​Reactie rapida

Dar la ce sunteti atent, domnule prim-ministru?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2014, 15:15 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Spune Victor Ponta, premierul Romaniei, despre bursele pentru medicii rezidenti primite cu doua luni intarziere de acestia: "Imi pare rau ca n-am reusit sa o rezolvam mai repede, dar a fost perioada de instabilitate guvernamentala si n-am fost atenti la acest lucru".

Dar la baroni cum de ati avut timp sa fiti atent, domnule prim-ministru?

Dar la imparteala ciolanului cum de ati fost atent, domnule premier?

Dar la emisiunile TV, unde dati din gura ore intregi in fiecare zi, cum de ati reusit sa fiti prezent si maxim de atent?

Si mai zice astazi Victor Ponta despre aceste burse: "Ia sa le si faceti sa ajunga in toate partile, la toti rezidentii. Nu putem sa dam doar la unii si la altii nu".

Pai domnule premier Ponta, chiar guvernul dumneavoastra a facut legea in asa fel incat NU toti rezidentii primesc burse si nu in fiecare luna. Sunt luni in care primesc, luni in care nu primesc, in functie de stagiul in care sunt in momentul respectiv.

Ca asa ati decis dumneavoastra pentru ca (cica) n-aveti 25 de milioane de Euro pe an sa-i platiti onest si echitabil pe toti.

In schimb va jurati pe la toate televiziunile cat de mult ii respectati dumneavoastra pe tinerii profesionisti din tara asta.
Principala cauza pentru care medicii tineri pleaca din Romania, ne spun sondajele, nu sunt banii, paradoxal, ci lipsa respectului fata de rezidenti. Aceasta bursa sucita a fost inventata tocmai pentru a mai stopa din exodul medicilor tineri din Romania. Dar pentru rezidentii cu care am vorbit despre intarzierea bursei promise, intreaga tarasenie “este inca un semnal despre cat de prioritara este categoria noastra pentru ei”.
 
Abia astazi, dupa protestele lor si articolele din presa, medicii rezidenti au inceput sa primeasca bursa de 670 de lei. Au trecut 4 luni de la anuntul initial al premierului Victor Ponta si publicarea legii in Monitorul Oficial.

Mecanismul prin care este platita aceasta bursa este coplesit de birocratie:
  • spitalul trimite lista cu rezidentii lui catre Directiile de Sanatate judetene,
  • care trimit mai departe listele la Institutul National de Sanatate Publica,
  • care trimite mai departe lista centralizata la o directie din Ministerul Sanatatii,
  • care trimite la stampilat referatul pentru fiecare spital unui sef din Minister,
  • care trimite mai departe referatele la o alta directie din Ministerul Sanatatii,
  • care face niste formulare de plata,
  • pe baza carora sunt virati banii de catre trezorerie in contul spitalelor, 
  • care ii vireaza pe cardul tanarului medic.
Asadar este nevoie de 7 birocrati pentru ca salariul unui tanar medic roman sa fie crescut cu 670 de lei. Practic, cate unul pentru fiecare bancnota de 100.

Procesul de mai sus va trebui uns si pus in functiune in fiecare luna pentru ca salariul unui medic rezident se schimba de mai multe ori pe an in functie de specialitatea in care face practica la un anumit moment. Vor fi luni din an in care rezidentul va avea dreptul la cei 670 de lei si luni in care nu va avea.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Portretul lui "Jihadi John", teroristul devenit cel mai cautat om din lume. SUA au trimis dronele pe urmele sale

Dupa ce ar fi decapitat trei persoane, dintre care doi jurnalisti americani si un lucrator umanitar britanic, teroristul cu cagula neagra este, cu siguranta, printre cei mai cautati oameni de pe planeta. In timp ce unii experti credeau ca teroristul ar fi fost identificat de Serviciile Secrete britanice, MI5 si MI6, faptul ca acesta isi continua lista de asasinari este un semn clar ca momentan niciun guvern nu i-a dat de urma






10425 vizualizari
  • +35 (37 voturi)    
    Vlad Mixich (Joi, 6 martie 2014, 15:23)

    un dac [utilizator]

    E timpul sa iesi din sfera destul de stramta a HN-ului.
    E timpul sa-ti pui toate "pilele" in functiune si sa spui aceste lucruri, ca invitat, la TVR, Prima si la Pro TV.
    Trebuie cumva sa se sparga bula manipularii in ceea ce-l priveste pe Ponta, in ceea ce priveste Guvernul USL etc.
    • +19 (21 voturi)    
      Corect! (Joi, 6 martie 2014, 15:33)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Respect D-le Mixich!
      • +2 (2 voturi)    
        specie in cale de disparitie (Joi, 6 martie 2014, 17:52)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Subscriu!
    • -2 (2 voturi)    
      manipulare umanum est (Joi, 6 martie 2014, 16:18)

      benicio [anonim] i-a raspuns lui un dac

      Bula manipularii de care zici e la A3 si RTV. Alta bula a manipularii e la B1 (pardon). Mai uitati-va mai oameni buni si la Digi24, iar posturile de mai sus stergeti-le din lista de favorite.
  • +23 (25 voturi)    
    greseala..... (Joi, 6 martie 2014, 15:30)

    translativus [utilizator]

    ....este a noastra pentru ca luam in seama toate elucubratiile plagiatorului. Stim deja ca este servitorul umil al baronilor si totusi il bagam in seama.

    Vina nu este a lui ! El este un biet mincinos patologic, pus in funtia actuala ca paravan pentru smecherimea profitoare.
    Ce aveti cu el ?
  • +18 (22 voturi)    
    care domn ponta, poate HOTUL ponta (Joi, 6 martie 2014, 15:34)

    mnicku [utilizator]

    poate plagiatorul ponta , poate mincinosul ponta , .... etc dar nici intr-un caz domn

    Nu generalizati d-le Mixich, ca nu toti sint domni
    • +2 (2 voturi)    
      Da ,si hot, (Joi, 6 martie 2014, 17:01)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      dar intai criminal. CAZUL PANAIT, ponta!!
  • 0 (0 voturi)    
    vocativul (Joi, 6 martie 2014, 15:43)

    ileana [anonim]

    Tot respectul pentru Vlad si articolele lui. Dar sa nu uitam si amarata asta de limba romana, ca destul o chinuie toti. Hai sa punem vocativele intre virgule si se va simti si ea mai bine :)
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic nou... (Joi, 6 martie 2014, 16:05)

    mircea [anonim]

    Aceeasi dedublare, premierul se mira si vorbeste cu "responsabilul" privind platile burselor de ca si cum el nu ar avea nici o raspundere pe problema. Concluzia logica: el nu e prim ministru, el e prim-iresponsabil. Fara responsabilitati adica...
    Interesant modul asta de a guverna, in care crezi ca esti tot timpul acoperit (nu eu raspund pentru ce face ministrul), numai ca denota o crasa incompetenta. Vai de noi !
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta una stie si gata! (Joi, 6 martie 2014, 16:10)

    costica [anonim]

    Sa minta, cat va fi in fruntea Guvernului, va teleguverna si va minti!
    "R Plumb, noul ministru al Muncii, vrea să scoată din sărăcie 580.000 de români dar nu ştie să răspundă la întrebarea „Ce este un om sărac?”
    Noul ministru al Muncii R Plumb promite că sub guvernarea Ponta vor ieşi din sărăcie 580.000 de români cu cinci ani mai devreme decât era prognozat şi că aceasta reprezintă o prioritate absolută a mandatului său. Cu toate acestea, Rovana nu a putut să răspundă la o întrebare simplă: când consideră statul că o persoană nu mai este săracă şi aceasta a fost scoasă din sărăcie. Răspunsul incomplet a venit după ce secretarul de stat, Codrin Scutaru (PC), i-a suflat răspunsul viitoarei deţinătoare a portofoliului de la Ministerul Muncii.
    Cum veţi scoate oamenii din sărăcie?
    R Plumb: Cu o nouă viziune asupra politicilor sociale, o nouă viziune...
    Tehnic, ce înseamnă scoaterea din sărăcie, de la ce nivel de venit un om nu se mai consideră sărac?
    R Plumb: Vă voi anunţa.
    Nu se ştie deocamdată care este cifra?
    R Plumb: Cifra persoanelor care ies din sărăcie?
    Nu, a venitului de la care un om nu mai este considerat sărac.
    R Plumb: Sigur că se cunoaşte, dar nu înţeleg întrebarea.
    De când consideraţi că un om nu mai este sărac? Care este pragul?
    R Plumb: Presupun că vă referiţi la beneficiile sociale, un ajutor social care se distribuie prin legea privind venitul minim garantat.
    (intervine secretarul de stat Codrin Scutaru, care îi suflă răspunsul)
    Noi vă întrebam la ce vă referiţi dumneavoastră când spuneţi că oamenii vor ieşi din sărăcie. Care este pragul?
    R Plumb: Prin măsuri concrete de ajutor, prin reinserţie pe piaţa muncii.
    Şi când se consideră că un om este sărac? Cât are venitul un om sărac? Sunt 580.000 de oameni consideraţi de stat în categoria oamenilor săraci. Ce venituri au?
    R Plumb: Sub 350.000.
    Şi după ce câştigă peste 350 de lei pe persoană sunt consideraţi scoşi din categora celor săraci?
    R Plumb: Vom analiza şi vă vom spune."
    http://www.gandul.info/poli
  • +2 (2 voturi)    
    golanu ponta minciunosul (Joi, 6 martie 2014, 17:12)

    I.V. Lenin [utilizator]

    De câteva luni se lăuda cu majorările de salarii la profesori, medici, după ce ca majorare se aplica la doar câteva mii de oameni, și pe acelea le dau pe sărite..
  • 0 (0 voturi)    
    birocrati (Vineri, 7 martie 2014, 8:26)

    adrian [anonim]

    Ar fi interesant de stiut ce salarii au acei 7 birocrati si cate sute de lei se cheltuie pentru o suta de lei data rezidentilor.
  • 0 (0 voturi)    
    dar la ce sunteti atent d.prim-ministru (Vineri, 7 martie 2014, 12:12)

    genu [anonim]

    era mai bine cu boc el nu avea problema asta
  • 0 (0 voturi)    
    UPU (Duminică, 9 martie 2014, 22:23)

    MM [anonim]

    Sunt medic rezident UPU...nu stiu ce inseamna week-end liber, sarbatori libere sau nopti dormite alaturi de persoana draga...si nu ma pot bucura nici de aceasta minunata 'bursa '...va multumim domnule ministru pentru bunavointa!!!