Omul presedintelui. Mai poate fi salvat Klaus Iohannis de anturajul sau toxic?

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 13:02 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Cum a fost posibil derapajul inadmisibil al presedintelui in legatura cu scandalul ANAF - Antene? Explicatiile merg de la o prezumtiva loialitate a lui Klaus Iohannis fata de Voiculescu, un blat cu Antena 3 pentru sustinere mediatica, chiar problema personala cu casa pierduta a presedintelui. Altii spun ca era doar o problema de timp pina la un derapaj al presedintelui, care a mimat pina acum profilul reformist. Cred ca explicatia trebuie cautata si la Administratia Prezidentiala, unde cel putin un personaj extrem de nociv are o influenta determinanta asupra presedintelui. Dan Mihalache pare ca incearca sa-l decupleze pe Iohannis de gruparile reformiste din societate si sa-l impinga in bratele sistemului corupt, care astfel ar recupera presedintele pierdut inexplicabil la alegerile din 2014.

Dan Mihalache este cerberul de la usa presedintelui. Avem nenumarate marturii despre puterea pe care seful Cancelariei Prezidentiale si-a luat-o in interiorul institutiei. Consilierii prezidentiali isi vad ideile filtrate si cenzurate de gardianul usii catre presedinte, iar comunicarea propriu-zisa e intermediata de acest personaj obscur si influent. Cel putin asa se intimpla la inceputul carierei sale in Administratia Prezidentiala, nu e clar daca intre timp si-a mai stirbit din autoritate. Stim ca la un moment dat a vrut sa plece ambasador, dar in cele din urma a ramas. Cert e ca in episodul cu Antenele Mihalache a jucat un rol decisiv, care-i developeaza toxicitatea.

Care e mecanismul exact prin care Dan Mihalache a reusit sa cistige aceasta putere? Multi vorbesc despre loialitatea presedintelui Iohannis fata de Mihalache, unul dintre putinii oameni care au fost alaturi de el 24 de ore din 24 in complicata campanie electorala din 2014. Exista voci care spun ca Mihalache a fost unul dintre foarte putinii camarazi care il sustineau pe Iohannis in momentele de descurajare. E posibil ca aceasta sa fie explicatia.

Eu cred ca mai exista un motiv. Klaus Iohannis a aterizat subit in politica mare din Bucuresti, fara sa cunoasca cercurile de putere si influenta, fara sa aiba multe cunostinte in politica mare. In campania electorala, acesta a fost un avantaj: lumea l-a perceput ca pe un outsider, un om fara legaturi cu elita corupta a Bucurestiului. Dar, dupa ce a devenit presedinte, acest atu s-a transformat in dezavantaj. Iohannis s-a trezit singur intr-o institutie uriasa care trebuia populata. Aici si-a intrat in rol Dan Mihalache, in care presedintele ajunsese deja sa aiba incredere.

De ce e totusi o problema Dan Mihalache, veti intreba? Si ce legatura are el cu scandalul ANAF - Antene?

Raspunsul la a doua intrebare: legatura cu scandalul declansat de Antene cind ANAF le-a trimis notificarea de evacuare. Dan Mihalache este un promotor puternic al apropierii presedintelui Iohannis de trustul lui Dan Voiculescu. Confirmarea publica a acestei legaturi a avut loc saptamina trecuta, cind Mihai Gidea a calatorit alaturi de Dan Mihalache in Germania (la un eveniment organizat de sasi) si in SUA (agendele lor s-au intersectat cu ocazia Micului Dejun cu Rugaciune). Dar Mihalache e de mai mult timp promotorul unei relatii strinse intre Administratia Prezidentiala si Antene, unde el era de-al casei in perioada USL. Rezultatul eforturilor depuse de Mihalache se vede in politica editoriala foarte blinda a Antenelor la adresa lui Iohannis, desi in timpul campaniei electorale il calcasera in picioare. Inapoi la implicarea lui Iohannis in scandal. Exista informatii ca presedintele a fost influentat de Dan Mihalache in exprimarea pozitiei sale publice de neiertat. Si mai exista informatii ca presedintele a fost avertizat ca aceasta pozitie e complet gresita.

Asa ajungem si la raspunsul pentru cealalta intrebare, de ce e Dan Mihalache o problema? E simplu: omul are o agenda pur si simplu gresita. Agenda lui e paralela cu agenda reala a Romaniei, cu agenda reformista. Asta e marea problema. Dan Tapalaga a explicat intr-un text publicat imediat dupa numirea lui ca sef al Cancelariei Prezidentiale care e profilul omului inventat de Ion Iliescu si utilizat apoi de Adrian Nastase si Crin Antonescu. Flexibilitatea ideologica se impleteste perfect cu cea morala: de-a lungul carierei, Mihalache devine adversar al reformelor si aparator al marilor penali. Iata un fragment relevant di textul lui Dan Tapalaga:

Sistemul sau de valori arata cam rasturnat: isi declara admiratia fata de personaje sinistre ale comunismului, cum ar fi Dumitru Popescu "Dumnezeu", dar il critica pe Vladmir Tismaneanu, autorul raportului de condamnare al comunismului. Pe teme de politica externa, se pronunta critic fata de Statele Unite, pledeaza pentru relatii normale cu Rusia (cultivat de Ambasada Rusiei) si se declara un mare sustinator al relatiilor cu China.

Pe scurt, Dan Mihalache pare un prototip perfect al anti-reformistului. O parte a societatii civile a protestat vehement fata de numirea sa ca sef al Cancelariei Prezidentiale, intuind ca influenta sa nefasta va apasa asupra conduitei presedintelui. Acei intelectuali aveau dreptate. Dan Mihalache a populat Administratia Prezidentiala cu apropiatii sai si a creat un cerc aproape impenetrabil in jurul presedintelui Iohannis.

E Klaus Iohannis captiv acestui cerc? Cred ca intr-o masura semnificativa.

Iar jocul pe care il face acum (fie si involuntar) Dan Mihalache este de decuplare a presedintelui Iohannis de segmentul reformist al populatiei si de impingere in bratele tagmei reprezentate de Dan Voiculescu & Antene. Reformistii erau oricum mai degraba nemultumiti de prestatia lui Klaus Iohannis, de lipsa lui de implicare, dar atita vreme cit nu facea rau il acceptau ca pe unul dintre oamenii totusi ok de la virful Puterii. Declaratia din scandalul ANAF - Antene a produs insa o bresa uriasa. Internetul pare sa-l fi abandonat pe Iohannis, luat insa imediat in brate de Gidea, Badea, Dana Grecu & co.

Acesta e marele pericol. Ca Iohannis sa fie impins definitv in bratele sistemului corupt si coruptibil. Ca presedintele sa abandoneze orice farima de aderenta la agenda reformista si sa se arunce, disperat dupa popularitate, in gasca penalilor. Exista riscul ca Iohannis sa inceapa sa il perceapa pe Dacian Ciolos drept noul favorit al reformistilor si un potential adversar politic.

Ar fi catastrofal pentru Romania. Un presedinte aliat cu penalii are un potential urias de damage. Are pe mina numirile la parchete si la Inalta Curte, plus nenumarate instrumente de exercitare a puterii executive.

Iohannis a gresit grav in scandalul Antenelor. Pozitionarea sa e de neiertat. Dar interesul public este de a-l pastra in tabara corecta. Si cred ca asta inseamna decuplarea urgenta de Dan Mihalache si de sistemul toxic pe care il reprezinta. E ultima sansa ca presedintele Iohannis sa ramina de partea corecta.

PS: Urmariti prestatia lui Dan Mihalache la Antena 3 in 3 ianuarie 2016. E relevanta pentru discutie.












VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
19926 vizualizari
  • +23 (31 voturi)    
    dar daca kiwi nu vrea sa iasa din anturaj ? (Vineri, 19 februarie 2016, 13:13)

    mnicku [utilizator]

    doar no fi prost sa lase bunatate de somn dar mai ales lungile si desele calatorii.
    A ridicat lenea si parsivitatea la rang de arte .

    Jocurile au fost facute de mult doar ca acum devin mult prea vizibile si dezvaluie o imagine macabra de-a dreptul.
    • -17 (19 voturi)    
      boring.....!!! (Vineri, 19 februarie 2016, 16:11)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Déjà ma plictiseste polologhia asta pentru prosti. Iohannis nu a ridicat in slavi Antena 3, de altfel un post care l-a atacat in repetate randuri. A pledat doar pentru o solutie amiabila si a obiectat in legatura cu modul in care a actionat ANAF, nu a contestat decizia judecatoreasca. De altfel , o decizie care A FOST déjà pusa in aplicare, ulterior trebuind urmati niste pasi pe care ANAF nu i-a facut (evaluarea imobilului , notificarea chiriasului cu privire la exercitarea sau nu a dreptului de preemtiune la cumparare, etc). Dar pentru gibonii basisti e prea complicat… :)
      • +6 (6 voturi)    
        Tu esti Mi'alache? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 3:21)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

        Explica-ne ce a facut Johanis atunci?
  • -5 (23 voturi)    
    bun (Vineri, 19 februarie 2016, 13:14)

    Mazeta [utilizator]

    Și care e mecanismul concret prin care îl putem schimba pe Mihalache? Poza aia prăbușită se vede că n-a fost suficientă. Mihalache nu o să demisioneze de rușine. Cum stă cu dosarele?
    • +7 (13 voturi)    
      Ambasador (Vineri, 19 februarie 2016, 14:29)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La Ouagadougou cu el, ambasador ;)
    • +19 (19 voturi)    
      Cine se aseamana se aduna (Vineri, 19 februarie 2016, 14:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o vorba din popor
      • +5 (5 voturi)    
        Johanis insusi e pe lista toxica a celor 322 (Vineri, 19 februarie 2016, 18:05)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ty

        din 2012, ce sa salvezi ? iluzii...
        No hope.
  • +29 (35 voturi)    
    Iohannis si antenele (Vineri, 19 februarie 2016, 13:28)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Iohannis nu avea dreptul constitutional de a intervenii in hotararile justitieri si a apara cel mai malefic post de Tv, care prin minciuni, jigniri si total neprofesionalism a intoxicat ani de-a randul populatia Romaniei.devenin o hazna a massmedia. Pt. binele Romaniei Antenele trebuie sa dispara
    • -24 (24 voturi)    
      vorbe platite (Vineri, 19 februarie 2016, 14:48)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuDrula1

      Domnule bula ,de unde sti tu ca nu avea dreptul de a-si spuna parerea?pt.ca asa zici tu?adu,, argumente.Explica-te de ce este malefic acest post...pt. ca gazduieste oameni necajiti,actori si artisti,sportivi si olimpici?
      • +9 (11 voturi)    
        In primul rand nickname-ul lui e LiviuDrula1 (Vineri, 19 februarie 2016, 17:07)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        Nu "bula" cum spui, dar daca nu stii sa citesti nu e vina nimanui decat a ta. Mai mult, el probabil foloseste un nume real sau macar apropiat de cel real, nu ca tine care nu ai curajul raspunderii si iti ascunzi numele. Dar despre parere, da are dreptate, nu are dreptul sa-si spuna parerea avand in vedere functia pe care (din pacate se vede acum) o are. Chiar daca nu e scris asta in mod explicit undeva, e un principiu al democratiei. Dar evident antenistii nu au de unde sa stie asta. Ca idee, da te rog un singur exemplu cand presedintele SUA, sau Germaniei, sau primul ministru al Angliei, Canadei au spus ca o hotarare judecatoreasca definitiva nu trebuia aplicata, ca legea trebuia ocolita pentru ca cineva sa beneficieze de asta!
    • -6 (8 voturi)    
      zau?? (Vineri, 19 februarie 2016, 16:13)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuDrula1

      si asta hotarasti tu? :))
  • +17 (23 voturi)    
    din 17.02.2016 Locataru de la Cotroceni (Vineri, 19 februarie 2016, 13:28)

    un domn [utilizator]

    se numeste Ciolani$ de GRIVCO, intoxicat cu mezeluri via Mahalache (nu de la Matache!
  • +13 (15 voturi)    
    haha (Vineri, 19 februarie 2016, 13:37)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    visati, baieti, visati! raul cel mai mic e doar raul cel mai mic, nimic altceva :))
  • -6 (16 voturi)    
    Corect (Vineri, 19 februarie 2016, 13:42)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Domnule Pantazi, aveti in principiu dreptate si sunt de acord in general cu ceea ce spuneti si cred ca trebuie sa fiti in continuare critic.
    Din punct de vedere practic insa conflictul presedintiei cu antena 3 risca sa aduca pesedeul la putere. Antena 3 e vitala pesedeului si nu poate fi desfiintata peste noapte.
    E de asemenea un instrument de influenta a unor categorii de persoane, deloc putine care se prezinta la alegerile locale si parlamentare. FB se prezinta cand e calcat pe coada si mai ales la prezidentiale.
    Astea sunt faptele cu care lucram.
    Ce e de facut? Victimizam antena ca sa sustina si sa iasa pesedeul sau incercam sa convingem antena sa vina de partea buna a baricadei? Cred in reabilitare si cred ca pericolul PSD e mai mare decat antena 3 sau voiculescu. Voiculescu e la puscarie.
    Haideti da privim lucrurile in termeni pragmatici si sa vedem ce se poate face. Sigur, principiile sunt frumoase si admirabile dar prioritatea acum e ca PSDul sa nu se perpetueze si sa nu castige alegerile. Daca aplicat principiile si conflictul acum ramanem cu PSDul.
    Cred ca Iohannis a dat dovada de leadership in problema antenelor. Risca imens dar merita daca scopul e ruperea trinomului antena/psd/corupti ai aducerea antenei on the bright side.
    Deocamdata nu s-a incalcat nicio lege, antenele se vor muta frumusel iar prejudiciul se va recupera.
    Mihalache e un tip sulfuros dar avantajul e ca stie mediul murdar al politicii bucurestene. E un asset, nu o piatra de moara.
    Asocierea cu antena nu inseamna neaparat ilegalitate, declaratia presedintelui, desi imbecila, nu e ilegala.
    Daca prin trei fraze reuseste sa intoarca antena impotriva PSDului atunci e chiar un geniu politic.
    Haideti sa fim pragmatici si sa iesim din paradigma de demonizare de o parte si de alta.
    Obiectivul comun e lupta impotriva coruptiei. Cu pesedeul la butoane nu progresam.
  • +19 (21 voturi)    
    " mai poate fi salvat?" (Vineri, 19 februarie 2016, 13:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    intrebarea e daca vrea si el !
    • +12 (14 voturi)    
      "mai poate fi salvat?" (Vineri, 19 februarie 2016, 14:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru ce?
  • +22 (26 voturi)    
    Orbul gainii (Vineri, 19 februarie 2016, 13:45)

    Martinezu [utilizator]

    Unii inca mai cred in Santa Klaus.
    Nu stiu ce anume trebuie sa mai faca actualul presedinte ca sa isi dea si ei seama ca omul nu are nici o calitate de presedinte contrar parerilor din Oct 2014 cind vedeam intruchiparea onoarei si demnitatii.
    Cand am citit 2 pagini din " Pas cu pas" am realizat ca omul e paralel cu imaginea pe care ne-o creasem singuri.
    Apoi au venit multe semne clare: consilieri ciudati, neputinta de a spune 3 cuvinte fara sa citeasca, total inactiv ca si presedinte, luari de pozitie tarzii, neclare si lipsite de fermitate.
    NU pot s acred ca apararea Antenelor a fost la sugestie, mai ales ca a vorbit fara sa citeasca, a vorbit pentru prima oara din convingere.
    • +8 (8 voturi)    
      “Eu cred că ați ajuns într-o situație neplăcută și (Vineri, 19 februarie 2016, 14:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      inutilă."
      Cine ne vorbeste? Cui ii vorbeste? Cine este el? "Presedintele oamenilor"?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns Martinezu (Miercuri, 24 februarie 2016, 7:30)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      Era mai bine Ponta ca presedinte cu doasarele penale cu tot sau Dragnea ? Ma indoiesc.
  • +18 (18 voturi)    
    usl (Vineri, 19 februarie 2016, 13:49)

    Point [utilizator]

    a murit?cine e naivul sa creada asta??
    iar proverbul cu mutul care-nvarte pamantul e cat se poate de adevarat.daca-i luati la puricat,FAPTELE,nu vorbele si declaratiile marelui sas,o sa aveti niste revelatii.ganditi-va,spre exemplu,cine l-a propulsat in functia,pe care nu o merita,de acum.cine au fost cei din umbra.acum nu face decat sa intoarca favorul.nu va mai lasati orbiti de spoaiala de om cinstit a lui.
    iar mahalace e bine pus acolo.nu statea nici doua sec daca nu era de acord cu ce face si iohanis tours
    ironie groasa,insa cam asta face sasu.turism si vacante
  • +18 (18 voturi)    
    da..asta e problema! (Vineri, 19 februarie 2016, 13:51)

    titi_rulment [utilizator]

    ...si nu e numai Mihalache. Iohannis are consilieri slabi si foarte slabi! Face niste gafe incredibile..are niste luari de cuvant de zici ca discursurile sunt scrise de elevi de generala. De ex. la conferinta de securitate de la Munchen de acum o sap...nici un cuvant despre flota nato in marea negra..nimic despre criza emigrantilor...un discurs practic egal cu zero barat! Sper sa se trezeasca cat mai repede
  • -14 (20 voturi)    
    citesc si ma crucesc (Vineri, 19 februarie 2016, 13:56)

    garibaldi [utilizator]

    Cum naiba sa il influenteze Mihalache pe Johannis ,pai nu se spunea ca e intransigent, ca nu e usor de convins ,ca e foarte incapatanat.
    Chiar credeti ca Johannis este asa naiv sa nu isi dea seama ce face?
    Johannis IMPREUNA cu Mihalache au fost impusi de catre sistem si nu se pot impotrivi.
    Are cineva impresia ca astia sunt de capul lor acolo?
    Johannis a intors armele la ordin german pentru ca relatiile cu Rusia sunt mai importante ,de ce credeti ca sustine pozitia UK.
    La ora actuala curentul est eurooean,Ungaria,Bulgaria,Cehia,Slovacia este prorusia nu pro USA sau UE ce naiba e atat de greu de inteles ,eram piesa care lipsea datorita incapatanarii lui Basescu de a nu avea afaceri cu rusii.
    Si este foarte bine ce face.
  • +11 (15 voturi)    
    mai conteaza?! (Vineri, 19 februarie 2016, 14:02)

    liviu_ [utilizator]

    iohannis a pierdut orice sansa la al 2lea mandat!
    • -5 (5 voturi)    
      no shit ! (Vineri, 19 februarie 2016, 16:15)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      comentariul meu : :))))))
      • +5 (5 voturi)    
        asta consumi ? (Vineri, 19 februarie 2016, 22:22)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

        made by latrina 3 ?
  • -13 (17 voturi)    
    saracul presedinte.. (Vineri, 19 februarie 2016, 14:06)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    cum este el alb si curat (fara case luate abuziv si fara experienta politica prealabila), fiind si naiv, este indrumat prost de catre consilierii lui. Pe acelasi sistem de propaganda din Cluj: tot ce e bine, e pentru ca Boc; tot ce e rau, e pentru ca consilierii lui Boc.
  • +14 (16 voturi)    
    Pinocchio (Vineri, 19 februarie 2016, 14:21)

    talos [utilizator]

    Anglo-saxonii folosesc termeni ca: asset, case officer, agent handling sau pe romaneste spus marioneta, papusar si sforarie. Produsul proiectat initial in laboratoarele Grivco era complet, toate compartimentele erau bifate. Cine-si inchipuie ca a fost parasutat de nicaieri KWJ in politica si ca a fost last de capul lui este naiv. Fiecare din precedentii presedinti au tarat dupa ei sforile si balele unor interese mai mult sau mai putin oculte. Am putea sa impartim presedintii de pana acum ai Romaniei in doua grupe. In prima grupa sunt Iliescu si Basescu, politicieni versati si antrenati proveniti din varful piramidei de interese reprezentate care si-au adjudecat numarul maxim de mandate posibile. In grupa a doua sunt presedintii "inventati" sau "proiectati" Constantinescu si Iohannis. Emilut a fost infrant de sistem si nu a prins decat un mandat iar Klaus pare a fi pe acelasi drum. Ce e interesant e ca pana acum s-au alternat "emanatii" cu "proiectatii".
    Singura sansa a lui KWJ de a deveni din presedinte spectator Presedinte al Romaniei este sa se transforme, asemeni lui Pinocchio, dintr-o marioneta tragi-comica intr-un om politic de valoare. Pentru asta insa este necesar sa renunte la comoditate si ifose si sa stea in picioare fara sfori. Ca sa revenim la anglo-saxoni, pentru asta e nevoie de "a new mindset, will and desire". Suportul popular inca il mai are...
  • +13 (13 voturi)    
    sfat de la Rumsfeld pentru KWI (Vineri, 19 februarie 2016, 14:23)

    GOG [utilizator]

    1. Nu face pe Presedintele. Esti! Constitutia a stabilit un singur presedinte.
    2. Pastreaza simtul umorului cand e vora de pozitia ta. Aminteste-ti observatia: "Cu cat o maimuta se urca mai sus cu atat vei vedea mai mult din dosul ei", vei vedea ca ea contine mai mult decat o samanta de adevar!
  • +20 (20 voturi)    
    Klaus (Vineri, 19 februarie 2016, 14:28)

    Non [utilizator]

    ar trebui mai intai salvat de el insusi. GW Bush era/este mult mai inteligent. Si, pana la urma, de ce sa fie el salvat? As zice ca aia care au nevoie de salvare suntem noi.

    As inclina sa cred vorbele potrivit carora, fiind el insusi intr-o situatie similara (casa pierduta in instanta de pe urma careia incaseaza tot el chirie inca), s-ar impusca in picior daca ar avea alta pozitie, nu? Asta daca ignoram ca nu trebuia sa aiba oricum vreo pozitie fata de punerea in executare a unei hotarari judecatoresti, fiind el presedintele acestei scari de bloc, Ro.

    Doar ca, stim cu totii, A3 (care in campanie pedala pe copiii vanduti/cumparati de KWI bla, bla) este un monument al manipularii si dublei masuri. Pai, ce-ar fi zis A3 daca don' presh zicea ca nu e treaba lui constitutionala sa-si dea cu parerea despre problemele lor, oricare ar fi ele? Si-o lua de la A3? Si-o lua. Dar asa, c'a zis ceva de le vine lor bine, iata! Presedintele e cu noi! Zice ca noi! Ba si Codruta K zice ca noi (chit ca tocmai ce Codruta a sesizat CSM pt minciuna asta)

    Concluzie: din pacate, umbra lui Voiculescu la Bucuresti e la fel de prezenta cum era el insusi de prezent in martea neagra din 2012. Impactul este la fel de naucitor si distrugator ca si atunci.

    As ca, vorba lui Cartarescu - No hope!
  • +11 (11 voturi)    
    Bietul de Iohannis... (Vineri, 19 februarie 2016, 14:42)

    Concluzionist [utilizator]

    Vorbiti despre el de parca-i vreun copil drogat si nu stie ce face. E o vorba din popor cu mutu care ... pamantul.
  • -8 (10 voturi)    
    Oameni inteligenti (Vineri, 19 februarie 2016, 14:56)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Sunt surprins ca oameni inteligenti nu pot gandi mai departe de o declaratie. Iohannis si guvernul au cea mai mare nevoie de sprijin acum. Cucerirea redutei antena 3 inseamna sfarsitul pesedeului oameni buni.
    De ce credeti ca Dragnea a pus-o pe Firea la Bucuresti desi e omul lui ponta si nu o inghita? Ca sa nu piarda antena 3 pentru ca fara A3 e mort.
    A3 e vitala pentru PSD iar Iohannis incearca sa o castige si sa ii ia aerul pesedeului. Cu orice risc, inclusiv sa scadea in sondaje si sa Isi pateze imaginea.
    Credeti ca facea asta din simpatie pentru Mihalache sau Voiculescu sau Gadea? Get real people, a facut asta sa elimine pesedeul.
    Iohannis e tipul analitic, Asperger - like, rece si calculat care Isi executa adversarii la fix. E mult mai eficient decat tipul choleric si emotional Basescu.
    Mai ganditi-va, mai rumegati faptele si aveti rabdare. Pas cu pas. ;)
    • +2 (6 voturi)    
      cine te plateste? (Vineri, 19 februarie 2016, 15:49)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      ba, dar tu n-ai servici? Ce esti toata zioua pe toate forumurile si dai inainte cu cacatul sasesc? Sau asta e serviciul tau? Cat da? Merita?
    • +3 (3 voturi)    
      ma surprinde (Vineri, 19 februarie 2016, 17:38)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      surprinderea ta. Stii care-i diferenta dintre un pesimist si un optimist? Pesimistul zice: mai rau de atat nu se poate. Optimistul zice: ba da.
  • +5 (9 voturi)    
    Toxic (Vineri, 19 februarie 2016, 15:14)

    JranValjean [utilizator]

    ...si periculos acest personaj, prin informatiile de culise pe care le detine (vezi comentariile lui la plecarea din PSD). Cred ca raspunsul la intrebare este NU si cu aceasta Johannis este compromis iremediabil, iar Romania ajunge intr-o postura delicata si periculoasa in acelasi timp.
    Mihalache il controleaza, cenzureaza si directioneaza pe Johannis ceea ce este grav.
  • +7 (9 voturi)    
    DLE PANTAZI, STIU CA E GREU SA (Vineri, 19 februarie 2016, 15:21)

    deval [utilizator]

    acceptam asta dar toxitatea/prostia unui consilier nu-l poate scuza nicicand !
    Mai mult cata vreme in trecut tacea cand trebuia sa vorbeasca cred ca e musai sa ne intrebam daca nu e si mai grav , de genul :
    -cu ce /de cine a fost santajat KJ ?!
    Stim ca haita mafiota stapaneste parlamentul , pe avocatul poporului, CNA , ASF, justitia in afara de DNA si ICJ etc/etc dar nu ne imaginam sa-l mane si pe presedinte ! Cum nu cred ca e char prost , rezulta ca a fost santajat sa dea expres aceasta declaratie -pe care putea so trebuia sa o evite !
    In mod normal trebuia sa-si manifeste macar nemultumirea ca ANAF nu a intreprins nimic din august 2014 pentru punerea in posesie a statului !!
  • +4 (8 voturi)    
    SLUGA (Vineri, 19 februarie 2016, 15:30)

    /./ [utilizator]

    Doar un cuvant am de spus despre iohanis, o SLUGA.
  • +8 (16 voturi)    
    Prea tarziu (Vineri, 19 februarie 2016, 15:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu prima ocazie cu care pot contribui la debarcarea lui Iohannis o voi face.

    Imi pare rau ca nu am pus stampila pe Ponta, pe bune, macar stiam de la bun inceput ce lepra avem, asa Iohannis e o carpa manipulata de leprele din jur (consilieri de tip Mihalache-Gadea).

    Nu este nici o coincidenta faptul ca Mihalache s-a aflat la masa cu Gadea la Munchen, dupa care Iohannis a sarit in apararea Antenei 3 la scurt timp.

    Viva la USL!
    • +3 (3 voturi)    
      imi pare rau "@cititorule"... (Vineri, 19 februarie 2016, 18:44)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ...Pentru usurinta si fermitatea cu care spui ca ai fi pus "stampila pe Ponta".Esti ilogic cu asta si de aceea ai primit un minus de la mine.Nu asa,cu acest tip de inversunare se croiesc ideile.Si n-ai decat sa urezi USL-ului,chiar si ironic,viata lunga.
  • +7 (9 voturi)    
    Pai Domnule Pantazi . . . (Vineri, 19 februarie 2016, 15:37)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . omul Dvs. nu vrea sa iasa din sistem. Se simte foarte bine in coconul tesut in jurul sau. El este omul care va profita din plin de avantajele functiei si din actiunile lui de pana acum e clar ca asa va face. Amintiti-ca doar prima actiune a noului Presedinte. Achizitionarea unui autoturism de lux corespunzator. Pe celelalte le stiti sigur.
  • +2 (4 voturi)    
    e unde trebuie sa fie (Vineri, 19 februarie 2016, 16:30)

    revo [utilizator]

    D-le Pantazi, il creditati in continuare, atribuindu-i niste bune intentii inexistente. Omul este un prost pus pe capatuiala cu orice pret, dar nu e complet imbecil.
    ESTE OMUL GRIVCO. Este in anturajul care l-a descoperit, care l-a adoptat, caruia ii este angajat dar si in care el se simte acasa, si niciodata nu va musca mana care-l hraneste.
    Avand in vedere ca este seful CSAT, in ceea ce priveste viitorul tarii, este bine sa va axati atentia pe relatia: Voiculescu-Tariceanu-Iohannis.
    Cred ca este limpede ca de acum suntem inregistrati oficial, fara ocolisuri si fara jena, pe orbita Moscovei, cu o mica deviere si prin Berlin.
  • +1 (3 voturi)    
    Mi-e teama ca (Vineri, 19 februarie 2016, 17:07)

    Ochiana [utilizator]

    de fapt d-l Iohannis e cel care l-a ales pe d-l Mihalache si poate nici agenda lui nu e chiar asa diferita de agenda si parerile celor din anturajul lui.
    • +3 (3 voturi)    
      incertitudine (Vineri, 19 februarie 2016, 18:50)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Nu stiu daca chiar Iohannis l-a ales dar sunt sigur ca putea sa-l refuze.Acceptandu-l si tinandu-l pe langa el , confirma ca i-e dator fie lui Mihalache direct,fie celor care i l-au infipt in coaste.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce naiba sa salvezi (Vineri, 19 februarie 2016, 17:29)

    Parzivall [utilizator]

    La varsta lui nu mai ai ce, e ceea ce ii si gata, sluga de Soparla Uriasa.
  • +4 (6 voturi)    
    Președintele „vizionar” (Vineri, 19 februarie 2016, 18:15)

    marki [utilizator]

    „Are pe mina numirile la parchete si la Inalta Curte, plus nenumarate instrumente de exercitare a puterii executive.”
    Păi, e mai mult decât clar că chiar aici își dorea să ajungă. Încă de pe vremea când defila pe ecrane ca „premierul Grivco”. Miza, o știm cu toții, o amintiți și dumneavoastră în treacăt. Împins sau nu de maleficul Mihalache, afirmațiile președintelui potrivit cărora o decizie judecătorească definitivă este o „acțiune heirupistă”, iar motivele evacuării Antenei 3, din sediul care nu-i mai apartine, drept „banale motive administrative”, n-au fost deloc întâmplătoare. Pentru că, între timp, am aflat despre o altă decizie judecătorească „definitivă și irevocabilă”, care îl privește, personal, pe domnul Iohannis. Cea a Curții de Apel Brașov, în legătură cu spațiul comercial (dobândit prin fraudă și pierdut în instanță) de pe urma căruia familia prezidențială continuă să încaseze rentele lunare vărsate de banca Raiffeisen. Și am mai aflat că tocmai se pregătește să atace această decizie judecătorească, după ce (mulți ani de zile), împreună cu coproprietarul Baștea a tergiversat procesul, prin inventarea unor „vicii de procedură.” Așa că, să nu mai cârcotească nimeni că n-avem un președinte... descurcăreț, vizionar. Președintele nostru a ajuns, pas cu pas, exact acolo unde și-a dorit...
  • 0 (6 voturi)    
    da (Vineri, 19 februarie 2016, 18:27)

    corcode [utilizator]

    Dezamagire maxima a d-lui Iohanis chiar ar fi cazul sa se gandeasca la demisie.
  • +3 (9 voturi)    
    Iohannis vrea doar sa fie reales (Vineri, 19 februarie 2016, 18:32)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    In aroganta lui, Iohannis cauta doar un mod in care sa fie reales.

    In 2014 a zis ce vroiam noi sa auzim, totul a fost o minciuna. Iohannis habar n-are de politica, asa ca joaca exact cum ii canta Mihalache.

    Iohannis n-a fost niciodata presedinte, Mihalache este presedinte.
  • -3 (5 voturi)    
    atentie la lectura (Vineri, 19 februarie 2016, 19:09)

    ucunaucu [utilizator]

    Domnilor si doamnelor,
    Textul este foarte clar. Un consilier prezidential este ``toxic`` deoarece are o agenda diferita de, ceea ce ar trebui sa fie, sau credem noi cetatenii. agenda presedintelui tarii. Pana aici nimic neclar. Ma surprinde patosul cu care majoritatea forumistilor il sustine sau il injura pe KJ. Nu el este subiectul ci Dan Mihalache un personaj care a fost in slujba tuturor pentru a-si atinge propriile obiective.
    Lasati patimile, sapati un pic sa vedeti cine este Mihalache, si apoi focusul pe el daca credeti ca e cazul.
    Iar pe J il putem lua de urechi dupa aceea daca mai tine in cancelaria prezidentiala astfel de personaje.
  • -1 (3 voturi)    
    Părerea mea (Vineri, 19 februarie 2016, 20:39)

    MirceaOrdean1 [anonim]

    GLUMA SERII.
    .
    Să vorbești de toxicitatea altuia, și să n-o zărești în materialul tău...
    .
    „Omul presedintelui. Mai poate fi salvat Klaus Iohannis de anturajul sau toxic?”


    PS

    Se înțelege că nu se cade articol serios, dacă nu vorbește de salvare..
    Și de gesturi inacceptabile, de greșit grav (ale altuia, se înțelege) etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Corect! (Vineri, 19 februarie 2016, 23:04)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    "Iohannis a gresit grav in scandalul Antenelor. Pozitionarea sa e de neiertat. Dar interesul public este de a-l pastra in tabara corecta."
    - Corect! Indignarea e explicabila, dar e bine sa fie una temperata in cazul Presedintelui. Altul nu avem.