ochii pe cei doi la televiziunea celui de-al treilea.
  • +22 (22 voturi)    
    Merita Romania o lovitura de stat? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:33)

    bobobobo [utilizator]

    Disperarea de a avea PUTEREA si de a subordona JUSTITIA, i-a facut pe USL-isti sa pregateasca lovitura de stat, care a culminat cu suspendarea Presedintelui ALES, acest lucru va avea consecinte grave pentru Romania:

    - Izolarea Romaniei in Uniunea Europeana si pierderea drepturilor cu greu castigate
    - Pierderea dreptului de munca si a dreptului de a mai circula liber prin UE
    - Pierderea fondurilor europene si a subventiilor pentru agricultura

    Acum va intreb, merita Romania o lovitura de stat doar ca se scape politicienii de inchisoare?
    • 0 (0 voturi)    
      Internetul din nou (Duminică, 22 iulie 2012, 6:26)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui bobobobo

      Nu inteleg cu ce bani a facut PSD-ul atatea filiale in toata Europa.Daca te uiti pe contul de twitter de la PSD , e o adevarata floare in Europa. Ca sa nu mai spun ca PDL-ul nici nu exista.Pe twitter.
  • +16 (16 voturi)    
    iti dai si tu demisia? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:34)

    alex [anonim]

    mai ne aburesti mult.Lasa ne sa fim prieteni cu cine vrem noi,nucu cine vrei tu.
    • +1 (1 vot)    
      Are dreptate ! (Duminică, 22 iulie 2012, 7:43)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Nu seamana cu V . Orban fizic ! Dar nici Psichic , dupa stiinta noastra Viktor Orban nu a fost acuzat, si dovedit hot , ca adest individ inchipuit !
  • +17 (17 voturi)    
    pe asta sigur la batut soarele in cap (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:35)

    zapada reloaded [utilizator]

    dati-i fratilor niste medicamente ...acum a devenit "preten" cu Orban?? mai acum cateva saptamani nici nu a vrut sa stea de vorba cu el
  • +17 (17 voturi)    
    broasca raioasa... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:36)

    Lucky1 [utilizator]

    ...vrea sa se ascunda in spatele ungurilor.
    Nu cred ca Ungaria va accepta rolul de paravan al plagiaturii si loviturii de stat.
    victoras va avea aceeas soarta cu cea a lui severin, sa stea izolat in ultima banca si toata lumea sa se fereasca de el ca si de o broasca raioasa...
    • +3 (3 voturi)    
      nu insultati broastele (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 22:34)

      DonDan [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Va rog sa aveti mai mult respect pentru broastele raioase (genul Bufo) care au rol foarte important in ecosistem, hranindu-se cu insecte, multe din ele daunatoare.
      Sunt niste animale utile si inteligente, va rog sa incetati cu jignirile la adresa lor. :)
  • +17 (17 voturi)    
    NIvelul II (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:39)

    Mr John [anonim]

    Sa ne explice d-l Ponta in ce categorie s-ar afla domnia sa cu masteratul si doctoratul sau..
  • +17 (17 voturi)    
    de unde scoate perlelel astea.. si mai ale pt cine (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:40)

    strelka [utilizator]

    Nu e suficient sa declari ca esti sa nu esti ceva, ar trebui sa si demonstrezi, altfel nu faci decat sa ii convingi pe toti ca esti un infantil.....
    • +12 (12 voturi)    
      Baiat de cartier (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 17:32)

      traian [anonim] i-a raspuns lui strelka

      Sa mor eu daca omul asta are mai multa minte decat un baiat de cartier!Nuuuu!
      Pai cum altfel poate fi considerat unul care atunci cand deschide gura o data isi face dusmani aiurea fara numar! Se da la vestici si il jigneste pe vecin...Vai de ea tara pe ce maini a ajuns!Traiesc cu impresia ca pe fondul mesajelor transmise de Bucuresti in ultimele saptamani este aproape imposibil sa mai dregi busuiocul la nivel diplomatic pe undeva,prin Europa si nu numai...
      Si totusi,traiesc cu impresia ca un baiat de cartier nu ar fi procedat asa decat prafuit sau la betie!
    • +1 (1 vot)    
      3 exemple care definesc un partid: (Duminică, 22 iulie 2012, 9:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      - A. Severin
      - A. Nastase
      - V. Ponta
      Ce penibil!
  • +25 (25 voturi)    
    ai ai dreptate (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:41)

    suca [anonim]

    nu semanati. ala nu a rupt constitutia in 3 zile ca tine. ala nu a decapitat primii 3 oameni din stat decat dupa alegerile pe care le-a castigat.
    ala n-a plagiat si a mintit in cv ca tine.
    evident ca nu va asemanati. tu il depasesti pe toate planurile...
  • +18 (18 voturi)    
    I have news for you, punk... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:44)

    John M. [utilizator]

    In acest moment TU NICI NU CONTEZI !
  • +17 (17 voturi)    
    Ponta nu seamana cu Orban (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Prin comparatie, Orban e un zeu. Vio e o nulitate.
  • +15 (15 voturi)    
    sarosizoltan@gmail.com (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:49)

    zoltan1947 [utilizator]

    Uiete la el;un plagiator găinar dă lecţii de morală U.E. V.Orban nici nu se străduie ca să fie comparat cu un plagiator. Cererea lui Ponta este îndreptăţită...
  • +16 (16 voturi)    
    NU ma voi prezenta la vot (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:49)

    Anticoruptie [utilizator]

    FARSA USL nu trebuie legitimată. Puciştii Ponta şi Antonescu te vor la vot. Ignoră-i! NU merge la vot cetatene roman!
    Unul din cei mai cunoscuţi experţi independenţi în legislaţia anti-corupţie, Laura Ştefan, de la Expert Forum, a anunţat că intenţionează să nu valideze prin votul ei lovitura de stat. "Prefer să nu pot vota decât să validez prin votul meu o lovitură de stat (ducând la atingerea pragului de 50%). Pe de altă parte, dacă USL aduce la vot peste 50% din listele electorale înseamnă că lovitura de stat are susţinere populară şi iarăşi votul meu este irelevant", a spus Laura Ştefan.
    • +7 (7 voturi)    
      EU SPUN NU (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 18:17)

      o voce [anonim] i-a raspuns lui Anticoruptie

      Fac parte din generatia care a avut ocazia sa-si intrebe apropiatii din generatia anilor '45-50: ''Si tu de ce nu ai facut nimic? De ce ai tacut si te-ai ascuns in casa?"
      Acum ei nu mai sunt printre noi dar eu nu am sa uit pentru tot restul zilelor mele privirea lor plecata si oftatul de durere ( poate regret)..
      Nu pot si nu vreau sa nu-mi pot privi in ochi copiii, poate nepotii si sa-mi duc restul existentei - atat cat Cel de Sus va crede de cuvinta - cu regretul ca as fi putut face ceva si nu am facut...
      In data de 8 Iulie ( acum doua saptamini), tot intr-o postare pe HN v-am propus ceva, cu permisiunea D-stra am sa va reamintesc:

      ''- Daca incepand de azi si pana in 29 am inlocui obisnuitul salut de intampinare ''buna ziua/ce mai faci'' cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
      - Daca incepand de azi si pana in 29 am inlocui toate replicile noastre catre ''ceilalti'' in spatiul real sau/si virtual cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
      Si ce ar fi:
      - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 pentru o zi (doar o zi din cele peste 20,000 pe care le avem la dispozitie in aceasta existenta trecatoare) ne-am prezenta la vot si, dupa aceea in loc sa ne risipim am ramine pe loc pasnici si calmi, intampinandu-ne unul pe altul cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
      - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 i-am invita pe toti care vor sa ni se alature, cu traditionala paine si sare si doar trei cuvinte: EU SPUN NU
      - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 am face fotografii, am filma grupul din care facem si noi parte si le-am pune pe youtube /facebook/ twitter cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
      - Daca in acea Duminica de 29 Iulie 2012 la ora exacta fiecare grup ar spune intr-un glas doar trei cuvinte: EU SPUN NU

      Fiecare dintre noi este doar ''o voce'' ca o soapta dar impreuna, vom fi O VOCE CA UN TUNET ce s-ar auzi din sat in sat, din oras in oras, dar si din Japonia pana in Haiti ( peste America), din Islanda pana in Australia.
      Si asta VA SCHIMBA TOTUL''
      Nu uitati: NU POT EI FURA CAT PUTEM NOI VOTA!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu spun NU (Duminică, 22 iulie 2012, 9:32)

        catri81 [utilizator] i-a raspuns lui o voce

        si toti prietenii mei spun NU , toti oamenii de bun simt spun NU.
  • +21 (21 voturi)    
    Una spui si alta faci (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:50)

    Demetra [anonim]

    Daca ai fi convins ca te-ar vota ungurimea, ai fi in stare sa le promiti si autonomia teritoriala, dar , bineinteles, a doua zi ai uita ceea ce le-ai promis. Jalnica prestatie.Cand a fost vorba de universitatea din Tg. Mures, de ce nu ai fost de acord, Ponta?(nu-ti pot spune "domn" pt ca nu esti)
  • +15 (17 voturi)    
    Mie mi se pare (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:52)

    Adrian1 [utilizator]

    Mie mi se pare ca Victor Ponta e luat cu copy-paste dupa Viktor Orban
    • +3 (3 voturi)    
      deci mama lui a plagiat? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 19:52)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      are acelasi tata? cu orban...


      hmmmm
  • +20 (20 voturi)    
    ****** (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:54)

    Andradda [utilizator]

    Dar despre motive nu spui nimic?
    Cine de la cine fura, coane Ponta?
    Nemtii fura, talharesc si cersesc prin Romania, sau romanii fura, talharesc si cersesc prin Europa?
    Cum ai vrea sa te trateze Europa , de la egal la egal, cand tu esti un plagiator ordinar, Porumbacu un chiulangiu renumit iar Voiculescu un turnator abject?
    Ia spune-ne, care sunt motivele pt care Europa ar trebui sa va trateze pe voi de la egal la egal?
    Spune-ne macar 2-3 motive!
  • +16 (16 voturi)    
    Demisia Victoras (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:05)

    Ponta vs Orban [anonim]

    ..Victoras, nu trebuie spus la Bruxelles, nu trebuie spus nimanui, deoarece tu si Viktor Orban nu semanati de loc. El este o personalitate politica de dreapta, care a fost de doua ori ales de popor.
    Tu esti doar unul care a ajuns prin jocuri juridice la putere, unul care a plagiat, unul care a mintit UE, unul care l-a mintit personal si pe Barroso. Este timpul sa te retragi de la varful guvernului. Incetul cu incetul, nici varfurile de la PSD n-o sa te mai sustina.
  • +15 (15 voturi)    
    Viktor Orban (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:06)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Intr-adevar,nu semanati cu nimic intre voi: el minteste mult mai putin si a ajuns la putere prin vointa poporului si nu printr-un puci ordinar comunist
  • +10 (10 voturi)    
    Mai bine intreaba-o de paduri (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:06)

    kebab [utilizator]

    Unde sunt padurile din Covasna,Harghita. Si trimite-l pe Madalin Voicu la Bruxelles sa le spuna el cum sa ne trateze. E vorba de persoana ta Victor nu de intreaga tara, tu nu reprezinti Romania, nu te-a votat nimeni.
  • +11 (11 voturi)    
    Evident (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:06)

    ciNicu [anonim]

    E clar ca Ponta nu seamana cu Viktor Orban. El seamana cu Pal Schmitt. Ar fi bine sa semene pina la capat.
  • +16 (16 voturi)    
    nemernicul se da pe langa comunitatea maghiara (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:12)

    joeblack [utilizator]

    sunt maghiar dar il urasc din tot sufletul pe Ponta,Sa nu mearga un hot sa ne spuna noua maghiarilor ce este bine in romania, din pacate si udmr-ul este un partid de curve care se pune pe langa ciolan tot timpul, nu au coloana vertebrala.Tot timpul le trebuie universitati in limba maghiara! Cine naiba nu ne lasa sa facem universitati in ce limba vrem noi dupa principiul cerere - oferta? piata libera chiar si in educatie daca vrem se pot infiinta cate universitati vrem noi. eu l-am votat pe Basescu si nu vreau sa-l de-a jos o adunatura de parlamentari corupti!!!!!
    • +11 (11 voturi)    
      Bravo ,omule!!!!! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 18:52)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui joeblack

      Ca tot traim de 1000 de ani impreuna. Ar fi un inceput bun .
  • +11 (11 voturi)    
    Este firesc (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:17)

    mercedes [utilizator]

    ca un prim ministru plagiator sa fie tratat ca un personaj de categoria a II-a in lumea intreaga nu numai in UE. Din pacate raul pe care l-ati facut voi USL - ul se rasfrange asupra Romaniei care reusise sa-si faca loc la masa oamenilor cu mai multa experienta in ale democratiei. Acum astept sa ne parasesti si s-o luam de ca cap pentru ca raul sa nu devina ireversibil.
  • +9 (9 voturi)    
    Merita Romania lovitura de stat? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:18)

    bobobobo [utilizator]

    Disperarea de a avea PUTEREA si de a subordona JUSTITIA, i-a facut pe USL-isti sa pregateasca lovitura de stat, care a culminat cu suspendarea Presedintelui ALES, acest lucru va avea consecinte grave pentru Romania:

    - Izolarea Romaniei in Uniunea Europeana si pierderea drepturilor cu greu castigate
    - Pierderea dreptului de munca si a dreptului de a mai circula liber prin UE
    - Pierderea fondurilor europene si a subventiilor pentru agricultura

    Acum va intreb, merita Romania o lovitura de stat doar ca se scape politicienii de inchisoare?
  • +12 (12 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:21)

    nash pandelica [utilizator]

    victor orban conduce un guvern legitim, bazat pe o majoritate formata in alegeri populare.
    victor orban priveste vest.

    viktor dr. tonta a format un guvern de.. supercinsititi, aprobat de un parlament de mercenari, nelegitim, dupa insasi spusele sale.

    se aseamana prin exceptia de la democratia si morala occidentala.
    si se ma aseamana prin accesele de nationalism la interior.

    ungurii nu primesc lectii de la plagidottore.
    stiu ei mai bine cine ce este.

    forintul este mult mai stabil, in timp ce leul nostru este tot mai jigarit.
  • +13 (13 voturi)    
    SA RADEM CU/DE VICTOR PONTA (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:21)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Or sa se duca astia la Bruxelles ca la gradinita: "Doamnaaa, eu nu seman cu Viktor!".

    Serios vorbind... Victore, ai spus doar ca nu semeni cu Viktor, nu si daca esti mai bun decat el.
  • +12 (12 voturi)    
    Copchile prost, raul l-ai facut!!! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:22)

    A9 [utilizator]

    Pe zi ce trece te afunzi in minciuni de nu mai stii de capul tau.

    Mama ta, care a fost la Cotroceni cand te-a facut Base Prim Ministru, nu te intreaba ce se intampla?!
  • +14 (14 voturi)    
    Nici n-au cum ! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:22)

    John M. [utilizator]

    Orban si-a salvat tara cu tot respectul UE, iar tu ne-ai adus la acelasi nivel al disperarii de pe vremea puscariasului Nastase!
    NU o sa te lasam sa dai ceasul Romaniei inapoi cu 8 ani! Prin orice mijloace!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!
  • +14 (14 voturi)    
    Da, Tonta nu seamana cu Orban... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:25)

    Endocrin Pontanescu [anonim]

    ...pt ca Orban e doar zurliu si nationalist, Tonta in schimb e politruc si plagiator. Parca zicea in El Pais ca-si da demisia daca e dovedit plagiator?...
    • +8 (8 voturi)    
      Pai asta(Ponta), (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 18:57)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Endocrin Pontanescu

      Comisia aia a lui e precum mergi la un proces la care Ponta e acuzat si judecator in acelasi timp .....n-ai cum sa castigi.
  • +9 (9 voturi)    
    dus cu pluta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:26)

    MirceaA [utilizator]

    cine sa se duca la Bruxelles si sa le spuna ce? Pai taman cei de la Bruxelles au spus asta. Asta au vazut, asta au spus. O lume intreaga ti-a vazut minciunile in direct si nici dracu' nu te mai crede. Trimite-ti comandantii rusi acasa si lasa-ne in drumul nostru.
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta vrea sa ne prosateasca (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:26)

    bobobobo [utilizator]

    Omuleţul Ponta crede că ne şmechereşte pe toţi şi, pur şi simplu, ne ia de proşti. O să-şi dea seama pe 29 iulie cine e prostul. Deoarece, fiind duminică, în ziua aia cu siguranţă oamenii cinstiţi şi muncitori vor sta acasă şi se vor odihni. Doar proştii vor munci. Sau vor minţi, pentru că asta e munca lor.
  • +10 (10 voturi)    
    Premierul (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:28)

    Mihail_AD [utilizator]

    vrea ca altii sa spuna ceea ce el nu a fost in stare.
    Dupa aceea va putea intoarce din nou declaratiile dupa bunul plac.
  • +13 (13 voturi)    
    Fugiti! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pucistii se prefac ca nu ei au declansat neincrederea in moneda nationala, in economia noastra, in democratia romaneasca si in romani. Dar cine a declansat dezastrul domnilor pucisti ???

    Voi si sustinatorii vostrii majoritari ati declansat ssi sustineti lovitura de stat !! Cine v-a acuzat de puci inainte de puci ?! Absolut nimeni ! Ati cistigat legal majoritatea arlamentara. Ati cistigat legal dreptul de a constitui guvernul, si ati cistigat detasat alegerile locale ! Cine v-a acuzat de puci ?! Absolut nimeni ! Iar cistigarea alegerilor parlamentare din iarna era aproape o certitudine.

    Ce v-a apucat sa demiteti presedintele ?! Ce-ati cautat la Consiliul Europei fara mandat prezidential, fara permisiunea Constitutiei si a Curtii Constititionale ?! Ce nevoie aveati sa demiteti in 4 zile pozitiile 1, 2, si 3 din stat, plus inlocuirea Avocatului Poporului ?! Dragi USL-isti, sinteti nebuni !! Tiriti tara in anarhie si haos! Nimeni nu are incredere in voi! In curind, tot mai multi romani, din rindul sustinatorilor vostri comunisti, nu vor mai asculta de nimeni, nu vor mai respecta nici o lege, si se vor intoarce impotriva voastra cu violenta si tupeu comunist, cultivat chiar de voi!!

    Fugiti in Rusia comunistilor ! Fugiti de justitie si de minia poporului comunist caruia i-ati stirnit poftele violente!
  • +8 (8 voturi)    
    Orice roman serios... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:33)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...respecta dreptul minoritatilor de a fi reprezentate. E clar ca maghiarii sunt de drept un partener de dialog, Daca dialogul este defectuos se poate ajunge la neintelegeri cu consecinte grave.
    Faprul ca premierul are nevoie sa sublinieze lucruri evidente, demult acceptate de clasa politica, arata lipsa de credibilitate a sa si a celor care-l sustin.
  • +5 (5 voturi)    
    cam asta e peremierul... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:35)

    gaga [anonim]

    http://www.evz.ro/multimedia/foto/galerie/parerea-lui-terente-21072012/parerea-lui-terente-21072012.html
  • +12 (12 voturi)    
    Jalnic, ca de obicei. De ce??? Pai : (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:37)

    Loukoumada [utilizator]

    1. Bruxelles-ului nu trebuie sa-i spuna nimeni nimic ptr ca are tot ce-i trebuie sa-si faca si singur o opinie
    2. Si-au facut deja o opinie, pe care o stim cu totii si o stii si tu Victoras .... Raportul ala in care s-a facut distinctie clara intre ultimele 3 saptamani si restul perioadei de monitorizare reflecta foarte bine aceasta opinie
    3. Asa ca sa nu-ti faci iluzii.... Nici nu a zis nimeni ca tu si Orban semanati. Din comparatiile facute reiesea ca esti chiar mai nasol, deci despre ce vorbim ???????!!!
    ESTI PATETIC si .. DEMISIA PLAGIOATORULE = HOTULE !!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Dar noi ce facem pentru a convinge EUROPA? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:52)

    Sorin MAX [anonim]

    "Tarile din estul Europei nu pot fi tratate ca tari de nivelul II in UE".
    Dar noi ce facem pentru pentru a convinge EUROPA?
    Ce face PARLAMENTUL? Ce face PRESEDENTIA? Ce face GUVERNUL? Au incercat aceste trei institutii sa convinga EUROPA ca nu suntem o tara de nivelul II? Au incercat aceste trei institutii sa ne convinga pe noi ca nu facem parte dintr-o tara de nivelul II?
    Nuuuu! Aceste trei institutii sa-au transformat intr-o casta care este desupra poporului si impotriva poporului. Aceste trei institutii lupta numai pentru ele si pentru propasirea persoanelor care sunt in aceasta casta si sunt aservite acestei caste.

    http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

    SEMNATI APELUL PENTRU INDEXAREA VENITURILOR POPULATIEI (SALARII, PENSII, ALOCATII DE STAT PENTRU COPII, INDEMNIZAŢIE PENTRU CREŞTERE COPIL) SI PENTRU CRESTEREA SALARIULUI MINIM PE ECONOMIE
  • +11 (11 voturi)    
    spuse toanta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    spuse toanta catre UE
  • +11 (11 voturi)    
    Sa spuneti (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:59)

    Ce penibil [anonim]

    Ca nu semanam...mama, spune-i tu lu' doamna ca nu mi-am facut tema...
  • +12 (12 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:00)

    Anonim [anonim]

    sa inteleg ca nu te consideri o cpoie de tip copy paste al premierului Viktor Orban? Multumim ca ne-ai atras atentia, am observat si noi.
    Celalalt Viktor este o persoana preocupata de soarta tarii pe care o reprezinta si chiar daca pana acum a adoptat masuri care nu le plac liberalilor din m. UE, masurile adoptate in Ungaria incep sa fie preluate si in alte tari, un exemplu fiind impozitarea suplimentara a corporatiilor si a bancilor si nu atragerea unor linii de credite noi, care la urma urmei s-ar rasfrange tot asupra populatiei care va trebui mai tarziu sa le achite...
    tu (chiar si asta doar cu litere mici) de cand ai venit la putere te-ai ocupat doar de decapitarea institutiilor statului, de acapararea cu orice pret al puterii. In rest... nimic. Ai inceract sa-ti speli furtisagul, nu ai reusit si vei ramane in istorie ca si premierul copy paste fara ONOARE.
    Te rog sa nu mai pomenesti niciun nume al niciunui politician european (doamne...nici macar al lui Vadim) ca acel nume cel rostesti imediat devine patat...
  • +11 (11 voturi)    
    Bine nea Ponta, (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:05)

    potaissa [utilizator]

    pai asa cum ai inceput matale si Crinutz nici nu poate fi vorba de tara de nivelul II ,voi sunteti deja in beci , cu directia hazna ,inca tot nu intelegeti? Si nu va mai tot comparati cu Dl Orban ,maghiarul are macar bun simt si scoala facuta pe bune.

    PS Ceva mai tarziu ,catre seara ,puteti sa-i spuneti si lui Crinutz chestia cu beciul ... sper sa nu-l compare cu beciul de vin....
  • +16 (16 voturi)    
    Orban (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:06)

    horhe [anonim]

    Am vrea noi sa semeni cu Orban. Ala e un patriot.
    Cand vorbeste in Parlamentul european se face liniste.

    Tu esti doar un sarman plagiator. Te ocolesc toti si la declaratiile de presa.
  • +11 (11 voturi)    
    auzi la asta.... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:09)

    exilatul [anonim]

    ``Eu cred ca tarile din est au adus un plus UE si nu merita sa fie tratate ca tari de categoria a II-a, nu au creat probleme``.....imbecilul daca nu a cunoscut cum era inainte, vorbeste ca sa nu adoarma....pai pe linga oamenii de treaba, toata mizeria umana din tarile ex-comuniste a invadat tarile din vest...
  • +13 (13 voturi)    
    sakalii abia asteapta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:19)

    C.T.C [utilizator]

    Abia asteapta sakalii USL sa fim dati afara din U.E. sa nu mai existe monitorizari pe Justitie, sa nu mai fie trasi de urechi atunci cand calca in picioare democratia din Romania, atunci cand fura, sau fraudeaza alegeri. Vor incerca sa imprime si in randul populatiei idei anti-europene. Pacat ca romanii uita cat de rupti in fund eram in urma cu 20 de ani, cand foarte putini aveau masina, cand visam sa gustam si noi o Coca-Cola, sa purtam si noi o pereche de Adidas-uri originale, sa vedem si noi un film bun la cinema, sa avem ce sa cumparam din magazine, sa nu stam 5 ore sa luam 1 l de lapte sau ulei, sau o paine neagra. Familiile care conduc acum Romania la ora actuala, Sarbu(socrul lui Ponta), Voiculescu si multe altele de teapa lor, au fost familii de securisti si au dus-o bine si pe vremea comunismului, au avut acces la tot ceea ce noi am visat si nu credeam ca vom avea vreodata. Astia n-au stat la cozi, n-au murit de frig, nu si-au facut lectiile la lumina lumanarii, n-au stiut ce inseamna umilinta. Dupa 20 de ani de la acele triste vremuri, se pare ca tara a cazut din nou pe mainile lor. Mai exista o mica speranta pe 29 iulie dar eu sunt convins ca acesti rusofili au aranjat totul. Singura solutie ramasa pentru noi, ar ramane emigrarea ca in perioada Ilici-Nastase, dar nu inainte de a face tot ce ne sta in putinta sa impiedicam reinstalarea plagii comuniste.
  • +11 (11 voturi)    
    Stim ca nu semeni. (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:22)

    mircea [anonim]

    Tu ,Ponta,nu semeni cu nimeni.Nu semeni nici cu tine.Cine-i mai hot decat tine?Fii convins ca cei de la Bruxelles stiu asta,dar erau curiosi ce reactie vei avea.Cred ca te studiaza ca pe o pocitanie nemaiintalnita.Si nu te mai indentifica cu tara.Nu ai nici-un drept.Ai fost numit pe functie si nu ales.Cum pe cel care te-a numit vrei sa-l dai jos,legitimitatea ta ai dat o jos.Ce-i asa de greu de priceput?Asta nu se plagiaza,asa ca ramai cu povara de hot.Pe viata.Si sa stii ca romanilor nu o sa le pese.Nici celor de la Brixelles nu o sa le pese de tine.Nu ai o meserie prea grozava.De clantanitori si mincinosi nu duce nimeni lipsa.
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta , un cadavru politic ! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:28)

    micul [utilizator]

    USL il tine inca in functie precum spaniolii l-au urcat pe Le Cid pe cal deja mort in speranta ca vor obtine oprirea maurilor .
    Dar tot un cadavru este .
  • +11 (11 voturi)    
    Ca bine zici (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:29)

    Marcel [anonim]

    Hai sa nu le mai dam nici un ban: Germaniei, Frantei, etc... sa se descurce fara banii tarilor din est, apoi sa vedem ce autostrazi isi mai pot contrui nemtii ...
    ha ha ha
  • +11 (11 voturi)    
    ai devenit sef si pe s-e europei? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:29)

    frederik [utilizator]

    de cind vorbesti tu in numele lor si mai
    ales cine te intreaba pe tine?
  • +9 (9 voturi)    
    aici viktor ponta are dreptate.... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:34)

    popcorn monta [utilizator]

    el nu seamana cu viktor orban...e mult mai prost...
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta spune adevarul !!! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:48)

    Pogea [anonim]

    Are dreptate Domnul Doctor Prim Ministru viitor Academician. Romania nu poate fi tratata ca o tara europeana de nivelul 2. Ea trebuie tratata ca o tara din lumea a 3-a. Romania nici nu mai apartine Europei. Ea apartine Rusiei! Astfel se repara confuzia, la fel ca si derapajul democratic, din cauza caurora au avut foarte mult de suferit romanii in ultimii 5 ani. Sper ca toate tarile din Europa sa inteleaga acest lucru si sa nu mai jigneasca Romania vorbind de cinste, munca, corectitudine, valori, principii democratice si alte prostii d-astea !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Estul Europei (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:51)

    Raju [utilizator]

    Este adevarat ca tarile din Estul Europei nu trebuie tratate ca inferioare sau subevoluate. In schimb USL dovedeste un infantilism intelectual si politic a carui nivel nu poate fi comparat nici cu cele mai uitate dictaturi din Evul Mediu. Cu Ponta si Crin am ajuns de batjocora Europei.
  • +11 (11 voturi)    
    sigur ca nu de nivelul II (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:58)

    zaboo [utilizator]

    ne-ai coborat la III si lucrezi sa ne tragi cat mai jos
  • +8 (8 voturi)    
    bolnavul ponta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:17)

    bb [anonim]

    a ajuns sa se milogeasca de liderii udmr (alt partid penal) sa-l introduca si pe el pe usa din dos la oficialii de la bruxelles. Asta se va face cu pretul unor concesii insemnate facute maghiarilor sau mai bine zis liderilor lor. Uluitor cine a ajuns sa conduca romania. Doi iresponsabili bolnavi de putere gata de orice concesii care trateaza in genunchi tarand numele romaniei in noroiul propriei lor neputinte
  • +11 (11 voturi)    
    La marginea Europei, unde suntem noi ... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:20)

    Nemultumescu [utilizator]

    Nu zicea Razvan Theodorescu ca la noi, la marginea Europei, merge si cu citate fara ghilimele, iti ceri scuze si mergi mai departe ?
    Puneti-va de acord ca nu va iese, asa se intampla cand potriviti principiile de dragul conjuncturii ...
  • +7 (7 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:30)

    pai [anonim]

    pai normal ca nu semeni. viktor orban nu e prost.
  • +9 (9 voturi)    
    Binentzeles, (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:33)

    gst [anonim]

    Viktor are onoare, nu e kzul cu victoras, dar asta o stiu aia de la bruxelles!
  • +7 (7 voturi)    
    VeePee (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:38)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    trebuie sa fi ajuns pe culmile disperarii in goana dupa votanti in vederea atingerii cvorumului la referendumul aranjat ilegal.

    Cel putin asta se observa din apelul lui catre comunitatea maghiara din Romania, pe care o indeamna sa il puna la zid pe premierul Ungariei Viktor Orban si sa il ridice in slavi pe el, Victor Pontanocchio, dottore in furtisaguri.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu seamana... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:39)

    bursucu [anonim]

    ...dar aduce...
  • +8 (8 voturi)    
    Macar de-am fi in esalonul II (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 16:43)

    adr [anonim]

    Stimabile "Dr." Ponta,

    Macar de-am fi in esalonul II al statelor europene...

    Dupa prestanta dvs. academica si politica, ma c-am indoiesc...
  • +7 (7 voturi)    
    diferenta majora... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 17:08)

    politic_incorect [utilizator]

    este ca orban are sustinere populara, asa cum e, nationalist si radical. victoras al nostru are in spate o coalitie de lepre aflate in parlament care isi vand votul cui da mai mult.
  • +8 (8 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 17:08)

    ioan [anonim]

    nu semana-ti intr-o singura privinta,el nu este mincinos ca tine Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    nu seamana (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 19:32)

    COSTAS [anonim]

    Nici eu nu cred ca Ponta seamana cu Orban. Orban pare a fi mult mai viril.
  • 0 (0 voturi)    
    ambalajul (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 20:46)

    dandanache [anonim]

    Romania nu este o tara de nivelul 2, insa conducatorii actuali ai tarii sunt jalnici. Ii manipuleaza pe romani, confisca si subordoneaza intereselor individuale si de partid institutiile statului, mint in fata cu nerusinare, intimideaza justitia si pe cei care au curajul sa se raporteze la principiile si valorile europene. Practic la conducerea tarii s-a instalat o banda de derbedei care ii pacaleste sistematic pe romani. Romania a devenit ca un obiect pretios invelit intr-un ambalaj de cea mai proasta calitate. De aceea, ea risca sa fie aruncata la cosul de gunoi al Uniunii, de unde va fi repede mutata (de noii tradatori) in slujba prietenului de la est care mereu a luat si nu a dat niciodata nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai dreptate (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 21:25)

    Camelia [anonim]

    "dle " victor ponta, nu ai cum sa semeni cu Viktor Orban. El este de 1000 de ori mai inteligent ca tine si in plus NU ESTE un plagiator. Ai spus si tu o data adevarul, dar stai linistit , toata Europa stie asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Da Victoras... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 22:25)

    Costin1968 [utilizator]

    ...est unic, nu semeni cu nimeni...esti cel mai inabil mitoman...ha,ha,ha...
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca nu semanati (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 22:51)

    dj [utilizator]

    ala a respectat constitutia, nu ca tine
  • +2 (2 voturi)    
    Populism ieftin (Duminică, 22 iulie 2012, 0:52)

    Nsshul Pantelica [anonim]

    Ce valuare are acest populism ieftin de la un impostor. Brunetzeii astia "curajosi" sunt ceva de speriat. Nici babele de la bloc nu il cred si el o da inainte. Nu ai cum sa nu fii considerat de mana a doua cand si teza de doctorat ai scris-o al doilea. Adica ai scris dupa alt cineva. Nesimtirii sa ii explicam pe indelete.... Brrrr m-a incitat tupeul. Eu traiesc de 11 ani in afara. Am salariu si masina pe la care nu am visat-o cand am plecat. Era inca Iliescu la putere cand am intins-o si bine am facut. Muncesc cinstit si nu multumesc decat ca am avut curaj si parintilor ca m-au trimis la scoala. Ca atare pot spune ca sunt impartial. Gasca PSD sucks! Pe bune, daca castiga astia cu Anto & Ponta cer cetatenia modoveneasca.... Logica lui Garcea si Voronin ar fi mai tare de cat a neterminatului asta....! Brrrrr
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Duminică, 22 iulie 2012, 8:39)

    The Great Cornholio [utilizator]

    tarile de care vorbeste au adus un plus EU pana cand au venit pacalicii la putere. dupa aceea au fost ca plumbul in galosi.