Cum scapa Busuioc de acuzatia de abuz in serviciu  

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 16 iunie 2017, 16:08 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cazul Busuioc aduce din nou in discutie decizia Curtii Constitutionale, care a stabilit anul trecut ca suntem in fata unei infractiuni de abuz in serviciu numai daca se incalca legislatie primara, adica legi emise de parlament sau ordonante de urgenta. Altfel spus, cine incalca hotarari de guvern sau regulamente, adica legislatie secundara, nu risca nimic. Pare sa fie exact situatia secretarului general al guvernului, Mihai Busuoic.

Refuzul sefuluil SGG de a contrasemna ordinele primului ministru, astfel ca acestea nu pot fi publicate in Monitorul Oficial si nu pot intra in vigoare, i-a determinat pe multi sa spuna ar trebui sesizati procurorii deoarece Busuoic a comis o fapta penala, un evident abuz in serviciu.

Juristii consultati de HotNews.ro sustin insa ca decizia Curtii Constitutionale numarul 405/ 2016 lucreaza in favoarea lui Busuioc. Astfel, legea 90/ 2001 privind organizarea Guvernului si a ministerelor prevede la articolul 20 ca  “Aparatul de lucru al Guvernului este alcatuit din aparatul de lucru al primului-ministru, Secretariatul General al Guvernului, departamente si alte asemenea structuri organizatorice cu atributii specifice stabilite prin hotarare a Guvernului.

Cu alte cuvinte, daca Busuoic isi incalca atributiile refuzand sa contrasemneze actele emise de premier o face nerespectand o hotarare de guvern, care intra in categoria legislatie secundara.  Or, Potrivit deciziei CCR de anul trecut, fapta lui Busuioc nu se mai incadreaza la abuz in serviciu si nu poate fi tras la raspundere penala. Daca Grindeanu schimba un ministru si presedintele Klaus Iohannis il numeste, Busuioc poate sa nu trimita decretul la publicare in Monitorul Oficial si nu risca nimic, deoarece nu se mai incadreaza la abuz in serviciu.

N-ar fi de mirare ca dupa acest episod, sa vedem mutate atributiile demnitarilor din legi in regulamente si hotarari de guvern. In astfel de situatii grave se vad efectele nebanuite ale unei decizii menite sa clarifice situatiile de abuz in serviciu. Pe scurt, cazul Busuioc ne arata ca se pot comite fapte cu consecinte extrem de grave si prin incalcarea legislatiei secundare, dar care nu mai reprezinta infractiuni dupa decizia CCR. Iar aceste fapte nu produc vreun prejudiciu care sa poate fi evaluat in bani, astfel ca introducerea unui prag va complica si mai mult lucrurile.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

17667 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    si uite asa apar extremele (Vineri, 16 iunie 2017, 16:17)

    sorin3 [utilizator]

    Cum au putut oameni inteligenti si culti sa ia parte la miscari extremiste?
    Pai or fi trait si ei timpuri absurde ...
    In concluzie singura solutie ca un secretar general al guvernului sa fie schimbat e sa fie omorit? E o gluma nu-i asa? NU? Nu e?
    Poate se imbolnaveste ... poate face o alergie...
    Sa intelegem ca in tara asta nu se poate da o lege fara ca acest individ sa fie de acord?
    • +10 (12 voturi)    
      Pe princiul absurd ... (Vineri, 16 iunie 2017, 16:44)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      ...pe care a mers CCR cand a decis cum a decis, inseamna ca absolut niciun functionar public nu mai poate fi demis pe motiv ca nu-si indeplineste sarcinile de serviciu, din moment ce nu incalca nicio lege primara?
      Se duce doamna la ghiseu, se-apuca de crosetat si-o doare-n dos de ce-i spune seful sa faca.
      Mi-e foarte greu sa cred ca Busuioc nu poate fi demis de catre Grindeanu. De fapt nici nu cred acest lucru, orice-ar spune juristii.
      Da, ok, nu poti sa-l ameninti cu tribunalul, nu poti sa-l dai in judecata, dar de dat afara mai mult ca sigur ca e posibil pt refuzul categoric de a-si indeplini sarcinile de serviciu.
  • +24 (24 voturi)    
    romania are legi pt.. (Vineri, 16 iunie 2017, 16:24)

    exilatul [utilizator]

    escroci si hoti...de asta e greu sa mai bagi pe cite unul la .."scris ..carti"...vad ca si avocatii au opinii diferite privitor la aceste legi de ra-at...
    • +15 (15 voturi)    
      Dar, ce se intampla atunci cand (Vineri, 16 iunie 2017, 16:52)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Secretarul general se imbolnaveste sau isi rupe un picior si lipseste o luna de la serviciu? Nu se mai publica nimic in MOf ?
      Nu exista un subaltern sau cineva care sa-i preia atributiile?
      Grindeanu nu poate sa-l suspende pur si simplu si sa-i delege atributiile catre alta persoana?

      Rahat cu perje.
      Daca, dupa cum a relatat HN, Grindeanu si Ponta (care-i uns cu toate alifiile) s-au chinuit o noapte intreaga sa rezolve problema si n-au reusit, inseamna ca chiar nu exista o rezolvare legala, in acest moment.

      D-zeu cu mila .
      • +2 (2 voturi)    
        Exista (Vineri, 16 iunie 2017, 18:13)

        AndreiCosmin2 [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Dar in acest caz secretarul general a refuzat sa-i delege dreptul de semnatura.
  • +15 (15 voturi)    
    Procedura publicării nu e stabilită prin lege? (Vineri, 16 iunie 2017, 16:27)

    Harald [utilizator]

    Este greu de crezut că procedura publicării unui act normativ în Monitorul Oficial face obiectul bunului plac al unui funcționar.

    Dar dacă totuși face (România fiind țara tutror posibilităților) atunci acel funcționar o să aibă un accident și o să fie numit un interimar în locul lui.
    • -3 (7 voturi)    
      curat democratic!! (Vineri, 16 iunie 2017, 16:53)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      si european.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu prin lege (Vineri, 16 iunie 2017, 17:51)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Ci prin OUG dat de Puie-Monta. In favoarea lui la vremea respectiva, acum se-ntoarce impotriva lui. Ceea ce mi se pare foarte corect, Puie-Monta nefiind decat o alta Javra Ordinara. Care stiind ce OUG a dat, vroia aseara sa se faca SGG. Al dracu dom Ponta, dar se cam incurca in propriile mizerii.
  • +21 (21 voturi)    
    Poate ca... (Vineri, 16 iunie 2017, 16:30)

    Andradda [utilizator]

    ..ar fi valabila teoria cu "abuzul in serviciu" daca Busuioc ar incalca un regulament intern din neglijenta sau neatentie.
    Dar cand refuzi sa executi un ordin oficial primit de la seful tau ierarhic, cred ca e totusi alta situatie.
    Cu alte cuvinte, Busuioc poate sa se urce cu curu' pe birou, sa joace alba-neagra cat e ziua de lunga, fara sa-i fie teama ca pateste ceva? Mi-e cam greu sa cred. Dar daca juristii si-au spus deja parerea, asta e.

    Dar, in Romania, cu o Curte Constitutionala condusa de Dorneanu si, mai ales, intr-un PSD condus de infractorul Dragnea, se pare ca totul e posibil.
  • +8 (8 voturi)    
    Inseamna ca orice HG e facultativa (Vineri, 16 iunie 2017, 16:44)

    un-buburuz [utilizator]

    Se anuleaza, de facto, tot ce inseamna legislatie secundara.

    Asta inseamna sa numesti la CC niste sculeri-matriteri a caror singura calitate e devotamentul fata de partid: gunoi bagi, gunoi iese.
    • +1 (1 vot)    
      CCR e cea mai mare problema (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 8:51)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui un-buburuz

      pentru ca ce sobolanesc ei la comanda politica a PSD va afecta pe termen lung functionarea normala a Romaniei

      oricum minunatul produs al Parlamentului este o varza fara forma, neclara, plina de contradictii si lacune - colac peste pupaza mai vine si layerul pervers de interpetari al CCR ...

      ma intreb daca exista posibilitatea teoretica pt ca CCR sa recunoasca si sa repare vreodata o greseala pe care a facut-o in trecut - asa am mai avea o sansa
  • -5 (7 voturi)    
    avem si cod civil (Vineri, 16 iunie 2017, 16:45)

    prostu satului [utilizator]

    pragul e necesar pentru a stabili in care cod se incadreaza fapta altfel o sa ajungem pentru acelasi lucru unii sa faca parnaie si altii nu dupa cum e in toane procuroru, judecatorul, etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Busuioc = seful guvernului (Vineri, 16 iunie 2017, 16:51)

    abisala [utilizator]

    Si iata ca de fapt acest Busuioc este sef absolut in Romania in aproape toate situatiile. Lol, si eu care ma temeam de Dragnea :)).
  • -10 (10 voturi)    
    nasol cand e lege, nu? (Vineri, 16 iunie 2017, 16:52)

    king david hotel [utilizator]

    unde-i lege, nu-i tocmeala! Valabil si pentru Grindeanu care nu vrea sa plece, valabil si pentru Busuioc care nu vrea sa plece.
    • +1 (1 vot)    
      diferenta majora intre cele 2 "legi" (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 9:03)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      "legea" care il favorizeaza pe Busuioc este o aberatie - nu se poate ca un FUNCTIONAR care are in acest caz simplul rol de verificare a legalitatii sa ia decizii dupa bunul plac si sa cenzureze actul unui politican votat de Parlament sa indeplineasca o anumita sarcina

      rolul Secr Gen este sa ii atraga atentia PM asupra lipsei de legalitate si la limita sa refuze sa semneze daca nu se alege o solutie legala, nu sa faca ce vrea muschiul lui - nu vad ce era ilegal in inaintarea demisiilor depuse de Servil si C Dan ...
      Busuioc a subminat autoritatea publica ! ar trebui sa plateasca pt asta, pentru ca pe viitor orice functionar (chiar si de rang inalt) sa-si cunoasca rolul
  • +6 (6 voturi)    
    am mai zis o (Vineri, 16 iunie 2017, 16:54)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cu Dragnea la carma doar asasinatul politic este singura posibilitate! In rest, va urez mult rezist!
  • 0 (0 voturi)    
    Întrebare (Vineri, 16 iunie 2017, 17:32)

    Tom2 [utilizator]

    alin 2 al art 12 din legea de organizare a mof nu instituie o obligație de transmitere spre publicare?

    Articolul 12
    (1) Actele care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I şi Partea a II-a, se înaintează Secretariatului General al Guvernului pe suport hârtie, în copie certificată, de către autorităţile emitente, sub semnătura conducătorului acestora sau a locţiitorului său, şi pot fi transmise şi prin e-mail, în fişier electronic certificat prin semnătură electronică de către emitenţi.
    (2) Secretariatul General al Guvernului transmite Regiei Autonome «Monitorul Oficial», spre publicare, actele prevăzute la alin. (1).

    vezi http://www.monitoruloficial.ro/article--Legea_de_organizare_%C5%9Fi_func%C5%A3ionare--135.html
  • +3 (3 voturi)    
    Astept sa le dea Johannis mumu (Vineri, 16 iunie 2017, 17:58)

    transalpinarum [utilizator]

    Acum nu stiu ce se asteapta toata lumea, sa reziste Grindeanu ca sa urmeze ce? Puie Monta la butoane? Pai ce avem aici, cei 7 magnifici care o sa salveze satul din ghearele hamsterului piroman?

    Intrebarea e ce urmeaza dupa debarcarea lui Grindi', cum sa joace Johannis cartea? O sa aiba vena sa-l nominalizeze pe Grindeanu? :)), scuze, nu m-am putut abtzine. OK, o sa nominalizeze un tehnocrat? ca putem avea o lista lunga de motive de ce PSD nu mai poate primi shefia.

    Si inca o chestie, care o sa fie primele masuri care o sa le adopte noul guvern in caz ca-i ies hamsterului ploile? pai va spun eu prioritatzile: 1. OUG 13 din nou, evetual cu maestrul Iordache la butoane, da, nu radetzi, ca sunt in stare de asta, 2. Prag de abuz in serviciu la 200k. Bai, ne invatza dracnea cum sta treaba.

    Ce o sa iasa din asta? ample manifestari in toata Romania, cred ca dracnea nu stie ce face...
  • -2 (2 voturi)    
    Daca nu produc prejudiciu (Vineri, 16 iunie 2017, 18:10)

    AndreiCosmin2 [anonim]

    inseamna ca nu e cazul sa ne alarmam pentru ca totul se rezuma la chestiuni politice. Si parchetele trebuie sa stea departe de chestiunile politice.
  • +1 (1 vot)    
    si multe alte mizerii inimaginabile (Vineri, 16 iunie 2017, 18:14)

    Gobelin [utilizator]

    vor fi posibile datorita unei decizii lipsite de temei a PC al CCR.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred ca e chiar asa! (Vineri, 16 iunie 2017, 18:24)

    CarmenO [utilizator]

    Daca va citez pe dumneavoastra, domnule Tapalaga exista o LEGE de organizare si functionare a guvernului, unde Secretariatul General e stabilit separat si doar alte structuri organizatorice sunt stabilite prin hotarari de guvern. Deci rationamentul este putin altfel.
    Dar eu am o alta intrebare:
    Daca un Prim Ministru (oricare ar fi el) vrea sa-l dea afara pe Secretarul General al Guvernului si aluia nu-i convine, ca nu vrea sa ajunga somer si nu semneaza hotararea, inseamna ca Primul Ministru nu-l poate demite? E Secretarul General al Guvernului cel mai inamovibil functionar din Romania?
    Daca da, atunci suntem o tara de nebuni.
  • 0 (2 voturi)    
    juristii lui peste (Vineri, 16 iunie 2017, 22:42)

    satanae [utilizator]

    Curtea Constitutionala a dat o decizie de interpretare a continutului articolului respectiv, pentru ca acestea erau neclare. Din moment ce se stipuleaza numai "incalcarea legii'', nu este clar despre ce fel de lege este vorba, asa ca respectiva decizie a clarificat problema, intr-un mod foarte firesc. Nu putem considera lege orice regulament intern de functionare a unei institutii, asa ca includerea numai a legislatiei primare in aceasta categorie este foarte logica. Asta nu inseamna insa ca respectiva decizie a interzis Guvernului sau Parlamentului sa suplimenteze si sa precizeze, la rescrierea articolului, ca se are in vedere si incalcarea prevederilor HG-urilor, normelor interne ale institutiilor samd. Daca rescriau articolul si faceau toate precizarile astea, nimeni nu putea sa le reproseze nimic, din punct de vedere constitutional. Curtea a avut in vedere numai neclaritatea legii, nu faptul ca incrimineaza o incalcare sau alta. E adevarat, prevederile articolului rescris intrau in vigoare doar dupa publicarea schimbarii in Monitor, pt ce este inainte se aplica limitarile stabilite de Curte, dar ea n-are nici o vina ca legiuitorii au lucrat prost.
    Pe de alta parte, nimeni nu a facut nimic pentru modificarea articolului respectiv in sensul mentionat, desi era o problema care trena de ani de zile. Hai ca Dragnea si Iordache urmareau altceva - macar astia stiau ce vor - dar cei care au fost inainte ce au pazit? In consecinta, sa se bucure acum de roadele muncii lor.