VIDEO Care este laptopul potrivit pentru Windows 10?

de G.T.     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2015, 9:07 Magazin

Laptopuri
Foto: Captura YouTube
Laptopul perfect pentru noul sistem de operare Windows 10 nu a aparut pe piata, inca, conform ultimei productii video realizate de canalul de youtube Wall Street Journal, insa putem vedea care dintre modelele existente este mai potrivit pentru a rula sistemul de operare mult asteptat.

In videoclipul de mai jos Joanna Stern testeaza 16 modele diferite de laptopuri pentru a afla care este laptopul cel mai potrivit pentru sistemul de operare Windows 10.

Citeste si:





Citeste mai multe despre   






















7534 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    hehe (Miercuri, 12 august 2015, 9:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci nu ne mai interesam ce software se potriveste hardware-ului nostru cu invers: oare ce laptop sa cumparam ca sa mearga windows10.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 august 2015, 10:24)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mda, exact asta voiam sa spun si eu, doar cu alte cuvinte.

      Carevasazica astia de la Microsoft iar au facut un OS care sa necesite upgrade la hardware.

      Ceea ce ma duce cu gandul la urmatoarea intrebare: cum dracu' sa fie Win10 mai rapid decat Win8, care e mai rapid decat Win7 care e mai rapid decat Vista care e mai rapid decat Win2000/XP?
      Si raspunsul: nici unul nu a fost mai rapid dar sigur au cerut mai multe resurse computationale sau mai mult RAM.
      He He He He He
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e adevarat. (Miercuri, 12 august 2015, 11:55)

        aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Win10 nu necesita upgrade de hardware. Este optimizat sa mearga pe o plaja foarte larga de configuratii.

        Nu se poate spune la fel despre orice alt sistem de operare. De exemplu Win10 poate rula pe toate mac-urile intel aparute vreodata. Nu poti spune la fel despre OSX care se ineaca in 2 GB de rami si un HDD. Mai ales Yosemite.
        • +6 (6 voturi)    
          ... (Miercuri, 12 august 2015, 13:33)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui aabbcc

          What about Linux?
          Care chiar merge pe orice fel de hardware, fara prea mari pretentii de resurse?
          Sau matale numa' Windoze si OSX cunoasteti?
          • +2 (4 voturi)    
            Linux (Miercuri, 12 august 2015, 14:08)

            Vasili Zaitsev [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Am un laptop Asus 2013 nu merge touchpadul indiferent de distributie ma disperat am reinstalat cu synaptics driverele degeaba..linux sta slab la capitolul drivere sunt forțat tot Windows sa folosesc.
            • +2 (2 voturi)    
              .... (Miercuri, 12 august 2015, 15:38)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Vasili Zaitsev

              Daca doresti, pot sa te ajut.
              1. Ce distributie de Linux, si versiune.
              2. Modelul de laptop Asus? (scrie pe eticheta de pe spate)
              • +4 (4 voturi)    
                ms pt intenție (Miercuri, 12 august 2015, 17:24)

                Vasili Zaitsev [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

                Se pare ca era de la kernel.. Nu avea drivere focaltech touchpad ceva de genu , am luat un liveimage de lubuntu 15.04 cu kernel 3.19 și spre surpriza mea acum funcționează o sa încerc un dual boot. CHEERS!
            • +1 (1 vot)    
              Nush' ce sa zic (Joi, 13 august 2015, 0:23)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vasili Zaitsev

              Al meu laptop Asus a venit cu Linux preinstalat, n-am avut niciodata probleme cu driverele.
      • +1 (1 vot)    
        nu chiar (Miercuri, 12 august 2015, 15:30)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Merge mai mult decat decent pe un laptop din 2008, cu 2gb de ram.
        Pana acum pare destul de bine facut.
  • 0 (0 voturi)    
    W10 merge bine pe 2 Acer cu AMD (Joi, 13 august 2015, 15:06)

    Mario [anonim]

    Am instalat W10 cu upgrade de la W7 pe 2 laptopuri Acer cu procesoare AMD, un quad core Aspire 5552 din 2011 si un dual core Aspire One 722 din 2012. Pe ambele merge fara probleme. La instalare am ales optiunea de pastrare a programelor deja instalate si ulterior am revazut toate setarile pt privacy, in special anuland Cortana, inregistrarea locatiei si trimiterea rapoartelor catre Microsoft.