​Alo - Opozitia, ziaristi, DNA, SRI, ONG-uri - se ocupa cineva de cele 11% din voturi pe listele suplimentare? E cineva curios sa-i cunoasca pe turistii si studentii din Giurgiu, Olt, Calarasi?

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:37 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Au trecut deja doua zile de la incheierea votului din turul 1 si aproape nimeni nu discuta despre cele aproape 11 % din voturi exprimate pe listele suplimentare. Nu banuiesc vreo conspiratie, ci constat ca majoritatea discutiilor publice se duc pe teme parazite (dezbaterile televizate, fura sau nu Iohannis Ardealul) sau pe teme a caror miza e mult mai mica in marele joc electoral (votul din diaspora, de 8 ori mai mic decit votul pe listele suplimentare). Nu am dovezi care sa arate o frauda certa la votul pe suplimentare, doar semne de intrebare: cum s-a ajuns ca 11% dintre votanti sa fie in afara localitatii? Cine sint turistii ori studentii din judetele din sud fruntase - Giurgiu, Olt, Calarasi, Ilfov, Mehedinti, Teleorman?

Repet: e vorba de aproape 11% din totalul voturilor de duminica. Miza disecarii acestui vot pe listele suplimentare e enorma pentru a avea imaginea corecta a supra votului romanilor. Daca o parte insemnata din aceste voturi reprezinta o frauda, atunci rezultatele anuntate pina acum sint viciate de frauda.

HotNews.ro a scris pe parcursul zilei votului, dar si luni dimineata, ca sint mari semne de intrebare legate de aceste voturi. Instrumentele noastre au fost informatiile publice si bunul simt: statisticile de la Biroul Electoral Central din ziua votului, comparatia cu statisticile de la alegerile din 2009. Digi 24 a facut o treaba excelenta, demonstrind cu imagini un caz de turism electoral in Teleorman - cu observatia ca particularitatea acestor alegeri e ca turismul electoral s-a facut cu automobilul, nu cu autocarul sau microbuzul.

HotNews.ro va cere in cursul zilei de la Biroul Electoral Central copii ale listelor suplimentare. E vorba de peste 900.000 de voturi date pe aceste liste, astfel ca incrucisarea numelor va fi o operatiune laborioasa. Nu plecam cu idei preconcepute despre frauda sau despre beneficiarii ei. Spunem doar ca investigarea acestui vot e de maxim interes public.

Dar ce face Opozitia?
De ce reprezentantii PDL, PNL, PMP, ai Monicai Macovei nu cer public explicatii despre cele 11% din voturi? Din partea PSD e normal sa nu avem aceasta curiozitate, pentru ca PSD-ului ii convine rezultatul de duminica si nu are nici un interes sa arunce vreo umbra de indoiala asupra procesului electoral.

Societatea civila ce face?
Sint o multime de ONG-uri cu capacitate de analiza si sinteza care ar putea fi interesate de acest subiect. O mina de ajutor nu ar strica.

SRI ce face?
Pe site-ul institutiei, una dintre principalele atributii este Apărarea valorilor constituţionale:  "prezervarea ordinii constituţionale, protejarea valorilor supreme ale statului şi asigurarea exercitării neîngrădite a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor consacrate prin Constituţie, toate acestea constituind priorităţi strategice ale instituţiei noastre". Votul este unul dintre aceste drepturi. A constatat SRI ceva suspect, sau votul pe listele suplimentare a fost perfect corect? Sau nominalizare lui George Maior ca posibil premier de catre candidatul Victor Ponta a anesteziat intreaga institutie?

DNA - altadata extrem de interesat de fraudele de la votul pentru demiterea presedintelui - are ceva de spus despre votul pe listele suplimentare din 2 noiembrie 2014?
A primit vreo sesizare de la serviciile de informatii, de la partide? Are vreo informatie care sa permita declansarea unor verificari?

Inchei amintind ca, in afara HotNews.ro, despre subiect au mai scris Kamikaze, Pagina de Politica si Digi 24. Sint convins ca e doar o scapare faptul ca ziaristi si publicatii cu agenda in slujba interesului public au omis acest subiect, drept pentru care le lansez o provocare amicala lui Catalin Tolontan, Moise Guran, Liviu Avram, Sorina Matei, Dan Turturica, Mircea Marian. E posibil ca unii dintre ei sa gaseasca informatii noi sau unghiuri diferite de abordare a subiectului. E totul spre binele democratiei din Romania: nu putem trece atit de usor peste faptul ca 11% din voturi au fost inregistrate in conditii neclare.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
43742 vizualizari
  • +16 (26 voturi)    
    inclin sa cred (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:45)

    un domn [utilizator]

    Domnule Pantazi ca 11 % asa cum se spune la calculul bugetelor multinationalelor..fie venituri..fie chletuieli nu conteaza..asa si USLamul a facut/strans acest procent Probabil/posibil din frauda...la ce politicieni faceti apel ? la Olteanu sau Blaga de la..cum ii spune ? pedele ? ei PRECIS isi negociaza Linistea sub domnirea/domnitorul fanariot Ponta..asa ca 11 % Chiar nu conteaza..e acordul Pretinsesi opozitii dat deja ! e un fapt ! o realitate !
    • +14 (18 voturi)    
      arheologii confirma "ridicarea" Carpatilor (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      studiul din linul urmator mi se pare foarte important si BINE documentat http://www.timesnewroman.ro/life-death/un-arheolog-sustine-ca-muntii-carpati-au-fost-ridicati-de-daci-acum-3000-de-ani-ca-sa-i-apere-de-psd
      • +4 (10 voturi)    
        Opozitia ACCEPTA frauda = DNA e o fictiune (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:13)

        sestra [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        asta arata de ce democratia si justitia in Romania sunt doar fictiuni.

        Pt. Romania, democratia si justitia sunt fictiuni create de media pt. niste amarati care nu pot fi nici PSD-isti - dar care nu pot nici trai fara sa aiba o "cauza" de aparat

        ceea ce mai inseamna ca PSD-ul a avut dreptate all along, si ca-n ipocrizia lui, PSD-ul mai spune din cand in cand si adevarul; altfel n-ar putea minti pt. atat de mult timp o massa asa de mare de oameni

        Numai noi ceilalti continuam sa ne mintim singuri - iar asta e un lucru 100% autentic, singurul lucru autentic in toata iluzia care ni se serveste drept "realitate" ... :)
        • +1 (9 voturi)    
          Listele cu CNP-uri nu pot fi date ziarelor! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:44)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui sestra

          Eu nu cred ca BEC va furniza, Hotnews sau oricarui alt ziar, listele suplimentare cu CNP-uri, nume si iscalituri deoarece acestea pot fi scanate si folosite ulterior in scopuri frauduloase cum ar fi intocmirea de liste false cu semnaturi de sustinere pentru alegerile din 2019.

          Citat: "HotNews.ro va cere in cursul zilei de la Biroul Electoral Central copii ale listelor suplimentare. E vorba de peste 900.000 de voturi date pe aceste liste, astfel ca incrucisarea numelor va fi o operatiune laborioasa. Nu plecam cu idei preconcepute despre frauda sau despre beneficiarii ei. Spunem doar ca investigarea acestui vot e de maxim interes public."
            #showComment#showComment
        • -4 (6 voturi)    
          daca nu uitam (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:27)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui sestra

          cine a numit-o pe Kovesi Codruta...(si in ce moment: RIP-Teo Peter! )
          ....ne dam seama de ce nu se autosesizeaza DNA
    • +13 (17 voturi)    
      Frauda mare este si la semnaturile de sustinere (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:51)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cititi articolul de mai jos studiind cu atentie indeosebi tabelul inclus in el.
      vezi: http://www.gandul.info/politica/campionii-semnaturilor-fara-acoperire-in-voturi-6-din-14-candidati-ies-din-alegeri-cu-mai-putine-voturi-decat-sustinatori-pe-hartie-13487513

      Numarul semnaturilor de adeziune, presupus unice, este aproximativ 75% din cel al oamenilor prezenti la vot pe 2 Noiembrie 2014 si 1/3 din totalul de cetateni romani (incluzind pe cei sub 18 ani).

      Chiar daca colectorii bateau din usa in usa pe la toate locuintele din tara si este greu de crezut ca ar fi putut stringe atitea iscalituri, aproximativ una pe familie de trei membri.

      Asa cum s-a semnalat prin ziare, cel mai probabil s-au luat de pe internet liste cu CNP-uri si nume (exista asa ceva), s-au trecut pe foi de hirtie, dupa care s-a iscalit in fals in dreptul fiecarui nume.

      Frauda este imensa.
      • +7 (7 voturi)    
        Good catch! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:22)

        Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Prea putina atentie se pune si pe aspectul asta. Toata lumea a vazut corturile parasite ale lui Tariceanu la strangerea de semnaturi. Corturi pentru Melescanu, Brînza, Rotaru si Amaritei nici n-am vazut (nu zic ca n-au fost... dar am senzatia ca ar fii trebuit sa fie mai vizibile pentru adunarea numarului ala de semnaturi).

        Bine, ca ultimii 3 sunt nesemnifiativi, dar Tariceanu si Melescanu au fost de la inceput niste pioni de canalizare a voturilor spre Ponta.

        Si mai e un comentariu interesant pe pagina aia: daca adunam totalul semnaturilor, ajunge la 74% did totalul de voturi exprimate la alegeri. TREI SFERTURI??? Cine crede asa ceva, in afara de cei probabil prea idioti sa inteleaga intrebarea de fel?

        Inertia popultiei in fata acestor practici care duc la erodarea propriului viitor e incredibila.
    • +21 (25 voturi)    
      si ar mai fi ceva ! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:53)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca se descopera frauda si se contopeste cu impiedicarea cu rea vointa a diasporei sa isi exercite LIBER si CORECT dreptul la vot, prin proasta organizare a scrutinului, aceasta va cantari si mai mult in decizia CCR de a nu valida primul tur al acestor alegeri pentru incalcarea art.2 din Constitutie care spune clar ca :
      (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin ALEGERI LIBERE, periodice SI CORECTE, precum şi prin referendum.

      (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

      Deci, daca alegerile nu au fost LIBERE si CORECTE, este incalcat art. 2 din Constitutie iar rezultatul lor nu poate fi validat de CCR.
      Asta doar in cazul in care CCR mai este o institutie independenta si chiar vegheaza la respectarea constitutiei.
      • +5 (7 voturi)    
        Imi place cum pui problema (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:13)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        ... dar miza invalidarii alegerilor e prea mare pentru a si-o asuma cineva in Uniunea Europeana. Din pacate, niciunul nu are cojones sa faca asta.

        Solutia e , citandu-l pe Basescu, sa votam mai mult decat pot ei sa fure. La 50% participare nici nu e greu sa influentezi rezultatul si, dupa parerea mea, ridica mari semne de intrebare privind cvorumul si legitimitatea alegerii noului presedinte.

        Deci, Y(I)ES LA VOT!
        • +2 (2 voturi)    
          ma bucur sa vad..... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:27)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

          .....ca si altii inteleg marsevia acestui sistem politic ticalos.

          Asa este ! Ca sa aplici DEMOCRATIA iti rebuie grande cjones si asta in timp ce toti escrocii politicianisti declara sus si tare ca parlamentarismul este "cea mai inalta forma a democratiei".
          De fapt, este cea mai periculoasa dictatura !
    • +3 (5 voturi)    
      buna si necesara intrebare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:45)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca s-a furat? Nu ,cat de mult e intrebarea iar raspunsul e unul singur :atat cat au avut nevoie.Aici in Italia vede toata lumea cum se aranjeaza castigul la loto dar nu se afla cum..Ponta care a bantuit pe aici s-o fi molipsit..ca si de minciuna,de lene,de hotie de aranjamente mafiote etc..
    • +6 (6 voturi)    
      Va spun eu de ce nu se ocupa nimeni (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:59)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Pentru ca intreaga tara si toate institutiile au fost paralizate de propaganda PSD si a institutiilor media aservite. Le e frica procurorilor, judecatorilor, politistilor, politicienilor, jurnalistilor sa mai ancheteze fraudele electorale pentru ca vor reveni iar scandalurile media cu bietii oameni dusi cu autobuzele la parchet si pusi sa jure pe Biblie etc.

      Observati cum idei tampite lipsite de orice substanta au devenit acum "common knowledge" cum se zice, pe care politicienii le spun fara sa roseasca: cum ar fi faptul ca "stie toata lumea ca alegerile au fost fraudate in 2009 la Paris" (si asta de la indoctrinarea Antena3/RTV).

      Jumatate din populatia Romaniei a ramas la nivelul din 1990 iar propaganda PSD si A3/RTV se adreseaza lor. Basescu a castigat doar cu sprijinul unei parti din aceasta jumatate rurala, pentru ca a stiut cum sa fie putin populist. Insa, ce nu realizeaza PSD-ul este ca cealalta jumatate este la nivelul intelectual si de educatie al occidentului si prevad mari miscari sociale daca PSD-ul continua sa actioneze ca si cum aceasta jumatate occidentala nu ar exista in Romania.

      Cine poate sa plece din tara sa o faca. Iar voi Gadea Mihai, Voiculescu Dan, Voiculescu Camelia, Ghita Sebastian sa ardeti in iad pentru ce ati facut acestei tari.
    • +1 (1 vot)    
      ce mare lucru sa faci o verificare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Luati un judet, unde sa zicem ca sunt 25.000 de voturi pe liste suplimentare(asta-i media pe tara). 5 persoane baga aceste date intr-un excel in 2 zile. dupa aceea un progam simplu verifica intr-un minut daca sunt voturi multiple. probabil ca nu vrea sa faca nimeni asta pentru ca toti au furat. Dna Macovei de ce nu o face? Daca ar vrea, ar putea sa o faca cu usurinta. Si lumea ar fi mai curata.
  • +3 (15 voturi)    
    STS , SIE si SRI (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:48)

    thatchme [utilizator]

    Detin toate cheile la votul asta pe liste suplimentare. E posibil la turul 1 sa fi votat la urne "pe bune" fara fraude pentru a adormi vigilenta opiniei publice si a putea frauda masiv in turul 2.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e adevarat! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:40)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      Nu e adevarat. La sectia mea de voatre erau doar trei stampile si restul de la mese asteptau sa se elibereze stampilele.Unde au disparut stampilele??? Sa se faca voturi lui Ponta sau Tariceanu sau... sa se anuleze voturile lui Macovei!
  • +12 (14 voturi)    
    au smnat declaratia ? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:50)

    nedumeritul [utilizator]

    de ce nu au fost pusi sa semneze declaratia pe care o semneaza cei cu votul din strainatate ?
    • +4 (6 voturi)    
      Desigur (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:14)

      CristianMataoanu [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      Eu am votat pe listele suplimentare pentru ca am fost plecat. Am completat o declaratie tipizata pe care am semnat-o.
      Initial am fost incantat de faptul ca formularul este tipizat si nu mai trebuie completate decat datele personale. Problema a aparut probabil din cauza faptului ca nu au avut voie sa multiplice aceste tipizate care oricum nu aveau serii sau alte semne distinctive.
      • +13 (17 voturi)    
        La fel si eu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:35)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui CristianMataoanu

        Veneam cu autocarul dintr-o excursie scolara si nu mai ajungeam la timp in Galati sa votam. Asa ca am oprit in Tecuci si am votat pe liste suplimentare. S-a completat declaratia pe proprie raspundere, tipizata. Trec peste faptul ca o isterica din sectie s-a apucat sa urle pe holuri "Turism electoral!", ne-a fotografiat, a chemat politia, s-a fotografiat autocarul... Era tarziu, copiii obositi, ca tare as fi avut chef sa chem vreo 2 televiziuni... A trebuit sa inghit faptul ca am fost tratati ca niste infractori (inclusiv cadre didactice cu parul alb) in conditiile in care aveau deja datele noastre si se putea verifica totul civilizat daca aveau suspiciuni. Politistii foarte ok, dar nu era cazul.
        De ce nu se introduc intr-o baza de date centrala CNP-urile celor care au votat? Nu ar dura mult si imediat ar iesi la iveala orice incercare de frauda. Greselile de tastare sunt excluse deoarece avem o cifra de control in CNP. Dar raspunsul e simplu si trist: nu se vrea eliminarea fraudei.
    • +1 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:20)

      eljijinews [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      declaratia au semnat-o toti cei care au votat pe liste suplimentare...
  • -15 (25 voturi)    
    solutia (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:53)

    Privitor.ca.la.teatru [utilizator]

    Numai razboiul va elimina coruptia in Romania.
    NU VOTATI IN TURUL DOI. Astfel Victor Ponta va iesi presedinte. Ca urmare, in Romania situatia se va inrautati economic si geo-strategic. In continuare, Romania va cauta o apropiere de puterile asiatice, adica China si Rusia. Urmand modelul Ungariei, Romania va iesi din NATO si UE, incurajata si de esecul politicii pro-europene din Ucraina, care va falimenta. Influenta Rusiei si Chinei in Europa va creste considerabil, determinand Statele Unite sa-si reconsidere atitudinea fata de ele si sa urmareasca schimbari de regim in Europa de Est. Numai ca lovindu-se de puterea consolidata a Rusiei, va izbucni razboiul. ATUNCI se va elimina coruptia. Deci solutia nu e sa votati Iohannis, ci sa stati acasa.
    Daca totusi iese Iohannis, Rusia va pierde din avant, Ucraina va evita falimentul si nu va incepe razboiul, dar nici coruptia nu va disparea.
    • +14 (18 voturi)    
      vorbesti prostii (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:38)

      marinar.basist [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      Il votam pe Iohannis si coruptii din psd vor ajunge la brutarie ! pnl isi va trimite coruptii (care au si tradat alianta lor in primul tur votandu-l pe tonta) la tradiceanu sau tonta ! usl-ul nu se va reface daca vrei asta sa spui, iar dl sas nu va face intelegeri secrete sau alte aberatii cu acesti corupti !
      • 0 (2 voturi)    
        .... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:16)

        Mona19 [utilizator] i-a raspuns lui marinar.basist

        nope, no way....dl sas face intelegeri cu alde Blaga si Berceanu nu cu USLul si este omaaaareee diferenta intre usl si Blaga & comp.....
    • +3 (17 voturi)    
      Mda, nu ma gindisem la asta (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:44)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      Ar mai fi o solutie: Basescu sa-l roage pe razboinicul Obama sa le-o traga nuclear rusilor si scapam si de Ponta si de coruptie. Iar pentru radiatii luam pastile cu iod si mincam fructe si legume proaspete.
      • +3 (7 voturi)    
        subscriu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        si pentru viitorul Romaniei din pacate NUMAI asa se poate..insa TREBUIE declarati pana la finele anului cei de la ambasada uresese persoana non grata si anulate/rupte relatiile diplomatice
        1 au omorat destui pe trecerea de pietoni romani nevinovati rushii decat americanii
        2 prin lukoil au produs evaziune fiscal
        3 declaratiile anti romanesti Rogozin si Lavrov..bonus Ursul Rus din Kiseleff care este Obraznic
        lista de motive sa plece rushii din Kiselef acasa ...sa o completam cu jafull SOVRON si tezaurul ? sau asteptam sa cada nuke ul peste Kremlin si apoi ne luam ce avem de luat inapoi ?
        • +4 (8 voturi)    
          ERATA (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:09)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          denumirea JAefutiorilor este SOVROM si nu SOVRON, Wikipedia are o explicatie stintifica si CORECTA

          Sovrom-urile, de multe ori SOVROM, au fost societăți mixte româno-sovietice înființate în 1945 în urma unui acord între România și Uniunea Sovietică, semnat la Moscova pe 8 mai 1945, cu scopul oficial de a gestiona recuperarea datoriilor României față de Uniunea Sovietică (vezi Tratatele de pace de la Paris, 1947). Sovrom-urile au funcționat până în 1956, când au fost dizolvate.

          Aceste societăți mixte au devenit cunoscute cu numele de "sovromuri", termen asociat cu spolierea României de către URSS. Sovromurile au reprezentat cea mai durabilă și mai rentabilă formă de exploatare de către URSS a bunurilor generale din România, dar de fapt exploatarea la sânge a bogățiilor naturale ale țării și, în general, a economiei românești. [1]

          Într-un memoriu adresat prim-ministrului de atunci, Petru Groza, academicianul Onisifor Ghibu califica înființarea societăților mixte româno-sovietice drept "un capitol al tragediei noastre de astăzi, camuflat sub firma prieteniei 'româno-sovietice' ". Cât despre activitatea lor, același Onisifor Ghibu considera că "sub acest nume benign, se duc în Rusia cele mai de seamă bogății de tot felul ale țării noastre, cu prețuri derizorii, în timp ce pe piețele noastre lipsesc cele mai necesare articole sau suntem nevoiți să le plătim înzecit mai mult decât plătesc pe ele sovietele". [2]
    • +9 (11 voturi)    
      razboi? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:32)

      AlamoMarch [anonim] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      Eu nu vreau razboi si nici nu vreau sa vina americanii sau mos craciun sa faca ordine. Vreau sa nu fie plagiatorul mitoman presedinte si pentru asta ma sa ma duc la vot in turul 2.
      • +3 (3 voturi)    
        spre mai bine... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:31)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui AlamoMarch

        ia cu tine inca cativa care NU au votat.
        Asa se mobilizeaza electoratul.
  • -20 (28 voturi)    
    frauda, bat-o vina (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 8:57)

    Gustav555 [utilizator]

    Ca de obicei in cazul esecurilor, apar inventatorii marii conspiratii securisto-comuniste care fura voturi prin cele mai abjecte metode.
    E greu de digerat rezultatul turului unu, infrangerea a fost prea amara.
    Sunt curios sa va vad reactiile dupa turul doi cand Ponta va obtine probabil peste 56%. Ce acuzatii de frauda veti mai aduce? Ca astea cu diaspora sunt deja fumate.
    • +8 (14 voturi)    
      Gustav maica (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:38)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      in vara 2012 a avut loc o lovitura de stat ,care din fericire pentru popor a esuat. Deci VV Ponta , Crizel&Co ar trebui judecati si bagati la carcera. restul e cafea rece....
  • +10 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:00)

    tirolez [utilizator]

    Probabil tac pentru ca fiecare e multumit in felul lui, si-au atins obiectivele.
    Nu stiu in ce format veti primi datele, daca le veti primi in timp util, dar e o chestiune ce poate fi rezolvata rapid. Ma refer strict la identificarea votului multiplu in multimea celor 900.000.
    Chiar si daca va dau liste printate se pot scana si transforma in format electronic. Probabil cu unele scapari dar nu ar mai trebui introduse manual.
    Daca lansati un apel la voluntariat gasiti sigur ajutoare.
    • +2 (6 voturi)    
      Sa le scaneze si sa le trimita la americani (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:05)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Probabil ca se poate folosi ceva gen "pattern matching" cu softuri OCR (Optical character recognition). Zic si eu, nu sunt specialist.
      • -5 (7 voturi)    
        sancta simplicitas (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:59)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        La americani, la cei care îl susțin pe mr. President?
  • +14 (18 voturi)    
    mda (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:00)

    Lena_mn [utilizator]

    In primul rand trebuia facut o baza electronica cu toti votantii iar cei care votau a doua oara erau usor identificati insa nu se doreste. Altfel cum sa furi usor.
  • +25 (29 voturi)    
    alo BEC-ul !? Se aude? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:04)

    doe.john [utilizator]

    sa ne spuna BEC-ul:
    -cate CNP-uri false a gasit pe listele suplimentare
    -cate CNP-uri a gasit care au votat dublu, triplu, cuadruplu etc
    -care sunt comunele din fundul tarii unde s-a votat mai mutl de 5% pe liste suplimentare si din ce partid politic e primarul.
    - la comunele de mai sus cine a iesit majoritar in urma votului( Ponta sau Tariceanu)

    ALo BEC, se aude!? Cand veti da astfel de declaratii?

    Bine ca haitutiti romanii din diaspora cu grija cea mai mare ca nu cumva sa-l fraudeze pe Ponta si in acelasi timp creati conditii eligibile de vot multiplu pentru cei care fura in tara.

    Si ma rog, daca descoperiti CNP-uri false pe liste suplimentare ce o sa faceti? prinde orbul scoate-i ochii! Votul aceluia cu CNP fals oricum nu-l puteti anula, camere de fimalt in sectii nu aveti ca sa descoperiti cine l-a produs. Efectiv nu aveti nici o modalitate de a-i descoperi pe cei cu CNP-uri false.
    • +8 (14 voturi)    
      Am fost in sectii! Asa e! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:24)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Nu numai studenti, dar si tineri de la Scoala de Politie din Baneasa au venit in sectii departe de acest loc.
      Avand in vedere ca multi studenti din Grozavesti au venit sa voteze pe seara CU Johannis, ajungem la cele 10% de care spuneam ca au acoperit diferenta dintre scorul real al lui Victor Ponta, in jur de 31%, si cei 41% obtinuti. Daca mai punem si buletinele anulate, urnele mobile si situatia din diaspora, avem tot tabloul cum a reusit Ponta sa ia mai mult decat la europarlamentare, desi PSD a fost decapitat de multi lideri de actiunile DNA...
      Practic, Johannis are prima sansa daca aceste fraude sunt descoperite...
      • +2 (4 voturi)    
        atentie (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:44)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Si daca Macovei a fost de fapt fraudata?
        • +4 (4 voturi)    
          Macovei a fost fraudata... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:23)

          Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Pai cum altfel de luni pana marti, cand mai erau doar voturi din Bucuresti si Diaspora e numarat, i-a scazut si mai mult procentul? Nu mai vorbim ca toate exit poll-urile o dadeau peste 5%.

          Interesul a fost s-o faulteze cat mai mult, sa-i reduca sansele / motivatia de a crea o noua forta politica curata, neinfluentabila. ACL-ul tace din gura la capitolul asta pentru ca si ei se poate sa fii furat (dar mult mai putin), si nici ei n-o suporta.

          Inertia si fripturismul ne vor fii fatale. Deja e cam tarziu sa mai salvam ceva. Daca iese Ponta sigur, dar si cu Iohannis probabil, avem cele mai mari sanse sa intram in "competitie" cu Ungaria si Bulgaria la capitolul "rusinea Europei".

          Nu ma asteptam la miracle. Dar daca Ponta si Iohannis ar fii intrat in turul 2 cu mai putin de 30% fiecare, iar Macovei ar fi pierdut cu macar 10-15% ca sa-l forteze pe Iohannis sa-i respecte mai mult electoratul, as fi avut mult mai mult respect si speranta pentru tara asta. Dar cu ce avem acum, ne cufundam si mai mult intr-o perioada foarte intunecata a istoriei noastre.
    • +4 (6 voturi)    
      Raspundere (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:18)

      AnaCo [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Nu pot fi descoperiti cei ce au votat, dar sunt raspunzatori cei din comisie, care au completat CNP-urile false pe liste.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu deranjati, Soferul doarme (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:16)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      chiar crezi ca cineva chiar lucreaza pe acolo ?
  • +19 (23 voturi)    
    Cautati "Rezultatele" oficiale ale votului! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:04)

    uluit [utilizator]

    Pe website-ul BEC (bec2014.ro) nu se gasesc in mod clar "Rezultatele" votului, cu procente pentru fiecare candidat pe fiecare regiune si mai ales cum a votat Diaspora pe fiecare sectie de votare!
    La sectiunea Rezultate se gasesc doar statistici de prezenta:
    - Rezultate parțiale 2 noiembrie 2014
    - Rezultate finale provizorii 2 noiembrie 2014

    In baza dreptului la informare, rezultatele alegerilor trebuie sa fie facute public, in mod transparent, pentru o corecta analiza, fara manipulari politice.
  • +17 (23 voturi)    
    Cu o mazgalitura se poate anula un vot! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:05)

    fit [utilizator]

    Trebuie vazute cele 11/% din voturi pe listele suplimentare dar si cele 2,44% voturi anulate. Monica Macovei a facut cerere la BEC sa afle cate voturi ale ei au fost anulate. Pentru mai multe amanunte intrati pe pagina ei de facebook. Candidatii independenti cica nu au dreptul la un reprezentant in comisiile de votare. Deci... liber la mazgaleli pe voturile MM! Deja au aparut imagini cu buletine de vot cu mesaje scrise sau cu noi casute desenate.
  • +12 (16 voturi)    
    There's more to it (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:05)

    trient [utilizator]

    Dle Pantazi, cititi va rog (daca n-ati facut-o deja) articolul excelent de pe Contributors al lui Adalbert Klein (http://goo.gl/4r2TpK). Sint mai multe probleme care ar fi tare bine daca ar putea fi preluate la fel de larg ca subiectul articolului dvs.

    Deci ar fi in principiu:
    - potrivirea (stiintifico-)fantastica (si in premiera) a sondajelor cu rezultatele finale
    - marea neconcordanta intre trendurile candidatilor (ex. jos VVP, sus MM) si rezultatele scrutinului
    - performantele exagerat de deosebite ale lui CVT, DD (si as indrazni sa adaug si CPT) in disonanta, spre exemplu, cu performanta lui TM (as indrazni sa spun singura realista)

    Despre subiectul diferentei intre nr. de semnaturi de adeziune si nr. de voturi exprimate efectiv la scrutin, nu mai vorbesc... dupa mine (chiar discutam cu un prieten) ar trebui ca daca cineva nu reuseste sa stranga un, sa zicem, 50% din nr. de semnaturi depuse, ar trebui sa i se dea un "ban" la a mai candida undeva vreo 5 ani.. asta cat timp nu sintem in stare sa verificam listele alea, ca probabil am fi avut acum 4-5 candidati si lucrurile mult mai simple.

    In final, din pacate, mai este o intrebare. Vrem noi sa-l scoatem pe KI presedinte impotriva vointei domniei sale?
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui trient

      Nu e o performanta deosebita a lui DD, din pacate. Mama mi-a spus ca in jurul ei toata lumea voteaza Tariceanu (ca ne-a marit pensiile) si DD (ca lupta cu nenorocitii astia + variatii pe tema). Tariceanu a trecut de 7 acolo. Nu stiu cine a mai votat cu Ponta totusi, ca a trecut bine de 50. Chiar exista oameni care voteaza DD si Vadim pe bune, oricat de greu ar fi de acceptat.
      • +2 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:27)

        trient [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Inteles. Halo effect ca asta, mai rar. Dar in fond la ce sa te astepti cand sint inca oameni care cred ca Iliescu e presedinte.

        Ma intreb atunci ce distractie ar fi iesit daca ar fi candidat Hagi, Mircea Diaconu si (eventual, asa pt condiment) Radu Beligan. Daca nu iese Ponta, sa stie macar ca au pierdut pe mana lor :)
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:46)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu pot sa cred.
  • +9 (13 voturi)    
    compilare lista voturi suplimentara (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:07)

    doe.john [utilizator]

    e foare usoara daca BEC-ul va furniza in Excel 2007 nume, prenume, CNP, domiciliu, locul votarii etc. Cu pivot tabel si group by se poate obtine usior orice situatie. Intrebare intrebatoare: de ce nu se furnizeaza aceasta lista si de ce nus e introduc datele in excel direct din sectiile de votare !?
    • +5 (9 voturi)    
      Era digitala (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:40)

      Captain Planet [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Exact!
      De ce nu se introduc toate datele direct intr-un soft conectat la o retea nationala care sa centralizeze toate voturile in timp real? Acum internetul e pe toate strazile, chiar si in cel mai indepartat catun exista semnal gsm, deci si internet. Si majoritatea celor care noteaza aceste date sunt tineri, deci se presupune ca au cat de cat cunostinte sa completeze toate datele intr-un calculator.
      As dona bani ptr dezvoltarea unei asemenea retele, softul il poate face un programator pe genunchi in pauza de masa.
      • +1 (3 voturi)    
        gratis (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:40)

        AlamoMarch [anonim] i-a raspuns lui Captain Planet

        daca se gasesc undeva listele in orice format, si pe hartie, intr-o saptamana, gratis, le transform in format electronic cu acuratete de ~90%

        dupa aceea in 5 minute detectez CNP-urile false si multiple
  • +12 (16 voturi)    
    Alo - Traian Basescu, Monica Macovei, Elena Udrea (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:08)

    ofCAER [utilizator]

    dr. Ponta reface USL, ala din douamiidoispe, si voi hibernati?!
  • -10 (22 voturi)    
    sunteti naiv... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:09)

    sfinxsoft [utilizator]

    adica dumneavoastra chiar credeti ca numai PSD a furat cu listele alea?
    cum sa faca opozitia plangeri cand mizeaza si ei pe sistemul turistului? sa fim seriosi.
    • +7 (11 voturi)    
      intrebare intrebatoare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:28)

      LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui sfinxsoft

      Ai dreptate misule insista pe langa rosii tai si asa sant majoritari si daca ii supara cineva desfinteaza si autoritatea electorala centrala , sa ceara verificarea tuturor navetistilor pentru a elimina orice suspiciune. Bag mana in foc cu indulgenta ca mai mult de 50 % la suta (ma gandesc la studenti ,dar ei sunt in marile orase) au votat dublu . Alo institutile statului dormiti in timpul serviciului cu salarile nesimtite. Daca s-ar publica toate listele cu navetistii oricine ar putea verifica daca nu au mai votat si pe alte liste si la locul de domiciliu.
      Doamne iartai ca multe pacate au.
      • 0 (8 voturi)    
        rosii mei? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:58)

        sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui LazarGheorghe

        Eu am punctat o realitate. Daca sunt asociat cu rosiii pentru ca spun adevarul, so be it.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu doar opozitia poate sa (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:29)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

      faca plangeri. Oricine descopera o frauda.
      • -1 (3 voturi)    
        eeee (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:55)

        sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        Pai si in cazul turismului electoral/vot multiplu, cam cine poate sa o descopere?
        Ala care a dat banul si ala care l-a luat. de fapt sunt multi, de aici si legea tacerii.
        si la vot multiplu, AEP, dar astia dorm, ca altminteri daca fac ceva isi pierd postul caldut.
    • +8 (12 voturi)    
      procesul de vot in Romania (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:42)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

      INTOTDEAUNA se fura de catre toti. Asta e masinaria de vot consacrata a tuturor partidelor de dupa 89. Unii cu mai mult, altii cu mai putin succes, de aici si miza racolarii primarilor cu ordonanta Dragnea.
      Diferenta este intre un furt de 10.000 sau de 900.000 voturi. Ponta si-a asigurat prin listele suplimentare anularea oricarui risc fata de voturile din diaspora + o diferenta confortabila de 10% fata de urmatorul candidat pentru linistea activistilor din teritoriu.
      Am vazut ieri ca erau unii "analisti" care laudau profesionalismul anumitor firme de sondare care au nimerit procentele votarii cu marja de eroare de 0,1%. Oricine a facut macar un curs de statistica in facultate sau a citit cat de putin despre subiect stie cam care e probabilitatea incadrarii procentelor la 5 candidati!!! (Ponta-Iohanis-Tariceanu-Udrea-Macovei) intro marja de 0,1%. Avand in vedere esantionul ales de sondare sansele sunt cam aceeasi cu a castiga la loto 6/49. Comparatia nu e deloc exagerata avand in vedere ca ambele sunt masluite. :)
      Iar ca bonus TOATE firmele de sondare apartin acum unor personaje din anturajul PSD. Sondajele sunt facute acum doar pentru legitimizarea rezultatelor si inabusirea suspiciunilor, ca doar deh la toata lumea a iesit acelasi procent la vot, deci nu e frauda, nu?
      • -1 (1 vot)    
        Exemple... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:04)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        ... va rugam!

        PS: In caz ca comentariul meu este necenzurat...
  • +13 (17 voturi)    
    Pacea penala (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sursa:
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18449067-analiza-marile-semne-intrebare-ale-alegerilor-10-din-voturi-fost-sectii-speciale-unde-venit-turistii-care-votat-ilfov-giurgiu-mehedinti-olt-calarasi.htm

    Voturi pe liste suplimentare in 2014, turul I: 963.987
    Voturi pe liste suplimentare in 2009, turul I: 479.196
    Voturi pe liste suplimentare in 2009, turul II: 617.135

    Numarul sectii de votare unde s-a putut vota pe liste suplimetare in 2009: 3.359

    Numar sectii de votare unde s-a putut vota pe liste suplimetare in 2014: 18.533

    Avind in vedere aceste date, cred ca trebuia sa ne asteptam la mai multe voturi pe liste suplimentare. Fraude, daca exista, par a nu fi majore, sau cel putin, nu par a fi legate de listele suplimentare.

    Eu banuiesc mai degraba un blat intre baronii din PSD si cei din PNL. Cred ca uslamistii il prefera mai toti pe Viktor Ponta, pentru a urgenta desfiintarea DNA-ului.

    Johannis nu pare a fi un penal de actiune rapida si mai mult de-atit, e un semn de intrebare pentru uslamisti. Daca Johannis e totusi un om cu scrupule?! Categoric Johannis este suspect, iar Ponta reprezinta mai bine interesele penalilor din cele doua tabere mari, chipurile in opozitie una fata de alta.

    Pare a fi mai degraba un blat in conspiratie fara cuvinte. PDL-ul s-a ocupat vizibil de campania lui Johannis, dar PNL-ul nu prea s-a straduit. Este evident. Se prefigureaza deja mult dorita pace penala. Iar PDL-ul s-a spalat pe miini. Nu poate spune nimeni ca nu s-a luptat impotriva plagiatorului. Teatrul se va incheia cu aplauze. Se doreste instaurarea cit mai rapida a pacii penala. Doar DNA-ul a mai ramas sa fie anihilat.
    • +3 (3 voturi)    
      Liste turisti (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:47)

      tonfl [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dar cine-a spus ca-n 2009 nu s-a votat multiplu pentru Prostanac? S-a practicat votul multiplu la toate alegerile, dar acum PSD-ul mai avea nevoie de cca. 500.000 (10%) pentru plagiator. Si a actionat in cel putin 3 directii:

      1-a legiferat ca se poate vota oriunde. Tocmai de-asta au fost in 2 noiembrie atat de multi turisti in Giurgiu, Olt, Teleorman..., judete foarte attractive dealtfel.
      2.-in Bucuresti cel putin, unde sunt aproape un million de votanti care nu domiciliaza aici si unde traieste populatia cea mai dinamica si active, s-a facut tot posibilul ca votarea sa se desfasoare greu in zonele unde se cunostea ca vin sa voteze tinerii cu precadere. De asemenea, in Bucuresti, conform declaratiei prefectului ( caretrebuia demis!), s-au distribuit doar 100.000 de declaratii (faimoase) pe propria raspundere (!) stiindu-se ca prezenta la vot va fi in jur de 50%.
      3-In diaspora, pe baza informatiilor avute de MAE, s-a comis cea mai mare faradelege in sensul ca s-a obstructionat dreptul constitutional de a vota. Acest lucru este evident , se poate verifica si , in mod normal, ar trebui sa conduca la multe demiteri si dosare penale.

      Avand parghiile puterii, netinand cont de lege si profitand de prestatia lamentabila a opozitiei si de reactia palida a societatii civile, psd-ul a obtinut ecartul de 10 procente prin furt premediat.

      Constatand pasivitatea autoritatilor competente si anume AEP, BEC, parchete, MAE, MAI..., nu ne ramane decat sa iesim masiv la vot, peste 60% si sa solicitam un lucru normal, verificarea tuturor listelor suplimentare. E asa de greu, fratilor???
  • +11 (17 voturi)    
    D-le Pantazi, va spun un secret: (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:17)

    ofCAER [utilizator]

    PSD-u' stie acum ca nu sta pe roze.
    Tinta de 37,5 % (ante-electorala) a fost o fumigena pentru adversari - dar o racheta de semnalizare pentru simpatizanti! DE FAPT PSD-uuu' SE ASTEPTA SA CISTIGE DIN PRIMUL TUR! Si pentru asta au si fost facute toate jocurile, incluzind "plimbarile" despre care vorbiti.
    Daca dr. Ponta s-ar fi stiut "pe cai mari", acum, intre tururi, ar fi avut un discurs democrat, occidental, civilizat - sau cum vreti sa-l numiti. Insa nu-l are. De ce? Pentru ca-i e plin turu' pantalonilor.
    P.S. Oricum si oricind, dr. Ponta pirturile le trage pe gura.
    • +4 (8 voturi)    
      turul 1 (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:17)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      "Din primul tur" nu are cum sa castige nimeni niciodata in Romania pentru un motiv foarte simplu.
      Legea spune ca trebuie sa primeasca 50%+1 voturi din numarul TUTUROR celor inregistrati pe listele de vot. Adica din 18 milioane si ceva cat sunt acum.
      Probabilitatea ca vreun candidat sa stranga 9 mil+ voturi cand la alegeri in primul tur nu participa mai mult de 50-55% din cei inscrisi pe liste este nula.
      Ar insemna ca cel de pe locul 1 sa castige cu vreo 90-95% din voturile total exprimate ceea ce este peste visele umede ale oricarui comunist.
      • -1 (5 voturi)    
        Of, of, of, stimabila doamna (stimabile domn?), (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:31)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Nu dati zor ca eruditia sa v-o etalati, caci nu v-o pun la indoiala.
        Dar daca dr. Ponta ar fi obtinut 50 % + 1 din voturi in turul I, nu numai Iohannis & echipa lui ci si noi, chibitarii anti-dr. Ponta, am fi fost facuti K.O.
        Sper ca ati inteles acum mesajul meu, asa incit sunt dispus sa va acord iertarea, ca un bun si milostiv crestin ortodox ce sunt (da' nu ca dr. Ponta).
        • +3 (5 voturi)    
          aritmetica si numere cu cifre multe (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:01)

          Inuka [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          Stimate ortodox milostiv, numarul total de voturi exprimate conform BEC in 2 noiembrie a fost de 9.563.769.
          La un numar de 18.313.698 persoane inregistrate pe listele de vot Ponta ar fi trebuit sa primeasca 9.156.850 voturi ceea se traduce in aproape 96% din numarul de voturi exprimate.
          Acum ia sa vedem, care era posibilitatea ca un candidat sa castige 96% din voturi in orice alegeri democratice in lume. Daca ar fi votat doar membrii de partid, candidatii si rudele lor tot ar fi luat mai mult de 400.000 voturi cumulat.
          In concluzie NIMENI NU VA CASTIGA VREODATA DIN PRIMUL TUR!
          Iar ca fapt divers, e foarte greu de crezut ca un candidat va lua vreodata macar 50% din voturile exprimate avand in vedere ca bazinul electoral de dreapta si stanga este stabilizat la cam 30% din votanti in fiecare parte. E un efort inutil de strangere de voturi in primul tur care nu se vor pastra obligatoriu in al doilea. Miza lui Ponta a fost fortarea peste pragul de 40% pentru motivarea masinariei proprii de vot. S-a fortat doar strictul necesar, grosul operatiunilor avand loc in turul 2
            #showComment
  • +9 (13 voturi)    
    RESPECT, Cristian Pantazi! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:17)

    roman diaspora [utilizator]

    Atata vreme cat mai exista jurnalisti ca dvs. mai avem sperante de bine. RESPECT! Daca si acum opozitia "doarme" isi va dormi somnul cel de veci. Trist...Societatea civila trebuie sa se REORGANIZEZE si sa-si spuna cuvantul, ne reprezinta "pe noi" sau "pe ei"! Descoperiti-va mai repede, sa stim si noi "cu cine votam"!
    • +10 (14 voturi)    
      Jurnalisti (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

      E super bine ca exista jurnalisti ca Cristian Pantazi.
      E super nasol ca sunt doar citiva jurnalisti inteligenti si integri care inteleg si urmaresc adevaratele mize. In rest, suntem invadati de niste bieti oarecare, adunati de pe strada, care birfesc si trancanesc toata ziua la televizor.
      Si sa nu mai vorbim despre cohortele de "ziaristi" care lucreaza pentru mafia.
      Presa si Justitia salveaza sau ingroapa o tara.
  • +9 (13 voturi)    
    Recidivistul Ponta :doctorat,voturi .......... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:23)

    andreesanu [utilizator]

    Daca i-a mers si -a furat un doctorat Ponta ,de ce sa nu fure si voturi ???,are deja experienta e recidivist !!!.
    Si cum s-au gasit destule cozi de topor care sa-i spele blana cirlanului ,se vede ca sunt destui pupincuristi care abia asteapta sa-i sara in ajutor.
    Astept cu interes vremea cind o intra cirlanului blana la apa,de regula oaia cind intra la apa e sfirsitul aproape,n-are scapare !!!
  • +8 (12 voturi)    
    Deja sunt (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:25)

    tanar_pensionar [utilizator]

    mai mult de 100 dosare penale deschise, dar nu se mediatizeaza. Poate ar trebui sa se afle detalii.
  • +9 (11 voturi)    
    tariceanu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:37)

    heraasku [utilizator]

    pana acum cred ca PSD-ul fura intre 4% si 7 %. acum si-au dat seama ca nu le ajunge asta si l-au creat pe tariceanu caruia i-au dat prin frauda intre 4% la 6%. asa PSD-ul va avea 11 % 12% voturi fraudate mai mult ca oricand. logica?!!! cine sunt cei 6% care l-au votat pe Tariceanu??? nu se explica sub nicio forma
    • -8 (14 voturi)    
      ba se explica (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:11)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui heraasku

      Eu, impreuna cu familia, am votat Tariceanu pentru a-ida argumente lui Ponta de a-l propune prim ministru.
      Iar in turul doi voi vota Ponta. La fel ca multi, multi, altii.
      Te oftici?
      • +4 (6 voturi)    
        Gustav333, (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:14)

        samka [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        fiind amandoi cititori de hotnews (asta in opinia mea e garantia ca suntem oameni informati si educati), te rog sa imi raspunzi sincer la intrebarea: de ce ai votat cu tariceanu si vei vota cu ponta? e doar curiozitatea mea, intre apropiatii mei nu e absolut nimeni care sa-i voteze pe oricare dintre cei de mai sus. dupa tot circul instrumentat de ponta & co, cu atatea informatii la indemana pe internet, ce anume ar putea sa te determine sa votezi ponta? nu inteleg si as vrea mult sa pot intelege. multumesc.
        • 0 (4 voturi)    
          samka (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:18)

          Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui samka

          Iti raspund, samka, cu toate minusurile pe care le voi incasa de la habotnici.
          Poate nu intamplator, sunt bine informat asupra situatiei din PSD. Candidatul pe care Ponta si grupul sau au dorit sa-l lanseze in cursa prezidentiala a fost profesorul Alexandru Athanasiu. Ponta nu dorea deocamdata presedentia, avea toata viata in fata pentru cariera sa politica. In conditiile unei presiuni inimaginabile din partea baronilor PSD, a acceptat candidatura punand insa niste conditii partidului. Principala conditie se referea la desemnarea unui prim ministru din afara PSD. Scopul: diminuarea influentei nefaste a acestora in politica romaneasca. Actiunile DNA din ultima perioada nu fac decat sa-l sprijine in atingerea acestui scop.
          Cine si-ar fi imaginat ca Dragnea sa sustina cu atata convingere propunerea Tariceanu? Sau tata socru?
          Cooptarea la guvernare a PLR va genera inca o etapa de migrare catre acest partid a liberalilor nemultumiti de incalecarea partidului de catre Blaga si compania.
          Consider ca aceasta formula este cea mai potrivita pentru aceasta perioada. Ponta va castiga confortabil turul doi al alegerilor iar viitorul va demonstra cu siguranta dezlipirea lui de tagma baronilor. Nu uitati indemnul "Dreptate pana la capat" nimeni n-a dorit sa-l perceapa pe de-a intregul. Cred ca de abia de acum inainte vom putea vorbi de o justitie independenta dar si impartiala.
          Scuza-ma ca nu pot sa ma refer prea mult la Iohannis. E un personaj care nu spune si nici nu poate spune mare lucru, o solutie de avarie putin gandita de papusarii din spatele lui. Despre Udrea n-am ce comenta (nici nu merita atentie) iar indemnul Monicai Macovei "Votati visul, votati DNA" spune totul, mai trebuia sa ceara si infiintarea Tribunalului Poporului.
            #showComment
      • +3 (7 voturi)    
        auzi bre (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:00)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        cat ai luat?ca eu am primit doar 50 de lei.am auzit ca altii au luat si bautura si mancare.mai bine votam cu vanghele..ce?nu s-a ales?

        ON:poate da domnul (SRI) si apar listele astea in toata splendoarea lor.sa vedeti dracia dracului atunci.tacerea lui base e cam ciudata.
    • +1 (3 voturi)    
      tariceanu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:17)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui heraasku

      a castigat acolo unde listele suplimentare sunt burdusite... psd-ul si-a testat masinaria de furt, nu a creat suspiciuni, ca de, n-au obtinut decat 40 %, dar acum sunt siguri de voturile lui tariceanu si vadim... et dd... unel or fi reale, dar majoritateatea sunt pe listele suplimentare...
      daca dna nu verifica si nu face mai multa valva legat de votul multiplu, in turul doi or sa voteze pe listele suplimentare cam 1200000 de persoane, pentru a contracara voturile din diaspora... unde se [presupune ca vor veni 300000 de persoane....
  • +9 (13 voturi)    
    Forfota mare pe drumurile patriei. (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:42)

    Xerses [utilizator]

    In ziua votului, dupa ce am votat la matineu, pe la orele 8siceva am plecat intr-o vizita la socrii (langa Ploiesti).
    Am remarcat inca de la iesirea din Bucuresti o forfota neobinuit de mare pe drum.. aglomeratie nmai ceva ca inainte de Pasti...
    Pe dupa-amiaza la intoarcere..orele 15-16 era mult mai rau in ambele sensuri...
    Eu nu cred in coincidente, iar daca eu ma duc la socrii cam 1data/2saptamani, ma indoiuesc ca toata coloana aia de masini au fost la socrii mei... :) Sau la ai lor...
    Jenibil [popor, si bravo celor de la DigiTv pentru material...
    Concluzie, unii nu voteaza deloc, altii voteaza cat de mult pot.. iar putini facem ce trebuie.
  • +9 (11 voturi)    
    Ce conțin listele? Sunt publice? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:43)

    Razvan P [anonim]

    Dacă sunt CNP-uri și dacă avem voie, putem face rapid un proiect de crowdsourcing: un site unde voluntari care au primit câteva pagini de fiecare să poată introduce cât mai multe CNP-uri și secțiile de votare. Ar fi foarte ușor de depistat votul multiplu.
    • +1 (5 voturi)    
      cine?! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan P

      crezi ca se vrea asa ceva?!
      problema votului din strainatate se putea rezolva (electronic, corespondenta etc) de MULT...
      un soft se putea face de mult ca e o comparare in masa...
      dar nu are cine...
      pe langa asta daca face softul UTI sau siveco ce incredere am ca e un soft corect si nu face doar:
      if (nr_voturi_dreapta > nr_voturi_stanga) return "furt";
      else return "totu corect"; ?
    • +3 (5 voturi)    
      ntzzz (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:00)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Razvan P

      nume, prenume si CNP inseamna date cu caracter personal deci nu merge povestea cu site-ul, toti operatorii de asemenea date trebuie sa respecte anumite criterii de confidentialitate. Nu spune nimeni ca nu poate sa faca AEP asa ceva dar intrebarea e daca au interesul.
      • -1 (3 voturi)    
        hmm (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:23)

        doe.john [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

        atentie, ce caracter personal? Nu prea intereseaza nume si prenume , vreau doar sa stiu CNP-uri false, CNP-uri care au votat de 2,34, sau n-ori. Sunt aste adate cu caracter personal? Pentru DNA da :)
    • -1 (9 voturi)    
      ca sa te lamuresti... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:14)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan P

      CNP-urile sunt pentru uzul autoritatilor si, eventual, al justitiei.
      Nu se pun la dispozitia oricarui pitigoi.
    • -3 (3 voturi)    
      Daca se pot obtine toate listele (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:26)

      AnaCo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan P

      Este o idee excelenta, sigur ne mobilizam si facem ce nu se vrea a face de 25 de ani.
  • +2 (4 voturi)    
    cine sa se ocupe?! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:54)

    liviu_ [utilizator]

    dreapta e dezbinata si inca nu incearca macar sa se uneasca intr-o singura directie...
    SIE, SRI, DNA isi fac calcule deja ce sa f aca pentur a rezista dupa 16 noiembrie...
    romanii in general sunt un popor care se resemneaza usor...
    "capul plecat sabia nu-l taie" "asa vrea dumnezeu" si alte stigmate care nu fac altceva decat sa ne taie craca de sub picioare...
    lasa ca o sa fie mai bine in 2015 cand toti baronii o sa fie scosi din puscarie... noi uitam sa privim ca romanii sunt o natie needucata (cel mai mare nivel de analfabestim si semi-analfabetism sin europa) si indoctrinata religios. nu ne putem astepta la altceva!
    radem de pensionari dar ei ne aleg viitorul. ne gandim ca mor in 10 ani si scapam de comunisti! NU e asa. in 10 ani o sa fie de suficient timp religia in scoli si bor o sa aiba suficienta putere pentru ca sa ias eu presedinte daca vrea bor
  • +7 (9 voturi)    
    sunt peste 1.100.000 pe list. supl, nu 'doar' 900k (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:09)

    razvan73 [utilizator]

    http://www.bec2014.ro/wp-content/uploads/2014/11/ComunicatFinaleProvizorii.pdf

    comparativ cu primul tur din 2009 cand au fost doar 479.000 la sectiile de votare speciale..

    Cum e posibil asa ceva??
  • +6 (10 voturi)    
    tentativa de sistematizare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:15)

    SCS [utilizator]

    Cred ca in urma fiecarui proces electoral, legea trebuia imbunatatita dar in favoarea dreptului de exercitare a unui vot in cunostiinta de cauza; normal ca nu se doreste asa ceva, dar societatea civila,ONG-uri ar fi trebuit sa se implice mai mult si sa nu se lase dirijata de diverse fumigene!!!
    Revin:
    1.vi se pare normal ca un candidat la prezidentiale sa-si exercite in acelasi timp si functia de prim ministru! cel ce candideaza sa si organizeze procesul electorsl!
    2.este normal ca un director de serviciu de infomatie sa ajunga candidat peste noapte!!!
    3. cum s-au verificat semnaturile de sustinere a majoritatii candidatilor!
    4.modul de organizare a votului pt anumite categorii (studenti, diaspora) deficitar! intentionat sau incapacitate...
    5.pt cei din diaspora cine a facut munca de teren pt. a se ajunge la aceste nemultumiri rezultate din discrepanta celor care doreau sa voteze si suportul clar , intentionat insuficient oferit!!!
    6.nu in ultimul rind acest turism electoral de 11% care in orice ce statistica este dubios!!!
    Cred ca BEC trebuia sa aiba la ora actuala un sistem informatizat de-a verifica conform CNP votul multiple etc...
    Si probabil ca mai sunt si altele incit intrebarea este: Este acesta un proces electoral democratic?
    Unii ar spune ca da dar este departe de unul corect in opinia mea ( probabil ca nu conteaza ca asa multe altele).
  • +3 (7 voturi)    
    Iohannis și Ponta la egalitate (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:41)

    Fisherman [utilizator]

    Suspiciuna d fraudă este întemeiată cunoscând cum a evoluat prezența la vot pe parcursul zilei.

    Dacă scădem cele 900.000 voturi pe liste suplimentare (considerând că sunt duble pentru Ponta) din totalul dat de raportul BEC pt. Ponta = 3.836.093 obținem pt. Ponta valoarea 2.936.093
    Adică doar 54.687 voturi mai mult decât Iohannis.

    Validarea scrutinului nu trebuie dată fără verificarea integrală a existenței voturilor multiple.

    Trebuie stopat acest abuz din secțiile de votare !!!
  • +4 (8 voturi)    
    dezastru absolut (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:44)

    lp [utilizator]

    ce naivi sunteti ! psd are experienta, lucreaza profesionist, habar n-avem noi de ce sunt in stare. nu e vorba doar de vot multiplu, ce bine ar fi, pt ca atunci ar fi usor de depistat. E mult, mult mai rau si din pacate, nimeni nu va deschide gura, pt ca asta ar insemna puscarie. din pacate, suntem pierduti, de data asta n-o sa reusim sa votam noi mai mult decat pot ei fura
    • 0 (0 voturi)    
      ehehe...si drobul de sare... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:28)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui lp

      detaliaza, ce inseamna "mult, mult mai rau"?

      sau esti din cei care trebuie sa creeze "mitologii" sa se lase lumea pagubasa?
  • +1 (3 voturi)    
    dar unde sunt restul de votanti?????!!! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:53)

    cristi_an [utilizator]

    UNDE SUNT???
    E asa greu sa iesi sa pui o stampila?
  • +1 (3 voturi)    
    o intrebare perfect legitima (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:09)

    urob [utilizator]

    Hai sa ne uitam si la cifrele absolute de votanti pe liste suplimentare si sa facem un pic de aritmetica.
    Cifrele votantilor sint de la BEC citire.
    Pe liste suplimentare au votat 1126284.
    In strainatate au votat 161262.
    Raman pe liste suplimentare 965022 de votanti ,in tara.
    Este clar ca orasele mari si in special centrele studentesti au furnizat grosul votantilor pe liste suplimentare.
    In anul 2010/2011 numarul TOTAL al studentilor(stat +particular) aer de 673000.Cifra este in scadere(motiv : BAC-ul care a triat puternic in ultimii 3 ani -cine are o cifra exact va rog competati).
    Presupunand ca au votat peste 50% dintre studenti( presupus mai motivati de data asta decat media populatiei - sa zicem 75%) ar rezulta un prezumtiv numar de 504750 studenti votanti.
    Ma raman 460272 de votanti pe liste suplimentare.Unde au votat acestia In judete recunoscute pentru industria turismului :Giurgiu, Olt, Calarasi, Ilfov, Mehedinti, Teleorman?
    Coincid sau nu cu fiefuri PSD?E doar o coincidenta?Sau o rautate din partea mea?
    Ar fi interesant de aflta niste raspunsuri ,daca s-ar verifica listele suplimentare din aceste judete.La urma urmei nu vorbim de cifre mari.
    Intrebarea urmatoare ar fi : cui i s-ar adresa astfel de voturi?Oare de ce imi vin in minte obsesiv Tariceanu?
    Oare pentru ca locul 3 are o semnificatie strategica mai mare in aceste alegeri?
    Sau poate ca faultand in paralele votantii din diaspora ar fi de ajuns cat sa nu lasi simblocul loc trei un candidat anti-sistem ,cum ar fi Macovei?
    Intreb si eu...asa...paranoic....
    Oare acum se fura mai putin,dar mai "destept" si tintit strategic ca sa fie mai greu de gasit de catre un DNA?
  • -3 (3 voturi)    
    Cu cine (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:24)

    avint [utilizator]

    au votat cei de pe listele suplimentare?
    Ar fi interesant de stiut, reprezinta totusi 11%.
    • +1 (1 vot)    
      tu cu cine crezi? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:25)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui avint

      sau crezi ca al vostru micky mouse ar fi luat 120% in loc de alea 67 %???

      Dupa ce ca sunteti prosti, nici gura nu va tace.
  • -2 (6 voturi)    
    ALO,sunt unul (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:32)

    xrogo [utilizator]

    dintre multii care au votat pe listele suplimentare,intamplarea a facut ca sambata si dumineca,cel putin in Ardeal sa fie sarbatoarea mortilor si toate rudele care au morti la sate s-au dus sa aprinda o lumanare si sa zica o rugaciune la mormantul lor.
    Daca tot i-a prin votarea acolo,au votat pe liste suplimentare.
    Altii au o a doua casa la tara,fiind vreme frumoasa au plecat la sfarsit de saptamana acolo,unde au si votat.
    • +1 (3 voturi)    
      nu stiam (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:25)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca teleorman, gorj, mehedinti, arges, prahova, sunt in ardeal...
      sau astia sunt aia cu doua case?
      nu inteleg de ce nu se fac publice listele suplimentare, sau macar sa ne spuna media de varsta, ora votului, locul... mai vedem si noi ce obiective turistice sunt de vizitat prin teleormanul lui dragnea si bombonica!
      strategia cu tariceanu psd-ul a testat-o cu mircea diaconu, se poate fura linistit fara ca cineva sa puna intrebari....
      daca psd-ul avea acum 50 % dintyre voturi, dadeau de banuit, asa le-a dispersat lui tariceanu, diaconescu, vadim, melescanu...
    • 0 (2 voturi)    
      sarbatoarea mortilor!!! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:24)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      bai, de unde veniti, sarbatoarea mortilor, aia de care spui tu a fost SAMBATA si nu DUMINICA.
      Cat priveste Teleormanul si Ardealul, uita-te pe harta inainte de a deschide gura, sau nu stii ce-i aia??!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Azi in Timisoara, maine in toata tara ! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:45)

    doe.john [utilizator]

    Sâmbătă, 8 noiembrie, va avea loc un protest anti-Ponta la Timişoara, în faţa Operei. Protestul este unul organizat pe Facebook, iar ora declanşării lui este 18
    • 0 (0 voturi)    
      Si la Cluj (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:03)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui doe.john

      Si la cluj
  • +2 (2 voturi)    
    Asta ceream si eu ieri... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:06)

    Metec [utilizator]

    Si am primit 24 de minusuri! Daca a scris-o Pantazi, atunci "bravo, domnule ziarist!", "buna intiativa", etc.
    Sira spinarii la romani a ramas tot flexibila, iar carcota si zvonurile sunt singurele noastre metode de a protesta, ca si inainte.
  • +5 (5 voturi)    
    invata de la Tolontan domnule Pantazi (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:24)

    dnicu [utilizator]

    E usor sa stai in fata calculatorului si sa scrii articole anti-PSD si sa te bucuri de comentariile care aproba "munca ta".

    Insa as avea mai mult respect daca ati lua dumneavoastra sau grupul hotnews aceasta problema la puricat. De ce nu incepeti o ancheta ... cum au facut cei de la GSP de multe ori.

    Vreti sa vina baietii din Transilvania (stiti poza cu harta albastra) sa vada cum se fura langa Bucuresti?
  • 0 (2 voturi)    
    Pe mine m-ati omorat... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:30)

    Colebil Clinton [utilizator]

    ... da' cu votul ce-ati avut? Sa se controleze in giurgiu, cererile pentru urna mobila care a fost plimbata in spital. Acolo a avut cineva grija ca urna mobila sa ajunga la toti batranii de acolo. Si stiti cu cine voteaza batranii. Mai ales cei de la auschwitz-ul denumit neurologie. Si mai stiti ca in spital ce cunosc si cnp-urile celor internati.
    • -3 (3 voturi)    
      Logica omoara... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:24)

      Mona19 [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      ...inteleg din postul tau ca functie de persoana pe care o voteaza anumite categorii de oameni ar trebui sa nu aiba acces la procesul de votare....cum ar fi batranii, bolnavii etc....
      • 0 (2 voturi)    
        Trebuia doar sa intelegi (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:56)

        Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Mona19

        ca urna a ajuns si acolo unde nu a chemat-o nimeni, asa cum face de veacuri, de cand s-a inventat votul la romani.
  • +1 (3 voturi)    
    ~ (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:38)

    MadaByba [anonim]

    Daca s-ar fi interesat cineva ar fi stiut ca toate declaratiile pe propria raspundere au fost scanate de sts si cnp au fost introdus in baza de date;in caz de vot multiplu ar fi aparut ,,cnp vot multiplu"
  • 0 (0 voturi)    
    Nitu Nup (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:10)

    prostu satului [utilizator]

    Domnule Cristian Pantazi confundati Parchetul General cu DNA.
  • +5 (5 voturi)    
    Alo! se fura (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:48)

    mango [utilizator]

    Bravo domnule PANTAZI.Ma bucur ca ii trageti de urechi in special pe deontologii care indragesc sa apara la televizor dar cand e de pus umarul la munca fug.Am citit comentariile la articol iar unii sunt pe dinafara.Va dau relatii pertinente pentru ca dupa multe stagii ca observator voluntar, am sansa sa fac parte pentru a doua oara din Biroul electoral sector 3.Va spun sansa pentru ca deobicei reprezentantii partidelor trimisi acolo sunt oameni fara pregatire, instruire minima in materia drepturilor si obligatiilor electorale.
    Astfel nu este adevarat cum scria un comentator ca listele si declaratiile se scaneaza.Tu ca persoana de la Bes sau Bej nu poti decat sa verifici concordanta de cifre(asa zisa cheie) sa verifici buletinele declarate nule si listele suplimentare.Ce am constatat eu in acea noapte.Exista sectii de votare(ex: liceul Mihai Bravu colt cu calea Dudesti sau scoala 80 din zona Dristor-baba Novac) unde alegatorii din suplimentare erau parca adusi de pe traseul ratei, respectiv:de la Barlad,Vaslui,Tecuci,Braila,Galati la niste sectii,la altele veneau din alta directie Mehedinti,Olt Teleorman.Deci traseele erau clar stabilite.De ce nu avem si alegatori din Transilvania la fel de multi?Adica se prefera Bacau-Barlad de la 300 de km si nu vine unul de la Predeal sau Brasov?Eu cred ca dirijarea se face in functie de unde au iesit oamenii lor sau unde oamenii sunt slabi.
    De ex. am gasit un presedinte la o sectie de votare pe nume Ciuta care nu stia aproape sa scrie nu stia cum se scrie cuvantul presedinte si loctiitor,formularele completandu-i-le altcineva, un reprezentant de la un partid, oare de la ce partid?
    Presedintii sunt recomandati de primar deci de asta a fost nevoie de acea ordonanta privind migratia.
    Daca in orasele centre universitare ar exista o explicatie,cum puteti crede ca in comune sau mici orase au venit din alta parte.Mi-aduc aminte actiunea curajoasa a doamnei pe atunci procuror general Kovesi cand au fost luate toate listele la parchet.
  • 0 (0 voturi)    
    liste suplimentare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:38)

    MirceaMarian [anonim]

    Cristi, ma uit pe voturile pe liste suplimentare in 2009, tot la prezidentiale, si vad vreo 800.000. As vrea sa vad si 2004. Nu imi dau seama daca e un fenomen atipic sau nu!
  • +4 (4 voturi)    
    "somnul ratiunii naste monstrii" (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:54)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..iata rezultattul unei romanii anesteziate. Sunt multe de spus de rau si prea putin de bine cind ma gindesc la romania.
    Planul de fraudare al alegerilor functioneaza perfect. Nici una dintre contestatiile facute la CCR pt. disfunctiuni ale turului intai, nu a trecut ( TOATE au fost respinse ) Majoritatea au fost de pe frontul fierbinte al diasporei' de acolo de unde el stie ca poate pierde.
    Acum il cred pe Ponta mai mult decit oricind....
    In urma cu o zi, el declara ca va sacrifica tot MAE daca cel putin un roman care vrea sa voteze nu va putea sa o faca....
    Ce credeti ca spune asta ? Organizarea va fi la fel de dezastruasa ca in primul tur, Johannis nu va incasa voturile care cu siguranta l ar plasa inaintea lui Ponta, , MAE va fi sacrificat...Contestatiile vor avea aceea soarta ca n primul tur, Prostul castiga alegerile
    sah-MAT !!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Liste suplimentare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:09)

    Dana Bob [anonim]

    Daca acele multe liste suplimentare ar fi fost in Ardeal as crede ca e "pe bune" . La noi de 1 nov e ziua mortilor ,'Luminatia " cum i se spune.Toata lumea vine la cimitir la cei dragi si sa zicem ca raman pana a doua zi deci pe 2 . Dar in sud nu e asta si e greu de crezut ca cei de la oras sa isi fi vizitat parinti , rude si sa ramana peste noapte tinand cont ca e rece noaptea si e mai greu cu incalzirea!
  • +1 (1 vot)    
    11% (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:56)

    RRP [utilizator]

    In sfarsit cineva care gandeste. Chiar azi m-am intrebat de ce naibi nu se iau listele sa se verifice inainte de turiul 2
  • +1 (1 vot)    
    1.126.284 alegători au votat pe liste suplimentare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 19:54)

    Kentt [utilizator]

    Adică 1.126.284 de români n-au fost în localităţile de domiciliu, au fost plecaţi în ţară dar au ţinut morţiş să voteze.

    În 2013-2014 erau înscrişi 450.000 de studenţi.
    Presupunând că toţi aceşti studenţi nu s-au aflat în localităţile de domiciliu:
    Să fi fost încă 700.000 de mii de români aflaţi în circuitul turistic intern, într-o singură zi, într-o zi de noiembrie?

    Câţi români fac turism în România de obicei într-un an? Dar într-o lună de noiembrie?

    Sau să fi fost toţi cei 700.000 de români nu în vizită turistică, ci în vizită la rudele lor din ţară?
  • +2 (2 voturi)    
    Conferinta de presa MM (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:55)

    jeckyll [utilizator]

    astazi MM a declarat ca a depus plangere penala impotriva lui Ponta si a celorlalti responsabili, pe tema votului din diaspora. cu articole de lege clare. astept cu nerabdare sa vad articolele in presa si emisiunile pe TV care sa ii sustina demersul, tindand cont de faptul ca toata lumea a scris pe tema asta, aducand si dovezi
  • +2 (2 voturi)    
    Mecanisme (Joi, 6 noiembrie 2014, 0:26)

    123_utilizator [utilizator]

    Citind toate cele de mai sus:
    1.este normal sa fie mai multi votanți pe listele speciale in 2014 pentru ca s-a putut vota pe liste speciale in TOATE sectiile de votare (aka circa 18.000) nu doar in sectiile speciale (mult mai putine)
    2. cred ca turismul electoral nu se face cu autocarul ci doar cu documentele: se obține de la primarii o lista cu cei care nu voteaza niciodata (n-ar trebui da fie greu dupa atâția ani de liste si alegeri) se fabrica pe baza informațiilor privind CNP + adrese un numar de declaratii presemnate, se alege mai pe seara un birou de vot din Giurgiu, Dolj, Olt, etc si se ștampilează buletinele. Mai trebuie sa fie de acord si personalul biroului de vot, dar zic ca se rezolva sunt oameni din zona, camere video nu s-au dorit decât la BAC.
    Spun prostii?
  • +2 (2 voturi)    
    Care opozitie? (Joi, 6 noiembrie 2014, 7:30)

    Dana Bob [anonim]

    Care opozitie , care ziaristi ?
    Am ramas stupefiata azi citind in EVZ in articolul :" Mapa ptr presedinte" .
    Ce se intampla cu cei de la EVZ? O tin intruna cu traficul de copii , sase case , incompatibilitate etc. Efectiv il darama pe Iohannis! Toate astea le-a explicat si reexplicat Iohannis in asa fel incat si eu am inteles dar cei de la EVZ ,NU!
    O fi ralierea cu puterea?
    De ce oare?
  • 0 (0 voturi)    
    opozitia (Joi, 6 noiembrie 2014, 9:15)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    are treaba sa-si puna canditii interne.
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Joi, 6 noiembrie 2014, 9:16)

    letsoc [utilizator]

    Imi pare rau sa o spun , sunt roman get-beget , dar in firea noastra suntem un neam de tradatori . Nemtii cunosc foarte bine treaba asta . Cu stima , NC .
  • 0 (0 voturi)    
    singura solutie viabila: FA-TE OBSERVATOR! Da, TU! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:27)

    RaduBM [utilizator]

    Alo gara, eu, cetatean fara apartenenta politica sau ONG-istica, m-am inscris prima data ca observator. Un ONG oarecare m-a acreditat. Sunt din Cluj. In Cluj s-au acreditat vreo 30 de persoane dupa cele mai optimiste estimari ale mele *ca nu suntem toti acreditati de acelasi ONG. Cu ce dracu sa ajung pana in Giurgiu, Olt, Călărași, si cum sa ajung eu pe luni la job? Pana una-alta daca unul din 10 liberali inflacarati (nu e din nou cazul meu) s-ar face observator, nu ar mai fi 500.000 de voturi fraudate ci doar vreo 10.000. Garantat! Deci alo, Societate civila!, alo, tu cititorule! Te misti binisor, dar nu destul de bine. PS:BEC a declarat azi ca declaratiie pe proprie raspundere de pe listele suplimentare vor fi comparate in urmatoarele 6 luni, ca asa mere treaba. Deci daca nu vrei ciuma rosie, fa-te observator o data la 4 ani, pentru ca merita. Pana marti, 11 noiembrie iti poti trimite o copie de buletin! https://www.facebook.com/events/391423231011056/
  • 0 (0 voturi)    
    liste suplimentare (Joi, 20 noiembrie 2014, 6:57)

    Narcisa GabrielaConstantinescu [anonim]

    dece nu credeti ca le convine aceasta situatie opozitiei?