Prima etapa a programului Marea Debarasare a inceput vineri si se incheie sambata. Cei care au aparate electrocasnice nefunctionale sunt invitati sa renunte la ele

de Vlad Barza     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 martie 2010, 10:50 Actualitate | Mediu

Sambata este a doua zi din prima etapa a programului Marea Debarasare, oamenii care au echipamente electrice si electronice nefunctionale fiind invitati sa le scoata in fata casei pentru a fi preluate si duse la puncte speciale de colectare. Anul acesta programul va incerca sa fie mai eficient, astfel incat va avea patru etape si nu zece ca anul trecut, dar e putin probabil ca se va colecta o cantitate de deseuri mai mare decat in 2009, a spus pentru HotNews.ro Valentin Negoita, seful asociatiei ECOTIC. In plus in prima etapa campania va patrunde si in sate din noua judete si se spera ca locuitorii vor renunta la aparate care de 10 - 20 de ani ocupa degeaba loc in casa.

Principala schimbare fata de editia de anul trecut tine de faptul ca etapele campaniei vor fi trimestriale, si nu lunare ca anul trecut, astfel ca vor fi patru intervale in care deseurile vor fi colectate si nu zece, ca anul trecut. Vor fi etape la sfarsit de martie, sfarsit de iunie, final de septembrie si probabil mijloc de decembrie.

Valentin Negoita spune ca e o chestiune de eficienta: "Ritmul lunar nu se justifica, pur si simplu nu se adunau destule deseuri, in plus, de la luna la luna cantitatile scadeau", spune el.  Campania se va desfasura in orasele de peste 20.000 de locuitori. Primariile, prin agentii de salubritate (sau companii private care au contract cu primariile) vor colecta deseurile de echipamente electrice si electronice depuse de cetateni in fata casei sau in fata blocului si le vor transporta la punctele de colectare special amenjate pentru acest tip de deseuri.

In plus, anul acesta in fiecare etapa programul se va derula in sate din cate noua judete si e de asteptat ca locuitorii din mediul rural sa renunte la aparatele vechi care nu mai functioneaza de mult timp si ocupa degeaba loc in casa. "La sat s-au adunat vechiturile la care orasenii au renuntat (...) Sunt lucruri parasite de oraseni acum 10 - 20 de ani si cei de la sat au sansa sa renunte la ele", a spus seful ECOTIC.

In 2008 au fost colectate prin Marea Debarasare 2.000 tone de deseuri, anul trecut sub 1.500 tone, iar anul acesta e putin probabil ca se va depasi nivelul de anul trecut, spune Negoita care subliniaza ca multora le vine greu sa se desparta de aparate foarte vechi care le-ar putea pune in pericol sanatatea. De vina este atat puterea scazuta de cumparare, cat si mentalitatea de a tine aparatele electrocasnice pana cand se strica. E o chestiune de educatie, iar astfel de campanii incearca sa schimbe modul de gandire, insa cu siguranta va dura pana sa se simta o modificare.

La campania Marea Debarasare desfasurata sub patronajul Ministerului Mediului participa asociatiile de gestionare a deseurilor ECOTIC, RECOLAMP, ENVIRON, CCR, GreenWEEE, Gremlin Computers, Stena DTM si REMAT Holding.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1488 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sa nu ajunga deseurile din nou in natura (Miercuri, 24 martie 2010, 18:02)

    green [anonim]

    am urmarit interventia ministrului Borbely la tvr, pe tema marii debarasari. bla bla bla.

    domnule ministru va rog, prin intermediul hotnews, sa lansati marea debarasare de gunoaie din tara!!

    cat efort se depune pentru debarasari de acest gen cu efect minim la noi sau si mai grav cu urmari grave pentru natura!!
    in occident, ei au logistica, infrastructura, uzine de tratare a deseurilor electronice, chimice... la noi zac pe aiurea, se mai scurg, etc.

    atacati va rog marea problema a romaniei: mizeria si poluarea generalizata in codrii de arama, pe toate raurile, in delta!!!

    iarba verde de acasa este ori albastra ori alba,
    muntii cauciucuri poarta.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit, e reteaua de gherila urbana (Miercuri, 24 martie 2010, 18:31)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui green

      a lui Voicu, se reprofileaza, face bani pentru campania 2014! Astia nu lasa nimic in natura, iau tot!
  • +3 (3 voturi)    
    E duminica! Ptiu! Iar am uitat ca se colecteaza! (Miercuri, 24 martie 2010, 20:34)

    dan [anonim]

    Sistemul asta de colectare e deseurilor e total inadecvat pt. mine de exemplu. Eu trebuie sa pot depune deseuri 24/24 pe an 265 de zile intr-un loc special destinat, nu foarte departe de casa mea sau sa oblige magazinele de electrice si electrocasnice sa preia tot de la baterii pana la tv-uri si becuri chiar daca nu cumperi de la ei! Pana atunci am sa continui sa le arunc la container! Am facut-o si astazi!
    • 0 (2 voturi)    
      ATENTIE cei care locuiti la curte! (Sâmbătă, 27 martie 2010, 11:44)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui dan

      ATENTIE cei care locuiti la curte! Lasand in dreptul portii obiectele electrocasnice vechi, de fapt dati indicii "ginitorilor" care pot lesne sa inteleaga cam pe unde pot da spargeri.
      Normal ar fi ca la cateva strazi sa existe centre volante pentru colectarea acestor vechituri.
  • +4 (4 voturi)    
    marele sistem comunist (Sâmbătă, 27 martie 2010, 10:53)

    ady [anonim]

    nu inteleg de ce trebuie guvernul sa aiba astfel de initiative si nu autoritatile locale in spetza primariile..
  • 0 (0 voturi)    
    n-ai cu cine dom'le (Sâmbătă, 27 martie 2010, 12:46)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Chiar azi de dimineata am vazut o scena care m-a uimit si care m-ar fi uimit si daca nu ar fi fost "Marea debarasare".
    Ma trezesc la prima ora si ma duc sa imi iau o salata. Cum e mai scurt prin spatele blocului, chiar daca e mai urat, drumul trecand pe langa ghena de gunoi, o iau pe acolo. La blocul vecin o tanti injura de mama focului "'... ca n-aveti tomberon, imi lasati mie gunoaiele aici sa le strang eu?" + alte cateva injuraturi strasnice, in timp ce punea cu lopata in tomberon presupusa mizerie.
    Ce se intamplase de fapt?
    Cineva bine intentionat (dupa mintea mea de gaina), a pus langa ghena cateva hainute curate, care probabil nu mai indeplineau standardul pentru mers la birou, dar ar fi fost foarte bune pentru cineva nevoias, 2 perechi de pantofi, in aceeasi conditie ca si hainele si, cireasa de pe tort, cateva echipamente electronice, ca deh, am intrat si noi in UE si ne gandim sa reciclam. PE DRACU, baba aia lua cu lopata si punea in pubela, la gramada, TOT. Ce stie ea despre contaminarea cu plumb a apelor, poluarea mediului si UE? NIMIC. Poate si pentru ca nu i-a spus nimeni, si poate si pentru ca de fapt totul e sa le luam ochii fraierilor din UE. Degeaba, n-ai cu cine...
  • 0 (0 voturi)    
    Marea debarasare ? (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:43)

    Duiliu [anonim]

    Poate marea debandada. Pe aleile noastre largi, de poti scuipa din bucataria ta in bucataria celui din blocul vecin, unde sa pui aparatura electrocasnica ? La ora 10 ies copii la joaca. Sa vedeti distractie rara, de care noi astia in etate nu am avut parte : spargerea tuburilor de TV si de neon. Ce mizerie rezulta ? Iar acum, imediat se face ora 19 si nu a trecut nimeni sa ridice deseurile. Nici nu ar avea cu ce. Eu m-am felicitat ca nu le-am scos iar sotia m-a injurat, sperand la un raft in debara. Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Boc e di vina! (Sâmbătă, 27 martie 2010, 20:15)

    Bibi in the sky with diamonds [anonim]

    Bai tata, orice mi-as fi inchipuit, dar ca romanul e atat de tembel incat sa nu profite ca sa scape de electrocasnicele care-l sufoca, in ruptul capului nu mi-as fi imaginat. Eu chiar azi i-am carat unei matusi frigiderul (Zil), TV-ul alb - negru (Diamant) si aspiratorul (Buran), jos in fata blocului. Toate erau defecte, insa matusa tinea la ele ca la niste copii handicapati. "Sunt de productie sovietica nepoate. Altu` moare si-asa n-are." Of doamne! Si ca ea gandesc o gramada de oameni in varsta. Saracia te face sa pastrezi toate rahaturile. Eu cred ca daca am scoate din casele batranilor toate obiectele nefolositoare, am umple un tren cam de aici pana la Timisoara! Si nu ma refer doar la electrocasnice ... Alta generatie, cu alte mentalitati ... desi daca mai ramane Boc in fruntea Guvernului, nu peste mult timp o sa ajungem sa refolosim chiar si hartia igienica. O sa incepem sa dam anunturi de genul: "schimb hartie igienica folosita pe o parte cu scobitori folosite la un cap!" Hahahahaha!!! Ti-ai `reacu de portocalii dobitoci! Hahahaha!!!