Dmitri Rogozin sustine ca NATO planifica o campanie in Siria si pregateste un atac in Iran

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 7:56 Actualitate | Internaţional

Reprezentantul Rusiei la NATO, Dmitri Rogozin, sustine ca Alianta planifica o campanie militara in Siria, pentru inlaturarea presedintelui Bashar al-Assad, avand ca obiectiv pe termen lung pregatirea unui atac asupra Iranului, informeaza RIA Novosti, in pagina electronica.

Consiliul de Securitate al ONU a condamnat miercuri violentele din Siria, cerand autoritatilor de la Damasc sa puna capat utilizarii fortei impotriva protestatarilor pasnici, fara a solicita insa interventia NATO.

"Aceasta declaratie inseamna ca planificarea (operatiunii militare) este deja in curs. Poate fi o concluzie logica a acestor operatiuni militare si de propaganda ale unor tari occidentale impotriva Africii de Nord", a spus Rogozin, intr-un interviu publicat vineri de Izvestia.

El a afirmat ca Alianta vrea sa vizeze numai regimurile "ale caror puncte de vedere nu coincid cu cele ale Occidentului", citeaza Mediafax.

Rogozin si-a exprimat si acordul cu expertii care considera ca Siria si, ulterior, Yemenul, ar putea deveni ultimele etape inaintea declansarii unui atac asupra Iranului. "Se strange latul in jurul Iranului. Planificarea militara impotriva Iranului este in curs. Si, desigur, suntem ingrijorati de escaladarea situatiei catre un razboi pe scara larga in aceasta regiune uriasa", a spus el.

Dupa ce a invatat lectia libiana, Rusia "va continua sa se opuna unei rezolutii de forta privind situatia din Siria", a afirmat Dmitri Rogozin, adaugand ca urmarile unui conflict pe scara larga in nordul Africii ar fi devastatoare pentru intreaga lume.


Citeste mai multe despre   






















2043 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Asa, si ? (Vineri, 5 august 2011, 8:33)

    HP [utilizator]

    Care e problema, de fapt ? Sa se bage si rusii.
  • +4 (4 voturi)    
    ma lamureste cineva? (Vineri, 5 august 2011, 8:35)

    sache [anonim]

    oare ce se intimpla in background de rusia si in special putin au un limbaj foarte violent impotriva americii in ultimele luni? romania e si ea parte din aceasta poveste?
  • +7 (9 voturi)    
    Exagerare (Vineri, 5 august 2011, 8:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    Rogozin exagereaza. NATO pregateste doar felicitari si o masa festiva pentru presedintele sirian care a aratat multa diplomatie fata de revolte. Iar pentru Iran, NATO pregateste doar primul volum tehnic din seria "Arme nucleare cu efect redus". Numele volumului inaugural va fi "Imbogatirea uraniului in noua saptamini si jumatate".

    Dar, ca de obicei, rusii strica surprizele!
  • -3 (7 voturi)    
    cum se va scrie istoria ? (Vineri, 5 august 2011, 8:52)

    Fabiani [anonim]

    Clar, miroase a praf de pusca; noi tehnologii militare sunt gata sa fie testate; chiar citeam undeva ca SUA a terminat testele pentru o bomba antibunker, ce va putea fi folosita in Iran. Ramane o intrebare: cum va reactiona Rusia la aceste provocari ?
    • +3 (5 voturi)    
      simplu (Vineri, 5 august 2011, 10:06)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Fabiani

      vor chema veteranii la instructie si baga tancurile T-40 in servis
      • -1 (5 voturi)    
        ehe, de-ar fi asa de simplu ... (Vineri, 5 august 2011, 11:09)

        Fabian [anonim] i-a raspuns lui ady

        Tu ai macar idee ce inseamna un tank T-90?
        http://en.wikipedia.org/wiki/T-90
        Eu iti spun ca sigur n-ai vrea sa te afli in fata lui !
        • 0 (2 voturi)    
          BA NU MI-AR FI FRICA DELOC (Vineri, 5 august 2011, 12:52)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Fabian

          cind stiu ca inauntru manevreaza niste amariti chinuiti de ofiteri pina dau in alcoolism si intretinerea e la pamint din aceleasi motive. Eventual asi incerca sa-l cumpar pe-un bidon de vodca.
  • +1 (7 voturi)    
    ultimul bastion al terorismului... (Vineri, 5 august 2011, 10:38)

    Lucky [anonim]

    Adevarul, oricat de trist, este ca Siria si Iranul reprezinta ultimul bastion al terorismului si ar cam fi cazul sa se rezolve si aceasta problema. Altfel, vom fi din ce in ce mai nesiguri pentru ce ne va aduce ziua de maine.
    Ghinionul lor este si criza asta economica care nu numai ca nu se mai termina, ba se mai si agraveaza atat de tare ca numai un razboi o poate eradica asa cum un incendiu de proportii uriase nu-l poti stinge decat printr-o deflagratie la fel de uriasa...
    Nu este firea me sa fiu pesimist dar acum, este prima data in viata cand simt fiorii nesigurantei pe sira spinarii.
    Sa speram, totusi, ca lucrurile nu vor degenara spre o catastrofa.
    • +3 (3 voturi)    
      cum se rezolva problema? (Vineri, 5 august 2011, 12:27)

      SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui Lucky

      "Adevarul, oricat de trist, este ca Siria si Iranul reprezinta ultimul bastion al terorismului si ar cam fi cazul sa se rezolve si aceasta problema."

      Cum? Cum s-a rezolvat si in Irak, Afganistan, Pakistan? Nu este o solutie, nici nu pot sa inteleg de ce popoarele, lovite si amenintate de crize economice, sustin astfel de guverne, care iau de la gura celor care i-au votat, si baga bani in razboaie inutile...si culmea, dupa un deceniu de razboi, se dovedesc a fi si inutile si ineficiente.
      • 0 (0 voturi)    
        "inutile si ineficiente" (Vineri, 5 august 2011, 14:57)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui SlowBoz

        Razboaie "inutile si ineficiente" ... Usor de scris dupa ce le stim istoria. Lipsa reactiilor militare ar fi provocat si acestea efecte asupra terorismului. Daca am cunoaste din experienta practica efectele non-combatului, am putea sa declaram si despre ele ca sint "inutile si ineficiente". Dupa razboi multi "intelepti" se arata, in special in tarile ne-lovite pina azi de terorism.

        Nu putem stii dinainte efectele unor actiuni la nivel global. Din experienta razboaielor precedente cred ca toti am invatat ceva. Probabil urmatoarele razboaie NATO (cind vor mai fi bani pentru ele!) vor implica efective minime la sol, poate chiar absenta totala a acestora. Deocamdata liderii din Siria si Iran pot sfida linistiti pe toata lumea. NATO nu poate veni curind dupa ei. Celelalte super-puteri militare joaca de mult roluri de politisti-buni. Poate ca e rindul lor sa cheltuiasca pentru securitate la nivel global, iar NATO sa critice.
    • -1 (1 vot)    
      siria si iran .... terorism?! (Vineri, 5 august 2011, 19:23)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      din cate imi aduc eu aminte cei mai recenti reroristi provin din tari civilizate ... vezi norvegia
  • -1 (5 voturi)    
    nu cred ca nato va actiona in siria (Vineri, 5 august 2011, 10:40)

    panfilica [anonim]

    turcia, unul din marii nato, n'a participat nici la iraq.
    siria, cu care are hotar si niste dscutii pe frontiera, kurzii...
    nici vorba sa se bage. si nici nu va accepta un razbel la frontiere.
    doctorul assad este mai rational decat alti lideri arapi.
    chestiile astea cu trasul in populatie, sunt incercari de destabilizare. siria este una din cele mai multiculturale tzari arabe, si cu simpatii occidentale. este printre cele mai seculare tzari arabe.
    acolo este, de mult timpa un razboi mocnit intre suniti si siiti. pentru a contracara presiunile saudite si'ale ligii arape, sirienii s'au apropiat de iran.
    in cazul unui razboi cu izraelul, siria nu asteapta niciun fel de sprijin dela tzarile arape.

    daca vor sa dea in iran, au iraq si afganistan, mai aproape, deja sunt acolo, sa nu mai vorbim de bazele din golf.
    interventie in siria n'ar face bine nici israelului.
    rogozin vorbeste prea mult si aiurea.
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Vineri, 5 august 2011, 10:55)

    d [anonim]

    Iar bate campii Rogozin.
  • +3 (5 voturi)    
    iranul este o certitudine. (Vineri, 5 august 2011, 11:10)

    AlinN [utilizator]

    Are mari rezerve de petrol. Cred ca in Siria vor ajunge la concluzia ca democratia este cat de cat respectata si nu vor interveni (rezerve jalnice de petrol).
  • +2 (4 voturi)    
    E ceva? (Vineri, 5 august 2011, 12:05)

    Doc [anonim]

    E ceva ce nu "sustine" acest parvenit politic? Baietasul asta e doar un papagal ce canta la comanda tatucului Putin. (Un fel de Vadim ce canta cand ii striga Iliescu)
  • +2 (2 voturi)    
    vor si ei (Vineri, 5 august 2011, 12:06)

    gigi [anonim]

    E, na, ar vrea ei sa faca jocurile. Ia sa le dea lor voie, sa vezi ce frumos bloc bolsevic acopera cu secera si ciocanul din siberia pana in madagascar si india :)
  • 0 (2 voturi)    
    NU VOR INTERVENI LA SIGUR (Vineri, 5 august 2011, 13:01)

    pointless man [utilizator]

    fiindca s-ar putea sa gaseasca armele chimice ale lui Saddam (de origine sovieto-rusa) evacuate acolo. Plus ca Siria este de mult un soi de protectorat rusesc. Sistemul de reprimare ultra-dur, in contrast chiar cu Libia, nu seamana cu nimic cunoscut ? In fond Bashar arata si este un pampalau (spre deosebire de tatal lui); NU este capabil sa decida si dirijeze asemenea crime de masa. Inca o data ginditi-va CU CE seamana acest genocid.

    Iar Rogozin este, asa cum a spus Doc, un Vadim-trompeta-lui-Putin indoitorul de tigai.
    • +1 (1 vot)    
      putin si tigaia impaturita (Vineri, 5 august 2011, 15:38)

      nu gluma [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      In 1971 a aparut filmul "Der Seewolf", turnat aproape in intregime in Romania, prin care actorul german Raimund Harmstorf a devenit celebru. Scena in care a luat un cartof de dimensiuni respectabile in palma si l-a facut zob i-a dus faima de a fi un tip dur dincolo de aspectul sau infricosator. Pana cand a marturisit odata ca barabula a fost fiarta in prealabil.
      Prepararea tigaii lui Putin va fi probabil tinuta in secret timp mai indelungat - cum se cuvine cu un secret de stat.
      • 0 (0 voturi)    
        DAR EVIDENT (Vineri, 5 august 2011, 17:18)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui nu gluma

        in genul lingurilor lui Uri Geller - ca intotdeauna crede cine vrea. Si rusii sint FOARTE credinciosi.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa nu ziceti ca nu ati stiut... (Vineri, 5 august 2011, 21:41)

    daniel [anonim]

    ...pai problema este ca Ro e in NATO, si atunci cand o sa se ceara de la centru, Ro trebuie sa aplice, sunt obligati print contract NATO: sa trimita zeci de mii de tineri in Syria sau Iran, Asta E PROBLEMA!! Un conflict care degenerreaza in nunl si mai mare are nevoie de trupe, de unde??? Ghici! Sa moara copii nostri pt. tampeniile altora e oribil...Doamne pazeste-ne!!