Crin Antonescu s-a declarat nemultumit ca Emil Boc nu i se adreseaza cu "domnule": Sa se tutuie cu cardasii lui de la Cluj!

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 15:02 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, si-a manifestat, luni, nemultumirea legata de faptul ca premierul Emil Boc, atunci cand vorbeste despre liderii opozitiei, nu li se adreseaza cu apelativul "domnule", transmite Mediafax. Politicianul liberal i-a propus lui Boc sa vorbeasca civilizat sau sa se tutuie cu "cardasii" sai de la Cluj.

"Ii propun domnului prim-ministru sa vorbim civilizat. Il vad tot timpul, una-doua Ponta si Antonescu, Ponta si Antonescu, Ponta si Antonescu. Poate se tutuie cu cardasii lui de la Cluj, care-s prin beciurile Politiei sau care-s urmariti, cu complicii lui", a spus Antonescu.

Liderul PNL a aduagat ca "ar fi cazul sa avem raporturi civilizate si, indiferent de modul in care noi am descris administratia sa catastrofala, i-am zis - ca merita, ca nu merita - domnul Boc".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4597 vizualizari

  • +47 (51 voturi)    
    Domnul Crin (Luni, 5 decembrie 2011, 15:08)

    nomemory [utilizator]

    Daca era "domn", putea sa treaca cu vederea aceasta lipsa de "respect" venita din partea lui Boc.

    Poate sa-l atace pe alte subiecte, dar asta cu politetea e doar praf in ochii celor care apreciaza scandalurile.
    • +38 (40 voturi)    
      complex de inferioaritate (Luni, 5 decembrie 2011, 15:23)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui nomemory

      E complex de inferioritate.
      • -20 (24 voturi)    
        claaar! N-ai vazut cum sta pe varfuri ??:P (Luni, 5 decembrie 2011, 16:06)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        De unde ai scos-o pe asta?!?!
        Cum sa ai complexe de inferioritate fata de o marioneta?!? Ha ha ha!
        • +14 (14 voturi)    
          ha! (Luni, 5 decembrie 2011, 16:30)

          trake [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          intreaba-l pe antonescu :)
        • +19 (19 voturi)    
          Cu siguranta se poate (Luni, 5 decembrie 2011, 16:35)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Cand nu ai fost in stare sa faci nimic in viata e normal sa ai complexe de inferioritate fata de un profesor universitar ajuns prim Ministru. Chiar si un retard ar fi capabil sa intelega.
        • +10 (10 voturi)    
          la care marioneta te referi? (Luni, 5 decembrie 2011, 17:48)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          alea doua din usl? :)
      • +4 (6 voturi)    
        Domnul lipovean (Luni, 5 decembrie 2011, 18:38)

        Stalinskaya [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Daca ii citesti cv vezi ca nu declara ca vorbeste limba rusa.De ce oare?
        • -2 (2 voturi)    
          nmbn (Luni, 5 decembrie 2011, 22:09)

          CaragialeIonel1304159165041 [anonim] i-a raspuns lui Stalinskaya

          pt ca nu e lipovean
      • +5 (5 voturi)    
        Prostul (Luni, 5 decembrie 2011, 21:11)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        e ca un om in varful unui munte: ii vede pe toti mici, iar el e mic in ochii tuturor...
    • +35 (37 voturi)    
      revolta impotriva bunului simt.. (Luni, 5 decembrie 2011, 15:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nomemory

      Asta vrea sa conduca o tara? Asa crede el ca se defineste respectul? Probabil ca in mocirla politica in care traieste de 20 de ani a uitat (daca a aflat vreo data) ce inseamna sa respecti si sa fii respectat cu adevarat.

      Domnule ipoCrin, esti penibil!
      Zilele trecute cand declarai ca boc si base sunt comunisti si ilici e mare erou, unde erau 'raporturile civilizate'?
    • -8 (8 voturi)    
      raspuns (Luni, 5 decembrie 2011, 17:36)

      domnul [anonim] i-a raspuns lui nomemory

      Iar matale daca erai domn nu mai scriai comentariul de mai sus, care este o lipsa de respect la inteligenta umana
      • +5 (5 voturi)    
        intrebare (Luni, 5 decembrie 2011, 19:11)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui domnul

        "[...] lipsa de respect LA inteligenta umana." ?!

        Cum suna asta in limba romana?
    • +2 (2 voturi)    
      Domn a fost Stefan cel Mare, Mihai Viteazul (Luni, 5 decembrie 2011, 17:36)

      Domn a fost Stefan cel Mare, Mihai Viteazul [anonim] i-a raspuns lui nomemory

      Domn a fost Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, etc. INAINTASII nostrii care au facut ceva pentru ROMANIA, restul vai mama lor...
  • +24 (24 voturi)    
    filolog la oi s-ar duce (Luni, 5 decembrie 2011, 15:09)

    aghi [anonim]

    Filologul Antonescu a inventat termenul cârdaș, la fel de original si inutil ca si opozitia pe care o presteaza.
    Deh, fiecare naseste ce poate!
    • +17 (17 voturi)    
      "Cârdaş"(tovarăş) de la "cârdăşie"... (Luni, 5 decembrie 2011, 16:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui aghi

      ... adică asocierea pe relaţii de prietenie, cum este şi cea cu dl.Cătălin Voicu, coleg în USL cu dl. Antonescu. Sau or fi duşmani...?
      • +1 (1 vot)    
        ”opozitionant” de la ”opozitie” (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:54)

        aghi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ...sunt opozitionanti, de la opozitie, (adica fiecare cu pozitia lui), dar e tot pe langa dex, logica sau utilitate.
  • +36 (36 voturi)    
    Pai culmea ar fi (Luni, 5 decembrie 2011, 15:09)

    ciupi 2 [utilizator]

    sa zicem si domnul Lolek si domnul Bolek.
    Sau domnul Stan si domnul Bran.
    Antonescu sa nu uite cum vorbeste el de Basescu.
    • +4 (4 voturi)    
      DOMNULUI Chucky (Luni, 5 decembrie 2011, 19:53)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

      super raspuns!
      si pe masura "nemultumirii" lui antonescu.

      am subliniat ca sa se vada ca el si colgul lui de alianta ponta nu sunt in niciun caz domni.

      eventual as accepta sa-i spun domnul chucky
  • +21 (21 voturi)    
    imi aduce aminte de un personaj amuzant (Luni, 5 decembrie 2011, 15:11)

    cristi [anonim]

    de zicea mereu domnu' gadea domnu' gadea

    haha, o mai fi la teveu?
  • +23 (23 voturi)    
    DE CITE ORI UTILIZEAZA DL ANTONESCU cuvintul domn (Luni, 5 decembrie 2011, 15:12)

    ion [anonim]

    cind se adreseaza presedintelui Romaniei??


    Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, duminică, că atacurile din ultima vreme ale lui Traian Băsescu la adresa Justiţiei sunt inacceptabile" ANTONESCU

    "Este extraordinar de grav şi dureros şi ruşinos că Traian Băsescu este primul şef de stat al României dintre toţi, cu comunişti cu tot, care-şi permite să discute momente esenţiale din istoria României în maniera pe care aţi văzut-o."
    "Din punct de vedere al capacităților retorice și al talantului discursiv, Crin Antonescu este cel mai bun politician al momentului din România spre deosebire de Traian Băsescu care este doar ”șmecher și eficient”, în sensul că ”lovește sub toate centurile”, afirmă actorul și liberalul Mircea Diaconu, pentru Inpolitics" ANTONESCU

    ”La nivel de talent, de prestație publică și de maniera în care se transmite un mesaj politic, este o diferență foarte mare între Crin Antonescu și Traian Băsescu. Primul este talentat și, trebuie spus, talentul îl ai sau nu îl ai. La rândul său, Traian Băsescu este șmecher, nu este talentat. Băsescu este eficient. "- MIRCEA DIACONU
    "Înţeleg, din relatările discuţiei avute în momentul în care preşedintele Obama s-a alăturat întâlnirii dintre Biden şi preşedintele României, că Traian Băsescu l-a întrebat pe preşedintele Obama ce mai poate face România pentru SUA şi a primit un răspuns pe care nu-l comentez. " ANTONESCU
  • +29 (29 voturi)    
    re (Luni, 5 decembrie 2011, 15:13)

    Florin [anonim]

    Il intreb respectuos pe dl. Antonescu- cum i se adreseaza dumnealui Presedintelui Romaniei?
    Ca din Basescu si Traian Basescu nu il scoate...
  • +30 (30 voturi)    
    D-l Boc (Luni, 5 decembrie 2011, 15:13)

    ady [anonim]

    se exprima corect...acum altfel te-ai putea adresa unui chiulangiu cu 1% prezenta in parlament ..e culmea nesimtirii
    • +6 (6 voturi)    
      daca vorbeste despre ei (Luni, 5 decembrie 2011, 16:58)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui ady

      atunci le poate spune numai numele de familie.
      in vorbirea directa, cand li se adreseaza, daca asta se intimpla (!), atunci musai sa vorbeasca politicos.
      una este cum vorbesti cu cineva, alta, despre cineva.

      poti spune catre oricine ca antonescu e un chiulangiu.
      dar daca'i spui lui asta, trebuie sa fii politicos, sa'i zici: domnule antonescu sunteti un chiulangiu. si un mincinos pe deasupra !

      sper c'am fost inteles.
  • +28 (28 voturi)    
    crin antonescu (Luni, 5 decembrie 2011, 15:14)

    ana popescu [anonim]

    nu mi amintesc vreo situatie in care dl Crin Antonescu sa fi manifestat vreun minim respect cand a facut referire la presedintele acestei tari, la liderii din alianta sau la un reprezentat al puterii. nu inteleg de unde aceasta pretentie exagerata, cand dansul nu a manifestat un minim respect. daca vrei sa primesti respect, fii tu primul care il manifesta. sigur ca si cei din alianta ar putea da dovada de eleganta si sa se situeze deasupra umorilor dlui Crin Antonescu. oricum, modul absolut impardonabil in care s a exprimat in repetate randuri la adresa presedintelui tarii, l a descalificat complet pe dl Antonescu, care, in opinia mea, nu poate sa acceada in nici intr un caz la titulatura de intelectual.
  • +22 (22 voturi)    
    Pana unde...? (Luni, 5 decembrie 2011, 15:14)

    dxnx [anonim]

    "Asta e tot ce ti-a mai ramas de spus , Antonescule??"
    Profil tipic de dictator. Ma intreb pana unde vrea sa ajunga?
  • +25 (25 voturi)    
    zau? (Luni, 5 decembrie 2011, 15:15)

    cc [anonim]

    Dle, dv cum vorbiti drspre presedintele tarii? Auziti oameni buni cine vorbeste de respect?!
  • +24 (24 voturi)    
    incearca (Luni, 5 decembrie 2011, 15:16)

    eu cel mic [anonim]

    si "Domnul Presedinte Basescu", civilizatule. Asa poate ne respecti si pe noi si mai vorbim "dupe"
  • +21 (21 voturi)    
    l-a apucat "politetea" (Luni, 5 decembrie 2011, 15:17)

    Alex Valahul [anonim]

    l-a apucat "politetea". brusc.
    dupa ani de zile cand le-a zis la adversarii politici "domnul/doamna" din an in paste, brusc hotaraste sa fie politicienii civilizati.
    probabil ca dupa urmatorul somnic o sa uite . si o sa-i dea iar cu Boc si Basescu in sus si-n jos (fara niciun "domnul" in fata).
  • +31 (31 voturi)    
    Ziceri antonesciene... (Luni, 5 decembrie 2011, 15:18)

    zet [anonim]

    Rodica Culcer este o pensionara nesimtita.

    Pleşu şi Liiceanu sunt "laşi şi e mai greu să-l înjuri pe stăpânul pe care, în fine, ţi l-ai căutat de pe timpul lui Ceauşescu, dar l-ai găsit abia acum".

    "toţi rataţii care nu au reuşit în presa de pe piaţă, cum e Lupea, Mircea Marian..."

    "Emil Boc este fie "slab de minte", fie “analfabet politic" sau un “borfaş".

    "Primul-ministru al României, chiar dacă este profesor de drept constituţional, este un analfabet politic, evident, şi constituţional", susţinea, prin aprilie 2010, liderul PNL. În luna octombrie a aceluiaşi an, îl califica pe Boc drept "primul asistat al ţării", care minte "ca ultimul borfaş" pe tema reorganizării ţării. În paralel, Executivul primea, la pachet, indicativul de "guvern de ciorditori".

    Pe deputata Adriana Săftoiu, care îi imputase într-o şedinţă că nu a reacţionat la fel în cazul Monei Muscă, a portretizat-o în culorile "moralistei second-hand" care scoate "ţipete ascuţite".

    Pe Teodor Meleşcanu, care a adus în discuţie problema coabitării cu preşedintele Băsescu după viitoarele alegeri, l-a acuzat că “coabitează de când se ştie cu cine vrei şi cu cine nu vrei".

    "Da, aceste cuvinte urâte, pentru că trăim într-o lume urâtă şi nu are niciun rost să fac eu pe domnişoara", conchidea Antonescu, în 11 iunie 2011.

    ... foarte foarte domn, crin asta :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ochi de peste (Luni, 5 decembrie 2011, 19:20)

      ady [anonim] i-a raspuns lui zet

      stie el cui i se adreseaza...
  • +23 (23 voturi)    
    cine vorbea (Luni, 5 decembrie 2011, 15:20)

    Calin [anonim]

    Ipocrine, mai da pe la Parlament, mai acumuleaza si prezente, nu numai absente. Apoi mai vorbim, daca va fi cazul. Pana atunci, insa, GURA! Si tu si Pontalaul!
  • +23 (23 voturi)    
    Uite cine vorbeste... (Luni, 5 decembrie 2011, 15:22)

    Ion Ionascu [anonim]

    Adica el vrea sa spuna ca el sau Ponta ii spun mereu lui Base "Domnule Presedinte Traian Basescu"!? Pai, cred ca toata lumea l-a auzit de o gramada de ori vorbind despre "guvernarea Basescu-Boc" sau altele de genul asta. Pacat ca oamenii au mintea scurta.

    Oricum, comentariul lui nomemory e foarte corect si la obiect.
  • +8 (10 voturi)    
    profit (Luni, 5 decembrie 2011, 15:23)

    AcetilPetre1322302188113 [anonim]

    o persoana diplomata ar fi stiut cum sa profite elegant.din nefericire, ambii sunt lipsiti de tact.
  • +27 (27 voturi)    
    s-a si gasit cine sa vorbeasca ! (Luni, 5 decembrie 2011, 15:25)

    Est [anonim]

    Zice "domnul" Antonescu: cardasii lui de la Cluj.
    Pai bine, domnu' Crin, nu suna mai frumos "cu cardasii dumnealui de la Cluj"? asa, ca sa va dati exemplu de gentleman ce sunteti ... ;)
    Sunteti penibil, domnu' Crin ! Dvs. si alt domn, Ponta - Pic si Poc de Romania.
  • +24 (24 voturi)    
    iotete (Luni, 5 decembrie 2011, 15:26)

    lizardking [utilizator]

    iote-te, parca-l vad pe chucky maine-poimaine ca vrea sa- spunem sire, majestate si sa vopsim frunzele inainte lui...
    cum e vorba aia cu fudulia?
  • +27 (27 voturi)    
    Ipocrit... (Luni, 5 decembrie 2011, 15:27)

    Ion Ionascu [anonim]

    Acesta este un link de pe blogul lui Crin:

    http://www.crinantonescu.ro/Blog/CrinAntonescu/art/767/Refuzul-unui-stil-de-a-face-politica.html
    (pe blogul lui sunt multe exemple...)

    Vedeti pe undeva ca ar vorbi de Base la modul "Domnul Presedinte Traian Basescu"?! Nu. Deci, pot trage concluzia ca e ipocrit?
  • +22 (22 voturi)    
    Cardasi (Luni, 5 decembrie 2011, 15:27)

    bladutz [anonim]

    Acuma aia is cardasi, si DNA-ul e bun. Cand sunt de la voi e politie politica. Nice going...
  • +12 (12 voturi)    
    exagerare (Luni, 5 decembrie 2011, 15:27)

    petre [anonim]

    Si eu sunt nemultumit de apelativul "domnule",adresati-va ,domnule Boc ,lui Antonescu cu apelativul "ma".Cu toate acestea ,populismul pe care-l emana domnul ,pardon de expresie,Antonescu mi se pare putin demagogic,un pic fortat.
  • +10 (10 voturi)    
    Minima politete (Luni, 5 decembrie 2011, 15:28)

    Trojan.H [utilizator]

    Las' ca atunci cind il numeste pe Boc "domnul" se aude "tilharul" sau "incompetentul", nu de alta dar nu conteaza ce spui, ci cum o spui.
    In alta ordine de idei, domnul Boc ar trebui sa se conformeze si sa foloseasca acelasi apelativ. Imi vine in minte acum: Domnule Neica-Nimeni.
  • +9 (9 voturi)    
    prostalau (Luni, 5 decembrie 2011, 15:28)

    a [anonim]

    e chiar prostalau. Tutuirea e cand vorbesti direct cu celalalt si nu ii vb. la pers a 2-a plural. Dar cand tu nu i te adresezi in mod direct ci vb despre el, a nu ii spune domnule (sau alte titluri de noblete :) ) nu inseamna ca te tutuiesti cu el. Da, poate sa zica ca i se adreseaza prea formal, dar tutuirea inseamna altceva. Aici nu era tutuire din cate inteleg eu.

    Stim, i-ar fi placut sa i se adreseze cu viitorul presedinte, alteta sa, monseniore si alte din astea. Daca la din asta a ajuns e clar ce mare scula de om e.
  • +13 (13 voturi)    
    si asta nu se aplica si lui po(a)nta (Luni, 5 decembrie 2011, 15:29)

    gica [anonim]

    pai cind vorbesc ca la usa cortului de Base nu se mai pune. Sunt curios daca ii spune si lui po(a)nta acelasi lucru cind o ia pe aratura. Respectul se cistiga si dupa cum actioneaza cel ce a initial ''bunul simt'' adica lipsa bunului simt de a veni macar la lucrarile parlamentului rusinii nu mai este nimic de spus. Eu personal nu vad un singur parlamentar sau senator care ar merita platit din munca poporului
  • +12 (12 voturi)    
    Respecta ca sa fi respectat (Luni, 5 decembrie 2011, 15:30)

    dorin bretan [anonim]

    Daca citesti raspunsul, intelegi de ce nu poate sa-i spuna domnule...Ca sa nu minta.
  • +10 (10 voturi)    
    Bine (Luni, 5 decembrie 2011, 15:31)

    Ion Coman [anonim]

    Bine Doamna Crin, bine..
  • +14 (14 voturi)    
    Sunt de acord 100% cu domnul Crin Antonescu! (Luni, 5 decembrie 2011, 15:31)

    Bakerman [utilizator]

    Si eu, daca, din varii motive, nu reusesc sa gasesc argumente care sa imi justifice nerealizarile de orice fel, incerc sa ma iau de anumite detalii pe care le consider suparatoare la interlocutor: culoarea cravatei, faptul ca vorbeste putin pe nas sau ca sotia dumnealui poarta pantofi cu toc un pic prea inalt...

    Va marturisesc insa ca nu prea imi iese...habar nu am de ce...
  • +14 (14 voturi)    
    spre binele domnului Antonescu (Luni, 5 decembrie 2011, 15:34)

    Dan [anonim]

    Adica noi sa aruncam cu rahat in stanga si dreapta, sa bascalim si batjocorim, dar in acelasi timp sa fim respectati ca cei mai finuti si prezentabili barbati din tara. Domnule Crin Antonescu, mergeti la psihiatru ca deja se observa un discurs schizoid......si lasati-va de politica, nu de alta dar de la discursul dumneavoastra la schizofrenie nu mai este decat un pas. Si noi va respectam si nu va vrem decat binele.
    • +6 (6 voturi)    
      Schizoid si schizofrenie (Luni, 5 decembrie 2011, 17:17)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Sunt doua conditii diferite. Totusi, sunt de acord ca ochi de peste le are pe amandoua :)
  • +13 (13 voturi)    
    Catre Crin Antonescu (Luni, 5 decembrie 2011, 15:34)

    @dummy [utilizator]

    "Domnule" Antonescu,

    Respectul si apelativul "domnule" se castiga, nu se solicita.
  • +12 (12 voturi)    
    Mai draga, (Luni, 5 decembrie 2011, 15:36)

    Audit [utilizator]

    nici macar eu care sunt fiul ploii nu pot, nu am cum repet NU POT sa gandesc ca ai fi vreun domn! Si acest lucru se datoreaza faptului ca nu pot respecta un chiulau, un repetent atat timp cat eu nu am lipsit de la scoala sau serviciu iar in ceea ce priveste facultatea, am avut repartitie dubla (nu cred ca stie Antonescu ce inseamna asta asa cum nu stiu multi din tinerii de azi). A! Si facultatea am facut-o in Bucuresti evident la stat ca pe vremea mea si a lui Crin nu exista Spiru Haret.
  • +12 (12 voturi)    
    rectificare (Luni, 5 decembrie 2011, 15:36)

    bgf [anonim]

    Eu as zice tovarasii Ponta si Antonescu, nu domni. Ca asa comportament au
  • +15 (15 voturi)    
    Peinibil! (Luni, 5 decembrie 2011, 15:38)

    Gimmy [anonim]

    Sa-i exlice cineva Crinului ca respectul se castiga, nu se mosteneste si nici nu se transmite pe linie de partid!
  • +9 (9 voturi)    
    putin este nevoie... (Luni, 5 decembrie 2011, 15:38)

    catalin_mattei [utilizator]

    I-as fi dat dreptate domnului Antonescu daca comportamentul sau ar fi fost exemplar.. din pacate in politica romaneasca cel mai adesea mitocania, prostia, curvasareala, lipsa de caracter sunt cele mai "grele calitati" pt a fi sus... Nu poti acuza pe altul cand tu nu esti usa de biserica.. "cine se crede fara prihana sa arunce primul piatra".. oricum.. putina decenta nu ar fi de prisos nici pe forumurile astea in care pdl-istii si usl-istii scot la lumina tot ce este mai imputit in politica romaneasca
  • +11 (11 voturi)    
    crin ? (Luni, 5 decembrie 2011, 15:50)

    uzu [anonim]

    adica il trateaza cu mai putin respect decat il trateaza Crin pe presedintele ales al Romaniei ?
    nu cred. greu de crezut ...
  • +8 (8 voturi)    
    vai tu crino !! (Luni, 5 decembrie 2011, 15:51)

    gigi [anonim]

    ti s-a stricat pedichiura cand ai auzit ca nu iti zicea doamna, pardon, domnule, ca esti barbata.. si ia vezi ce alte magarii supreme a mai facut, poate il suspendati
  • +13 (13 voturi)    
    Revolutia bunului simt.. (Luni, 5 decembrie 2011, 16:00)

    ion [anonim]

    Iaca ce am gasit pe net in 3 minute de cautare:

    "De ce DNA nu-i cheama in calitate de martori pe Basescu si pe Boc? Sa-i intrebe: 'Ce stiati, domne, de sase luni?' Ne-a zis presedinele tarii ca el si Boc stiau de sase luni ce se intampla la Cluj, ar trebuie sa ajute ancheta.
    Crin Antonescu - 17 nov 2011

    "Şi presa românească, şi parlamentarii noştri au dovedit foarte clar, cerând o poziţie oficială a Comisiei Europene, că avem un premier care ne minte în faţă ca ultimul borfaş"
    Crin Antonescu 11 Iunie 2011

    "Sunteţi, împreună cu guvernul dumneavoastră, ca un mecanic de locomotivă...beat. Şi nu luaţi în nume de rău. Beat de euforia reformei. ..Dar nu cumva credeţi că rapoartele prezidenţiale au devenit lege şi aţi tras ceva prafuri uşoare?"
    Crin Antonescu adresandu-se lui Boc din Parlamentul Romaniei - 24 Septembrie 2009

    Vad ca domnul Antonescu e plin de respect. I-a zis lui Boc "domn" de fiecare data

    Mai putem adauga DECLARATIILE PUBLICE (a se compara cu vorbele mai tari ale lui Basescu, facute insa in mediul privat) de genul: Rodica Culcer - "pensionara nesimtita", " toţi rataţii care nu au reuşit în presa de pe piaţă, cum e Lupea, Mircea Marian", Plesu si Liiceanu - "indivizi laşi şi e mai greu să-l înjuri pe stăpânul pe care, în fine, ţi l-ai căutat de pe timpul lui Ceauşescu, dar l-ai găsit abia acum", Adriana Saftoiu - "o femeie PDL-ista care tipa ascutit", etc. etc. etc

    Iaca acum s-a trezit si domnul Antonescu si vrea sa i se zica "domn". Curat revolutia bunului simt.

    Meri, mai omule acasa, ca s-a dus naibii revolutia ta, ai ajuns cam ca Vadim, numai gusa ce e de tine. Mai ai nevoie de niste ochelari mari de soare, un fular alb si niste diplome cumparate cu 15 dolari de la Universitatea News York din Alabama..
  • +6 (6 voturi)    
    Gluma? (Luni, 5 decembrie 2011, 16:11)

    johndell [anonim]

    Nu am nimic cu nici unul, dar daca este adevarat ce a spus Dl Antonescu propun sa fie declarat ,,bancul anului''. Oare balacareala de pana acum dl Antonescu nu a vazut-o?
    Nu citeste poate ziare sau nu urmareste TV, dar are consilieri? Ciudat. Rog Hotnews sa puna declaratia Dl Antonescu, daca este adevarata la site-ul bancul zilei.
  • +4 (4 voturi)    
    dormu` crin & mizer ponta (Luni, 5 decembrie 2011, 16:14)

    speaker [anonim]

    trecand peste faptul ca respectul se impune de la sine si nu se cerseste , realizam ca perioada asta de criza a dus la inflationarea si devalorizarea multor valori . Aceasta a dat `nas` multor elemente de a emite pretentii ba de `blue blood ` , de `doctor` sau diverse formule apelative . Ceausescu echilibrase situatia cu apeletivul `tovarase` , familiarizat in `tovule`. Cum as putea considera niste indivizi chiulai , repetenti , cu apucaturi de marlani , (infumurati , nerespectuosi , plantati in functii de `pile` ) , in categoria de `domni` ? Mai bine scoateti si voi o emisiune gen `carcotasii` ... v-ar fi muuuult mai potrivita cu talentele voastre si ati avea mai multa audienta .
  • +8 (8 voturi)    
    Domnu´ Antonescuuuuu....... (Luni, 5 decembrie 2011, 16:42)

    ddcmn [anonim]

    ........si viceversa, si viceversa.....Mai ales ca vorbiti despre Prim-Ministrul Romaniei.....sau despre Presedintele Romaniei.....Daca nu respectati persoanele, mai treaca-mearga, e optiunea Dumneavoastra. Dar functiile in mod categoric trebuie respectate, e totusi o regula elementara de bun simt. Dumneavoastra ce functie aveti? In ce calitate cereti "titlul" de domn?
  • +6 (6 voturi)    
    nesimtitu' de Boc :) (Luni, 5 decembrie 2011, 16:48)

    unul [anonim]

    La ce limbaj si discurs are Crin ar trebui ca Boc sa i se adreseze cu "tovarasul". Same for Ponta ...
  • +5 (5 voturi)    
    tutuiASCA (Luni, 5 decembrie 2011, 16:53)

    calupan [anonim]

    Daca tot vorbim "civilizat", hai sa fie si corect gramatical.
  • +5 (5 voturi)    
    O lectie buna pentru Dl. Antonescu! (Luni, 5 decembrie 2011, 17:02)

    Ella [anonim]

    Daca presedintele tarii este BASESCU, premierul este BOC, (asa se exprima liderii opozitiei) nu vad de ce premierul nu "le-ar plati cu aceeasi moneda"!
    Romanii au o vorba: "ce tie nu-ti place. altuia nu-i face..."
  • +4 (4 voturi)    
    la cat respect merita... (Luni, 5 decembrie 2011, 17:16)

    John M. [utilizator]

    daca as fi in locul lui Boc, le-as zice "aia doi"...
  • -9 (9 voturi)    
    Supun urmatoarele atentiei domniilor voastre (Luni, 5 decembrie 2011, 17:27)

    Domnul [anonim]

    Domnilor, domnul Antonescu nu face decat sa remarce faptul ca domnul Boc nu stie sa se exprime in mod civilizat in fata domnilor din media.
    Domnul Boc este hotarat sa atace si cand doarme, ca un mic bulldog care scrasneste din dinti tot timpul.
    Formulele lui sunt total neadecvate si nepoliticoase, isi face de ras calitatea de profesor universitar, care de altfel in Romania se poate obtine doar daca esti un DOMN, de la putere adica.
  • +2 (2 voturi)    
    fara stiri despre Lolek si Bolek (Luni, 5 decembrie 2011, 19:35)

    Dan [anonim]

    Stimata redactie hotnews, citesc cu mare placere stirile pe site, dar din pacate nu trece o zi fara sa nu aflam de giumbuslucurile celor doi saltimbanci. Acesti "domni" Lolek si Bolek chiar nu merita atata atentie. De altfel nu debiteaza decat tampenii. Pe cand alternative si solutii? Sunt ca pensionarii din parc care vorbesc despre fotbal, au premergator dar critica faza x sau y din meci.
    Voi citi cu mare placere solutiile propuse de orice din "domnii copresedinti", dar nu mai rezist sa vad titlurile care par luate din Caragiale. Nu pot insa insulta personajele totusi simpatice Catavencu si Farfuridi si sa ii compar cu ei. Lolek si Bolek sunt prea buni pentru ei.
  • +2 (2 voturi)    
    Politetea repetentului chiulangiu (Luni, 5 decembrie 2011, 21:13)

    Gabriel [anonim]

    el nu se adreseasa presedintelui tarii cu Domnule,el ii spune codoasa batrana de la bordelul politicii
  • +2 (2 voturi)    
    pai bre (Marţi, 6 decembrie 2011, 1:07)

    MirceaA [utilizator]

    pai bre, nea Crine, ca sa-ti zica cineva "domnule", trebuie sa fii domn, iar tu esti un ratat, un repetent si un chiulangiu. In afara de papagal, esti gol.
  • +1 (1 vot)    
    Trucuri ieftine.. (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:02)

    costin [anonim]

    D-"nul' Antonescu nu cauta altceva deact sa loveasca in demnitatea ,orgoliul...adversarilor lui in speranta ca se vor enerva si vor face greseli de ordin tactic....UN TRUC IEFTIN, DE BARBUGIU !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Crin Puturosul nu merita apelativul "Domn" (Joi, 8 decembrie 2011, 14:15)

    ion [anonim]

    Acest neispravit care cu nesimtire si nerusinare isi insuseste niste bani nemunciti, de la parlament chiulind ca ultimul borfas de la seviciu, are obraznicia sa ceara apelativul de "domnul..." Puturosul nu stie ca asa ceva nu se cere ci se dobandeste daca meriti. Dar n-ai cu cine. Vorba ceea:" Prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul" i-a spus-o Domnul Neagu Giuvara.