Rusia: Super Putin, erou de benzi desenate alaturi de "gnomul" Medvedev

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:45 Actualitate | Internaţional

Super-Putin
Foto: YouTube
Premierul rus Vladimir Putin este super-eroul expert in arte martiale care conduce o echipa in care apare si presedintele Dmitri Medvedev, descris drept un "gnom" intr-o banda desenata in voga in randul internautilor rusi, relateaza AFP.

Desenele si textele "Super Putin, un om care oricare altul", care pot fi urmarite pe site-ul www.superputin.ru, au fost publicate "un an inainte de sfarsitul lumii".

Rusia va alege in 2012 viitorul presedinte si expertii incearca sa-si dea seama daca actualul locatar de la Kremlin si puternicul sau prim ministru vor candida unul impotriva celuilalt, in conditiile in care cei doi nu au exclus o astfel de ipoteza pana in prezent.

Putin, imbracat in kimono si descris drept un barbat "cu un caracter nordic", reuseste sa salveze un autobuz plin cu masageri, amenintat de explozia unei bombe.

"Voi merge cu peste 80 km/h", murmura Putin, strangand din dinti, inainte de a apasa pe acceleratie. El primeste sprijinul lui Medvedev, imbracat pe jumatate intr-un costum de urs, care isi foloseste iPad-ul pentru a dezamorsa bomba.

Medvedev este recunoscut pentru aplecarea sa pentru gadget-uri electronice iar Putin pentru pasiunea pentru judo, disciplina unde are centura neagra.

In aceasta cursa nebuna, autobuzul este atacat de o multime de zombi care striga "Lasati-ne sa ne alegem guvernatorii" si "Eliberati-l pe Hodorkovski".

"Vrem sa atragem atentia asupra situatiei politice deprimante din Rusia si sa cream un dialog", a declarat pentru AFP unul dintre autorii textelor, Serghei Kalenik, care a subliniat ca o parte a mass-mediei a refuzat sa publice banda desenata deoarece Medvedev este descris drept un "gnom".

In schimb, Putin este "un om ca oricare altul, dar el sufera", deoarece este framantat de contradictii interne, a adaugat Kalenik, in varsta de 25 de ani.


Citeste mai multe despre   






















1719 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ştiri despre Putin (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:37)

    ampersand [utilizator]

    Recunosc că m-am săturat de "ştirile"cu şi despre putin mai ceva ca de, vorba aia, mere pădureţe. În cvasitotalitatea lor sunt mondenităţi interne ruseşti: s-a plimbat cu harley davidson-ul, s-a dat cu scuba, a pilotat o maşină, a inaugurat o Lada, mai ştiu eu ce fras. Recunosc că, în materie de astfel de ştiri, dintre el şi becali le prefer p-alea despre becali, că ăsta măcar e de-al nostru. Nu sunt atâtea ştiri politice despre Medvedev, Merkel, Obama, Sarkozy câte sunt despre giumbuşlucurile lui putin. Mai lăsaţi-l în fras la el în rusia, să se dea rotund acolo cât o vrea...
  • +2 (2 voturi)    
    serghei vladimirovici... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:30)

    jack traven [anonim]

    daca pretul gazului scade sub 400 pe ora si mie de mc, badabum!
    PS: de oiro :)
  • -2 (2 voturi)    
    к черту !!!!!!!!!!!!! (Duminică, 22 mai 2011, 6:51)

    apatic [anonim]

    de R.M. HotNews.ro de ce nu va duceti in rusia sa fiti fericit ?
    Cкатертью дорога!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Cale batuta si tie apatic! (Duminică, 22 mai 2011, 10:34)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui apatic

      in aceeasi directie.
  • -1 (1 vot)    
    CRED CA CINEVA (Duminică, 22 mai 2011, 7:55)

    pointless man [utilizator]

    ("nu spui cine, persoane importante") arunca pe Hotnews prea multe stiri despre Rusia. Asta in contrast cu restul mass-media care nu vorbeste despre "Marele vecin de la rasarit" decit cind nu are incotro. N-ar fi rau daca multe dintre ele nu ar parea ca sint concepute doar pentru a-i excita pe comentatori. O fi ceva gen sondaj de opinie ? La altceva nu ma duce mintea.
    • -1 (1 vot)    
      Intr-adevar nu te duce mintea (Duminică, 22 mai 2011, 10:42)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Rusii sunt vecinii nostri si este foarte normal sa primim vesti si de la ei. Daca nu iti convine acest lucru, nu mai citi stirile despre Rusia. Si ca fapt divers, Romania a avut relatii economice cu Rusia zeci de ani si inca mai avem. Pe 30 mai are loc chiar si Seminarul economic Ruso-Roman in Bucuresti. Si nu este primul. Asta dovedeste, daca mai era nevoie ca Romania este interesata de pastrarea relatiilor cu Rusia. Eu, ca citiror, sunt interesata si de stirile despre Rusia. In ce priveste mass-media, afla ca Hot News nu este singura agentie de stiri care posteaza noutati din Rusia. Daca ai citi mai multe surse ai afla ca sunt astfel de stiri pe multe site-ri si in multe ziare.

      Multumesc Hotnews! Toate stirile sunt binevenite.
      • +2 (4 voturi)    
        hohoho (Duminică, 22 mai 2011, 10:49)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui valisa

        "Rusii sunt vecinii nostri"... Rusia, vecinul nostru? De când asta?
        • 0 (2 voturi)    
          In their wishes! (Duminică, 22 mai 2011, 13:30)

          citizen X [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          Ar vrea ei!
      • +2 (4 voturi)    
        Degeaba (Duminică, 22 mai 2011, 11:43)

        Wizi [anonim] i-a raspuns lui valisa

        De ce nu te muti acolo daca iti place asa de mult Mama Rusie ? Nu ti-a ajuns cat ne-au........rusii 40 de ani mai vrei ? Drum bun si cale batuta
      • 0 (2 voturi)    
        S-AU INFURIAT "CITIRORII" DE SERVICIU (Duminică, 22 mai 2011, 12:22)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui valisa

        Pai unde-ai mai posta stimata Valis(z)a comentarii pro-rusesti ? Era sa spun pro-sovietice.

        Este clar ca asemenea postaci fac parte din joc: se arunca o stire ruseasca indignanta (pentru majoritatea romanilor); apar comentarii revoltate; se baga contra-comentarii si mai scirboase; urmeaza contra-contra-comentarii furibunde, s.a.m.d.

        Cineva urmareste si evalueaza ambele tabere, tragind concluzii despre nivelul anti-rusismului din Romania.

        La VALIZA pe ruseste se spune "cemodan" (din turca la fel ca si romanescul "geamantan"). Da-i bataie GEAMANTANE, cistiga-ti salariul ! Macar de-ar fi substantial.
  • 0 (2 voturi)    
    eyes wide shut (Duminică, 22 mai 2011, 14:22)

    David [anonim]

    Cam asta vad ca e atitudinea romanului de rand in legatura cu restul lumii. Aruncam cu generalizari peste tot. Nu stim nimic, DAR NIMIC din ce se intampla in jurul nostru, dar murim sa aflat ce se intampla in state sau in vestul Europei.

    Este foarte bine ca vrem sa fim informati in legatura cu ce se intampla in zona in care dorim si noi sa ajungem ca si natiune. Dar a ignora ce se intampla la noi pe prag este sinucidere curata.

    Ziceti ca nu vreti sa stiti de Rusia, ca au fost destul pe capul nostru. Trebuie sa stim ce se intampla acolo, sa fim informati ca daca mai au de gand sa vina incoace sa fim pregatiti. Nu sa ne trezim cu rusii calare pe noi si noi sa ne intrebam "ce s-a intamplat"? Un proverb latin (parca) zice "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape". Altul zice "knowledge is power". Noi din pacate aplicam "ignoranta e fericire". Dar nu suntem nici pe departe atat de fericiti pe cat suntem de ignoranti.

    Ce stim ca se intampla in Bulgaria, Serbia, Ucraina? Mai stim ceva din Ungaria... dar in rest NIMIC. Ne e bine cu stiri de fond dar fara substanta de acasa si cateva stiri mai importante doar din VEST. Sunt oportunitati economice si imprejurul nostru, ca sa nu mai zic de politica, de comunitatile romanesti din tarile vecine, transporturi, energie.

    Stirea asta nu are asa mare substanta... dar atitudinea de "ochelari de cal" mi se pare cea mai daunatoare.
    • 0 (2 voturi)    
      NU-TI MAI VINE SA COMENTEZI NIMIC (Duminică, 22 mai 2011, 17:24)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui David

      cind observi ca unele persoane de-abia se obosesc sa citeasca primele doua rinduri tragind apoi concluzii (false) kilometrice. Pina la urma se pare ca rubricile astea sint doar un spatiu pentru narcisisti.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 24 mai 2011, 15:17)

        David [anonim] i-a raspuns lui pointless man