Ministrul israelian al Apararii: Daca palestinienii nu mai trag, nu mai tragem nici noi

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2011, 15:19 Actualitate | Internaţional

Israelul este pregatit sa "opreasca tirurile" contra gruparilor palestiniene inarmate din Fasia Gaza, daca acestea inceteaza focul, a declarat duminica, pentru postul public de radio, ministrul israelian al Apararii, Ehud Barak, relateaza AFP.

"Daca ei nu mai trag, nu mai tragem nici noi", a declarat ministrul, ca reactie la informatiile potrivit carora aripa politica a miscarii islamiste Hamas, care controleaza Fasia Gaza vrea sa se ajunga la o incetare efectiva a focului.

Este pentru prima data cand un lider israelian ia in calcul o incetare a focului, de la declansarea confruntarii cu palestinienii.

"Nu vom putea tolera tiruri de rachete si obuze de mortier" contra Israelului si "vom actiona in functie de ceea ce se intampla pe teren", a adaugat ministrul.

"Nu exista o solutie globala, care sa aduca linistea absoluta", a mai subliniat ministrul israelian.

Sambata, armata israeliana si-a continuat loviturile contra gruparilor armate palestiniene din Fasia Gaza, care au continuat sa lanseze obuze si rachete asupra partii de sud a Israelului, in cadrul celei mai sangeroase confruntari din 2009 si pana in prezent.

In total, 18 palestinieni au fost ucisi, iar aproape alti 70 raniti, potrivit unor surse medicale palestiniene, de la inceputul acestui nou val de violente, declansat joi, de lansarea unei rachete antitanc impotriva unui autobuz scolar, in care a fost grav ranit un adolescent israelian.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

596 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    E foarte logic... (Duminică, 10 aprilie 2011, 15:31)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...dar nu si dupa capetele arabilor.
    Ei au pretins ca sa aibe dreptul sa lanseze atacuri "moderate" fara replici, pentru ca, draga doamne, ei duc o lupta dreapta, iar inamicul sionist sa taca dreacului mucles si sa le inghta ca asa ii trebuie.
    Logica de retardati aroganti.
    Citat din gura lui Ahmed Jabari, tartorul militar al hamasului.
    • -4 (6 voturi)    
      logic ar fi ca statul evreu sa nu mai colonizeze (Duminică, 10 aprilie 2011, 18:40)

      manea [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Israelul colonizeaza teritoriile palestinienilor in ciuda avertismentelor SUA, UE , ONU. Viata palestinienilor nu este usoara cand Israelul vine cu tancurile le darama casele apoi ii omoara sau alunga
      • +3 (5 voturi)    
        Palestina nu merita sa existe (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:47)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui manea

        Viata arabilor din Israel e mult mai usoara si mai libera (cu exceptia "libertatii" de a obliga femeile sa poarte o carpa pe cap, de a agresa infideli, etc).

        Comunitatea internationala e de vina pt. saracia si lipsa de educatie a palestinienilor. Asa cum noua ne-ar prinde bine eliminarea democratiei si instaurarea unui regim colonial austriac, tot asa si barbarilor din Palestina le-ar prinde bine colonizarea de catre evrei. Insa ONU si SUA se opun vehement civilizarii acestor barbari din motive doar de ei stiute.

        Doar natiunile civilizate au dreptul la un stat al lor. Primitivii sa faca bine sa invete de la cei educati, nu sa-i omoare!
  • -5 (13 voturi)    
    daca palestineni se lasa batuti nu ii mai omoram (Duminică, 10 aprilie 2011, 15:55)

    gigi [anonim]

    pai i-ati ocupat si nu lasati pe nimeni sa intre acolo nici macar ajutoare umanitare si va asteptati sa stea cuminti si sa moara de foame? si daca reactioneaza si incearca sa se apere trimiteti repede avionaele si omorati cu zecile pe motiv ca sunt "teroristi".
    • +2 (2 voturi)    
      Islam = Nazism in mantie religioasa (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:53)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Acesti suboameni de palestinieni, care in loc sa faca ceva ei singuri pt. a-si depasi conditia, trag in copilasi nevinovati si civili, trebuie civilizati cu forta.

      Fiindca religia islamica e sursa rautatii lor, singura solutie este ocuparea lor de israelieni, demolarea tuturor moscheilor, interzicerea oricarui tip de carne in afara celei de porc, impuscarea pe loc a tuturor celor cei practica ritualurile acestei religii.

      Intr-o generatie, Gaza poate deveni un al doilea Hong Kong daca se intampla ceea ce am mentionat mai sus.
  • -5 (11 voturi)    
    Masca (Duminică, 10 aprilie 2011, 16:16)

    El Condor [anonim]

    Deci toate miscarile din nordul Africii si ceea ce se mai intampla inca in Libya, este pentru a masca atrocitatile din fasia Gaza ( Israel ) ?....
  • +8 (10 voturi)    
    O racheta trasa (Duminică, 10 aprilie 2011, 16:39)

    adrian88000 [utilizator]

    imopotriva unui autobuz cu elevi. Simbolic pentru acesti fanatici . Ei urasc cartea , stiinta, educatia., munca.Doar Coranul si Mahomed. Cum poate trai un om cu o singura carte? Imi este mila se ei...
  • -5 (9 voturi)    
    problema (Duminică, 10 aprilie 2011, 16:50)

    smen [anonim]

    israelienilor e ca palestinieni trag cu prastia iar ei cu bombe cu grafit,asta e singura mica-mare diferenta
  • -7 (9 voturi)    
    *in razboi, adevarul este prima victima!* (Duminică, 10 aprilie 2011, 16:55)

    Eneas [anonim]

    a spuso Eschil acum 2500 de ani!
    ma uit la Ehud Barak care ,fara sa rada ,face declaratia ="Daca ei nu mai trag, nu mai tragem nici noi"!!!cine ii mai crede....
    • 0 (0 voturi)    
      cine ii mai crede? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 12:30)

      Yahve 2.0 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Nu tre sa ii creada nimeni, dl paralel cu istoria.

      Desteapta-te, si citeste desrpe toate fostele conflicte israeliano-arabe, si o sa vezi cine a tras PRIMUL si cine a venit PRIMUL cu o propunere de pace, si mai precis, cine au fost cei care au incalcat in repetate randuri armistitiul - lucru la care Arafat era campion, si Hamas continua in momentul actual.