VIDEO Efectul fenomenului climatic El Nino asupra Americii: Furtuni de zapada in SUA, canicula fara precedent in Rio, seceta in Ecuador

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2010, 19:22 Actualitate | Mediu

El Nino
Foto: YouTube
Furtuni de zapada in Statele Unite, canicula in Brazilia, inundatii ucigatoare in Mexic, seceta in Ecuador: catastrofele par sa se acumuleze pe continentul american, unde meteorologii arata cu degetul spre fenomenul climatic "el Nino", relateaza AFP.

Aceasta reincalzire ciclica a apelor Pacificului ecuatorial, care este insotita de manifestari atmosferice neobisnuite in intreaga lume, si-a facut reaparitia in iunie anul trecut si ar trebui sa persiste pana la finele lui martie, potrivit expertilor.

In imaginile administratiei americane pentru oceane si conditii atmosferice, "el Nino" apare sub forma unei mase rosii, sinonima cu temperaturi ridicate, care se intinde de-a latul Pacificului, din Australia pana in America Centrala.



El Nino modifica regimul vanturilor si al curentilor in Pacific, presiunea atmosferica se majoreaza in vestul oceanului si scade in est, iar apele calde din vest migreaza spre coastele Perului, bulversand climatul. El este urmat de un fenomen opus - la Nina.



Din Alaska si pana in Tara de Foc, fenomenul se traduce in aceste saptamani prin conditii meteorologice extreme.

Astfel, locuitorii din New York si din Washington s-au trezit sub un munte de zapada, care a antrenat anularea zborurilor si inchiderea scolilor, a cladirilor publice si a cartierului general al ONU.

Rio se confrunta cu un val de caldura fara precedent in ultimii 50 de ani

Rio de Janeiro se confrunta cu un val de caldura fara precedent in ultimii 50 de ani, temperaturile depasind 40 de grade Celsius, potrivit Institutului national de meteorologie (Inmet) preluat de AFP.

Din cauza umiditatii, temperatura resimtita de corpul uman echivaleaza cu peste 50 de grade - mai puternica decat in desertul Sahara, sustin meteorologii brazilieni.

"Valul de caldura care traverseaza Rio poate fi considerat istoric. Februarie este cea mai calduroasa luna din ultimii 50 de ani", precizeaza Inmet. Temperaturile sunt cu sase grade peste media obisnuita a verii.

Marti, din cele 3.258 de statii ale Organizatiei meteorologice mondiale, doar una afisa o temperatura superioara: 46,3 grade in Ada, un oras din estul une Ghanei. In Sahara, termometrele indicau 33 de grade.

Cea mai mare problema este umiditatea: cu cat aceasta este mai mare, cu atat temperatura resimtita de corpul uman este mai ridicata, explica Giovanni Dolif, de la Inmet.

Cele mai pesimiste previziuni spun ca, in 2100, temperaturile in Rio vor oscila intre 44 si 45 de grade, afirma un alt meteorolog, Lincoln Alves.

Fenomenul climatic "el Nino" contribuie la incalzirea oceanului Atlantic, care provoaca ploi excesive in sudul tarii si in Sao Paulo, impiedicand in acelasi timp formarea de nori la Rio de Janeiro. Aceasta situatie urmeaza sa se mentina si in zilele urmatoare, cand va incepe celebrul carnaval brazilian.

In cautarea unui strop de racoare dupa caldura torida a zilei, brazilienii merg la plaja seara, dupa serviciu, pentru a face baie in ocean la lumina lunii.

32 de oameni, cu varsta peste 50 de ani, si-au pierdut viata in urma caniculei.

Seceta si inundatii

Dar restul Americii Latine se confrunta cu inundatii. In statul brazilian Sao Paulo, vecin cu Rio, ploile aproape neintrerupte au ucis peste 70 de oameni de la sfarsitul lui decembrie.

In Mexic, ploile neobisnuit de puternice pentru acest sezon au facut 42 de victime in vestul tarii.

In Bolivia, ploile au ucis zece persoane, 22.000 de oameni fiind sinistrati, in timp ce in Peru autoritatile au fost obligate sa realizeze un pod aerian fara precedent pentru a evacua 3.500 de turisti blocati in apropierea ruinelor de Machu Picchu.

Starea de urgenta a fost declarata si in Buenos Aires, unde este posibila o revarsare a fluviului Parana.

In schimb, nordul Americii de Sud se confrunta cu o seceta neobisnuita. Ecuatorul se afla in fata celei mai grave secete din ultimii 40 de ani iar in Venezuela presedintele Hugo Chavez a decretat starea de urgenta, dupa ce trei hidrocentrale, care asigura in mod normal 70% din productia tarii, functioneaza la turatia minima, din cauza lispei de apa.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6313 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    ooppsss... (Joi, 11 februarie 2010, 19:53)

    socrates [anonim]

    Unde sunt postarile imbecile care sustin teoria conspiratiei cu privire la incalzirea globala? Toti pacalicii aia care prefera sa inchida ochii si sa nu faca nimic pentru a mai drege macar putin nenorocirile pe care le produce specia umana pe Tera? Unde sunt aia care spuneau ca putem sa poluam in continuare pentru ca incalzirea globala e un mit, o inventie obsesiva a ecologistilor?
    • -5 (5 voturi)    
      Pe mine ma intrebi?.. (Joi, 11 februarie 2010, 19:59)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui socrates

      Habar nu am.. Am sa-i caut totusi, sa nu zici ca sunt baiat rau...
      • -3 (9 voturi)    
        de cand e lumea iarna ninge si vara e cald (Joi, 11 februarie 2010, 20:13)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Alius

        cel putin in SUA nu afost ani fara caderi de zapada de domeniul SF! iar in Brazilia e vara ,normal ca e cald ,carnavalul e la bicepsii goi ,nu intolit !
        ba multa minte va mai trebuie sa aflati ce e cu el nino ..zi asa ,nea socrates -incalzire globala ai ,? pe bune, ai ? inca un rand din partea casei
    • +4 (4 voturi)    
      ask.com (Joi, 11 februarie 2010, 20:21)

      cicu [anonim] i-a raspuns lui socrates

      nimeni nu mai zice ca e o prostie de 10 ani cel putin ca se vede clar.
    • +2 (10 voturi)    
      precum vezi e vorba de "schimbari climatice"... (Joi, 11 februarie 2010, 20:39)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui socrates

      ...nu despre incalzire globala, mon cher. Daca frigul extrem alterneaza cu caldura exrtrema, poate fi vorba de incalzirea globala in aceeasi masura ca si racirea globala. N-o sa se prea vorbeasca despre incalzirea globala ci despre schimbari climatice, ceea e cu totul altceva.
    • +1 (5 voturi)    
      stai linistit ca vor veni (Joi, 11 februarie 2010, 22:26)

      levi [anonim] i-a raspuns lui socrates

      acum se pragatesc ca sa se duca pe valea Prahovei,cumpara tone de peturi pe care le vor arunca pe munte ca oricum nu exista incalzire globala...
    • -6 (8 voturi)    
      Pacalicii lucreaza (Joi, 11 februarie 2010, 23:32)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui socrates

      Incalzirea globala exista. Reiese si din articol. S-a incalzit Pacificul si i-a pocnit pe aia de pe tarmul Atlanticului (New York, Rio, Sao Paolo...). E clar, ceva s-a dilatat. Problema este ce?
      Pe de alta parte, situatia a devenit insuportabila. In timp ce in emisfera nordica e iarna in cea sudica e vara. Anormal. Ar fi trebuit sa fie invers.
      Trebuie sa ne calmam. Altfel degajam mai multi oxizi de carbon si incalzim si mai tare planeta. Nu ma crezi? Asteapta pina la vara si ai sa te convingi.
    • +2 (4 voturi)    
      El Nino vs La Nina (Vineri, 12 februarie 2010, 5:02)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui socrates

      Din câte am citit eu, El Nino (băiatul) duce la încălzirea vremii, iar La Nina (fata) duce la răcirea climei. La Nina este de vină pentru iernile înzăpezite din Canada care s-au abătut acum și pe coasta Americii. El Nino are grijă de Rio de Janeiro și de Australia...

      Și pentru că suma viciilor este constantă, tot datorită celor două fenomene sunt mai puține tornade/uragane în SUA. Anul trecut a fost un an foarte liniștit pentru că a fost (și se vede) un an cu activitate maximă pentru El Nino si La Nina. Operațiunea se repetă cam la 5 ani... Așa că nu le plâng de milă americanilor... au scăpat de uragane dar le-a picat zăpada-n cap :) Cred că e preferabilă zăpada...

      Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        Confuzie... (Vineri, 12 februarie 2010, 11:25)

        Ritzi itzi [anonim] i-a raspuns lui ady624

        El Nino incalzeste apa in estul Pacificului, presiunea atmosferica scade, creste agitatia termica si cantitatea de vapori din atmosfera si apar ploi torentiale si caderi masive de zapada in America.

        In acelasi timp, pe coasta de vest a Pacificului apa se raceste, presiunea atmosferica creste, cantitatea de apa din atmosfera se reduce si apare seceta.

        La Nina este fenomenul invers, care aduce seceta in America si inundatii in Asia.

        Fenomenele nu apar simultan in acelasi loc.

        Asa ca, Adrian, ai inteles partial ce se intampla, asta poate pentru ca al doilea film, care explica foarte clar, este in franceza, o limba din ce in ce mai putin inteleasa de romani. Ti-o spune un licentiat in Geografie.

        Toate bune .
        • 0 (0 voturi)    
          Nu m-am exprimat eu corect (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 0:18)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi itzi

          Nu am spus ca cele doua fenomene se intampla simultan.

          Aerul poate contine cu atat mai multa apa cu cat este mai cald. In momentul in care aerul se raceste, acesta pierde fortat apa (umiditatea), ducand la precipitatii. (cand depaseste dewpoint temperature)

          Uraganele de care vorbeam eu sunt sustinute de apa calda. Pentru a le potoli, este nevoie de o racire a apei (sursa lor de energie fiind apa calda din Atlantic). El Nino se intampla in Pacific, dar influenteaza si sezonul ciclonic din Atlanticul de Nord.

          Recunosc faptul ca si eu sunt putin confuz, pentru ca se bat cap in cap. El Nino incalzeste apa....

          Adrian
          • 0 (0 voturi)    
            Felicitari pentru consecventa si sinceritate ! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 21:55)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui ady624

            Da, e o placere sa discuti cu oameni care inteleg ce spun si ce li se spune !
      • 0 (0 voturi)    
        mhm... (Luni, 15 februarie 2010, 22:12)

        Isteti [anonim] i-a raspuns lui ady624

        va crede`ti destepti si dati asa cu commenturi...care mai de care...mai intrati pe google sau pe altceva si cautati el nino si la nina
  • -1 (11 voturi)    
    incalzire Globala ? (Joi, 11 februarie 2010, 20:47)

    sergiu [anonim]

    Eu nu stiu cum unii idoti chiar cred in asa ceva "Incalzire Globala" sau cum li se zicea ceva mai devreme "Schimbarea Climatului", natura isi are cursul ei ca ne place sau nu, chiar nimeni nu isi mai aduce amnte the zapezile naprasnice ce au atins Romania prin anii 60, 70 ? Chiar poate controla cineva natura ? cine ne garanteaza ca daca s-ar opri toate masinariile si fabricile un an de zile pe toata planeta ca va fi mai bine ? Astea sint bazaconii gindite de niste idioti care pur si simplu vor sa se imbogatzeasca bagindule la altii prostii in cap, pt idiotenii si a minti popolatia cu presa si televiziunea nu te baga nimeni la puscarie.
    Zapada ce e acum in america e ceva normal si era ceva normal, lucruri ca acestea s-au mai intimplat si se vor mai intimpla, vrei sa intelegi ? te sfatuiesc sa studiezi Istoria Maya, si cum clasificau acesti indieni natura si calamitatile ei, a si ca sa pun punctul pe i, va rog sa cercetati la Polul Nord este un vulcan activ care elimina "greenhouse gas" intr-un an de zile cit popolatia lumii elimina in 200 de ani, se pare ca despre acesta calamitate a naturii numai vorbeste nimeni.....iar pt cei cu "Incalzirea Globala" va rog sa veniti cu dovezi nu cu presupuneri .
    • +1 (7 voturi)    
      ai o logica infecta (Joi, 11 februarie 2010, 22:30)

      levi [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      incalzire globala exista,reiese din statistica,discutia se poarta daca este provocata de catre activitatiile economice ale umanitatii sau este un proces natural,dar esti convins ca nu putem sa fim ultima picatura,ca la o adica rasturnam echilibrul fragil al perioadelor de incalzire si racire?
    • -1 (1 vot)    
      Explicatii... (Vineri, 12 februarie 2010, 13:35)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui sergiu

      Prietene, hai sa iti explic. CO2 contribue la efectul de sera - chestia asta nu este contestata. CO2 rezulta din arderi - deci consumul de energie la nivelul acutal are un impact. Ce e mai grav acum e ca stam pe o "bomba" cu efect intarziat care va accelara exponential efectul de sera - metanul (care are un efect de 20X mai mare decat CO2) aflat in rezervoare imense in asa numitul permafrost siberian a inceput sa se elibereze in atmosfera. Ce vedem acum sunt oscilatii puternice climatice - etrem frig/extrem cald - asta si pt ca rezervorul de frig de la poli incepe sa dea pe afara - calota arctica sa topit cu aproape 40% in ultimii 30 ani - masuratori facute de submarinele nucleara amer/rusesti. Cresterea cu un 1 C = 20 Km/h crestere in viteza vantului oceane = uragane mai devastatoare etc. Curenti marini nord-sud care sustin viata dispar = transformand oceanul intro zona lipsita de viata marina. Lucrurile nu sunt departe, nu sunt ipoteze, doar ca se stie ceva mai mult - trecerea ireversibila se face in 1-2 ani - s-a forat in calota glaciara si schimbarea de precipitatzii de la un regim la altul s-a produs intr-un an. Citeste, fi minte deschisa....
  • +5 (7 voturi)    
    CHILL BOYS !!! (Joi, 11 februarie 2010, 20:54)

    KIDDO [anonim]

    Pamantul e VIU !!! Asa ca se regleaza el stati linistiti. Ori ne prajeste pe toti ori ne ingheata sau ne mai da cate un sut infund si ne mai "inghite" x ani decenii secole milenii
  • +8 (16 voturi)    
    Ma ia cu calduri cateodata, o fi de la etnoplante! (Joi, 11 februarie 2010, 21:17)

    Ecologistul etnobotanic [anonim]

    Extremistii ecologisti, cei care confunda intentionat lupta impotriva poluarii cu lupta pentru sustinerea imbecilei "teorii" a incalzirii globale, au fost umiliti in ultimele saptamani de "climategate" si de "apocalipsa de zapada" din Europa si USA.

    Eu lupt contra poluarii, incerc sa fiu mai atent cu deseurile, cu ce mananc, cu timpul alocat masinii, plantez copaci si arbusti pe la bunici, etc.

    Insa sub nici o forma nu pot fi de acord cu manipularea grosolana si nesimtita a opiniei publice, asa cum fac "alarmistii" autoproclamati ecologisti (ca nu i-a recunoscut nimeni, se aduna in haita si apoi latra ca doar ei "inteleg").

    El Nino e fenomen climatic ciclic, asa cum bine se precizeaza i articol, adica a existat acum 300 de ani, va exista si peste 300 de ani, e o forma de auto-reglare a schimbului termic atmosfera/oceane.

    Nu are cauze antropogenetice, la fel si ciclul de racire-incalzire la nivel planetar, ciclu de circa 100.000 ani, cu 80.000 racire si 20.000 incalzire.

    Nesimtirea ordinara a excrocilor care au luat Nobel pe date falsificate, asa cum Obama a luat Nobel pe un prospect electoral, a fost sa considere ca oamenii sunt oricum "prosti" si ca " e mai bine sa-i speriem si sa mintim ca vine sfarsitul lumii".

    Scopul nu e nici pe departe salvarea veveritelor cu coada roz sau a balenelor cu cocoasa dubla, scopul real al acestei ofensive de minciuna era sa creeze o noua arma anti-capitalista, cu demonstratii cretine:
    e cald-e de la gaze-omu emite gaze- gazele vin de la consum si industrie- consum si industrie inseamna capitalism, rezulta ca daca diminuam capitalismul va fi mai putin cald :))

    Pt dobitoci sfertodocti demonstratia e simpla, clara, ca mintea lor. Stiinta e un pic mai complicata de atat si treptat, din ce in ce mai multi cercetatori au observat ca nu exista nici date suficiente, ca acestea sunt uneori inventate si ca pe alocuri apar chiar contradictii evidente.

    Ecologia a ajuns noul fascism, o dictatura a gandirii unice !
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 12 februarie 2010, 10:24)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui Ecologistul etnobotanic

      cu amendamentul ca acest lucru nu este anti-capitalist... dimpotriva - tine de consolidarea natiunilor "civilizate" si mentinerea in mocirla a celorlalti (care nu trebuie sa traiasca decat pentru a produce bunuri si bogatie pentru primii).
    • 0 (0 voturi)    
      Eco= afaceri (Joi, 27 mai 2010, 18:01)

      coconesrasta [anonim] i-a raspuns lui Ecologistul etnobotanic

      Adevarat etnobotanicule. Da asta se stie de ceva timp si in special de cei interesati de fenomenul Eco, Ecologie, Ecoturism care mai citesc...Totul este la nivel mondial o introvertire a mintilor slabe, ecologia ar trebuii in primul rand sa fie ceva normal pentru orice om caruia nu-i place sa stea in jeg si fara natura langa el...dar ecologia presupune un business la nivel global foarte reusit ce genereaza anul miliarde de $$$ in conturile "Eco- corporatiilor" asa ca eco va exista si peste 200 de ani pentru ca totul este pe si pentru bani si se vrea profit din orice acuma... si cand te gandesti ca doar promoveaza chestii de genul si banii vin pentru tot felul de proiecte odioase "de a salva planeta de la distrugere" ...am ajuns sa ne educe niste capete patrate...chestiile astea de conduita in natura si sanatatea mintala, a corpului si a mediului tin de gradinita, sa nu arunci pet-uri pe jos, etc. Dar in lume si mai ales la noi nu mai exista evolutie ci regres total din toate punctele de vedere... Multa bafta tuturor ... Si fumati mai bine "maria" ca fumul ei nu subtiaza stratul de Ozon... :D
  • +6 (10 voturi)    
    iarna nu-i ca vara (Joi, 11 februarie 2010, 23:35)

    goe [anonim]

    Zapada la Washington in februarie? Adica iarna? Nu se poate asa ceva... Unde s-a mai pomenit sa ninga iarna??? Bate si vantul? Incredibil! Canicula in Brazilia in toiul verii? Nici asa ceva nu s-a mai pomenit! Cum, e si umezeala??? E clar, sfarsitul lumii e aproape.
    Ma prefac ca n-am auzit in viata mea de El Nino si va spun ce am inteles eu din articolul asta. El Nino asta e un fel de demon de mare care ne pedepseste cu zapada iarna si cu caldura vara daca nu ne platim taxele de CO2 (atentie, n-am zis poluare). Cum oamenii au inceput sa carteasca si sa se indoiasca de asa zisa teorie a incalzirii globale cauzate de emisiile umane de CO2, El Nino ne-a dat un semn ca nu negociaza nimic. Ori platim ori murim. Simt cum ma cuprinde o frica vecina cu panica. Vreau sa platesc! Dau oricat! Ma si imprumut, numai sa scap cu viata!
  • +1 (5 voturi)    
    CITITI CU ATENTIE (Vineri, 12 februarie 2010, 7:56)

    Jones [anonim]

    Fenomentul El Ninio este specific Americi Latine de sute daca nu de mii de ani. Disparitia unor civilizatii (PERU) a fost se pare cauzata de foametea adusa de acest fenomen si asta acum 600 de ani.
    DECI ATENTIE ! El nino nu este un fenomen contemporan!!! Articolul nici macar NU pretinde ca El Ninio (micutul - ce ironie) ar fi cauzat de activitatea umana. Ar fi si o prostie fara seman sa afirmi ca un fenomen climatic documentat de sute ani e cauzat de activitatea umana.
  • +2 (2 voturi)    
    ba oameni... (Vineri, 12 februarie 2010, 9:17)

    liviu_ [utilizator]

    daca ninge iarna sau sunt perioada cu frig nu inseamna ca nu e incalzire globala...
    e vorba de temperatura pe tot globul nu pe 2-3 zile...
    + ca incalzirea globala nu inseamna ca o sa murim de cald ci ca, o sa fie fenomene extreme...
    inainte sa criticati teoria va rog frumos sa intelegeti ca exista o "noua" inventie... se numeste google, sau wikipedia...
  • -1 (3 voturi)    
    e ca etnobotanicu (Vineri, 12 februarie 2010, 9:57)

    Gigel [anonim]

    Ma bucur sa vad in sfarsit pe cineva cu mintea la cap care mai citeste si pe langa ce zic toti frustratii care nu au la ce sa se opuna. Intradevar s-a ajuns la concluzia ca multe din fenomenele vazute ca incalizre globala sunt defapt cicilice si s-a mai ajuns si la concluzia ca metorologia este o stiinta exacta de mult prea putin timp ca sa se poata trage o concluzie precisa asupra la ce este cicilic si ce nu este cicilic.
    Imi dau seama in schimb ca omenirea nu s-a schimbat prea mult in cateva mii de ani. Bine ca acum nu mai facem sacrificii umane sa imbunam zeii sa ne dea vreme buna. Terminati-va cu prostiile cu incalzire globala..asa cum se spunea si mai sus vulcanii sunt de cateva sute de ori mai daunatori decat oamenii, ce o sa facem acum o sa ii astupam sau ceva?
  • +1 (3 voturi)    
    tot eu (Vineri, 12 februarie 2010, 10:00)

    Gigel [anonim]

    A si am uitat sa mai spun ceva: zicea cineva mai sus ca incalzirea globala exsista, reiese din statistici.. stii ca in 95 sau 96% din cazuri oamenii cred o statistica cand o aud fara macar sa se intrebe cine a facut statistica si bazata pe ce? Exact despre asta e vorba cu incalizrea globala: manipulare de doi bani. Sau ma rog mai multi bani ca deh ca orice prostie sunt bagati bani cu gramada in asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Incalzire globala pe naiba (Vineri, 12 februarie 2010, 11:40)

    Piratul [anonim]

    1. O doamne iarasi apar toti distrusii cu incalzirea globala, zic si ei mai departe ce or auzit, fara sa proceseze.

    2. Vremea aceasta e putin extrema, dar nu asa iesita din comun.

    3. Chiar daca e vorba de incalzire globala, nu e nimic din ce a facut omul. O simpla explozie solara (stiti chestia aia mare calda de pe cer - ala ii Soarele) poate provoca astfel de reactii.
  • +1 (1 vot)    
    blestemul patriarhului alexei (Vineri, 12 februarie 2010, 13:05)

    ivan cel groaznik [anonim]

    dela moscova.
    a dat putina acatiste.
    ca nu le mai ajunge cat s'au intins. acu pusera si scutu' .....
  • 0 (0 voturi)    
    ecologie? (Vineri, 12 februarie 2010, 15:43)

    johnny [anonim]

    De ce toate produsele eco sunt mai scumpe? Lumea asta de se da civilizata ar putea sa bage o subventie de pret ceva, de ar fi pe bune ... Nu credeti?
  • 0 (0 voturi)    
    Furtuna de zapada (Vineri, 12 februarie 2010, 20:01)

    me [anonim]

    In romana "snowstorm" se traduce prin viscol sau ninsoare.
    Altfel ar trebui sa traducem si "snow showers" ca dusuri de zapada :)