Senatorii au aprobat infiintarea unei comisii parlamentare de ancheta privind alegerile din Neamt, castigate de candidatul PDL

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 17:49 Actualitate | Politic

Plenul Senatului a aprobat luni propunerea PSD si PNL referitoare la infiintarea unei comisii parlamentare de ancheta care sa vizeze modul in care s-au desfasurat campania electorala si alegerile partiale din Colegiul 6, judetul Neamt, relateaza Agerpres. Adrian Radulescu (PDL) a castigat alegerile desfasurate la 21 august in judet, devansandu-l pe Liviu Harbuz (PSD).

Infiintarea comisiei a fost aprobata cu 56 de voturi pentru, o abtinere si 47 de voturi impotriva.

Solicitarea de includere pe ordinea de zi a plenului Senatului a punctului referitor la infiintarea comisiei parlamentare de ancheta a venit din partea vicepresedintelui social-democrat al Senatului, Ioan Chelaru, fiind aprobata de plenul Senatului prin vot. Initial, Biroul Permanent al Senatului a respins, in sedinta de luni, propunerea referitoare la infiintarea acestei comisii, cu sase voturi impotriva si cinci voturi pentru.

Viceliderul grupului parlamentar al PDL din Senat, Toader Mocanu, a sustinut ca acuzatiile aduse de Opozitie "nu se justifica si nu sunt temeinice", infiintarea unei comisii de ancheta reprezentand "o pierdere de timp". Liderul grupului senatorilor independenti, Serban Mihailescu, a sustinut si el ca nu intentioneaza sa repartizeze senatori apartinand grupul mixt in comisia ce urmeaza a fi infiintata, considerand-o "inutila".

Imediat dupa anuntarea rezultatelor la alegerile din 21 august, presedintele PSD, Victor Ponta, a acuzat PDL ca a castigat prin metode "vadit ilegale" alegerile din judetul Neamt, in conditiile in care Gheorghe Stefan "Pinalty", Culita Tarata si Adrian Porumboiu ar fi investit doua milioane de euro in acest scrutin electoral castigat de pedelistul Adrian Radulescu.
Ponta a spus ca detine aceasta informatie de la membrii PDL.

"Prin metode vadit ilegale 17.000 de oameni din zona rurala au fost convinsi, cumparati, determinati sa voteze cu candidatul Radulescu", a continuat Ponta, care a sustinut ca USL nu va recurge la astfel de metode, cu toate riscurile ce decurg de aici.

"Nu cred ca solutia sa-l bati pe Pinalty e sa furi mai mult decat el, nu o vom face indiferent de costuri. Trebuie sa castigam corect, cinstit", a continuat el, adaugand ca la Neamt 1.000 de voturi pentru candidatul Uniunii Social-Liberale au fost anulate.


Citeste mai multe despre   






















1845 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Ati pierdut! (Luni, 12 septembrie 2011, 18:32)

    oltean [anonim]

    Pnl si PSD doare? este ca doare? va fi si mai rau asa ca pregati-va, durerea va si lunga si adanca! Succes!
  • +7 (17 voturi)    
    Ati pierdut! (Luni, 12 septembrie 2011, 18:32)

    oltean [anonim]

    Pnl si PSD doare? este ca doare? va fi si mai rau asa ca pregati-va, durerea va si lunga si adanca! Succes!
    • +2 (4 voturi)    
      ancheta (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:55)

      bc [anonim] i-a raspuns lui oltean

      comunistilor, terminati-va odata. psd e partidul care a dus romania catre situatia existenta. nu pricepeti asa ceva. sunteti beneficiari. vreti ca romania sa ramana comunista. nerusinatilor. nu simtiti musca pe caciula ? sau nu aveti simtiri. ca sa nu spun altceva. spune-ti ce a propus ponta si anonescu pt iesirea din criza. va amintesc eu. ponta : nu ne intereseaza guvernarea. antonescu : n-are ce sa spuna ca are liber permanent de la parlament. nu vedeti ca aceasta alianta e un "nulus" impotriva naturii ?
  • +5 (15 voturi)    
    Ati pierdut! (Luni, 12 septembrie 2011, 18:32)

    oltean [anonim]

    Pnl si PSD doare? este ca doare? va fi si mai rau asa ca pregati-va, durerea va si lunga si adanca! Succes!
    • -12 (20 voturi)    
      te bucuri de raul tau (Luni, 12 septembrie 2011, 19:56)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui oltean

      faptul ca au castigat prin frauda inseamna o mare pierdere pentru toata lumea. ieri era in domo din AFI un "mutant" (solid, mare, transpirat si paros) in pielea goala pana la brau cu maieul pe umar ca la plaja. Asta e tara pe care o faci cu satisfactia de a vedea hotia castigand!
      • +10 (20 voturi)    
        alo? (Luni, 12 septembrie 2011, 21:08)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        "faptul ca au castigat prin frauda inseamna o mare pierdere pentru toata lumea."

        De cand e barfa UN FAPT?
        Daca dumneata ai dubii, spune "daca algerile au fost castigate prin frauda, ar insemna o mare pierdere..".

        Evident, ca toti oamenii cu IQ foarte ridicat, dumneata nu poti avea dubii: doar certitudini!

        Mi-e teama ca individul decris de dumneata ne reprezinta, ca medie, pe amandoi... si nu-mi face placere sa tragi media asa de jos, e limpede?
      • +13 (19 voturi)    
        te antepronunti... (Luni, 12 septembrie 2011, 21:37)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        vorbesti de frauda de parca esti un atotstiutor si o autoritate suprema la dat verdicte...fara acoperire...parca semeni leit cu pionierul frustrat ponta ...
        parca l-am auzit pe ponta la alegerile trecute dandu-se de gol cu expresia ca PSD-ul a reusit sa fure mai putin cu PDL-ul....nu stiu despre PDL ce dovezi avea dar venind dinspre liderul PSD mie imi suna a autodenunt...daca eram o tara cu justitie adevarata asta micu servea zeci de pagini de declaratii pe la DNA pe tema asta dar na, atunci era dosar politic...Nimic cinstit si sincer nu am auzit de la liderii PSD...aveau unul singur curat pe la conducere - Cristi(daca mai tii minte replica lui Mitrea) care s-a cam saturat de toate hienele de pe acolo si si-a luat straita in bat si s-a carat...
  • +16 (22 voturi)    
    pai mi se pare normal... (Luni, 12 septembrie 2011, 19:14)

    dadan [utilizator]

    atat timp cat sondajele comandate de partid si la iRealitatea va dadeau drept invingatori, mi se pare normal sa fie o ancheta nationala si eventual trimisa la fata locului o comisie mixta de cateva mii de mineri si activisti de partid sa efectueze cercetari la fata locului...
    Oamenii aia trebuie convinsi ca lumina si caldura divina(subventionata) tzishneste din sigla USL si vine de la Ponta si Crina pe filiera Harbuz....tarani nerecunoscatori...
  • +16 (22 voturi)    
    De ce nu si in Maramures? (Luni, 12 septembrie 2011, 19:28)

    mircea [anonim]

    Daca vor sa arate ca sunt impartiali,trebuiau sa verifice si alegerile din Maramures.Asa nu reusesc decat sa se faca de ras.Oricum ,Harbuz nu merita sa fie parlamentar.
  • +12 (18 voturi)    
    Senatori (Luni, 12 septembrie 2011, 21:32)

    Traian [anonim]

    Senatori astia nu au bun simti. Analiza alegerilor din Nemat ar trebui facuta la nivel de partid si nu de comisie parlamentara.De ce sa platim noi pentru ca partidele sa-si faca analizele si sa trga concluziile? Nu mai au bani la partid. Au furat toti bani de la partid?
  • +11 (15 voturi)    
    Probleme 'arzatoare' la 'ordinea zilei'.... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:18)

    Colette [utilizator]

    Sper ca de data asta sa se adevereasca dictonul conform caruia 'cand vrei sa ingropi o problema, fa o comisie de ancheta'. Nu de altceva dar cred ca Parlamentul - Senatul - are destule alte probleme importante, de actualitate si mult mai stringente decat sa ancheteze rezultatul unor alegeri, rezultat care nu convine Opozitiei! Asta tine de 'bucataria interna de partid' si nu de Parlament!
  • +2 (2 voturi)    
    alegeri cumparate (Marţi, 13 septembrie 2011, 10:35)

    gigi [anonim]

    Consider ca este necesara modificarea legislatiei electorale. Sunt necesare masuri si prevederi legale deosebit de dure, mergand pana la desfiintarea formatiunilor politice care fura, altfel vointa populatiei va continua sa fie denaturata de putinta hotilor care, culmea sunt alesii nostrii pentru propasirea neamului, nicidecum pentru mentinerea hotiei si acceptare ei ca politica de stat.Trebuie reduse drastic subventiile statului pentru partidele politice, acordate astazi , parca intentionat pentru mentinerea la putere a aceluiasi grup de hoti care mimeaza puterea si opozitia.