VIDEO Victor Ponta: Imi asum intreaga responsabilitate ca prim ministru ca obligatiile fata de UE sa fie puse in practica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 14:35 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat miercuri ca isi asuma intreaga responsabilitate ca raspunsurile si obligatiile fata de Uniunea Europeana sa fie puse in practica, dupa publicarea raportului Mecanismului de Cooperare si Verificare pentru Romania si Bulgaria. Ponta a mai spus ca a solicitat celor doi presedinti ai camerelor Parlamentului in vederea nominalizarii unui avocat al poporului agreat de toate partidele politice parlamentare.

"Justitia din Romania arata cu adevarat asa cum este trecut in raport - o justitie si un sistem anticoruptie care timp de patru ani, 11 luni si o saptamana s-a aflat pana la urma intr-o stare de care responsabil trebuie sa fie presedintele Traian Basescu. Si lucrurile bune trebuie retinut, si lucrurile rele", a spus el.

Alte declaratii facute de premier
  • Am actionat cu buna credinta si cu hotarare de a raspunde pozitiv la toate ingrijorarile legitime exprimate de presedintele Barroso
  • Imi asum intreaga responsabilitate ca prim-ministru ca aceste raspunsuri si obligatii sa fie puse in practica.
  • Despre referendum. Vreau sa apreciez, in masura in care este onesta, declaratia de azi a presedintelui suspendat, domnul Basescu, care si domnia sa a zis ca se desparte de cei de la PDL care vor sa boicoteze referendumul si ca opinia domniei sale este ca cetatenii romani trebuie sa vina la referendum si sa decida ei prin votul lor daca vor continua sau nu cu presedintele Basescu in functie. Sper sa fie onesta aceasta declaratie, daca nu raspunderea ii apartine presedintelui suspendat
  • Am solicitat in scris celor doi presedinti ai camerelor Parlamentului si inteleg ca azi chiar va avea loc o prima intalnire a liderilor din toate grupurile politice pentru a se incerca nominalizarea unui Avocat al Poporului sustinut de catre toate grupurile politice. Fostul Avocat al Poporului era sustinut doar de catre PDL, eu nu-mi doresc acum sa fie un Avocat al Poporului sustinut doar de actuala majoritate, ci asa cum am promis va fi numit un Avocat al Poporului cu acordul tuturor grupurilor politice', a declarat Ponta, intr-un briefing la sediul Guvernului.


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4902 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    alta minciuna (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:40)

    edif [utilizator]

    Demisia e singurul lucru bun pe care l-ai putea face
    • +23 (25 voturi)    
      hm (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:43)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui edif

      sa nu te deochi, tonto, cu asa promisiuni..
      • +14 (14 voturi)    
        mai bine ar pleca draq acasa (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:49)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        mai bine ar pleca draq acasa
        • +7 (7 voturi)    
          Dezastrul guvernului Ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:46)

          Dezastrul guvernului Ponta [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Ceea ce se intampla in Romania in ultimele saptamani ii intristeaza pe toti romanii carora le pasa de tara, de democratie si de independenta justitiei si a statului de drept.. Europa ne monitorizeaza pas cu pas, suntem in pericol sa nu mai aderam la spatiul Schengen, iar Europa incepe sa-si piarda increderea in Romania! Tot ce s-a construit in ultimii ani, relatiile sudate de catre presedintele tarii in interiorul Uniunii Europene, cu toti liderii Europeni au fost uitate si sterse cu buretele din cauza lui Ponta si a guvernului sau…! Constitutia nu se respecta, deciziile Curtii Constitutionale nu se iau in considerare, statul de drept este acaparat.. Lovitura de stat a fost data, iar Europa ne va taxa!! Iar asta este doar inceputul dictaturii USL!!
      • -4 (6 voturi)    
        mie mi se pare o declaratie de bun simt (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:19)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...stiu ca sunt ultrasi in tabara PDL care spun ca orice zice Ponta e rau, la fel cum ultrasii din tabara USL zic ca orice zice Basescu e rau. Cred ca asta e o mare problema pentru Romania caci romanii au ajuns sa nu fie capabili sa se inteleaga unii pe altii.

        Declaratia asta a lui Ponta este una care trebuie apreciata chiar daca inca contine urme de resentimente fata de Basescu.
        • +5 (5 voturi)    
          lasa ne (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:00)

          mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          cu ultrasi si alte alea. Observatiile sunt de bun simt. Ai urmarit cumva cursul euro in ultima luna? - nu de alta dar s-ar putea sa ai o sirpriza cand iti vin facturile clar mult mai mari decat cele din martie, aprilie, mai. Asta doar asa vizibil pentru cei cu ochelari de cal care vad in fata doar pixelul de la Latrina3
        • +3 (3 voturi)    
          mie mi se pare ca esti chior (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:01)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          pentru ca el trebuia sa isi asume RASPUNDEREA pentru ce a facut in ultimele 10 zile, NU OBLIGATIA sa repare pana la finele anului.

          ce strica sefii tai se repara in 10 ani, la fel de greu cum s-a cladit. da las ca va mai da 100grame de salam si o cinzeaca.

          si sunt si eu curios ce tot a a raspuns ponta lui baroso, ca presedintele romaniei antonescu tot declara ca nu a intrebat nimeni nimic. Nimeni nu intreaba da ponta raspunde? Aia intreaba iar Ponta zice ca a raspuns un draft va raspunde final in cateva zile. Se mint si intre ei si pe noi. Iar sa nu vezi minciuna asta este chiar incredibil.
        • 0 (0 voturi)    
          Ar fi (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:32)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          daca n-ar fi facuta sub presiune si daca nu s-ar fi probat deja duplicitatea declaratiilor d-lui PM
        • +1 (1 vot)    
          teorie teorie (Miercuri, 18 iulie 2012, 21:57)

          geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Acesti tovarasi vorbesc frumos, dar cu practica cum ramane?
          Vorba unui tovaras PSDist astia, romanii sunt cam prosti, nu-i treaba lor.

          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12827319-video-victor-socaciu-psd-nu-competenta-poporului-decida-cazul-unui-parlament-bicameral-sau-unicameral-romanii-nu-pot-decide-chestiune-atat-tehnica.htm
        • 0 (0 voturi)    
          Ar fi de bun simt... (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:18)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          ...daca n-ar fi fortata de partenerii europeni si daca n-ar fi contrazisa de actiunile si declaratiile dinainte.
          Cum ar fi, de exemplu, numirea unui avocat al poporului fara nici o consultare intre grupuri politice.
          Sau declaratia ca nu si-a luat angajamentul pentru un prag electoral.
          Probabil bunul simt este o descoperire recenta impusa de dialogul cu Bruxelles si promisa in vreo scrisoare cu destinatar unic, ca sa nu existe auto-contraziceri.
      • +3 (3 voturi)    
        vise (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:16)

        noname [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        a tinut degetele incalicate, la spate, cand a zis asta, insasi existenta lui e o crasa minciuna. ca si a psd-ului si a lui crinut, dealtfel. am vrea noi sa dispara din peisaj, dar, din pacate, nu vor disparea... avem de trait cu ei. is prea multi prosti in tara asta, nu eu o zic, ci brucan. iar parlamentul asta, ar fi bine de tinut minte.. specimen ca socaciu rar gasesti.. asta chiar socacat pe el cu declaratiile lui, prin care ne face retardati. unii retardati ii dau dreptate. :))
    • +15 (15 voturi)    
      Totul la ei e TRAIAN BASESCU (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:20)

      eu [anonim] i-a raspuns lui edif

      Nu stie altceva decat sa/l faca responsabil pe Traian Basescu, cand de fapt el+crin sunt cei responsabili. UN MINCINOS si TRADATOR
      Mai tarziu o sa iasa si o sa spuna ca a uitat sa spuna un NU: "Imi asum intreaga responsabilitate ca prim ministru ca obligatiile fata de UE sa NU fie puse in practica", asta e ponta, perfect pentru cei ce conduc in fapt tara la acest moment. E ingrozitor pe ce minti diabolice am incaput. Oare chiar nu putem face nimic?
      • -3 (7 voturi)    
        care este tradatorul si ce a tradat? (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:49)

        marius [anonim] i-a raspuns lui eu

        nu de alta, dar este o afirmatie grava.
        • +4 (4 voturi)    
          ROMANIA, pe NOI si COPII NOSTRII (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:14)

          eu [anonim] i-a raspuns lui marius

          Va mai amintiti din istorie, cum ajungeau la tronul tarii tradatorii: prin mare TRIBUT lasat la marea poarta. Asa si ponta acum, sa fie lasat in pace, promite in stanga si dreapta, marilor puteri tot ce mai poate da, o autostrada, un combinat, tehnologie, justitie libera, etc, platite bineinteles de noi si copiii copiilor nostri. Restul sunt vorbe-perdele care sa acopere hotiile care se fac pe dedesupt. Haide sa salvam TARA si VIITORUL, si acesti politicieni sa nu ne mai reprezinte niciodata. Votati pentru stabilitate si intoarcere la normalitate
    • +13 (13 voturi)    
      MINCINOS ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:35)

      e.t [anonim] i-a raspuns lui edif

      Minte ,manipuleaza, incerca sa pacaleasca toata lumea cu nonsalanta PUBERTNULUI INTARZIAT, cu credinta ca va fie iertat de fiecare data.
      Un individ fara cei ,,sapte ani de acasa', mincinos si fudul. Si-a agatat de coada masterate, doctorate ca si cum ar avea coada de soparla si o poate lasa cand vrea si unde vrea.
      PACALICI , MACAC nesuferit , tupeist , cu veleitati de golan de cartier.
    • +12 (12 voturi)    
      Multumim (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:40)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui edif

      Multumim frumos de intentie, dar nu ne intereseaza.

      Ca sa fiu elegant: lasa te rog pe altul sa-si asume responsabilitatea asta, unul care chiar poate sa o duca bun sfarsit, care a re bonitate adicalea.


      PS. "Bonitate" nu are legatura cu bona tailandeza pe care ai angajat-o.
    • +4 (4 voturi)    
      Vorbe goale (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:07)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui edif

      Ponta este iresponsabil.Nu isi poate asuma nimic.Este un plagiator .Este fabricat in laboratoarele Nastase .O marioneta .Biografie falsificata la CV si doctorate.Cine mai are incredere in el.Minte la fel de des cum respira.Este un mininos patologic.Demisia si lada de gunoi a istoriei.
    • +4 (4 voturi)    
      Masurile lui Ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:37)

      Masurile lui Ponta [anonim] i-a raspuns lui edif

      1. Eliberarea deținutului Năstase Adrian și numirea acestuia în funcția de Avocat al Poporului.
      2. Arestarea cetățenilor Videanu Adrian și Udrea Elena și judecarea acestora de către un complet ad-hoc condus de Cătălin Voicu, recent decorat cu medalia Virtutea României.
      3. Modificarea fusului orar al României, astfel încît ora 12.00 să devină ora 11.00.
      4. Anularea prin ordonanță de urgență a tuturor autorizațiilor de construcție din comuna Deveselu.
      5. Delegarea pentru o perioadă nedeterminată a primarului sectorului 5 al Capitalei în funcția de președinte al Comisiei de Etică a Universității București.
      6. Desființarea DNA și delegarea tuturor procurorilor anticorupție la culesul porumbului.
      7. Interzicerea portului de cămăși sau tricouri de culoare albă în afara unor șantiere naționale pentru construcția de blocuri.
      8. Prelungirea cu 364 de zile a perioadei de organizare a referendumului pentru demiterea președintelui Băsescu
      • 0 (0 voturi)    
        Completare esentiala (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:41)

        GeorgeN [utilizator] i-a raspuns lui Masurile lui Ponta

        Masura nr.9 Ordonanta de urgenta pentru publicarea tuturor deciziilor luate de Comisia Europeana la Monitorul Oficial dupa trecerea prin Parlamentul Romaniei care va stabili daca se vor aplica si data de la care vor deveni efective.
        Masura nr.9 Demascarea si arestarea dusmanilor poporului care indraznesc sa gandeasca impotriva ordinii de stat proaspat instautrata si impartirea lor in doua tabere:
        1.stalinisti care sa fie recuperati prin reeducare de catre Dl Ex-Presedinte Ion Iliescu
        2. legionarii care sa fie recuperati pentru viitoarele puciuri USL
        Masura nr.10 OUG pentru monitorizarea presei ostile si lichidarea oricarei incercari de destabilizare a dezordinii de stat in parteneriat public-privat cu trusturile Voiculescu si Patriciu (cu Patriciu cel tarziu pana pe 20 iulie)
  • +21 (23 voturi)    
    Poantalasaneterugam (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:41)

    catnemaifacideras [anonim]

    Poanta nu e corect ceea ce faci? Nu ai mustrari de constiinta?
    • +16 (18 voturi)    
      da' (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:52)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui catnemaifacideras

      are ponta constiinta?
    • +13 (15 voturi)    
      Pentru a avea mustrati de constiinta ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:03)

      Ronis of Astria [anonim] i-a raspuns lui catnemaifacideras

      ... mai intai ar trebui sa posede o ... constiinta!
  • +18 (20 voturi)    
    Iti asumi responsabilitatea? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:43)

    triciupa [utilizator]

    Imposibil, nu ai asa ceva! Esti doar un impostor iresponsabil.
  • +15 (17 voturi)    
    Nu-l mai suport (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:43)

    nano2k [utilizator]

    Inclusiv timbrul vocii lui cu care emite atatea minciuni imi da mancarimi.
    Minte cum raspira
    http://www.b1.ro/stiri/eveniment/dezvaluire-incendiara-in-emisiunea-sub-semnul-intrebarii-premierul-victor-ponta-minte-din-nou-in-legatura-cu-interviul-din-el-pais-33322.html
  • +12 (14 voturi)    
    ba li ver ne (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:44)

    rakleta [utilizator]

    ata ete!
  • -4 (6 voturi)    
    politichie? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:44)

    gustav [anonim]

    Foarte dur, Barosso asta: "Recunosc meritele premierului Ponta". E manipulat si aservit Moscovei.
    • 0 (0 voturi)    
      scoasa din context (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:34)

      mures [utilizator] i-a raspuns lui gustav

      partea subliniata a fost spusa doar ca sa-i indulceasca sutul in fund si palma peste fata de dupa aceea
  • +12 (14 voturi)    
    In sfarsit ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:45)

    Pindona [utilizator]

    ..asuma-ti-o si lasa-ne ... da' ia-l si pe pockerist cu tine si mergeti naibii d-aci ... ... poate va angajeaza varanul turnator .... sa fiti tovarasi de emisiune cu popa Gadea .
  • +14 (16 voturi)    
    .,.. (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:46)

    Loukoumada [utilizator]

    Mie mi s-a parut ca Barosso a nceput foarte clar : " in the last 3 weeks .... " NU SUNTEM USListi CRETINI SI RETARDATI CHIAR TOTI, VICTOR PONTA !!!! MINCINOS ORDINAR !!!
  • +12 (14 voturi)    
    hai ca nu te cred... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:52)

    lucyan [utilizator]

    nu cred ca veti lasa curtea sa se pronunte asupra demiterilor sefilor celor doua camere, a avocatului poporului, aici este toata esenta loviturii de stat... si nu cred ca parlamentul va abroga oug care interzice curtii sa se pronunte asupra tuturor hotararilor parlamentului, adica alea cu caracter intern, care pot genera lovituri de stat si care incalca regulamentul intern al parlamentului, regulament care respecta constitutia, vor fi in continuare la discretia parlamentului si nesupuse niciunui control...
    care organism din romania nu este supus nici unui control?exista vreo hotarare a parlamentului care "priveste bucataria interna" a parlamentului care sa nu afecteze in bine sau rau cetatenii acestei tari? eu cred ca nu, indiferent la ce se refera acea hotarare, ea trebuie verificata de cc in privinta constitutionalitatii ei si, binenteles, daca este atacata la curte...
    daca parlamentul actual nu are nimic de ascuns, daca respecta deciziile cc, atunci nu vad care este problema, pdl ne-a arata ca nu a fost o problema introducerea aacestei masuri in 2007, chiar daca ati atacat aproape tot ce au vrut sa faca si ati intarziat multe masuri, chiar daca curtea si-a dat cu parearae si in situatii economice, ei au aplicat deciziile curtii...
    acum cand sunteti la putere, cand hotararile pot fi atacate la cc de opozitie, cand ati incalcat flagrant constitutia cu schimbare sefilor celor doua camere, suspendarea presedintelui, etc., acum nu mai este necesar controlul cc...
    CE AVETI DE ASCUNS DOMNULE PONTA?
    POATE GASITI SI ONOAREA< DOMNULE PONTA!DACA NU DATI OUG SI SCHIMBATI DEFINITIA CUVANTULUI ONOARE!
  • 0 (4 voturi)    
    Mda si (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:54)

    Ovidiu [anonim]

    Obligatia nr. 1 fata de UE: Iesirea din UE
  • +16 (18 voturi)    
    DEMISIA! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:55)

    333 [utilizator]

    .

    Demisia, Ponta!

    .

    Demisia!

    .
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:57)

    Ariona [utilizator]

    face pe mielul pana dupa referendum, ca nu cumva sa mai intervina UE si sa le incurce referendumul.
    Crede ca scapa numai cu atat din partea UE...
  • +9 (11 voturi)    
    Sa-i explice cineva (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:58)

    Nila [utilizator]

    Asta nu intelege? Sa-i explice cineva continutul raportului MCV. Acolo sunt apreciate progresele realizate in ultimii ani in diverse sectoare ale justitiei si a luptei impotriva coruptiei. Pe de alta parte, se evidentiaza in mod negativ regresele facute de actualul guvern. Ce poate fi mai simplu decat asta? Despre ce trecut vorbeste CTRL+C+V?
  • -15 (19 voturi)    
    ce-ai facut in ultimii 5 ani? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:59)

    Montesquieu [utilizator]

    hmm, deci justitia creata si pusa in practica de basescu si macovei e facuta terci in raportul MCV?
    ce surpriza....

    eram ferm convins ca functioneaza exceptional, fara nicio ingerinta politica, fara dosare la comanda facute de dna, fara acrobatii de jurisprudenta, fara subiectivismul ANI, fara atacuri gratuite la opozitia politica anti-basesciana etc

    ei, uite ca EC zice ca de fapt justitia a fost calarita la greu in ultimii 5 ani.
    vina lui ponta, cu siguranta. ca el a fost la guvernare in toti anii astia, basescu si macovei erau in opozitie saracii.
    bietul barosso, cum a fost el iar mintit de marga...

    oricum, noroc cu monica ca i-a scos din bezna nestiintei. noroc si cu igas care s-a ocupat el personal de indeplinirea conditiilor Schengen...
    • +5 (5 voturi)    
      bunica mea... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:30)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      se manifesta la fel ca tine, intelegea totul pe dos, dar norocul nostru a fost ca nu a mai dus-o mult, ne facea viata un calvar... saraca, avea o explicatie, era batrana si muncise mult la viata ei...
      cu tine ce s-a intamplat? nu-ti gasesti medicamentele sau teama de justitie te face sa nu mai gandesti?
  • +11 (13 voturi)    
    AMF (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:59)

    thjokki [utilizator]

    Oricum pe la ora 19 vei spune altceva,nu te mai cred decat cretinii de la antene si cretinii usl-isti. Demisia si gata nu vezi cat de incompetent esti plagiatorule,hotule!!
  • -12 (12 voturi)    
    nu v-ati saturat? (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:13)

    postaci pedelaci [anonim]

    la orice spune Ponta voi sariti cu "demisia";
    la orice spune Basescu, voi sariti "bravo";
    si mai si va votati intre voi..sunteti de tot rasul;
    faceti de ras site-ul asta;
    • +8 (8 voturi)    
      pe asta o masi sti? (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:31)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui postaci pedelaci

      Dar pe asta o mai tii minte?
      "la orice spune Basescu voi sariti cu "demisia";
      la orice spun Antenele, voi sariti "bravo"?
    • +2 (2 voturi)    
      Hai ca esti de ras ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:04)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui postaci pedelaci

      Mare om politic Ponta, nu ? Mester Carmaciul !
  • +11 (11 voturi)    
    Dl. Ponta .... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:17)

    mariusdec [utilizator]

    Cred ca nu stie sa citeasca de ne tot abureste cu faptul ca raportul nu are legatura cu ceea ce s-a intamplat in ultima perioada. D-le Ponta uite un copy-paste din raport: "Comisia consideră că măsurile adoptate recent de Guvernul României generează preocupări
    serioase privind respectarea principiilor fundamentale. Aceste măsuri au fost luate într-un
    sistem politic excesiv de polarizat, în care neîncrederea dintre entitățile politice și acuzațiile
    sunt o practică obișnuită; totuși, acest context politic nu poate explica natura sistematică a mai
    multor acțiuni. Deși anumite acțiuni pot fi explicate parțial de această polarizare politică,
    acțiunile respective ridică îndoieli serioase privind angajamentul față de respectarea statului
    de drept sau privind modul în care este înțeles statul de drept într-un sistem democratic
    pluralist. Contestarea la nivel politic a unor decizii judiciare, subminarea Curții
    Constituționale, răsturnarea unor proceduri stabilite și eliminarea unor mecanisme-cheie prin
    care puterile în stat exercită controlul asupra activității celorlalte puteri pun sub semnul
    întrebării angajamentul guvernului de a respecta statul de drept și independența controlului
    jurisdicțional."

    Este de ajuns pentru dvs.?
    • 0 (0 voturi)    
      Copy-paste (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:13)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mariusdec

      Imi pare rau, dar la el copy-paste-ul nu e copy-paste(plagiat), e compozitie proprie, deci ceea ce ai scris acolo e ce gandesti tu, parerea ta, nicidecum a alora pe care i-ai bagat la bibliografie. Iar pe el nu-l intereseaza parerea ta.
  • +13 (13 voturi)    
    E groasa... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:17)

    Trustnoone [utilizator]

    Ascultand acum discursul lui Mark Gray despre raportul pe MCV si intrebarile celor din sala, transpare foarte clar ce parere au oamenii astia despre ce s-a intamplat in ultimele saptamani in Romania si cine sunt responsabilii pentru haosul creat.

    Am dat-o in bara pe ultima suta de metri, cu "ajutorul" USL. Raportul si recomandarile ar fi aratat altfel fara circul pe care l-ati starnit in Romania...

    Asadar, domnule Ponta, va rugam frumos sa va veniti in fire si sa va asumati responsabilitatea pentru haosul creat pana chiar nu va mai fi prea tarziu..pentru Romania. Caci pentru dvs. ca om politic si pentru politicienii pe care ii reprezentati e prea tarziu de multa vreme.

    Si nu va bazati ca veti castiga la referendum. Romanii cinstiti care stiu adevarul vor avea ceva de spus si vor lupta. Si o vor face indiferent unde se vor afla si indiferent de rezultatul referendumului astuia de care nu aveam nevoie...

    Faceti-va o favoare si renuntati la politica..nu ne faceti nici o cinste!!
  • +8 (8 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:22)

    morometu [utilizator]

    Este singura fapta pe care ar trebui sa ti-o asumi.
    Ne-i tarat in noroi in doar cateva zile cu zambetul pe buze, ai daramat farama de incredere care se cladise cu greutate. Chiar crezi ca cineva din democratiile consacrate se mai uita la tine? Poate doar in parcare...
  • +5 (5 voturi)    
    shutdown / s (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:23)

    skyradio [anonim]

    assume command:

    CTRL+C shutdown / s CTRL+V ENTER

    bye!
  • +8 (8 voturi)    
    CINE ESTI TU ???? (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:23)

    alnimanui [utilizator]

    Ponta sa-ti asumi raspunderea pentru o tara intreaga.? daca pe cel care te-a numit la-ai dat afara intr-un mod scandalos , de ce sa am incredere eu sau tante Europa in tine
  • +7 (7 voturi)    
    Avid dupa putere si control !! (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:28)

    me [anonim]

    Idiotulule cum crezi ca o duc romanii acum dupa criza pe care ai creato.Cum crezi ca isi platesc ratele romanii la banca,, cand euro nu se mai opreste din apreciere.Te doare in c..ur de noi, probabil curand o sa aflam ca si tu ai o matusa care sa iti lase mostenire 1 milion de euro asa ca sa ai si tu un ban de buzunar.
    Dispari DICTARRULE plagiator ce esti!!
  • +10 (10 voturi)    
    Si mai clar pt. domnul Ponta... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:30)

    mariusdec [utilizator]

    Intrebare: Raportul pentru Romania de la sfarsitul anului urmareste sa vada daca Romania va reusi sa realizeze toate obiectivele neinplinite din ultimii ani sau doar punctele ridicate de catre Comisie in ultimele saptamani? Raspuns: Daca ne uitam la situatia din Romania, am reusit sa scoatem in evidenta ce s-a realizat uin ultimii 5 ani, dar rapoartele atrata ca mecanismul trebuie sa continue. Trebuie sa revenim la sfarsitul anului datorita evenimentelor importante din ultimele 3 saptamani care au facut necesara interventia comisiei si a presedintelui ei.

    Hai baietii de la USL sariti cu interpretari!
  • +7 (7 voturi)    
    mcv...fara comentarii (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:48)

    %?% [anonim]

    . Deși prezentul raport analizează
    ultimii cinci ani în ansamblu, controversele actuale reprezintă o amenințare gravă la adresa
    progreselor realizate până acum și ridică întrebări serioase în ceea ce privește viitorul
    reformelor deja lansate. Prin urmare, prezentul raport conține recomandări specifice pentru a
    răspunde situației actuale și pentru a sprijini restabilirea respectării principiilor care stau la
    temelia democrației europene.
  • +8 (8 voturi)    
    demisia, demisia (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:54)

    priky [utilizator]

    nu cred ca mai apuca asta noiembrie in functie, ar trebui sa isi deie demisia pentru rusinea care ne-a facut-o
  • +3 (3 voturi)    
    Raportul spune ceva si despre Ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:03)

    kepler [anonim]

    dar el se face ca ploua!

    De fapt acest raport contine o recomandare pt Ponta, aceea de a se retrage din politica pt ca asupra lui planeaza suspiciunea plagiatului doar in Romania si numai pt ca l-a salvat un invatator, in schimb in afara Romaniei acest lucru este de mult o certitudine.

    Oricum, Bruxelles are ochii fixati pe usleisti pt urmatoarele 6 luni. Numaratoarea inversa a inceput si mi se pare ca deja au acumulat unele bilute negre. Ponta, poate ca pt prima data in viata lui, este obligat sa nu minta! Cit despre Antonescu, raportul il pune la locul lui, trebuie sa fie doar un personaj interimar si nimic mai mult
  • +2 (2 voturi)    
    Care sunt aceste obligatii? (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:15)

    tiberius_p [utilizator]

    De ce nu dai publicitatii scrisoarea trimisa catre Comisia Europeana cu raspunsurile la cele 11 intrebari??? Noi cetatenii suntem primii care avem dreptul de a sti de acele obligatii pentru ca noi vom fi primii afectati de punerea lor in practica. Suntem oameni nu niste vite intr-un abator. Vrem sa stim ce ne asteapta!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Imposibil (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:20)

    Finlandezul [anonim]

    Iresponsabilii n-au cum sa-si asume responsabilitati. Cel mult, pot da din gura (cand nu scriu "teze de doctorat" sau nu fac "mastere").
  • +6 (6 voturi)    
    Întrebare pentru comentatorii HotNews (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:24)

    333 [utilizator]

    Dacă îşi asumă responsabilitatea, de ce nu îşi dă demisia?

    Cum adică: da, domnule, sunt de-acord, am lovit în statul de drept, îmi iau răspunderea, dar NU îmi dau demisia??

    Cum se poate aşa ceva?

    În ce alt stat, DIN LUME, nu din UE, s-ar mai pomeni aşa ceva?

    Dacă Comisia Europeană a decis că tu, Guvernul României, ai lovit în statul de drept şi în independenţa justiţiei, singura urmare posibilă este DEMISIA! Ce altă cale ar mai fi?

    Să-l pui pe lup să îngrijească oile sfâşiate de el însuşi? Cum se poate aşa ceva?

    ...nu fiindcă ăştia ar avea onoare sau fiindcă ar fi responsabili, dar ce altă cale mai au? Nu mai au pic de credibilitate! Au sacrificat România şi au fost prinşi! Gata! Vrând, nevrând, trebuie să-şi dea demisia!
  • +5 (5 voturi)    
    Schengen (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:31)

    Monique [anonim]

    Parcă la Consiliul European domnul prim-ministru spunea că sunt speranțe ca intrarea in spațiul Schengen să se realizeze in toamnă,România făcându-și bine temele. Acum părțile negative ale raportului sunt ”datorate” altora, nicidecum iureșului stârnit acum 2-3 săptămâni. Cine plăteșete ?
  • +5 (5 voturi)    
    pleaca la gradinarit eventual (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:32)

    marianos [utilizator]

    asuma-ti eventual o cultura de castraveti ca poate reusesti sa te tii de promisiuni
    oricum nu vei mai rezista decat maximum pana la Referendum
    dupa aia sa ZBORI NAIBII ca nu putem lucra in liniste ; ne tii cu ochi pe tampeniile tale si ale "amicilor"tai
    Pui in primejdie viitorul copilor netrebnicule
  • +7 (7 voturi)    
    "...in the last three weeks..." (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:46)

    Paul_Atreides [anonim]

    ...inseamna in ULTIMELE TREI SAPTAMANI, citesti un lucru si spui altul nesimtitule? O faci oare pentru acei care nu stiu engleza si pe a caror voturi de bazezi mincinos ordinar ce esti?
    Tu Victor Ponta si celalalt nevrotic care se crede Kennedy, sunteti o rusine pentru aceasta tara! Sunteti exact opusul termenului de "inalti demnitari" asa cum va place sa vi se spuna!
    Nu trebuie sa-mi placa Basescu sau PDL-ul ca sa stiu ca voi sunteti niste caricaturi, niste glume de prost gust. O parodie de prost gust cu iz de cosmar.
    I'm sick of you both!
  • +6 (6 voturi)    
    Alo,dle Ponta... (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:54)

    egroeg5 [utilizator]

    stiu ca esti plagiator dar asta imi spune ca stii sa si citesti si,ca urmare,vezi ca in raportul in discutie se precizeaza ca "masurile luate RECENT de GUVERNUL ROMANIEI au provocat serioase ingrijorari" si nu ce s-a facut in justitie pana sa veniti voi cu nemerniciile voastre.Tare imi doresc ca electoratul sa nu greseasca din nou si tare-mi doresc ca universitarii romani,elita intelectuala sa nu fie partasa la nemerniciile voastre si sa-ti arate adevarata fata prin verdictul ce se va da.
  • +4 (4 voturi)    
    La cat rau ai facut (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:59)

    Geo777 [utilizator]

    domnule Ponta, ma intreb daca era mai bine sa nu te fi nascut. Asuma-ti greselile si lasa-ne. Viata este mai usoara si mai dreapta fara contributiile tale si ale mafiei care te controleaza...
  • +4 (4 voturi)    
    raspunderea? (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:04)

    sorin [anonim]

    Adica faceti praf democratia din romania, distrugeti economia, si apoi iti asumi raspunderea si faci ce? iti dai demisia? si noi ce rezolvam cu asta?
    Scapa toti hotii de puscarii, economia se duce dracului, eventual ne mai scot si din UE si tu ne reperezi onoarea dindu-ti demisia?!
    Nu ar fi mai bine sa-ti dai demisia de pe acum? si sa incheiem aici rusinea asta nationala?
    Asa vorbeste de parca nici usturoi n-a mincat nici gura nu-i miroase, mai intii tragi cu pistolul si apoi te bati in piept ca vei face tot ce trebuie sa prinzi criminalul, ba mai iti asumi si raspunderea. vorbe goale, mate fripte
  • +4 (4 voturi)    
    Vorbe fara substanta... (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:05)

    obikeno [utilizator]

    Iti asumi pe naiba. Lasa-ne!
  • +3 (3 voturi)    
    Serios!? (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:07)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Pai prima ta obligatie este sa iti dai demisia, plagiatorule!
  • +1 (1 vot)    
    ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:26)

    cotora [utilizator]

    ponta ai iutat sa cer parlamentului in legatura cu andon si pislaru ?, acuma nu mai esti de trib si de mafie ?demisia stimabile
  • +2 (2 voturi)    
    Baietas, ai facut tara franjuri (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:22)

    ion [anonim]

    Si acum, cu mana pe cravata ta de pioneri si cu cealalta pe Pampersi, te juri ca iti asumi intreaga responsabilitate.

    2 miliarde de euro - depozite ale nerezidentilor - s-au topit din tara in ultima luna, vinde BNR-ul la greu din rezerva nationala ca sa nu se franga complet leul. Am ajuns mai jos decat Bulgaria, in materie de monitorizare pe justitie, ne-am intorc la criteriul politic, ca acum 7 ani..

    Iar tu si cu tampitul celalalt "va asumati toate responsabilitatile".

    Da-ti demisia, asta e tot ce mai poti face! Si repede!
  • 0 (0 voturi)    
    PROPUNERE Pentru PONTA (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:29)

    GeorgeN [utilizator]

    Emiterea unei Ordonante de urgenta prin care sa se interzica scrierea cuvantului "NU" pe orice document public si transmiterea ei la cei interesati(in primul rand la Monitorul Oficial).
    Consecinta directa va fi un buletin de vot cu o singura casuta cu "DA" pentru demitere.
    Dupa 29 la presiunea Europei se va reveni si se va comunica lui Baroso mesajul:
    "Nu o sa mai fac niciodata. Basescu m-a obligat. Legionarii si Stalinistii m-au amenintat. Accepta starea de fapt, nu fi prost . Cu deosebita lipsa de stima si respect, PONTA"
  • +2 (2 voturi)    
    @Ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:51)

    stef [anonim]

    Esti penibil... te urasc pentru ca ma faci sa votez cu basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie impuscat!!!!! (Joi, 19 iulie 2012, 15:36)

    Alina [anonim]

    Doar gloantele ne pot scapa de oamenii astia!!!!!! M-am saturat de ei, au furat si au vandut tot ce aveam Mai bun in tara incepand de la Iliescu incoace, Nastase , Ponta. Noroc cu Basescu ca face curateni si incearca sa recuperate niste banii de la hoti!!!!