Corespondenta din SUA

AUDIO Victor Ponta, la Chicago: Eu nu cred intr-o opozitie care vine sa distruga tot ceea ce au facut cei dinainte. Ei au putut face atat, noi vom face si mai mult!

de NARPA     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 1:29 Actualitate | Politic


Victor Ponta, in dialog cu Marian Petruta (NARPA)
Foto: NARPA
"Eu nu cred intr-o opozitie care vine sa distruga tot ceea ce au facut cei dinainte, ei au putut face atat, noi vom face si mai mult", a declarat la Chicago presedintele PSD, Victor Ponta. Prezent weekendul trecut in metropola americana, liderul social-democrat a stat de vorba si cu presa romaneasca, respectiv Asociatia Jurnalistilor Romani din SUA si Canada (NARPA), fiind printre altele prezent in studioul RTN (Romanian Television Network). Referindu-se la problema demiterii sau suspendarii presedintelui Traian Basescu, Ponta a afirmat ca romanii sunt cei care trebuie sa decida cand merg la vot.

Cateva din declaratiile facute de Victor Ponta:

* "Am tinut sa vin la Chicago pentru a ma intalni cu romanii si a afla care mai sunt problemele comunitatii si pentru a le spune despre ce am aflat la Washington, despre includerea Romaniei in programul Viza Waiver, sa vorbim despre ce legaturi vor fi intre Statele Unite si Romania, si cu ce am putea sa facem noi lucruri bune pentru reprezentantii nostri de aici de la Chicago".

* "Impresia mea este ca sunt oameni care muncesc foaret mult (nr. romanii din America) si care se confrunta cu problemele pe care le are America in ansamblu: problema creditelor, a locurilor de munca".

* "Am vazut ca oamenii sunt informati, citesc presa, sunt informati despre ce se intampla in Romania, de la probleme politice la inclusiv faptul ca a fost o iarna foarte grea, spre deosebire de Chicago unde este mai cald ca de obicei. Este o comunitate care incearca sa isi faca o viata mai buna aici, dar care in acelasi timp nu isi uita legaturile cu Romania", a declarat Victor Ponta despre comunitatea din Chicago.

* "Am spus si am sustinut intotdeauna ca Romania ar trebui sa faca mult mai mult pentru romanii care sunt in afara granitelor, sa nu-i considere doar pur si simplu niste oameni plecati din tara, ci niste membrii ai poporului roman care si-au cautat o viata mai buna in Statele Unite, tara tuturor posibilitatilor si tara libertatilor".

* "Pe baza parteneriatului militar, politic si economic pe care cele doua tari le au, Romania va cere Statelor Unite un regim special, atat pentru comunitatea noastra romaneasca de aici, cat mai ales pentru romanii de acasa".

* "Romania este si trebuie sa fie un partener special al Statelor Unite, dar care trebuie sa primeasca un ajutor, pe care in schimb inca nu l-a primit." declara Victor Ponta.  "Am avut intalnirile de la Washington, stabilite inca de la Bucuresti prin ambasada SUA, cu toti responsabili din Departamentul de Stat, Departamentul Apararii si din zona economica, pentru zona Europa si Europa de est".




Legat de ceilalti colegi, Titus Corlateanu si Corneliu Dobritoiu, cu care Victor Ponta s-a aflat impreuna la Washington DC, acesta a afirmat ca, in eventualitatea castigarii alegerilor, acestia vor ocupa functiile de ministru de Externe respectiv cel al Apararii Nationale. 

* "M-am vazut si cu reprezentantii de la FMI, pentru ca Romania are nevoie de capitaluri americane. Luna trecuta, Romania a facut aici pe piata americana un imprumut de 1,5 miliarde de dolari, si este important ca acesti bani sa fie folositi pentru dezvoltarea economica si a locurilor de munca".

* Victor Ponta a mai spus ca el crede in ideea de opozitie care nu distruge, ci una care incearca sa faca mai bine. A spus ca a criticat puterea, insa asta se intampla in orice tara. "Eu nu cred intr-o opozitie care vine sa distruga tot ceea ce au facut cei dinainte, ei au putut face atat, noi vom face si mai mult, putem sa invatam deci din greselile lor. Asta este in ceea ce eu cred. Solutia este ca cei de la putere sa faca ce pot ei mai bine, iar oamenii, prin vot, sa decida daca ii pastreaza la putere sau voteaza ca cei din opozitie sa vina in locul lor", a afirmat Ponta.

* Acesta mai considera ca ceea ce este bun trebuie continuat, dand exemplu cu povestea mesterului Manole, care ce construia ziua, noapte se darama, ori el crede ca ce este bun trebuie continuat si a doua zi, iar ce este rau doar indreptat. Victor Ponta a mai afirmat ca birocratia si coruptia nu sunt doar ale unui singur partid, fiecare partid care vine la putere avand uneori tentatia de a profita de functiile pe care le are.

* Cand a fost adus in discutie problema demiterii sau suspendarii presedintelui Traian Basescu, Ponta a afirmat ca romanii sunt cei care trebuie sa decida cand merg la vot!


Material realizat de North American Romanian Press Association (NARPA)  - Asociatia Jurnalistilor Romani din SUA si Canada (NARPA).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7299 vizualizari

  • +46 (48 voturi)    
    Ponta (Luni, 20 februarie 2012, 1:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Ti-ai uitat presul in Romania, doarme! :)
    • +41 (43 voturi)    
      Crede intr-un USL (Luni, 20 februarie 2012, 7:35)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Care lasa pe cei care muncesc sa o faca in continuare, dar are grija sa fure tot ce muncesc ei. Asa cum au facut PSD si PNL mereu cand au fost la putere!

      Isi aduce aminte vreodata cineva de un singur corupt prins in timpul guvernelor actualului USL? NU! Nici macar cine a furat banii din conturile lui Ceausescu, nici cine a tras la Revolutia, nici macar Vantu care a organizat FNI sub nasul lor nu au avut nici o problema.

      Sa mai spunem de Bancorex, Petrom, Banca Religiilor, Bechtel, zacamintele de petrol si gaze inclusiv din Marea Neagra, sutele de fabrici care erau in '89 etc etc.

      Astia sunt USL, acum au doar doua mascote bagate la inaintare cu Adrian nastase, Voiculescu si Iliescu la pupitre.
      • 0 (0 voturi)    
        PDL-ul (Marţi, 21 februarie 2012, 9:59)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui dan

        Dar de SOIMI PATRIEI (actuali ) ce parere ai ?
  • +75 (77 voturi)    
    Adica cum?? :) (Luni, 20 februarie 2012, 2:10)

    DanielUS [anonim]

    Pai bai Tonta, astia nu-s romanii aia din cauza carora a iesit Basescu Presedinte si al caror vot uslasii nu vor sa-l mai ia in considerare, astfel uslasii ar vrea ca romanii din afara sa nu mai poata vota?? Acum ii mangaiati pe ceafa, nu?? ;)

    Vedeti cum vi se intorc drept in barba, exact ca un bumerang, toate urletele cretine emanate din creierasele voastre de papitoi?? Si asta este doar inceputul!! Abia acum incep sa se simta idioteniile si isteriile tale si-ale lui Chin! Plus.., Chin il are in carca pe turnatorul securisto-comunist!! Bai, voi nu intelegeti ca romanii din diaspora, mai ales cei in varsta, au plecat din tara tocmai din cauza celor ca Felix???

    Stati voi linistiti, ca noi nu uitam, noi doar votam :)
    • +41 (45 voturi)    
      nedumerire (Luni, 20 februarie 2012, 8:01)

      toiu [utilizator] i-a raspuns lui DanielUS

      Daca domnul Ponta are o asa mare consideratie pentru romanii din afara granitelor tarii de ce se opune votului prin corespondenta? Oare pentru ca, de fapt, ii este frica de acesti romani?. Vad ca si FMI a inceput sa fie bun. La fel si Puterea vad ca nu a facut numai lucruri rele asa cum afirma in tara. Demagog de doi bani!
      • -11 (15 voturi)    
        Totoiule! (Luni, 20 februarie 2012, 12:52)

        Dumerire [anonim] i-a raspuns lui toiu

        Daca se admite votul prin corespondenta, controlul lui este imposibil; intre ultimul exit-pool si prima numaratoare partiala s-ar vota "in draci"! Asa cum s-a intamplat la Paris in 2009...

        Un vot electronic care sa foloseasca un soft acreditat, transparent si verificat ar fi cea mai buna solutie; el aduce, totodata, egalitate intre romanii din tara si cei din diaspora...

        Iti pun o intrebare: de ce tu din...Patagonia vei putea vota prin corespondenta iar eu din Vaslui, dar cu domiciliu in Oradea, nu pot vota!?
        • 0 (2 voturi)    
          Hellooooo!! (Luni, 20 februarie 2012, 17:40)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui Dumerire

          Aaaa, pentru ca Patagonia nu e-n Romania????

          Esti cam puturos, moldovene!! Daca tii atat de mult la cine conduce tara asta, te duci si votezi si la Zalau!! Dar daca nu votezi dupa aia sa nu incepi sa tipi ca te conduc unii care fac nu stiu ce!!

          Si vezi ca ne referim la parlamentare, nu la locale!! La locale nici tu nu poti vota nicaieri decat in Oradea, cu atat mai putin el din Patagonia!! Pentru Parlamentare, moldovene, poti vota la punctele de tranzit care sunt in gari, aeroporturi etc!
    • +30 (32 voturi)    
      Se maturizeaza Ponta... (Luni, 20 februarie 2012, 8:43)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui DanielUS

      Dupa ce urla ca un descreierat nu cu multa vreme in urma, acum ar trebui sa-si ceara scuze.

      Cred ca batistele date de tata socru i-au folosit...
      • +30 (32 voturi)    
        A schimbat doar piesa de teatru (Luni, 20 februarie 2012, 9:13)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Petre

        Adevarata fata a lui Ponta este cand s-a dus in fata Tribunalului sa sustina coruptii din USL sau cand declara ca ''Năstase e victima abuzurilor, îl vom susţine''

        Asta e Ponta, nu mesajele lui de fatada.
      • +23 (27 voturi)    
        Ponta nu isi cere scuze (Luni, 20 februarie 2012, 9:33)

        danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Petre

        Ci doar este constient ca tactica de prost gust folosita la antene si irealitati nu este normala pentru romanii din SUA.
        Ar fi fost luat pe sus si ar fi revenit acasa asa cum a plecat.
        Aceasta este adevarata motivatie pentru "echilibrul" manifestat de Ponta in SUA.
        In unele cazuri aceasta schimbare se numeste fatarnicie, duplicitarism, ipocrizie... Va las si pe voi sa completati lista.
  • +61 (65 voturi)    
    zau?? (Luni, 20 februarie 2012, 3:43)

    d [anonim]

    Motivul pentru care ai cerut demiterea lui Boc si Traina Basescu este tocmai pentru ca doresti sa distrugi tot ce s-a facut bun in Romania. Sper ca romanii de la Chicago au suficient educatie sa nu-ti inchida aubrelile..
  • +50 (52 voturi)    
    Poate are ghinionul... (Luni, 20 februarie 2012, 4:08)

    Cadillac [utilizator]

    ...sa vina si pe la noi, in Los Angeles !!!

    Va promitem ca va avea de raspuns unor intrebari

    cu MMMMMUUUUUUUUUUUULLLLLLTTTTTT peste

    gradul de "incomode" !!!!

    Avem "capcanele" intinse; este IMPOSIBIL sa nu cada intr-una din ele.

    Cel putin...

    Il asteptam cu multa ..................dragoste.
    • -30 (34 voturi)    
      aoleu! (Luni, 20 februarie 2012, 8:33)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      nu-i trageti si-un glont in cap?
      omul a intins o mana...mie asa mi se pare in discursul lui. iar faptul ca basescu va fi supus votului popular e o dovada de democratie...sau voi nu prea va votati direct presedintele si de aia nu stiti cum e?
      • +16 (20 voturi)    
        pe banii vostri se plimba Ponta... (Luni, 20 februarie 2012, 9:59)

        ba [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        a intins mana la bani, nesimtitul, hotul! Si acum cand se plimba in SUA, pe banii vostri se plimba romani dragi din tara...De aia am plecat noi din tara, sa nu se mai plimbe PSD pe banii nostri. Voi acolo cand va treziti? Daca votati Ponta inseamna ca stati bine si aveti bani de aruncati pe fereastra..
        • -2 (6 voturi)    
          altii se plimba (Luni, 20 februarie 2012, 11:01)

          toma [anonim] i-a raspuns lui ba

          acuma se plimba altii pe banii tai :) nu zic ca-i bine sau normal.
      • +21 (23 voturi)    
        democratie? (Luni, 20 februarie 2012, 10:15)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        voi vorbiti de democratie? in ce democratie ai auzit tu ca presedintii se dau jos in baza unor sondaje?
        a fost supus votului popular de 4 ori si a castigat mereu asa ca eu zic sa asteptati sa-si termine mandatul pe care l-a castigat democratic.
        altfel o sa ajungem sa avem presedinti de un an daca deschidem cutia pandorei.
        omu n-a intins o mana, omu a fost mustruluit zdravan pe unde a fost de aici si schimbarea totnului dar saracu nu poate face nimic singur. il are pe iliescu si felix in spate care ii spun ce sa faca. dovada cea mai clara a fost reactia trustului intact dupa dicursul lui din parlament. ala a fost un avertisment.
        omu este de paie si joaca dupa cum canta altii. el n-are nicio putere. daca asta ajunge prim ministru am rupt-o in fericire...
        • -4 (4 voturi)    
          Germania? mai zilele trecute...? (Luni, 20 februarie 2012, 15:27)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Presul Germaniei si-a dat demisia pentru ca "increderea populatiei a fost afectata".....
          Este acuzat de ceva (a luat bani cu imprumut....) si, fara nici o condamnare, fara nici o decizie oficiala privind acuzatia....si-a dat demisia...ce zici de asta?
          Mda, dupa tine, in Germania, nu este democratie.
          • +1 (1 vot)    
            "fara nici o decizie oficiala" (Luni, 20 februarie 2012, 20:16)

            Traian [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Cererea de ridicare a imunitatii pentru presedintele Germaniei o consideri decizie oficiala sau nu?
          • +1 (1 vot)    
            Omiti sa spui... (Luni, 20 februarie 2012, 21:11)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Ca presedintele germaniei nu este ales prin vot popular. Asta este una din omisiuni. In plus acolo justitia a cerut ridicarea imunitatii.
            La noi un sondaj spune ca 60% din populatie nu este de acord cu greva parlamentara.Deci increderea in chiulul opozitiei este grav afectat. Ce face opozitia?
            Eu zic sa nu mai faci comparatii aiurea doar sa fortezi nota.
            Trebuia sa dai exemplu cu Obama care in sondaje sta prost dar opozitia nu cere anticipate. Sau genul asta de democratie nu ti-e pe plac?
      • +9 (9 voturi)    
        nu e acelasi Ponta? (Luni, 20 februarie 2012, 14:40)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        nu Ponta declara ca vor anula TOATE legile trecute dupa 2009?si codul muncii si legea educatiei si legea asistentei sociale si... si.. si..????? cand MINTE Ponta?
        • +4 (4 voturi)    
          .... (Luni, 20 februarie 2012, 15:35)

          pepy [utilizator] i-a raspuns lui naiv

          Pai Ponta minte tot timpul ... si la betie spune adevaru , cred ca daia a sustinut discursul acela neutru , care a fost apreciat de multa lume si mai putin de cei din opozitie ..... cred ca vinul rosu la determinat sa sustina acel discurs !!
      • +8 (10 voturi)    
        Ponta pacaleste prostii, bre (Luni, 20 februarie 2012, 14:59)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        aia care cred ca "a intins o mana"
      • +1 (1 vot)    
        ce mana intinsa domnule??? (Luni, 20 februarie 2012, 18:48)

        neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        visezi?.é..poate la pomana dar cu siguranta nu pentru impacare.
        Sau credeti ca am uitat cand acelasi dom Ponta tipa ca din gura de sarpe (pe celalalt dom nu-l mai socotim ca el oricum doarme)...ca cei din diaspora nu au drept sa voteze?. Ca acelasi dom Ponta tipa : romanii din dispora au furat, tradat, etc...desi aia s-au ingramadit sa voteze.

        Poate ca acum intelege si domnul Ponta cum e cu fusul orar si cu orele...nu de alta dar sa nu ma asistam la evenimente penibile de marca "psd" (geoana)...care s-au bucurat desi cei din chicago mai aveau 6 ore de vot (cel putin :) ).
      • +2 (2 voturi)    
        Asta-i discursul pentru America (Luni, 20 februarie 2012, 20:14)

        Traian [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        Victor Ponta, la Chicago: Ei au putut face atat, noi vom face si mai mult!
        Tradus pentru Romania suna cam asa:
        Ei au furat atit, noi vom fura si mai mult!
    • +19 (21 voturi)    
      Va rog sa (Luni, 20 februarie 2012, 9:40)

      danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      Il intrebati despre parlament de 300 de capete!!!
      Si sa ii reamintiti ce a spus poporul la acel referendum si ce declaratii a dat chiar el dupa alegeri.. Daca nu stiti va dau eu esenta mesajului sau... PSD nu crede ca un parlament de 300 de oameni este oportun si PSD nu are o prioritate in acest sens....
    • +6 (8 voturi)    
      Ponta este ultimul... (Luni, 20 februarie 2012, 15:08)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      bastion al comunismului in tara asta. "Greii" PSD s-au dus la fund pentru ca erau prea incarcati cu sacii de bani furati in ultimii 22 de ani.
      Salut initiativa lui Cadillac din A.L. Daca vine la Cleveland, il primim si cu focuri de artificii...De calibrul, 7.62, bineinteles...
  • +29 (31 voturi)    
    vizita in DC (Luni, 20 februarie 2012, 4:57)

    Marta [anonim]

    Iata diplomatie de adormit probabil copii ,sau matusile de acasa. Imi aminteste acest discurs al d-lui Ponta de promisiune "premarelui care este,Marean" aici in DC. Si ala promitea "sa ne ajute ??" si rasul curcii sa ne aduca 5000 de mici de la cocosatu"???asta au inteles ei.Intre cei doi nici o diferenta,poate ca diplomele nu-s la fel .Au venit cu idei in cap "cam cum este aici ,ce cred ei si alte aiureli ,nu pricep astia nimic stiu doar ca vor putere si se vad leaderi.....Domnilor aici nu veniti ca"la inalta poarta",cu para si ura voastra si mai ales dorInta exaltata de a fi ceea ce nu puteti fi. Cu aere de superioritate sunteti ridicoli in America cea civilizata.Pacat ,d-nul Ponta poate o mai pricepe in timp cate ceva ,in domeniul sau si in pregatirea pe care o are ,dar nevricosul si scandalagiul care se vrea presedinte chiar este trist ca ne este dat sa avem parte de asa personaj in aceste vremuri.Domnilor ,nu suntem doritori de "ajutorul vostru " atat ne-ati "ajutat " ca am ales exilul. Aici este disidenta care nu uita ce a fost comunismul si ce sunt urmasii si continuatorii lor.Sunteti ridicoli si cand enumerati "activitatile voastre aici "....cam la fel ca Marean cu "micii" si suita aia a lui la biserica din Alexandria VA.
    Sunt multi romani de mare calitate morala aici si real pregatiti ,dar nu pot sa se intoarca tocmai ca aveti o mentalitate ,parca dintr-o lume paralela cu secolul in care traim. Bine ca nu era campanie electorala ,ca poate ne "procopseam cu o bere ,mici,ceva zahar si ulei " ,maruntis ptr la pacanele..................pacat ,constientizati unde gresiti ,schibati-va mentalitatea si obiceiurile de baroni.
  • +28 (30 voturi)    
    vom face totul..... (Luni, 20 februarie 2012, 6:07)

    gigi n [anonim]

    Fariseism?Declaratii de ”export”?Parca..,.”cand venim la guvernare schimbam cutare,modificam cutare,anulam cutare si ii si bagam la puscarie.”Schimbarea lui ponta este PUR decorativa,in nici un caz de fond.
  • +23 (27 voturi)    
    Eu nu cred... (Luni, 20 februarie 2012, 6:41)

    Alan Shore din BJ [anonim]

    ... Eu nu cred Dle Ponta ca o opozitie care sustine puterea actuala poate face mai mult.
    Iar discursul actual e de porc.
    Personificarea si comparatia opozitiei cu mesterul Manolea de asemenea. Sa nu uitam, capodopera sa a fost realizata prin jertfa umana. Pe cine doreste dansul sa jertfeasca opozitia ca sa poata construi capodopera? Eu nu vad decat o jertfa: prin comparatie cu Ana e poporul. Ce diferenta e cu puterea actuala care isi cladeste capodopera scabroasa pe aceeasi baza?!
    Nu sunteti un ilustru orator, dar nici un mare ganditor. Nu va bazati pe idea ca singura alternativa a romanilor e USL-ul din care faceti parte. S-ar putea sa traiti o mare dezamagire. Precum de altfel toti predecesorii domniei voastre de la conducerea PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      jertfa suprema... (Luni, 20 februarie 2012, 15:37)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Alan Shore din BJ

      Dupa 30 de ani de America mi-am dat seama ca mitul era fals.
      Daca secatura de Manole ar fi fost capabil de jertfa suprema pentru a-si desavarsi opera, ar fi trebuit sa-i ceara nevestei sa-l zideasca PE EL, nu invers. Ceea ce a facut el a fost o scuza ieftina pentru neputinta lui de a crea.
      (Asta pentru initiati. Cei care mai cititi operele complete ale lui Stancu, Sahia, Desliu, Cassian, adresati-i intrebarile voastre existentiale lui Mircea Badea).
      • -1 (3 voturi)    
        Ai mancat salam cu soia?! (Luni, 20 februarie 2012, 16:17)

        Alan Shore din BJ [anonim] i-a raspuns lui John M.

        In cei 30 de ani?
        Cat priveste pe Manole, daca se sacrifica pe sine, Cine mai desavarsea creatia? In mod sigur mitul e fals dar nu mai fals decat opozitia actuala. Cel putin o parte din ea care isi schimba parul dupa culoarea Dambovitei ca mai departe nu vad.
        De asemenea Creatia e un element care necesita experienta si sacrificiu din partea creatorului sau a creatoarei. Care din aceste elemente ii indreptatesc pe opozanti (cei care alcatuie opozitia) sa se considere creatori?
        Intrebarile existentiale sunt bineteles pentru cei care exista. Si binenteles ma numar printre acestia.
  • +26 (28 voturi)    
    Cu ce nerusinare (Luni, 20 februarie 2012, 7:15)

    banateanul. [utilizator]

    declara ca ;Romania este un partener special al statelor unite, si are dreptul , SA PRIMEASCA AJUTOR, pecare inca nu la primit ! Tov .Ponta ,spune nuti crapa obrazul ? mergand cu palma intinsa,cersind nasa vreti VOI sa ajungeti la putere ?
  • +17 (19 voturi)    
    Hiilary Clinton are in aceasta poza o... (Luni, 20 februarie 2012, 8:01)

    Costin1968 [utilizator]

    ...infatisare de...barbat !!!!
  • +27 (29 voturi)    
    adica cum ,io nu inteleg ? (Luni, 20 februarie 2012, 8:02)

    toma [anonim]

    "Ei au putut face atat, noi vom face si mai mult! "
    [ai pana acuma ati ziceti : incompetentii , au distrs tara ,au facut numai rau,etc...
    VOI VETI FACE SI MAI MULT ???
    eu stiu ca voi deja ati facut cel mai mult rau tarii ! (e drept ca si ei au bubele lor)
    pai daca faceti mai mult ne distrugeti de tot !
    pe mine nu ma mai pacaliti !

    ps.un vecin de-al meu imi zice cat bine a facut psdul poporului !
    i-am raspuns ca eu ,spre deosebire de el ,stiu si cine e acel "popor" . adica : nastase,hrebenciuc,mitrea,mazare,vanghelie si MULTI ALTII , la care mi-e scarba sa ma gandesc...
  • +27 (29 voturi)    
    asta ..asa de adormit copii (Luni, 20 februarie 2012, 8:05)

    vai [anonim]

    hai, ca nu mai punem botul...
  • +28 (30 voturi)    
    da... (Luni, 20 februarie 2012, 8:08)

    mane [anonim]

    da..romanii sa decida... asa e...

    dar... cu ajutorul antenelor &irealiatea..

    asta nu o spune....
  • +22 (24 voturi)    
    lamuriri folositoare (Luni, 20 februarie 2012, 8:27)

    caesar_55 [utilizator]

    S-a dus sa-i lamureasca pe romanii din America ,ca pe cei de acasa ii lamureste Amntonescu si Voiculescu.Schimbarea de ton este magistral orchestrata de staff de campanie electorala insa nu pacaleste pe nimeni,iar faptul ca Ponta preia din mers puncte din agenda actualui guvern ii obliga pe acestia sa iasa din inertie.Atetie,mingea este uda,grea si in terenul PDL...
  • +31 (33 voturi)    
    nu e chiar prost (Luni, 20 februarie 2012, 8:31)

    catelu [utilizator]

    Ati vazut ce bine si-a adaptat discursul? Pentru prostimea mioritica: "sa le dam la astia in cap ca e hoti", pentru cei emigrati, mai bine informati si expusi culturii occidentale: "sa continuam lucrurile bune incepute de domnii din guvernul anterior".

    A inceput sa inteleaga ca si voturile din strainatate conteaza, dupa ultimul recensamant.
  • +26 (28 voturi)    
    Pe romanii de afara nu-i mai poate minti. (Luni, 20 februarie 2012, 8:45)

    mircea [anonim]

    Ponta a tinut alt discurs pentru romanii de afara.Pe aceia nu-i mai poate minti ca le da el pensii si salarii marite.Poate-i aduce si lui Antonescu niste filmulete porno de prin America.
  • +27 (29 voturi)    
    minciuna (Luni, 20 februarie 2012, 8:46)

    dan [anonim]

    Vai ce minciuna!A uitat cind declara ca vor schimba toate legile adoptate de actuala guvernare,iar colegii lui declarau ca ii vor aresta pe toti PDL-istii!
    se vede educatia facuta de ilici si nastase!RUSINE!
  • +22 (24 voturi)    
    Asta nu-i Ponta al nostru??? (Luni, 20 februarie 2012, 8:49)

    Conbac [anonim]

    Nu se poate sa vorbeasca asa Ponta ala ce-l stim noi.ca de gandit asa,nici vorba.O da pe-ntoarsa acum cand se vede tot mai jos in sondaje.Sper sa nu se lase inselati concetatenii nostri.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru "Conbac".... (Marţi, 21 februarie 2012, 8:58)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Conbac

      In ceea ce ne priveste, stati linistiti !

      Sintem de prea multi ani pe aceste meleaguri ca sa mai "inghitim" vrajelille ieftine de-alde Ponta.

      Daca Ceausescu n-a reusit sa ne prosteasca, asta are sanse si mai mici.

      Oricum, ne "vedem" la alegeri ! DIN NOU !!!

      Noi,cei de aici,avem DEJA in mina o "Quinta Royala"

      La As...

      Servita.
  • +27 (29 voturi)    
    Omul cu 2 fete (Luni, 20 februarie 2012, 8:49)

    Nicu [anonim]

    Citez "Am vazut ca oamenii sunt informati, citesc presa, sunt informati despre ce se intampla in Romania, de la probleme politice la inclusiv ........"
    In aceste conditii, nu crede Victor Ponta ca romanii de peste hotare stiu ca s-a opus votului lor prin corespondenta si ca le cere sa calatoreasca mult, foarte mult pentru a putea vota la consulatele deschise in diferite localitati? Cum poate sa aiba doua fete? In exterior vorbeste de o opozitie constructiva in Romania si acasa..... face tot posibilul sa tina tara in loc, sa regresam, sa nu fim priviti ca o tara cu oameni civilizati.Spune ca pentru Basescu populatia hotaraste. Pai nu a hotarat de 3 ori: la doua alegeri si la un referendum? Asa va fi si in campania electorala:una va promite, alta va face.
  • -13 (23 voturi)    
    Schimbare laudabila (Luni, 20 februarie 2012, 8:50)

    Geo [anonim]

    Sa produs evident o schimbare pozitivă in discursul lui Ponta. Sa speram ca nu e doar vechea demagogie. Se pare ca esecul încercări de al reclama pe Basescu la PE unde au trebuit sa afle ca opoziția trebuie sa fie constructiva si sa vina cu soluții si nu doar cu obstructii si reprosuri, l-a pus pe ganduri. Păcat insa ca Antonescu nu a înțeles încă nimic din penibila experiența. Dar nu a intrat timpul in sac. Sa speram ca se vor găsi si liberali care sa tragă concluziile de rigoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu următoarea observatie (Luni, 20 februarie 2012, 21:59)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui Geo

      S-a produs intradevar o schimbare, dar întrebarea e dacă e autentică, credibilă. La ei a fost totdeauna o mare diferența între vorbe si fapte. Deci numai daca se va distanta faptic de vechea politica, daca se va distanta de Ilici, de mineriade si daca se  va debarasa de Felix ar putea dobândi credibilitate. Altfel stratagema nu va funcționa. 
      Numai o autentica "lepadare de Satana" în timp util le mai poate oferi lui si partidului acela o șansă.
  • +14 (16 voturi)    
    ei au taiat 25% (Luni, 20 februarie 2012, 8:50)

    ginel alegatorul [anonim]

    "au putut face atat, noi vom face si mai mult"

    hehehe ! sunt pregatiti, au facut guvernul.
    e prima dezvaluire despre viitoarea presupusa guvernare a aliantei aliantelor.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 20 februarie 2012, 15:21)

      alina [anonim] i-a raspuns lui ginel alegatorul

      ei vor distruge mai mult ..oricum dupa ultimele declaratii facute se pare ca nici aceasta alianta nu va mai dura
  • +25 (27 voturi)    
    Hai mai Ponta (Luni, 20 februarie 2012, 8:56)

    Mircea [anonim]

    De unde erai leu paraleu in tara, ai ajuns in America si ai inceput cu milogeala? Vin alegerile si n-aveti votanti?

    Cum ramane cu demiterea presedintelui, cu greva parlamentara, cu betele in roate puse aproape la orice idee scoasa de opozitia voastra (nu a noastra, a nu se confunda), cu declaratiile belicoase si porcaiala de la TV versus Boc & Co?

    Opozitia in Romania nu inseamna ce ar trebui sa fie: idei contrare dar o directie comuna. La noi, Opozitia este cea care vrea sa conduca prin orice mijloace, indiferent de rezultatul actiunilor sale. Nu e o lupta pentru binele tuturor cetatenilor, ci pentru cativa si familiile lor. Stiti voi, toti suntem egali dar unii sunt mai egali ca ceilalti.
  • +23 (25 voturi)    
    gargara cu pioneze (Luni, 20 februarie 2012, 8:56)

    bizonul [anonim]

    Multa gargara cu pioneze - cam asta a spus ponta la Chicago, foarte putine lucruri concrete: sa vorbim, impresia mea, am vazut oameni informati, gargara, gargara, gargara.
  • +28 (30 voturi)    
    discurs de "export" (Luni, 20 februarie 2012, 9:02)

    DinuD [utilizator]

    pe vremea lui Ceausescu fabricile din Romania produceau dupa doua standarde: asa zisul standard intern (adica produ la orice calitate ca merge) si standardul extern (care ajungea inclusiv la aspecte precum "ladite pentru fructe facute din lemn fara noduri"). La vremea respectiva, in lipsa de marfuri de import, ne dadeam de ceasul mortii sa cumparam marfa refuzata la export. Care era incomparabil mai buna decit cea produsa pentru uz intern.
    Cam asa mi se par si frazele rostite de domnul Ponta la Chicago: o marfa facuta pentru export. Pentru uz intern raminem oare cu vechile discursuri ale dinsului sau chiar are de gind sa anunte ca acele vechi discursuri nu-l mai reprezinta?!?
  • +11 (15 voturi)    
    Discursul lui Ponta e demagogic. (Luni, 20 februarie 2012, 9:15)

    M.Ciobanu [anonim]

    Citez din articolul HN: " Cand a fost adus in discutie problema demiterii sau suspendarii presedintelui Traian Basescu, Ponta a afirmat ca romanii sunt cei care trebuie sa decida cand merg la vot!"
    Mai intai as adauga un "a" si as zice "adusa" in loc de "adus in discutie". Revenind la problema demiterii, raspunsul mi se pare in doi peri, chiar fatarnic. Pentru ca nu ne spune dl. Ponta cand trebuie sa decida romanii prin vot, cand isi aleg presedintele sau atunci cand PSDul face luni de zile circ pentru a chema populatia la un referendum inutil. PSDul nu a inteles ca un mandat rezultat din alegeri este un mandat, indiferent ca e al deputatului sau al presedintelui si ca inafara unor cazuri exceptionale, prevazute in Constitutie, acesta se schimba la viitoarele alegeri. Este total ineficient sa transformi opozitia politica intr-un act de sabotare a celor ce exercita un mandat constitutional. Romanii cum au avut rabdare sa suporte guvernarile PSDului atatia ani?
  • +14 (16 voturi)    
    am inteles (Luni, 20 februarie 2012, 9:20)

    mos ion roata [utilizator]

    ca din delegatie fac parte viitori ministrii dar nu inteleg de ce lipseste cucoana aia de la antene,care articuleaza cu tigaia pe toti aceia care nu vor sa bage la cap ceea ce vrea motanul Felix.Astfel cele spuse de micul PSD-ist ar avea credibilitatea dorita.
  • +9 (15 voturi)    
    Sa spunem fiecaruia ce vrea sa auda . (Luni, 20 februarie 2012, 9:56)

    dorin bretan [anonim]

    In tara ,, schimbam , anulam, nimic nu a fost bine , nu suntem partasi la legile facute de PDL " In afara ,, vom continua sa facem ce au facut ceilaiti dar mai bine si mai eficient" . Si culmea e ca functioneaza !
  • +11 (15 voturi)    
    vigilenta (Luni, 20 februarie 2012, 10:08)

    anonim [anonim]

    discurs sa adoarma ''vigilenta''romanilor nu degeaba s.a scolit la curtea mai marilor (ilici si felix),nu am incredere in el nici daca se naste a doua oara.
  • -8 (12 voturi)    
    presedintele jucator la Predeal (Luni, 20 februarie 2012, 10:33)

    presedintele jucator la Predeal [anonim]

    Din comentariile de mai sus am inteles ca vinovatul universal este Felix Motanul.
    Imi explica cineva cum e de vina Felix Motanul Voiculescu pentru infrangerea lui Decebal in fata romanilor? Eu sunt mai prost si nu inteleg. Evident ca Felix e de vina ca doar Tiran Basescu si postacii PDL au tot timpul dreptate.
    Si as mai dori o explicatie. Cum e de vina Felix motanul pentru faptul ca in plin cod portocaliu cu zeci de mii de romani inzapeziti presedintele jucator a considerat ca cel ma ibun lucru pe care il poate face el pentru romanii care l-au facut presedinte e sa se joac e cu saniuta pe partie la Predeal. Macar Boc de ochii prostomii s-a dus sa dea de 3 ori din lopata. Basescu nici macar nu mai mimeaza respectul ci (evident din vina lui Felix Motanul) ne trateaza pe toti cu sictir.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca nu esti ateu,vei intelege. (Luni, 20 februarie 2012, 11:16)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui presedintele jucator la Predeal

      Singur te-ai definit si asta nu-i o intamplare.D-zeu are grija de dibitoacele sale sa se autodefineasca.
    • +3 (5 voturi)    
      evident ca esti prost... (Luni, 20 februarie 2012, 15:56)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui presedintele jucator la Predeal

      stai linistit ca nu ne pierdem timpul cu tine,sa te facem destept,esti la nivelul lui felix si a antenelor sale,adica ,niste rahati.........
  • +8 (10 voturi)    
    bla (Luni, 20 februarie 2012, 10:41)

    ana [anonim]

    Oare va putea face Victor Ponta mai mult pentru romanii plecati in afara granitelor???haideti sa fim seriosi, mai ales in situatia actuala de criza Romania nu isi permite sa ajute romanii plecati sa se intoarca acasa sau sa o duca mai bine ca acum....vorbe doar
  • +13 (15 voturi)    
    fuga opozitiei din parlament. (Luni, 20 februarie 2012, 10:41)

    betondorin [anonim]

    inainte de Marele Viscol s-a zvonit in parlament invatatura vantu,"dormi linistit Base este treaz",opozitia a dat bir cu fugitii,domnul Ponta s-a oprit in america.Cum putem sa-i aducem la lucru?care este momeala cea mai potrivita? cu drag beton dorin.
  • +15 (17 voturi)    
    Pentru romanii din SUA (Luni, 20 februarie 2012, 10:41)

    Larisa [anonim]

    Sper ca nu-l credeti pe Ponta care precum Ceausescu are un discurs dublu: unul pentru afara (pacifist, cooperant) si alt tip de actiune in tara (de sabotare, intriga, minciuni, dezinformare). Il auzim si ii cititi de 2 ani discursurile si pozitiile PSD cum ca TOATE legile votate de PDL vor fi anulate, ca ii va aresta pe toti procurorii si judecatorii care ii judeca pe cei din USL, ca Basescu este anti-national si a vandut tara FMI si Comisiei Europene. Pentru a fi crezut trebuie ca:
    - sa revina in Parlament;
    - sa voteze alaturi de PDL schimbarea Constitutiei;
    - sa semneze pactul de disciplina fiscala propus de Comisie;
    - sa procedeze la o noua impartire administrativa a Romaniei dupa conceptul regional existent peste tot in Europa;
    - sa voteze legea sanatatii;
    - sa nu mai blocheze la CC toate legile de interes national care propun modernizarea Romaniei.
    Daca va face toate acestea, inlaturand blocajul creat de UDMR care are alte interese, atunci da putem incepe sa credem ce spune. Altfel este Ceausescu II.
  • +13 (15 voturi)    
    bla (Luni, 20 februarie 2012, 10:47)

    ana [anonim]

    Nu o vom duce mai bine tinand cont de faptul ca Romania este in criza, nu are rost sa facem promisiuni desarte domnule Ponta.Traian Basescu a luat masuri foarte bune pentru ca tara noastra sa treaca peste acesta perioada destul de dificila.
  • +13 (15 voturi)    
    bla (Luni, 20 februarie 2012, 10:50)

    ana [anonim]

    Cred ca domnul Ponta a vazut ca in Romania, romanii nu prea il baga in seama si a plecat in strainatate sa le arate romanilor de acolo k ii pasa de ei si ca daca va ajunge el presedinte totul va fi roz in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      si-a gasit si unde sa le arate romanilor.. (Luni, 20 februarie 2012, 18:38)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui ana

      celor din Chicago :):) ..de parca aia de acolo si-ar permite sa aiba prezenta la lucru 1.3 % dar sa fie platiti full time cum e platit tovarasu' de drum al domnului Ponta.
      ..iar asta cu ..."noi o sa facem mai mult"...e chiar o gluma buna, pentru un inceput de saptamana. Nu de alta, dar am tot vazut cat de buni sunt PSD in cei 10 (si ceva ani). daca nu erau ei, cu siguranta eram mai sus.

      P.S. deja devine amuzant cu "noi cand o sa ajungem...o sa facem mai mult decat ceilalti"
      Concret, domnule Ponta...ce anume??
  • -4 (8 voturi)    
    nasol... (Luni, 20 februarie 2012, 11:16)

    laurentiucat [utilizator]

    agitati rau astia pe aici...deci va e frica ca pierdeti banii ptr postari? cati lei ptr un minus la usl si cati lei un plus ptr pdl? ar fi bine sa aveti conventie in ...50 % in euro si 50% in verzisori sa fiti acoperiti ptr riscul valutar...
  • +9 (9 voturi)    
    Asta nu o crede in America (Luni, 20 februarie 2012, 12:31)

    Bogdan [anonim]

    Acasa nu crede altceva, ca tot Romanul inconsecvent. Limbajul multiplu (adaptat "cumparatorului") al politicienilor Romani nu mai e o surpriza. Ei spun tot ce vrea sa auda interlocutorul. "Scoliti" de lungi discutii prin televiziuni au renuntat la proiecte, viziuni, orientari in favoarea replicii rapide, umorului de mahala si multumirea rapida a auditorilor.
  • +8 (10 voturi)    
    Promisiuni (Luni, 20 februarie 2012, 13:10)

    Munch [utilizator]

    PSD-ul a fost la putere, de ce nu a realizat toate aceste lucruri atunci? Ce ii oprea?
  • +9 (9 voturi)    
    Domnia sa e in greva? (Luni, 20 februarie 2012, 13:41)

    Laur [anonim]

    Din cate imi amintesc, domnul Ponta era in greva Parlamentara, dar este platit in continuare. Sunt curios pe banii cui a fost acolo. Merita subliniat faptul ca discursul domniei sale este mai temperat si cred ca incearca sa deschida o cale de dialog cu cei de la putere. Romanii din State nu raspund pozitiv la reprezentantii PSD pentru ca procesul emigrationist a fost foarte dificil si cei mai multi l-au facut pe vremea cand acest partid era la guvernare. A cheltuit bani sa calatoreasca pana acolo, dar nu are cine sa il asculte.
  • +8 (8 voturi)    
    Adevarat Dl. Ponta .... (Luni, 20 februarie 2012, 15:22)

    pepy [utilizator]

    Opozitia vrea sa ajunga la putere ca sa distruga tot ce-a construit PDL !!
    Adica , pana acum a fost cum a fost , dar daca ajung ei la putere o sa fie vai de Romanica noastra !
  • +3 (3 voturi)    
    una zice afara (Luni, 20 februarie 2012, 15:53)

    visio [anonim]

    alta zice in tara; exact ca mentorul lui, ion iliescu, spune ce vrea sa audsa partenerul de discutie; atat si nimic mai mult; vorbesti despre vreme cand ai terminat orice alt subiect de discutie; punctual vorbind, ce a facut psd pentru romanii de afara? mai nimic....
  • +2 (2 voturi)    
    Teorie (Luni, 20 februarie 2012, 16:26)

    Doru Dascalu [anonim]

    Ca activist de partid PCR, d-nul Ponta ar fi fost pe cai mari.In teorie si in prezentarea de clisee stupide, orice propagandist este la fel de bun.Eu ma cac in dezvoltarea economica a tarii si in locurile de munca de care balmajeste aiurea pentru prosti.Pe mine ma intereseaza concret, daca votez USL-ul, unde anume se vor construi entitati economice, adica fabrici si uzine, ca sa stiu concret unde ma mut ca sa am un loc de munca. Deci asta trebuie sa spuna in clar d-nul Ponta. Unde se vor construi fabrici si uzine pentru ca sa stim unde vom munci ?!?!?! Ca abureli de astea cu dezvoltare economica a tarii si cresterea veniturilor, sunt vorbe de popa de tara. Eu am sa votez partidul care imi demontreaza in campanie, cu argumente solide, ca imi va crea conditiile necesare, ca din munca mea sa-mi pot asigura hrana si adapostul. Sa nu stau cu mana intinsa la statul lui Ponta. Culmea este ca din 20 de milioane de prosti, sunt convins ca se vor gasi suficienti care sa-l voteze.
  • +2 (2 voturi)    
    adevar (Luni, 20 februarie 2012, 18:16)

    ana [anonim]

    ce adevar mai graieste si micutul Ponta! Bineinteles ca aceasta opozitie nu va mai rezista mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta (Luni, 20 februarie 2012, 18:57)

    alexx [anonim]

    Iar a visat abureli aseara si vine sa le promoveze in fata noastra! Nu trebuie ascultat un astfel de om!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda! (Luni, 20 februarie 2012, 19:38)

    Marian [anonim]

    In cine sa creada Ponta, daca nici in el nu are incredere? Saracutul!
  • +1 (1 vot)    
    papusa (Luni, 20 februarie 2012, 19:59)

    Gabriel [anonim]

    Ar trebui sa gaseasca un discurs mai credibil,pentru ca lumea s-a cam saturat de vorbele lor goale.Vor fapte!
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Luni, 20 februarie 2012, 20:49)

    eugen [anonim]

    Esenta acestei declaratii se regaseste in primele cuvinte: eu nu cred intr-o opozitie!! Aceste cuvinte reflecta ceea ce stiam de ceva timp: ca aceasta alianta nu va mai rezista mult timp..
  • -1 (1 vot)    
    lamuriri (Luni, 20 februarie 2012, 22:10)

    marius [anonim]

    va rugam sa ne spuneti, legea educatiei trecuta prin asumarea raspunderii, lege care produce asemenea dezastre intr0un sistem si asa greu incercat, este un lucru bun sau rau ? il veti pastra sau nu ?
  • +1 (1 vot)    
    ponta pe poante in SUA-sa nu-l auda oficialii (Luni, 20 februarie 2012, 23:45)

    zoe [anonim]

    ......."SA VEDEM CE PUTEM FACE PENTRU REPREZENTANTII NOSTRII LA CHICAGO"

    Pe langa ca nu sunt nici "reprezentanti" nici ai "vostrii" incercati pentru inceput -daca nici anul asta nu va vor vota-sa nu mai contestati rezultatul si dreptul lor la vot !
    ps Rica Venturiano ,credeai c-am uitat ??? Mesajele astea puteai sa le dai si de acasa ca la mai mult de o propozitie nu rezista nimeni.
    • -1 (1 vot)    
      pardon! (Marţi, 21 februarie 2012, 8:24)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui zoe

      nu se contesta cetatenilor romani, oriunde s-ar afla ei, dreptul la vot, ci modul cum au reusit acestia sa voteze la paris o data la 2 secunde sau cine a facut-o in locul lor...
      romanii de afara, interesati sa voteze, sa-si ia de la ambasade/consulate carduri electronice care sa le permita votul o singura data prin intermediul internetului sau in centrele de votare...
      daca cei plecati considera ca parintii,copiii sau alte rude ramase in tara o duc bine si puterea isi face treaba ptr care a fost votata si ptr care este platita din bani publici,sa-i voteze inca o data.
      s-auzim de bine!
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru "laurentiucat"... (Marţi, 21 februarie 2012, 9:20)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        Dupa o "gramada" de ani petrecuti pe meleagurile americane, nu cred ca avem nevoie de " indicatiilii tale pretioase" vis-a-vis de alegeri...

        Asa ca, fi baiat cuminte, nu strica jucariile, asculta pe mami si pe tati, nu face pipi-n pat si nu-ti mai baga nasu' unde nu-ti fierbe oala !

        Alegerilii nu e pentru copii.
        • 0 (0 voturi)    
          ups! (Marţi, 21 februarie 2012, 10:22)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

          adica sa inteleg ca nu am dreptul la opinie?
          ce gandire nashpa ptr unul care cica traieste in america!
          nu am dat indicatii cum sa votezi. ci am cerut
          sa se organizeze un vot corect si asta e dreptul meu de cetatean,adica sa am parte de niste alegeri libere si corecte iar puterea rezultata in urma votului sa reprezinte cu adevarat vointa populara oricare ar fi ea.
          de ce oare mi se pare ca america ta echivaleaza cu aleea modrogan? dupa modul cum gandesti?
  • 0 (0 voturi)    
    Dilema 2013 (Marţi, 21 februarie 2012, 16:03)

    Mirciuc [utilizator]

    CITAT>
    Victor Ponta, la Chicago: Eu nu cred intr-o opozitie care vine sa distruga tot ceea ce au facut cei dinainte. Ei au putut face atat, noi vom face si mai mult!
    Comentariu> Ce te faci cind cei de dinnaite au facut PROST foarte multe? Nu le DISTRUGI?
    De mult prea multe ori s-a dovedit ca nu toate lucrurile pot fi REPARATE!
  • 0 (0 voturi)    
    romanii voteaza cad sunt alegeri ,nu hotarasc can (Marţi, 21 februarie 2012, 16:49)

    titus [anonim]

    Nu romanii decid cand merg la vot! Acest lucru este stabilit.Romanii decid cine ii va conduce in urmatorul mandat nu decid cand au loc alegerile.