In 2008, gheata ar putea sa dispara de la Polul Nord

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 11:26 Actualitate | Mediu

Polul Nord, fara gheata?
Foto: independent.co.uk
Pare de necrezut dar, pentru prima oara in istoria omenirii, gheata ar putea sa dispara de la Polul Nord in aceasta vara, scrie independent.co.uk. Daca acest lucru se intampla, Polul Nord va fi acoperit complet de apele oceanului Arctic.

Disparitia ghetii din oceanul Arctic ar reprezenta un semnal dramatic al efectelor incalzirii globale.

Oamenii de stiinta cred ca sunt sanse de 50% ca Polul Nord sa nu mai fie acoperit de gheata in aceasta vara, in conditiile in care stratul dens format pe parcursul mai multor ierni a fost inlocuit, pe portiuni importante, de gheata subtire, formata in decursul iernii trecute.

Stratul subtire de gheata este mult mai vulnerabil, iar datele furnizate de sateliti arata ca rata de topire este mai rapida decat anul trecut. Aceste date vin in conditiile in care anul 2007 a constituit un record din punct de vedere al ratei de topire a ghetii in regiunea Arctica.

"Problema este ca, pentru prima oara, Polul Nord este acoperit pe portiuni extinse cu gheata formata in cursul ultimei ierni. As spune ca sunt sanse de 50% ca Polul Nord sa raman fara gheata", afirma Mark Serreze, de la Centrul National de Date pentru Zapada si Gheata din SUA.

Daca acest lucru se va intampla, statele din zona arctica vor putea sa prospecteze resursele minerale si de petrol din regiune, resurse care pana in prezent nu puteau fi exploatate din cauza stratului dens de gheata.

Regiunile polare cunosc, in ultimii ani, cele mai mari cresteri de temperaturi, pe fondul fenomenului de incalzire globala. Oamenii de stiinta se tem ca, pe masura reducerii stratului de gheata, oceanul care se extinde va absorbi si mai multa caldura, contribuind astfel la cresterea temperaturilor in zona.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9091 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    mint de ingheata apele (Vineri, 27 iunie 2008, 12:04)

    ilie [anonim]

    'oamenii de stiina'? - numai din minciunile lor gogonate va reingheta la loc oceanul ala
  • -5 (11 voturi)    
    si de unde stim noi (Vineri, 27 iunie 2008, 12:10)

    Gogu [anonim]

    ca daca ei vor zice ca s-a topit nu e o minciuna?
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 27 iunie 2008, 12:20)

    liviu [anonim]

    pare totusi cam ciudat...
    si mult prea devreme se spune ca o sa dispara dar si la ritmul asta de incalzire globala ar dura 20-30 de ani nu 6 luni...

    in fine
    unii zic ca o sa vina incalzirea globala cu deserturi si tot ce aduce ea...
    altii zic ca o sa vina era glaciara

    firmele de petrol etc... zic ca incalzirea globala e normala si poluarea nu face nimic
    altii zic ca dimpotriva...

    sa mor de mai stii pe cine sa crezi...

    probabil cand o sa ne trezim cu desert prin germania, sau mai rau, danemarca... o sa inceapa si ei sa puna interesele omenirii mai presus de interesele proprii (adika banii)
  • -2 (10 voturi)    
    da! e o conspiratie! (Vineri, 27 iunie 2008, 12:23)

    nae [anonim]

    Ba ce m-am saturat! Vor sa ne amageasca cu gheata asta! Bine ca deja doi romani s-au prins de minciuna
    • +3 (3 voturi)    
      eram ironic (Vineri, 27 iunie 2008, 14:35)

      nae [anonim] i-a raspuns lui nae

      :)
  • -4 (8 voturi)    
    Pai stati asa (Vineri, 27 iunie 2008, 12:24)

    Claude [anonim]

    Nu ne spuneau tot ei ca daca se topeste calota glaciara nivelul oceanelor creste in asa masura incit orasele port ar fi inundate???
    Deja treaba asta cu incalzirea globala mi se pare GOGORITA
    • +2 (4 voturi)    
      Nu stau deloc (Vineri, 27 iunie 2008, 16:35)

      OZ [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Ia du-te matale pana la frigider, pune niste cuburi de gheata intr-un pahar si apoi umple paharul cu apa pana in buza. Lasa-l pe masa si urmareste-l cu atentie pana se topeste gheata. Si dupa ce s-a topit, nu te mai mira atat ca nu a dat apa pe afara si da-i un search pe Google sau pe Wikipedia dupa Arhimede.
      • +3 (3 voturi)    
        Ghetarii (Vineri, 27 iunie 2008, 17:15)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui OZ

        Da, marea problema ar fi apa dezlocuita de ghetarii care nu se afla in ocean, insa articolul nu vorbeste de asa ceva.
        • +1 (1 vot)    
          mare problema? (Duminică, 29 iunie 2008, 13:33)

          ghetaru [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

          Numai ca la Polul N, spre deosebire de cel S, majoritatea volumului de gheata nu rezida pe sol, ci e deja in apa si situatia predominanta e cum zice OZ, asa ca marea problema de care zici e defapt mult mai mica.
      • 0 (0 voturi)    
        ba ar trebui sa stai (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:26)

        accidutzu [anonim] i-a raspuns lui OZ

        amice, calota de gheata de la polul nord e doar partial imersata in apa. tot ce vezi tu ca si gheata si zapada, odata ce se topeste, adauga ca si volum la ceea ce deja exista in oceanul planetar.
        asa ca, daca intr-adevar calota s-a topit de ce nu se ridica nivelul oceanului?
        • +1 (1 vot)    
          OZ a dat raspunsul (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 19:32)

          fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu

          Te rog apuca-te si fa experimentul lui OZ. Ridicarea nivelului apei se petrece CAND PUI GHEATA IN PAHAR, iar apoi ramane constanta pe durata topirii.
          Asta e marele spil, si asta trebuia sa intelegi.
          • +1 (1 vot)    
            corect insa este ca (Duminică, 29 iunie 2008, 14:45)

            nesaratul [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

            e o diferenta intre apa cu si fara sare, ca cea din ocean si respectiv din getari...

            vezi aici cum sta treaba mai exact
            http://www.physorg.com/news5619.html
  • +2 (4 voturi)    
    ignoranta (Vineri, 27 iunie 2008, 12:26)

    Thheo [anonim]

    Lasa ca este mai bine sa ignori si sa continui pe un drum in care nu iti pasa de nimic in jur.. si cand o fi sa se intample ceva rau.. vedem atunci. Asta e firea umana de fapt, nu ne intereseaza sa prevenim nimic, tratam dupa aia efectele.. ( daca va mai fi posibl )
  • -3 (7 voturi)    
    Cum adik? (Vineri, 27 iunie 2008, 12:28)

    adik [anonim]

    "Oamenii de stiinta cred ca sunt sanse de 50% ca Polul Nord sa nu mai fie acoperit de gheata in aceasta vara"

    Ori se dezgheata ori nu.
    Imi suna ca si cum ar fi spus:
    Oamenii de stiinta cred ca sunt sanse de 50% ca teorema lui Pitagora sa fie adevarata.

    Fara sa fac masuratori, eu as fi spus ca sunt cam 40% sanse sa dispara gheata de la polul nord.
    Ei au cheltuit o gamada de bani pentru 10% in plus.

    E "marfa" sa fi om de stiinta.
  • +5 (7 voturi)    
    dar stratul de gheata pe creierele romanilor? (Vineri, 27 iunie 2008, 12:30)

    mozzy [utilizator]

    Pai n-ai de unde sa stii uitandu-te la stirile de la ora 5 si taraf tv... insa poti afla cautand pe internet studii a diferiti profesori sau oameni de stiinta precum si fotografii din satelit sau doar citind articolele publicate in national geographic de exemplu. Dar , normal, e mult mai simplu sa citesti libertatea si sa pui intrebari tampite pe forum.
  • -2 (6 voturi)    
    In 2008, gheata ar putea sa dispara de la Polul.. (Vineri, 27 iunie 2008, 12:52)

    Romanul [anonim]

    ... si ce daca?

    Parca a vazut-o vreunul dintre noi ...

    Oricum mi se pare o aberatie ca acolo, pe milioane de km patrati exista "ghiata formata in iarna trecuta" ...

    Sa fim seriosi!

    HotNews, felicitari pentru abnegatia cu care introduceti acest subiect "arzator" al incalzirii ... oricum sunteti in pana de idei si de profesionalism (trebuie umplut cu ceva site-ul)

    O veste buna, una rea!

    Dar, aceasta de care este? :-)
  • -1 (5 voturi)    
    Inotati, baieti, inotati! (Vineri, 27 iunie 2008, 12:55)

    fLoreign [utilizator]

    Eu as zice sa luati niste cursuri de inot, ca nu se stie niciodata.
    Dar Romania este inca ferita, in primul rand pentru ca se afla totusi in buna parte deasupra nivelului psoibil al marii daca se intampla ceva major, plus ca este una dintre putinele tari cu presedinte... capitan de vas!
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar asa? (Vineri, 27 iunie 2008, 14:07)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      Si de unde stii ca suntem una din putinele tari cu presedinte capitan de vas? Ai vreo Enciclopedie din care te-ai inspirat? Stii vreun numar sau un alt nume de astfel de stat?

      Oricum, e bine daca poti face bascalie, mai mult oricum nu se poate!
      • +2 (2 voturi)    
        Yellow (Vineri, 27 iunie 2008, 17:11)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Romanul

        Mda, ai dreptate... mai bine decat asa ar fi doar vreun stat al carui sef este / a fost capitan de submarin...
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 30 iunie 2008, 10:43)

      m [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      Ahahahha, foarte tare. Adjudecat!
  • +2 (6 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 27 iunie 2008, 13:02)

    eu [anonim]

    D-aia s-a ajuns unde suntem, ca civilizatie!

    De la ignoranti ca voi ni se trage! Felicitari!
  • -1 (5 voturi)    
    Lasa (Vineri, 27 iunie 2008, 13:07)

    Mac [anonim]

    E bine ca avem frigidere sa facem gheata sa ne punem in bautura
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iunie 2008, 14:00)

    ro_cj [anonim]

    imi vine greu sa cred ca se vor topi gheturile in cateva luni,stirea asta nu prea e fondata...au facut ei cercetari in teren????nu,cu siguranta.
    dar tind sa cred ca problema incalziri globale este una grava si cu sambure de adevar...
  • +2 (4 voturi)    
    Asa (Vineri, 27 iunie 2008, 14:01)

    Eu [anonim]

    Ei da m-am ingrozit vara este cald.
  • +2 (2 voturi)    
    sansa / posibilitate (Vineri, 27 iunie 2008, 14:26)

    gospo [anonim]

    igzista sansa sa mori sau posibilitatea sa traiesti?
    pe zi ce trece vad ziaristii ca nu mai fac "distinctia"..
  • +2 (4 voturi)    
    vara nu-i ca iarna (Vineri, 27 iunie 2008, 15:23)

    zvezda [anonim]

    Incalzirea lui peste. "Oamenii de stiinta" au dat un pronostic de 50%, adica poate ca da, poate ca nu. Ma mir ca nu le-a fost si jena. Parca trebuia sa creasca nivelul oceanelor cu nu stiu cati metri daca se topeste gheata. Poate deja Londra e sub apa si n-am aflat noi? O mare minciuna, care in curand se va transforma intr-o taxa, ca doar nu se agita baietii astia degeaba.
    Clima Pamantului se schimba tot timpul, natura nu sta pe loc. S-a demonstrat deja ca temperatura de-a lungul istoriei Pamantului a avut o evolutie ciclica.
    Pentru naivii care cred toate minciunile de la televizor, aflati ca in 2007 planeta s-a racit. Link:
    http://www.dailytech.com/Temperature+Monitors+Report+Worldwide+Global+Cooling/article10866.htm
    China a avut cea mai grea iarna din ultimii 100 de ani, pentru prima data in istorie a nins la Bagdad, America a avut o iarna foarte grea, cu cea mai mare cantitate de zapada inregistrata in ultimii 50 de ani.
    • 0 (2 voturi)    
      CORECT (Vineri, 27 iunie 2008, 16:23)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Dar baietii destepti au invatat lectia: caldura-n sus, caldura-n jos, gheata topita, poluare, cresteti pretul la petrol (ca sa se cumpere mai putin), ...
      • 0 (0 voturi)    
        crezi ca se cumpara mai putin petrol? (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:52)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        In Romania s-a scumpit benzina incontinuu, dar traficul a crescut si mai si, nr de masini la fel. Acelasi lucru s-a intamplat in toata lumea. Ca sa se justifice o asemenea crestere spectaculoasa a pretului petrolului ar trebui sa existe o criza pe care s-o vedem si noi. Adica sa nu mai fie benzina la pompa, sa vedem rationalizari ca pe vremea impuscatului. Suntem pacaliti ca exista cerere mai mare decat oferta, dar daca ar fi asa unii ar ramane fara benzina, ceea ce nu se intampla! Deci e o minciuna. Nu exista nici o criza reala, e totul o speculatie de proportii, dublata si de devalorizarea fara precedent a dolarului.
        Isi mai aminteste cineva cum in urma cu 15 ani motorina era de 2 ori mai ieftina decat benzina? Ei bine, pe vremea aia masinile diesel erau mult mai putine decat cele pe benzina. Acum, ca dieselul e la mare moda, e mai scumpa motorina decat benzina. Am auzit si o explicatie din partea unuia de la Petrom, ca procesarea e mai complexa la motorina, blablabla, numai minciuni. Suntem vaca lor de muls. Nu stiu care e solutia, dar sigur problema e alta decat crede majoritatea.
    • 0 (2 voturi)    
      subject (Vineri, 27 iunie 2008, 17:15)

      Cuone [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      e vb de limite, si nu de media temperaturii .
      sunt sigur ca ti ai dori o iarna blanda si o vara cu maxime de 32.Odata a fost ...
      • -1 (1 vot)    
        Re: (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 1:01)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui Cuone

        E vorba ca oamenii sunt creduli si se lasa prostiti prea usor. Cand sondajele vor arata ca au fost prostiti suficienti, va aparea o mare TAXA. Asta e toata smecheria. In Anglia s-a propus deja stabilirea unei ratii de CO2 pe persoana. La fiecare alimentare cu combustibil sau zbor cu avionul, prezinti un card si ti se taie din ratie. Cand se termina, platesti. Stii cat CO2 emite toata omenirea? Vreo 5% din totalul de CO2 produs, restul il emit oceanele. Alta minciuna sfruntata numai buna de facut niste bani.
        Daca vrei ierni blande si veri racoroase muta-te in Tenerife. In Romania asa a fost tot timpul. Cu mici variatii bineinteles, ca nici natura asta nu-i ceas elvetian.
    • 0 (0 voturi)    
      buna constatare (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:10)

      johny458 [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      intradevar anul 2007 a fost cel rece an din ultimii 20 , dar te aiu intrebat de ce ?
      de ce sau racit zonele cu clima temperata si tropicala ?
      iti zic eu raspunsul , daca la poli creste temperatura , spre zonele de centru ea scade , pt ca atat timp cat se topesc ghetarii , cantitatii enorme de pap rece ajung sa blochezee curenti calzi din ocean , curenti care functioneaza ca niste termostaturii pt pamant

      daca o sa mai ceva cercetari o sa veiz ca clima noastra este fff mult influentata de ocean , ocean care in acest moment este predominant cald ( prin curenti ) daca oceanul planetar se raceste pri topirea ghetarilor am puso , ca din cate imi aduc eu aminte suprafata de apa de pe tera este maim ult decat dubbla fata de pamant , ceea ce insemna ca prin incalzirea globala accelerata ceea ce se produce acuma defapt pamantul se raceste
      • -2 (2 voturi)    
        foarte amuzant (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 1:56)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui johny458

        Am inteles. Daca e cald e incalzire, daca e frig e tot incalzire, da' suntem noi prosti ca nu intelegem nimic. Vezi ca poate vine era glaciara si te prinde tot in pantaloni scurti recitand din Al Gore :)
  • 0 (6 voturi)    
    Si nu vine Potopul? (Vineri, 27 iunie 2008, 16:10)

    Cap de bour [anonim]

    Va rog sa cautati, dati click pe Google si vedeti ce ziceau aceiasi "catastrofisti" de profesie acum 2-3 ani.
    Asa zisii "experti" prevedeau ca daca se topeste gheata de la Polul Nord va creste nivelul tuturor marilor si oceanelor cu 2-3 metri, provocand tsunami-uri, inundatii de porturi si fuga a sute de milioane de oameni de langa coaste.

    Deja se pune problema ca masa de apa e aceeasi, doar ca starea ei fizica devine acolo preponderent lichida. Insa va rog sa observati in saptamanile ce vin daca se aud stiri apocaliptice cu cresterea nivelului marii, etc.
    Daca nu se aud, atunci fie gheata de la Pol nu se topeste, fie expertii au mintit ca sa mai capete niste grant-uri :)))
  • -4 (4 voturi)    
    putina carte nu v-ar strica (Vineri, 27 iunie 2008, 17:28)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Oceanul planetar se incalzeste, si nu de ieri, alaltaieri, ci de zeci de ani, incalzire care acum doar accelereaza iar noi abia acum observam chestia asta. Faptul ca au fost ierni grele in diferite parti ale lumii, ca a nins in locuri unde se intampla rar sa ploua dovedeste ca sistemul (ecosistemul) inca functioneaza si incearca sa se autoregleze, sa se reechilibreze
    • +2 (2 voturi)    
      RE: putina carte nu v-ar strica (Vineri, 27 iunie 2008, 18:21)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui mit o'cannoo

      De zeci de ani? Da' din Era Glaciara pana acu ce s-a intamplat? Nu cumva s-a incalzit planeta de buna voie si nesilita de nimeni?

      Faptul ca doua lucruri se intampla in acelasi timp nu inseamna ca au si legatura intre ele. Daca Romania ia bataie la fotbal in seara asta si tot in seara asta Gigel e la plaja, inseamna ca Romania a luat bataie din cauza ca Gigel s-a dus la plaja?
    • -2 (2 voturi)    
      o natie de manelisti/microbisti cretini (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 16:26)

      Platon [anonim] i-a raspuns lui mit o'cannoo

      Singurul comentariu inteligent de pana acum. In rest, numai comentarii facute de manelisti stupizi si ignoranti care "citesc" de obicei doar scorul de pe ecran la un meci de fotbal, sau, in cazul cel mai fericit, silabisesc cu greu 2 pagini de Libertatea pe saptamana. Natia romana e cea mai proasta natie de pe glob. Sper sa dispara in 2012 daca vine Apocalipsa.
      Hai sa traiti bine, pana maine daca se poate! :)
  • 0 (0 voturi)    
    the day afther tomorow (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:02)

    johny458 [anonim]

    the day afther tomorow isi maia duce cineva aminte de filmul asta , problema cea mai mare nu este ca va creste nivelul ocenelor
    adevarata problema este ca apa din ghetari este rece , si sa nu uitam termostaul pamantului este defapt un curent de pa cald , care daca se opreste am puso
  • -1 (1 vot)    
    stati linistiti, e inghetat bocna! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:24)

    zvezda [anonim]

    Imagini de azi de la polul nord:
    http://www.arctic.noaa.gov/gallery_np.html
  • 0 (0 voturi)    
    Piri Reis (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 7:32)

    Nicolae [anonim]

    Hartile lui Piri Reis arata zone cu rauri si vegetatie la polul Nord !
    Ce este a mai fost !-"Ecleziastul" !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Gheata in Groelanda (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:55)

    axl [anonim]

    Domnilor,
    nu stiu daca e adevarat. sunt in Groelanda, Narsasuaq si pot sa va spun ca e ghteatza ca in fiecare an. Nu stiu de unde copiaza domnii infroramtiile.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 30 iunie 2008, 0:20)

    bobi vasilescu [anonim]

    eu zic sa mergem sa cultivam porumb pe marte... si asa suntem noi o tara cu 50% populatie rurala, plus 30% tarani care fac gratar in fata blocului si cresc gaini in balcon. asa ca pe marte cu voi!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Antartica (Luni, 30 iunie 2008, 11:09)

    GOGU [anonim]

    Ce este ciudat ca dispare calota glaciara de la nord iar nivelul oceanelor nu a crescut in acelasi ritm.
    Motivul este se pare ca Antartica si-a marit suprafata cu noi zone inghetate...
    Problema poluarii este reala si trebuie actionat, dar miroase a grupuri de interese si in cazul sustinatorilor incalzirii globale si in cazul celor care nu dau doi bani pe asta.
  • +1 (1 vot)    
    caldura mare! (Marţi, 1 iulie 2008, 10:39)

    Incalzitorul local [anonim]

    Cine crede ca gheata formata in mii de ani se va topi vara asta? Ce, e inghetata la cornet?
    Evident ca povestea "incalzirii globale" are multa minciuna la mijloc: cei care o propovaduiesc primesc subventii, burse si fonduri pentru "cercetare". Cei care ii cred pe acestia cumpara masini cu etanol, profitabile pentru afacerile lui Al Gore si ale altor impostori, insa dezastruoase pentru mediu. Daca ceva se intampla cu clima, nu e neaparat incalzire, si daca e vorba de scara, nu-i nicidecum globala.