Gigi Becali vrea sa intre intr-o alianta de dreapta cu PDL, UNPR si partidul lui Dan Diaconescu

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 16:19 Actualitate | Politic

Becali, un patron nervos
Foto: Agerpres
Presedintele PNG, George Becal, a declarat sambata ca doreste ca partidul pe care il conduce sa intre intr-o alianta de dreapta, eventual "Miscarea Populara", transmite Mediafax. Becali a nominalizat ca posibili parteneri PDL, UNPR si Partidul Poporului al lui Dan Diaconescu, el spunand ca eventuala alianta de dreapta s-ar putea chema "Miscarea Populara Totul pentru Tara".

Becali a spus ca atunci cand a auzit de inregistrarea "Miscarii Populare" s-a gandit ca presedintele Traian Basescu "va face o noua gandire, o noua miscare", adaugand ca nu a avut nicio negociere sau discutie cu vreun lider al partidelor pe care le-a nominalizat si nici cu seful statului: "La ora asta sunt doar la nivel de barfe. Nu am nicio intelegere oficiala, doar ce se vorbeste pe la spate de diversi politicieni. Nu am o confirmare oficiala a domnului presedinte Traian Basescu, nu am avut niciun fel de intalnire cu el. Nici discutii cu PDL, dar eu am oameni in partid care au functii date de PDL, cum este la Consiliul General al Capitalei".

Intrebat daca va pune conditii, in cazul in care va fi invitat sa faca parte din eventuala alianta de dreapta, Becali a raspuns ca va cere doar ca din sigla sa faca partea crucea sau alt simbol al credintei crestine.

Liderul PNG a mai afirmat ca nu crede ca PDL va ramane in actuala formula: "Asta e ce aud eu vorbindu-se, despre foarte multe variante si strategii ca sa ia, impreuna cu celelalte partide, peste 50%, ca sa nu vina USL la guvernare".

Intrebat daca ar face o alianta cu USL, Becali a raspuns: "Eu in barca asta nu intru, pentru ca USL este de stanga, iar eu nu pot fi decat de dreapta. In plus, acolo este Ponta, care a spus ca este interzis la dreapta. Acesta este sloganul lui, interzis la dreapta. Eu nu am cum sa ma duc cu un om care imi interzice sa ma duc la dreapta pentru ca eu m-am nascut de dreapta, sangele meu e de dreapta". Liderul Partidului Noua Generatie a precizat ca nici cu liberalii nu ar face o alianta, pentru ca "PNL e USL", dar nici cu PRM, insa nu ar avea nimic impotriva daca aceasta formatiune ar intra in alianta de dreapta.

George Becali a mai precizat ca, daca PNG nu va fi invitat sa intre intr-o alianta de dreapta, partidul va merge singur in alegeri, iar el va candida la prezidentiale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3002 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:00)

    eu cetateanul [anonim]

    Daca Gigi Becali se aliaza cu pdl ul e un idiot. Iar lingaul de Diaconescu zis mana dreapta a Elenei Udrea sa-si puna pofta in cui ca nu l voteaza lumea. Le dau 15 % la toata adunatura asta zisa actiunea populara.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e problema ... este (Luni, 19 septembrie 2011, 15:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu cetateanul

      Oricum trage si el acolo unde se inclina balanta. Ultimele alegeri locale au aratat ca alianta care detine acum puterea mai are resurse destule si daca tara va reveni pe un fagas normal incepand cu anul viitor va fi jale mare pentru USL. De aceea individul incearca sa se alipeasca undeva.
  • +3 (7 voturi)    
    VISURI DESARTE ! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:01)

    MIHAI V [anonim]

    Becali sa nu-si mai dea importanta ca nu are nicio calitate care sa-l recomande pentru a candida la presidentie, la fel ca si Dan Diaconescu. Adevarat presedinte al Romanie nu poate fi decat un intelectual de mare avergura, cu o cariera profesionala de exceptie, cu o moralitate impecabila, vorbitor a 2-3 limbi straine de mare circulatie, bun diplomat, bine educat, iubitor de popor.Un candidat in afara acestor calitati nu trebuie sa mai existe. Nici un terchea -berchea nu trebuie sa-si mai permita sa candideze. AVETI UN PIC DE BUN SIMT, CHIAR DACA ALTELE VA LIPSESC !
    • +1 (1 vot)    
      Mai da detalii.. (Duminică, 18 septembrie 2011, 2:07)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      Mai ramane sa spui si inaltimea, greutatea si culoarea ochilor :)) Zi direct, nu-ti fie rusine: Sebastian Lazaroiu !
    • +1 (1 vot)    
      pai (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:55)

      sir [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      prostul asta mai vrea o tv la care sa apara.la el cel mai important este orgoliul ,e cel mai mare fariseu din ro.nici nu merita bagat in seama .cea mai mare pedeapsa pentru el este sa nu-i dea nimeni atentie,daca tvurile -sluga nu l-ar arata o saptamana s-ar imbonavi de oftica!
    • 0 (0 voturi)    
      Sau mai bine (Luni, 19 septembrie 2011, 15:13)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      Cristian Diaconescu
  • +6 (8 voturi)    
    Hahahahaha ! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:02)

    fbhfdhf [anonim]

    Hahahahaha ! Unii se potrivesc la hahaiala si chiar si la localuri !
    Nici cu Steaua nu mai tin din cauza asta!
    Sper ca se publica.
  • +4 (4 voturi)    
    o noapte la racoare (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:03)

    anna [anonim]

    Noaptea e un sfetnic bun, asa spune o vorba....

    si as adauga... O noapte la "racoare"....
    • 0 (2 voturi)    
      strategia lui basescu este clara ca lumina zilei (Duminică, 18 septembrie 2011, 11:42)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui anna

      Nu conteaza cum (santaj cu dosarele din justitie, Becali nu a fost degeaba bagat cu tam-tam mediatic la mititica) mai ciupim cateva voturi pentru "constructia" menita sa-l protejeze pe capitan si piratii oranj in continuare.
      Ametim electoratul cu alta culoare (cica verde) alt nume, ceva societate civila scoasa din caciula Lazaroiului, cu ceva intelectuali gen Patapievici, Tismaneanu...si iesim iar la vot.
      Aceeasi Marie, cu alta palarie....
  • +10 (10 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:13)

    amanda13 [utilizator]

    in alianta boxerilor care dau croseuri de dreapta.

    e vremea ca toti expiratii tranzitiei gen jiji, vadim, etc. sa fie trasi pe linie moarta
  • +7 (7 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:20)

    Orpheus [utilizator]

    Gigi isi arata ceasul :)
  • +6 (8 voturi)    
    intr-o lume perfecta (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:27)

    borzef [anonim]

    in care orice om ar fi perfect responsabil nici o opinie/individ nu ar trebuii cenzurat fiindca opiniile lor,in cazul in care ar fi neproductive,antisociale ar fi eliminate natural de societate care le-ar gasi sa fie ridicole si fanteziste

    in realitate,societatile iar inaintea lor majoritatea indivizilor sunt ,needucati,labili,popular spus:prosti...astfel ei vor fi maturati,mintiti si abuzati de tot felul de fanatici/sarlatani/dezechilibrati...cel mai trist aspect este cel al timpului care va fi consumat de un dute-vino intre oameni care le promit lucruri bune in esenta,dar pe care nu le pot oferii fiindca nici ei nu le inteleg

    parerea mea e ca cenzura unor indivizi ca cel de mai sus e necesara,dar dat fiind faptul ca nu este permisa ea trebuie facuta "rafinat"...din pacate mass-media e plina de prosti
  • +9 (9 voturi)    
    Totul pentru Țară ?! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:35)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    "Totul pentru Țară a fost partidul legionar, constituit în urma dizolvării Gărzii de Fier (1933) și format din elementele organizației dizolvate. L-a avut ca președinte pe generalul Gheorghe Cantacuzino-Grănicerul, apoi pe inginerul Gheorghe Clime. De fapt, conducătorul era Corneliu Zelea Codreanu. La alegerile din decembrie 1937, partidul a obținut 66 de mandate."
  • +18 (20 voturi)    
    exista si balamuc (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:37)

    nae [anonim]

    Iarta-l Doamne ca-i dus . Viseaza ca-i liber la visat, nenorocirea noastra este ca un astfel de personaj ne reprezinta in parlamentul european. Fereste-ne doamne de ratacitii tai sa ajunga sa conduca ceva in tara numita Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      balamucul adevarat (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:07)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui nae

      ar fi gigi prim ministru si diaconescu presedinte, ala ar fi cu adevarat sfarsitul. cei care nu vor emigra vor muri de deprimare.
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte frumos senor (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:43)

    Laly [anonim]

    Cita dezamagire pentru iliescieni
  • +9 (9 voturi)    
    La alegerile din 2005... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:17)

    A9 [utilizator]

    ..a uitat de zicea la A3??

    Mascariciul asta, nu trebuie bagat in seama, indiferent de cat de multi bani are.
    • -1 (1 vot)    
      Poate 2009 (Duminică, 18 septembrie 2011, 2:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui A9

      Din 2004 este PD-L ul la putere. In 2009 au fost alegerile pentru presedentie si al doilea mandat al lui Basescu. Vezi ca le confunzi.
  • +2 (6 voturi)    
    pac, pac si miscarea-i gata (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:35)

    taranistu [utilizator]

    Asta va lipsea, mai o sampanie la Golden Blitz, mai un pic din Vadim Tudor etc. Traiasca Miscarea cu Alba ca Zapada in coada!
  • +3 (5 voturi)    
    Prietenie (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:49)

    zal [anonim]

    Prieteni vechi de ajuta intre ei!
  • +2 (6 voturi)    
    Ma ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:48)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... deci noi, facem o alianta uite asa, pac-pac, in care sa fie cei 7 pitici, eu Gigi Becali cu colegu' Vadim Medicamente, cu Lazarescu ca acu e liber de "contract" si il luam la Steaua, cu Miki Spaga ca e baiat finutz, cu Dan Diaconescu ca are OTV-ul, cu generalul Oprea (normal ca e si el baiat de'al nostru) si il luam si pe morocanosul ala de Balconski (chiar daca e cam plictisitor cu ifosele lui imi place ca e teolog). Pe post de Alba ca Zapada Elena Udrea normal si pe post de print salvator Traian Basescu ... si gata basmul cu tehnocrati independenti si cinstiti care nu au mai avut legatura cu politica numa bun de spus la algerile din 2012. Sa ne votati bine! Pac-pac.
    • +1 (1 vot)    
      O fi Becali mai din topor. (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:05)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dar are mai mult bun simt decat multi smecheri care se dau cu studii.Probabil la Spiru Haret.Au ajuns astia de la Spiru Haret mai ceva decat Stefan Gheorghiu.E plin PSD si PNL de oamenii scoliti la cele doaua institute superioare de mintit.Si se vede ca au invatat bine.Stiu sa minta.Votati-ne ca va dam.Ce?De unde?Sau poate ca vor munci ei pe rupte in locul trantorilor,dar nici asa nu au de unde.Ca trantorii care vor asistenta sociala sunt multi d-le.
  • +2 (4 voturi)    
    iese treaba buna (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:50)

    panfilache [anonim]

    cu jiji si dd.
    poate jiji il convinge si pe tribun.
    felix a intrat in conflicte cu unul din copiloti.
    deci, alt posibil mare partid in coalitia asta.
    astia trei, nici nu mai au nevoie de pdl. :-)
    ca'n fabula aia cu racul, broasca si stiuca.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce alianta viseaza specimenul asta? (Duminică, 18 septembrie 2011, 0:54)

    cristi [anonim]

    In 2009 Becali era impreuna cu Geoana si Antonescu, sareau de fericire ca Antena 3 i-a declarat invingatori.

    Astazi cand nici macar chiria pt stadionn nu a platit-o vrea "alianta" pt a lua stadionul, asta vrea el cu adevarat
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Aduce si oile? :)))
  • -1 (3 voturi)    
    Alianta care il scapa de puscarie! (Duminică, 18 septembrie 2011, 11:24)

    Alin [anonim]

    Mai bine in alianta cu PDL-ul, decat inapoi in parnaie. Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit, ii poate oferi aceasta alternativa lui Gigi Becali. Se pare insa ca becali a inteles lectia si va baga niste bani in campania PDL, ca sa se alieze cu acest partid care il poate scapa de parnaie Aviz amatorilor! Dan Diaconescu este si el pe lista...
  • 0 (2 voturi)    
    Tipul asta... (Duminică, 18 septembrie 2011, 11:56)

    Vlad083 [anonim]

    ... e penal.
  • +3 (3 voturi)    
    marul otravit a usl (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:26)

    FLORIO [utilizator]

    La alegerile trecute statea Becali langa "Mihaela dreagostea mea" si nu departe de Vangelie. Astea da convingeri politice. Asta apare deja la televizor de mii de ori pe zi ca noi ne plangeam de Ceausescu ca era toata ziua la tv. Am ajuns la acelasi sentiment pt televiziune. Mai bine nu ma uit.
  • -1 (3 voturi)    
    Haide Gigi ! Hai ca se poate! (Duminică, 18 septembrie 2011, 16:36)

    Popescu [anonim]

    Marinarii pe faleza, si le-ai rezolvat pe toate
  • +2 (2 voturi)    
    gigi (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:38)

    obs. [utilizator]

    Ma mir de ce titlu,,gigi becali ar vrea ......" si nu "gigi becali accepta sa intre........''Ce reprezinta gigi in politica ?Mai are partid?Parca intr-o vreme candida cu vadim la prm.A aborda acum asemenea discutii inseamna a te intoarce cu 20 de ani in urma,parca era un partid de isi zicea,, liber schimbist''.Acum in actualul context economic intern si mondial ,, credibilitatate ''este cuvantul de ordine .Partide credibile ,persoane credibile.Asa ca un prim ministru in persoana domnului Tanasescu care sa-si aleaga trei ministri si sustinuti de un partid sau alianta e tot ce ne putem dori.Cu Basescu presedinte cred ca este si realizabil.Apoi cand Basescu va fi ocupat o functie importanta in U.E cu un succesor in persoana domnului Isarescu viitorul pare frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai poate pe nimeni (Luni, 19 septembrie 2011, 17:22)

    Noriega [anonim]

    Becali vrea u PDL si UNPR, pentru ca spera de la Gabriel Oprea ca-i va da terenul de fotbal gratis. Oferta este valabila doar atunci cand isi va plati datoriile acumulate de ani de zile.
  • 0 (0 voturi)    
    Vise, taica, vise! (Luni, 19 septembrie 2011, 18:58)

    catalin [anonim]

    Chiar daca isi va plati datoriile si Steaua va reveni pe Ghencea, Oprea nu il va accepta niciodata pe Gigi. Ar strica imaginea din secunda unu. Cand deschide individul asta gura te ia durerea de cap. UNPR-ul este un partid cu pretentii, nu se poate cobora atat de jos, sa fim seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Strans la plata, slobod la gura (Luni, 19 septembrie 2011, 19:38)

    irinel [anonim]

    Astea e doar imaginatia oierului care arunca cu zeci de mii de euro pe la nunti pentru a-si face fala dar cand trebuie sa-si plateasca datoriile il apuca brusc isteriile. Oprea nu da doi bani pe el si nu este deloc de condamnat.
    • 0 (0 voturi)    
      pas gigi (Luni, 19 septembrie 2011, 22:05)

      ion [anonim] i-a raspuns lui irinel

      Gigi Becali nici nu stie pe ce lume se afla, asa ca are mare tupeu sa propuna "coalitii politice" cu partidul lui de cartier de pipera format numai din neamuri. Cine se asociaza cu Becali are numai de tras si nimic de castigat. Asa ca ia un "mars de aici" de la poarta UNPR.