Constantin Simirad a demisionat din UNPR

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 19:04 Actualitate | Politic

Constantin Simirad
Foto: AGERPRES
Fostul presedinte al Consiliului Judetean (CJ) Iasi Constantin Simirad si-a dat demisia din UNPR, motivand ca nu mai poate sta alaturi de niste oameni pe care nu-i mai apreciaza, dupa votul parlamentarilor UNPR pentru suspendarea sefului statului.

Constantin Simirad, care ocupa postul de vicepresedinte al UNPR, a declarat, duminica pentru Mediafax ca si-a dat demisia din UNPR, motivand ca este deceptionat de faptul ca majoritatea parlamentarilor acestui partid au votat suspendarea sefului statului.

"Am vazut ce s-a intamplat in Parlament la suspendarea presedintelui, iar prestatia UNPR mi-a lasat un gust amar. In urma cu doar doua luni, Gabriel Oprea spunea ca UNPR nu va vota niciodata suspendarea lui Traian Basescu, dar in Parlament alesii uneperisti au procedat pe dos", a spus Simirad.

El a declarat ca este dezamagit de atitudinea UNPR, adaugand ca ii pare rau ca a stat alaturi de astfel de oameni.

"Adeziunea la UNPR pe care am fost nevoit s-o depun inainte de alegerile locale este o copie, originalul l-am distrus. Nu mai fac nici o politica si n-are rost sa mai fiu tovaras si sa stau alaturi de niste oameni pe care nu-i apreciez deloc", a afirmat Constantin Simirad.

El a precizat ca dupa demisia din UNPR nu mai vrea sa auda de politica.

In 11 iunie, la o zi dupa alegerile locale, Constantin Simirad a declarat ca se va retrage din viata politica si cea administrativa, afirmand ca ii lasa pe altii mai tineri sa se ocupe de aceste lucruri.

El a precizat ca a candidat pentru sefia CJ Iasi doar la rugamintile liderului UNPR Gabriel Oprea, dar a recunoscut ca in campanie a mers doar in cateva comune din judet.

Simirad a obtinut in alegerile locale din acest an doar 5,5% din voturi, clasandu-se pe locul patru in competitia pentru presedintia CJ Iasi.

Constantin Simirad a fost primar al municipiului Iasi timp de trei mandate, iar patru ani a fost presedinte al Consiliului Judetean.

El a activat in Partidul Aliantei Civice, Partidul Moldovenilor, PSD si UNPR.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4856 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    A fii barbat ! (Duminică, 8 iulie 2012, 19:37)

    Scarecrow [utilizator]

    Iata si un om cu coloana vertebrala ! onest , si care nu i-si inseala crezul . Felicitarii - meriti a fii onorat
    • -17 (27 voturi)    
      de ce Hn nu cenzureaza oare comentariile agramate? (Duminică, 8 iulie 2012, 19:44)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Scarecrow

      Amice, nu e nevoie ca peste tot sa pui doi de "i". Sint si forme gramaticale unde e suficient unul. De exemplu, infinitivul verbelor. Iar domnul ala, Costica, sigur-sigur n-o sa fie mai barbat in felul asta...
      • +5 (5 voturi)    
        bai, sisipisi (Duminică, 8 iulie 2012, 20:19)

        capingurasrl [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

        Daca atat ai inteles din tot articolul si comentariile esti slabut si motivat de mici rautati si frustrari. Dar, uite, imi este mila de tine cu "i"-urile tale si iti scriu nickul fara nici un "i" ssps. Mai plangi????
      • +5 (5 voturi)    
        A fii Barbat (Duminică, 8 iulie 2012, 20:44)

        Scarecrow [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

        Stimabile sisipisi ! I-ti raspund cu o intrebare : Faci parte cumva din colectia de oua Matrioșka a distinsului Nastase ? , sau esti d-na Andronescu corectand bacalaul la limba Romana ? Lasa-i si pe cei mai putini doctii in limbi*sa se exprime cum pot . Faci parte din sfatul inteleptilor usl ?
      • +3 (5 voturi)    
        Libertatea de exprimare (Duminică, 8 iulie 2012, 21:43)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

        E adevarat ca a gresit, dar nimeni, nici macar USL-ul, sper, nu-i poate lua dreptul sa-si exprime o opinie.
        Cat despre gestul D-lui Simirad si eu sunt de parere ca este unul de aplaudat . Sper sa-i urmeze exemplul si alti membri UNPR.
    • +1 (5 voturi)    
      Ha (Duminică, 8 iulie 2012, 20:19)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Scarecrow

      Poti sa-l lauzi pe Simirad? Inseamna ca nu esti iesean, altfel ai fi vazut cat de toxic, oportunist, mincinos si mujic poate fi individul asta. A-l lauda pentru un gest ce doar pare elegant si cinstit e o ignorare a mizeriilor continue pe care tovarasul le-a facut. Simirad e un personaj demn de greata, nu de lauda.
      • +1 (3 voturi)    
        Subscriu (Luni, 9 iulie 2012, 0:39)

        aftafg [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        Numai cine nu-l cunoaste pe Simirad poate sa-l felicite...
        Cand vedeti asemenea gest din partea lui Simirad, ganditi-va la Ponta. Sunt de aceeasi speta.
        De ce nu are Iasul nici acum aeroport international, cand a avut 45 de milioane de euro in conturi alocate pentru modernizarea aeroportului? Cine s-a opus proiectului? Cine era acum 2 ani la sefia consiliului judetean?
    • 0 (4 voturi)    
      Simirad, simbol traseist (Duminică, 8 iulie 2012, 20:29)

      progresivtm [utilizator] i-a raspuns lui Scarecrow

      Hai sa recapitulam stimate Scarecrow in cate partide s-a perimblat Simirad: Partidul Aliantei Civice, Partidul Moldovenilor, PSD si UNPR.
      Cat despre "premiat" ii ofer o legatura de ceapa verde.
  • +6 (8 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 8 iulie 2012, 19:46)

    Serje [utilizator]

    Ma bucur ca in aceste vremuri mai sunt astfel de oameni.
    Trebuie sa depunem toate fortele sa rezistam la ofensiva ucigatoare al intunericului, ale mafiei oligarhice diabolice, penali, talhari de drumul mare. Merita sa depunem toate eforturile pentru apararea castigurilor de pana acum in statul de drept.
    Minciunile si propaganda uslamistilor nu au nici o limita. Nu inteleg cum poate fi atata popor cu inteligenta atat de redusa sa aprobe acesti diavoli in nemerniciile pe care le-au facut si pe care le fac acum fara nici o rusine.
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 8 iulie 2012, 20:15)

    buha [utilizator]

    bravo domnule Simirad!
  • +8 (10 voturi)    
    Mai sînt şi dintr-aceştia... (Duminică, 8 iulie 2012, 22:02)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Bravo, domnule! Îţi strîng mîna!
  • +4 (6 voturi)    
    Domnilor... (Duminică, 8 iulie 2012, 23:11)

    Cipic [utilizator]

    ...nu va bucurati inutil.
    Simirad este cel care a vândut Iașiul PSD-ului.

    In acest moment este o epava politica. Si el știe asta.

    Adevăratul motiv al demisiei lui este similar motivului demisiei lui Felix din parlament. Adică de ceva timp cauta un motiv sa plece din UNPR (probabil ca nu mai era foarte agreat acolo după rezultatul catastrofal de la locale) și cum a găsit unul care sa dea bine la presă a făcut-o.
    • +2 (2 voturi)    
      comparatie Simiad cu Felix (Luni, 9 iulie 2012, 9:26)

      grivei [utilizator] i-a raspuns lui Cipic

      Tu vrei sa spui ca Felix a demisionat ca si Simirad ca nu mai era agreat ?, FALS. Felix a demisionat, ca a doua zi cand se judeca un dosar al lui si care ajunsese la ICCJ(Inalta Curte), care judeca parlamentarii sa nu mai apara ca parlamentar, deci sa nu fie judecat de ICCJ. Drept urmare incepe va fi judecat de un tribunal obisnuit , care acum incepe judecarea lui si care pana-l judeca , trece timpul si SE PRESCRIE , deci scapa basma curata.
  • 0 (0 voturi)    
    mare om, (Duminică, 8 iulie 2012, 23:31)

    amycus [utilizator]

    mare caracter:
    pac, partidul moldovenilor, psd, unpr...
    si asta e un luptator anticomunist?
  • +3 (3 voturi)    
    Gestul lui Simirad (Luni, 9 iulie 2012, 9:19)

    grivei [utilizator]

    Daca intr-adevar, Simirad a dezaprobat ceeace s-a intamplat in parlament, il felicit, pt. ca in Parlament in saptamana trecuta a fost un BANDITISM POLITIC. Il dezaprob si eu si aceasta ma face sa VOTEZ NU la REFERENDUM . Iar Ponta , cel ce striga in gura mare cand era in opozitie impotriva ordonantelor de urgenta pe care le contesta la Curtea Constitutionala, acum le emite pe banda rulanta , in scop propriu , al lui Antonescu si al lui Voiculescu . Ce m-a deranjat f. tare este ca acestia isi bat joc de banii nostri. Pai, in timp ce era pus la zid si UMILIT Presedintele tarii, aidoma unui talhar de pe strada, Ponta dadea ordonanta sa se plateasca iar indemnizatii revolutionarilor, care este (dupa presa), 2200 lei lunar. De unde o sa dea, ? RISIPA scrie pe USL . Referendumul ne costa 9 milioane lei noi, cheltuiala inutila, iar Antonescu vrea sa se organizeze alegeri prezientiale separat de cele parlamentare , sa mai arunce in vant banii stransi cu greu de poporul roman . Judecati si voi daca votati pt. demitere sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 10 iulie 2012, 1:21)

    arsene cristescu [anonim]

    Am o parere foarte proasta despre Simirad, prin modul in care NU a ajutat Iasiul din posturile ocupate. Dar gestul de fatza, daca a avut intr-adevar motivul invocat, il mai spala de pacate. Destul de putin, de altfel; cine e din Iasi stie ce lipsa de oameni de calitate e si aici, in administratia locala.