Un pas notabil spre guvernul de mare coalitie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2016, 19:47 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Evenimentul de marti, 5 iulie, de la Palatul Parlamentului, organizat de guvern sub inaltul patronaj al presedintiei, trebuie privit dincolo de aerul triumfalist cu ceva mai multa atentie. Proiectul "Romania competitiva", lansat in prezenta presedintelui Iohannis, premierului Ciolos, guvernatorului Isarescu si vicepremierului Borc, pare mai degraba o platforma oferita partidelor in vederea constructiei viitorului guvern de mare coalitie. Sigur, nu este obligatoriu sa ajungem aici. Dar este un important pas institutional, o caramida pusa pe soclul unei constructii ambitioase. Ce ne determina sa credem asta? Cateva informatii de culise si cateva fraze cheie strecurate in document.

In primul rand, ce stim despre proiectul "Romania competitiva"? Din unele informatii, ideea s-a nascut la inceputurile guvernarii Ciolos, ca un fel de road-map al noului cabinet. Intre timp, lucrurile au evoluat. Presedintia a realizat ca, in perspectiva alegerilor generale din toamna, daca tot doreste un guvern de mare coalitie, trebuie sa aiba ceva de oferit partidelor. Prin urmare, Klaus Iohannis s-a bransat la proiect.

Pe langa cele cateva pagini prezentate marti la Palatul Parlamentului exista, din cate inteleg, alte 16 fise cu 90 de masuri concrete plus costurile bugetare aferente. Aceste fise sectoriale vor fi prezentate incepand de saptamana viitoare.

Nu mi se pare deloc lipsit de semnificatie faptul ca de proiect s-a ocupat ministerul economiei, condus de vicepremierul Costin Borc si nici faptul ca BNR a contribuit in mod substantial la elaborarea documentului. Dar si mai semnificative gasesc doua fraze-cheie, puse spre final:
  • "Succesul proiectului „România competitiva” presupune trecerea testului perenitatii ciclurilor electorale, astfel încât sa poata fi conturat consensul politic necesar pentru implementarea reformelor economice si institutionale ce vor fi fundamentate în cadrul procesului de consultare si dezbatere publica"
  • "O viziune asumata pe termen îndelungat dincolo de durata unor cicluri electorale este singurul element care poate asigura coerenta si continuitate în dezvoltare. În absenta acestui angajament comun, evolutiile vor fi punctuale, necoordonate si vor adânci disparitatile economice, diferentele între urban si rural, vitezele de dezvoltare diferite între regiuni, între economia României si cea globala."
Notati va rog insistenta cu care apare ideea de consens politic, coerenta si continuitate. Sigur, veti spune ca este ambitia unui guvern tehnocrat de a lasa ceva in urma lui, de a "livra rezultate" cum spune Ciolos si de a-i fi recunoscuta contributia la dezvoltarea Romaniei. Nu cred ca este un simplu fason de tehnocrati, ci asistam la ceva mai mult.

Am explicat in textul publicat pe data de 17 iunie, intitulat "Spre ce guvern ne indreptam la toamna" de ce cred ca presedintele Iohannis, si nu doar el, prefera un guvern de mare coalitie unuia slab. Puteti sa-l numiti mare blat, USL2 sau cum doriti, cuvintele nu conteaza. Nu  reiau argumentele, le puteti vedea acolo. Tot atunci am amintit declaratia consilierului politic de la Cotroceni, care nu a exclus numirea unui nou premier tehnocrat, dar evident acesta nu va putea conduce dupa alegeri decat un guvern politic.

"Foarte greu de crezut ca acest premier va fi tot Dacian Ciolos, dar in guvernul sau mai gasim cel putin cateva nume cu profil de premier si care azi nu sunt foarte vizibile, cum ar fi Costin Borc", am scris atunci. Intre timp, vicepremierul Borc incepe sa capete vizibilitate si greutate administrativa prin gestionarea unor proiecte cel putin ambitioase. L-as vedea propus premier peste un guvern PSD-PNL, dar cred ca si Vasile Dancu se imagineaza la o adica seful unui guvern de mare coalitie sau cel putin in locul lui Dragnea.

Apoi, din cate inteleg, proiectul "Romania competitiva" contine, in cele 16 fise care vor fi prezentate public, masuri transideologice, acceptabile de ambele partide mari, PSD si PNL. Cele 90 de masuri concrete costa bugetul in urmatorii 4 ani cam 10, 5% din PIB, din care autorii proiectului au identificat o finantare in valoare de 6, 5% din PIB. De unde vor scoate diferenta - asta ar urma sa ramana in grija partidelor.

A nu se intelege ca partidele se vor repezi de maine sa laude initiativa guvernului Ciolos, ridicand in slavi cele 90 de masuri. Nu, nici vorba. Dimpotriva, ele vor continua sa atace si sa delegitimeze guvernarea tehnocrata pentru a-si pregati revenirea. Chiar daca unii liderii stiu bine ca se indreapta spre coabitare, vor nega pana in ultima zi de campanie aceasta realitate. Sfatul meu ar fi sa gaseasca tonul potrivit si loc de intors, deoarece s-ar putea sa se vada la toamna in situatia de a fi nevoite sa accepte ceea ce astazi resping.

PSD si PNL vor guverna singure sau alaturi de mici aliati  numai si numai daca unul din cele doua partide va castiga o majoritate zdrobitoare, suficient de solida incat sa formeze un guvern stabil fara ajutorul celuilalt mare partid. Intr-o astfel de situatie putin probabil, dar nu imposibila scenariul unui guvern de mare coalitie pica. Nici PSD, nici PNL nu vor imparti puterea daca nu pot fi constransi sa o faca.

Am vorbit de curand cu tineri pesedisti care se declarau sceptici ca guvernul lor va fi lasat singur la butoane chiar daca PSD va obtine un scor bun. Si eu cred ca este un scenariu periculos, perfect valabil si pentru PNL, total pesedizat in  materie de coruptie.

Putem spune multe altele despre proiectul "Romania competitiva": ca se adauga altor 1789 de strategii care putrezesc prin arhivele guvernului si presedintiei, ca documentul abunda in bla-bla-uri, ca suna mai degraba a program electoral. Mai putem spune ca premierul Ciolos tine mortis sa arate ca livreaza rezultate sau ca presedintele Iohannis cauta sa-si umple mandatul cu proiecte ceva mai consistente dupa un an si jumatate destul de sarac. Ceva anume as remarca in mod special: documentul reprezinta un pas notabil spre guvernul de mare coalitie.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
18417 vizualizari
  • +7 (21 voturi)    
    Incurajant ! (Marţi, 5 iulie 2016, 19:54)

    solar [utilizator]

    Se pare ca in aceasta a doua parte a anului de mandat Guvernul CIOLOS se prefigureaz a fi foarte bun! Da, doamne !
    • -10 (24 voturi)    
      Pai da, "Da Doamne" ! (Marţi, 5 iulie 2016, 22:21)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui solar

      "...Guvernul CIOLOS se prefigureaz a fi foarte bun! Da, doamne !"
      =========================
      Pai da, "Da Doamne" ! Doar Providenta mai poate face ceva!
  • +20 (20 voturi)    
    Da' proiectu'? Care-i proiectu'? (Marţi, 5 iulie 2016, 19:54)

    stefansb [utilizator]

    Vorbim in gol despre un proiect, dar nu avem decat un nume de proiect. Inteleg ca sunt 90 de masuri Care sunt ele? sa le dezbatem public, daca e proiect national. Sau e strict secret, dar noi trebui sa fim siguri ca in baza proiectului ala ne vom dezvolta ca in basme...
  • +14 (16 voturi)    
    Intre timp... (Marţi, 5 iulie 2016, 20:09)

    Heruvim [utilizator]

    Acordul CEFTA va fi ratificat in parlamentele nationale. Asta nu e o stire importanta? Pana la urma ce a facut Ciolos in Canada ca nu am fost atent?
    • -4 (8 voturi)    
      CETA nu cefta (Marţi, 5 iulie 2016, 21:05)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Nu va fi ratificat individual ci doar de catre PE. N-are mari chestii si noi vom calatorii fara vize in Canada.

      Miscarea e intr-adeavr tare. Cred ca pana la sf. saptamanii vom vedea cele 90 de masuri.

      E stilul lui Iohannis. Si la Sibiu a facut coalitie cu PSD si au pus de-un oras. In fond la noi ideologia e un moft. Saracii sunt atat de saraci ca n-ai cum sa nu-i ajuti si clasa medie e vai de mama ei.

      Apoi partid-mafie cred ca e un concept depasit. Daca nu putem fura atunci al ce bun sa fi in politica?
      • 0 (2 voturi)    
        Da CETA (Marţi, 5 iulie 2016, 21:19)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        Scuze, amalgam CETA, NAFTA :)
      • -2 (2 voturi)    
        "au pus de-n oras" (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:34)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        haios nume pentru vechea titulatura "Sibiu, capitala ioropeana" :P
    • 0 (2 voturi)    
      sorry - am vazut schimbarea (Marţi, 5 iulie 2016, 21:10)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      CETA va fi aprobat individual.
  • +1 (17 voturi)    
    Singurul proiect "translelectoral" (Marţi, 5 iulie 2016, 20:48)

    newlook [utilizator]

    Singurul proiect guvernamental "translelectoral" nu poate fi decat unui nationalist, care pune romanii si nevoile lor in capul listei. Altfel, politrucii romani pleaca la Berlin, Bruxelles, Paris cu ideile lor si se intorc cu ideile lau Merkel, Juncker, Hollande si care or mai fi.

    Foaie verde patrunjel / Hai sa mai vorbim nitel / Facem si un proiectel....
  • +3 (3 voturi)    
    "Mare coalitie"la romani??? (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:30)

    gigiN [utilizator]

    "Uniune nationala "la romani ???Cred ca glumiti.Nu au mers chestii de astea la tari cu alt fel de oameni-recte,de politicieni-decat la noi ! Probabil ati uitat complet de marIle "fasuri de mare coalitie "din 2009 si din 2013-2014.
  • +4 (6 voturi)    
    BRAINSTORMING NATIONAL! (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:34)

    ILMA [utilizator]

    Proiect de tara! ”Romania competitiva”! Program de combatere a saraciei! (A fost lansat cu ceva vreme in urma si... cum o fi mergând?) Presedintia a lansat un brainstorming national - doar, doar o pica ceva,o idee care sa fie frumos ambalata si pusa in vitrina Palatului spre atragerea de vizitatori in continuare platitori de bilet. Guverne de coalitie am tot avut, dar s-au dovedit a fi de coalitie antinationala. Daca nu era socul tragediei Colectiv, nu-l aveam azi pe dl. Ciolos prim-ministru. Daca nu era socul Brexit, nu asistam, in plina vara, la miscari de trupe, iesiri la rampa, mobilizari pentru proiecte de tara. Numai ca, iata, apar socuri interne, externe, surprize care ne mai scot din amorteala si ne obliga la actiune. Nu avem un proiect de tara? COMBATEREA CORUPTIEI, RECUPERAREA PREJUDICIILOR + EDUCATIA (de la gradinita pana la doctorat) nu alcatuiesc impreuna un proiect destul de vizionar? Vrea cineva cu adevarat sa-l implementeze,cum se zice - lemnos? Vrea cineva (partide politice, mai ales) sa-l vada la lucru? Paranteza: Sunt tineri care se pierd nu pentru ca n-ar avea calitati, ci pentru ca nu si le cunosc. Nu stiu bine ce vor, nu stiu clar ce pot si ce nu pot face - drept care actioneaza mimetic la presiunea grupului, a familiei, etc. Tot asa si Romania mi se pare a actiona acum mimetic, sub presiunea evenimentelor externe, fara sa stie clar daca vrea sau nu s-o apuce intr-o directie normala. Noua ne-a placut status-quo-ul. Oricum, fara EDUCATIE nu se poate ajunge nicaieri. Înlocuirea dlui. Curaj e de bun augur. Dar poate noul ministru fi un Spiru Haret al secolului XXI? Si cine altcineva ar fi dispus sa i se alature altfel decat declarativ? Trece vara, bine-mi pare: alegeri parlamentare! Iata proiectul de tara, singurul la care se lucreaza din greu.
  • -2 (2 voturi)    
    pe linga un + (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:39)

    victor L [utilizator]

    o felicitare pentru postare.
    Dl Tapalaga a intocmit un articol in armonie cu proiectul de tara :D
  • +1 (1 vot)    
    Nicicum nu e bine (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:03)

    loveparade [utilizator]

    cand unii trag la dreapta si unii la stanga e "haos"...cand se cauta un numitor comun e "intelegere transpartinica". cum vedeti, dle T, pasii de facut inainte fara a alinia partile relevante implicate si facute sa inteleaga ca este pt tara?
    cel putin la educatie, sanatate si infrastructura ar trebui pusi ministrii pe cate 10 ani.
  • +1 (1 vot)    
    TRANSPARENTA si INFORMATIE uniforma (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:29)

    cladob [utilizator]

    Indiferent ce coalitii vor veni, ceea ce trebuie sa aiba Romania e un sistem total transparent si uniform al informatiilor publice din institutii, al cheltuielilor de la buget, al bugetului insusi si al licitatiilor pentru proiecte cu statul. Exista e adevarat un web site dar e deplorabil.

    Apoi orice deviatie se poate vedea si corecta.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai corect spus (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:53)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Informatie IN UNIFORMA.
  • 0 (2 voturi)    
    confuzie... (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:35)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de fapt nu este vb despre un asa-zis guvern de coalitie ci despre "guvernul meu".
  • 0 (4 voturi)    
    Marea coalitie pentru furt! (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:45)

    triciupa [utilizator]

    Atat timp cat avem o astfel de clasa politica nu va exista decat un singur fel de mare coalitie: pentru furt, pentru devalizarea banului public si pentru subminarea justitiei.
    Trebuie bine inteles: "marea" coalitie, a.k.a. uslamul este o constructie dominata de mari puscariabili, de indivizi extrem de bogati si de influenti, animati pe de o parte de rapacitate si pe de alta parte de frica puscariei.
    Astia nu vor permite nici un proiect de tara, nici un plan de dezvoltare, nici o raza de speranta.
    Doar nu va asteptati ca ei sa renunte de buna voie la palatele lor si sa aleaga o camaruta cu gratii, doar ca sa aiba romanii autostrazi, spitale, scoli, nu?
    • +1 (3 voturi)    
      Asa este! (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:25)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Cam tarziu si cam anemic! Proiectul , o paradigma economica, va fi oarecum implementat cu poticneli, cu suport extern, dar pe spinarea fraierilor care muncesc mult, ineficient si nevrotic.
      Valorile morale sunt greu de digerat de populatie si de liderii ei galactici!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Voici (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:53)

    SRA [utilizator]

    https://www.facebook.com/stefan.radoveanu.9https://www.facebook.com/stefan.radoveanu.9
  • 0 (2 voturi)    
    Fraze esentiale intr-adevar (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:07)

    Reticentul [utilizator]

    Ele amintesc cu nostalgie de CPUN, de FSN si eternul lor presedinte din anii 90-92 si in continuare. Paradoxal, in ultimii ani Securitatea a invins Partidul, dar aplica tot strategiile Partidului (sa traiti domn generali Motoc, Borc, Dancu&). Asta e domnule Tapalaga, CONSENSUL, Partidul unic si Marea adunare nationala, unitate in diversitate si comunism luminat. Dar Carmaciul?!... Ca suntem la +1 dar fara Carmaci.