VIDEO Indonezia, in stare de soc dupa ce membrii unei miscari religioase au fost linsati de o multime de musulmani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 februarie 2011, 12:42 Actualitate | Internaţional

Presa indoneziana a difuzat luni o inregistrare video socanta care arata cum membrii unei miscari religioase minoritare sunt linsati de o multime de musulmani, fara ca politia sa intervina, relateaza AFP.

Imaginile au fost filmate duminica intr-un sat situat la vest de Java, unde peste o mie de persoane, dintre care unele inarmate cu macete, au intervenit la apelul unei organizatii islamiste pentru a impiedica o reuniune a sectei Ahmadiyah, care urma sa aiba loc intr-o locuinta privata. Trei dintre membrii acestei miscari, dintre care doi erau frati, au fost ucisi, potrivit politiei.

Imaginile socante pot fi urmarite aici.

Imaginile, cel mai probabil filmate de membrii Ahmadiyah, arata cum multimea, strigand "Allahu Akbar" ("Dumnezeu e cel mai mare") si "kafir" ("necredinciosi") arunca pietre si lovesc cu bate corpurile celor doua victime.

Politia a anuntat luni ca opt persoane au fost arestate.

Presedintele indonezian s-a declarat "profund preocupat" de acest atac, care are loc la inceputul unei saptamani dedicate "armoniei intre religii". El a afirmat ca tara "trebuie sa-si apere constitutia, care nu va permite niciodata unui grup sa se foloseasca de credinta pentru a ataca oameni de alta religie", a declarat unul dintre consilierii sai, Daniel Sparingga.

Ahmadiyah, o miscare pacifista, are aproximativ 500.000 de adepti in Indonezia, tara in care peste 80% din populatie este musulmana.

Un decret guvernamental, adoptat in 2008 la presiunea miscarilor islamiste integriste, interzice Ahmadiyah sa-si propage credinta, potrivit careia fondatorul miscarii religioase, Mirza Ghulam Ahmad, ar fi ultimul profet musulman.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

8017 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    ... totusi ... (Luni, 7 februarie 2011, 13:21)

    insidious [anonim]

    ... de multe ori nu ne dam seama totusi cat de norocosi suntem ca traim in zona asta, in anii astia ...
    Problemele noastre sunt fire de nisip comparativ cu ce exista in alte parti ...
    De mult timp nu am vazut imagini asa socante.
    • +8 (12 voturi)    
      :( (Luni, 7 februarie 2011, 14:33)

      calin [anonim] i-a raspuns lui insidious

      Din pacate de foarte multe ori religiile au generat astfel de atrocitati si se pare ca inca vor mai genera...
      • +1 (3 voturi)    
        No prestige without Jihad (Luni, 7 februarie 2011, 15:18)

        Indonezia continent imens [anonim] i-a raspuns lui calin

        Dementi!

        Majoritatea indonezienilor sunt oameni normali, dar se intampla si multe ciudatenii pe acolo.

        http://www.amplecat.ro/2010/11/22/no-prestige-without-jihad/
        • -1 (3 voturi)    
          titlul stirii este pompos ca sa aduca rating (Luni, 7 februarie 2011, 22:07)

          doru [anonim] i-a raspuns lui Indonezia continent imens

          am citit articolul si am aflat ca niste musulmani i-au omorat pe alti musulmani sectanti , desi initial crezusem ca au omorat crestini. Sunt ei intre ei deci nu pot sa-i acuz cand stiu ca in istorie sunt exemple de crestini care omoara alti crestini si cu numar de victime mai multe decat acesta deci nu-mi fac probleme tot crestinii raman cei mai mari criminali. Exemple ar fi primul si al doilea Razboi Mondial sau mai bine spus toate razboaiele din Europa....
          • +1 (1 vot)    
            LOL (Marţi, 8 februarie 2011, 6:25)

            V.R. [utilizator] i-a raspuns lui doru

            Poate nu stii ca Abdus Salam, laureat Nobel pt. Fizica (impreuna cu prietenul sau evreu ateu, Stephen Weinberg), facea parte din aceasta secta. Unul din cei maxim 5 musulmani premiati cu Nobel in ultimii 200 de ani. Evident ca a plecat din Pakistanul natal spre o tara mai toleranta (SUA). Mormantul lui din Pakistan a fost ulterior profanat de musulmanii "majoritari".

            Spun asta ca sa va faceti o idee despre cum sunt tratate valorile omenirii in acea parte intunecata a lumii.
          • +1 (1 vot)    
            Dorule esti dus rau mama (Marţi, 8 februarie 2011, 11:14)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui doru

            CE CONTEAZA CE RELIGIE aveu VICTIMELE?
    • -2 (10 voturi)    
      Sigur? (Luni, 7 februarie 2011, 15:30)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui insidious

      Sau ai uitat cum niste maicute au exorcizat o femeie bolnava pana a murit?!
      Same shit...
  • +17 (27 voturi)    
    Cum Islamul, religia iubirii? :P (Luni, 7 februarie 2011, 13:24)

    Bogdan [anonim]

    Vai, dar nu pot sa cred una ca asta!! Nu puteau fi islamisti, ei n-ar face asa ceva, probabil erau catolici, budisti, iehovisti ... orice altceva. Islamul propovaduieste iubirea (nu vrei "iubire", mori!), iar noi trebuie sa-i lasam pe habotnicii, pardon, vroiam sa zic credinciosi sa se manifeste cum vor ei... Chiar si cu macete, ca in filmele de groaza...
    P.S.
    Eu inteleg libertatea religioasa, dar ce ne facem daca ei nu inteleg (decat de maceta) ?!?!
    • +3 (5 voturi)    
      Si ceilalti (Luni, 7 februarie 2011, 13:51)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Ceilalti tot islamisti erau. Seamana cu luptele dintre protestanti si catolici din Irlanda de nord.
    • +7 (9 voturi)    
      ei lasa (Luni, 7 februarie 2011, 14:02)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ca si crestinismul 'e' religia iubirii si au avut episoade mai sangeroase in trecut....
      tarile alea fiind inapoiate sunt 'inapoiate' si la capitolul religie.... cum a fost europa acu sute de ani....
      • +6 (8 voturi)    
        Esti prost documentat (Luni, 7 februarie 2011, 18:06)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui alina

        Crestinismul in primele 3 secole dupa Hristos a fost non-violent, si s-a raspandit in tot imperiul roman chiar in pofida persecutiilor intense si a uciderii multor crestini.
        In schimb, islamul chiar de la inceput s-a raspandit fiind impus cu forta si sub amenintarea cu moartea. Asa a facut intai Mahomed, apoi cei de dupa el.
        Masacrele facute de cruciati, arderea pe rug a ereticilor si rezboaiele intre catolici si protestanti au rezultat in urma pervertirii crestinusmului de-a lungul secolelor.
      • +1 (1 vot)    
        nu mai comparati perioade diferite (Marţi, 8 februarie 2011, 10:24)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui alina

        compari o perioada crestina "medievala" cu sute de ani mai veche decat cea de astazi, cu perioada inceputului mileniului trei. daca te duci mai adanc in istorie aflica am unii oameni au fost canibali, asta nu este o referinta pentru modul nostru de viata. ar fi timpul ca acei musulmani, pastrandusi religia, sa revina la mentalitatea civilizatiei mileniului trei. problema este ca ei se cramponeaza inca de o mentalitate medievala.
        una peste alta, acele atrocitati facute de crestini in istorie sunt atribuite ramurei catolice, iar motivul era mai josnic: BANII. dar, repet, asta s-a petrecut in negurile istoriei, nu in ziua de astazi
  • +16 (20 voturi)    
    infiorator! (Luni, 7 februarie 2011, 13:26)

    oh [utilizator]

    nu pot spune nimic mai mult. Ce religie e aceea in care "credinciosii " aplica fara mila lovituri cu parul in cap celor ce nu mai au nicio posibilitate de a se apara? Toti cei care ucid in numele unei religii- indiferent care ar fi ea- ar trebui sa fie impuscati fara mila.
    • +7 (15 voturi)    
      trist (Luni, 7 februarie 2011, 14:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui oh

      1. videoclipul nu ar trebui sa circule. nu vreau sa-l vad. trebuie sa ai o doza semnificativa de sadism sau masochism ca sa te uiti la asa ceva
      2. religia crestina e aia care ardea pe rug oameni din motive mult mai stupide.. toate religiile au generat in istorie o miscare extremista.

      toate religiile au o hiba imensa, si anume ca divinitatea poate sa justifice in constiinta individului orice fapta. daca iesi maine pe strada imbracat in aur si zici ca ai avut o 'revelatie' divina s-ar putea sa ajungi leguma la un sanatoriu, dar un patriarh ortodox isi va incasa salariul fara probleme..
      • +2 (6 voturi)    
        O persoana inteligenta nu generalizeaza in nestire (Luni, 7 februarie 2011, 18:22)

        alex [anonim] i-a raspuns lui pehash

        articolul se refera la atrocitati musulmane iar voi nu ratati ocazia sa dati cu argumente stupide in crestinism, de parca cele doua religii se aseamana.

        Pentru a suta oara, in aria asta geografica, crestina de la inceputuri, NU au existat persecutii religioase.
        • +3 (5 voturi)    
          mituri pentru creduli... (Luni, 7 februarie 2011, 22:50)

          boteza:t ortodox [anonim] i-a raspuns lui alex

          Citez:


          Ultima sară de carnaval, la ortodoxi, Duminecă, boierul oferă familiei şi comesenilor o distracţie la sfârşitul mesei. Aduc 3-4 ţigani, rândaşi de bucătărie, unşi cu funingine pe obraz, şi stăpânul pune înaintea lor o farfurie cu făină, în care sunt băgate câteva monete; ţiganii cu mâinile la spate sunt puşi să scoată cu dinţii monetele, şi stârnesc mare veselie, privind feţele lor cu funingine şi făină. [...] Se mai punea o lumânare aprinsă în mijlocul unei grămezi de făină, în care erau ascunşi bani, şi pe cari ţiganul trebuia să-i scoată cu dinţii, stingând lumânarea cu nările. Flacăra suflată aprindea făina şi aprindea şi părul ţiganului.



          Fragment din Istoria delle moderne rivoluzioni della Valachia, tipărit în 1718, la Veneţia, și scris de Anton Maria del Chiaro, un 'talian de la curtea lui Vodă Brâncoveanu.
          • +1 (1 vot)    
            non-sens (Marţi, 8 februarie 2011, 12:40)

            alex [anonim] i-a raspuns lui boteza:t ortodox

            deci ceea ce facea boierul la betie reprezinta pt tine persecutie religioasa?
            LOL!
      • +2 (6 voturi)    
        e si mai trist (Marţi, 8 februarie 2011, 0:16)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        E si mai trist ca exista indivizi europeni care desi stiu sa scrie si sa citeasca sunt atat de lipsiti de cele mai elementare informatii si-si mai dau si cu parerea.
        1. Nu religia crestina ardea oamenii pe rug ci alti oameni. Religia crestina este o religie a iubirii de aproape si printre altele a construit aceasta Europa care a dat lumii civilizatia moderna. Sa spui si la copiii tai ca Europa se aseaza pe trei mari stalpi: filozofia greaca, dreptul roman si civilizatia crestina. Fara astea nu existam. Nu stii si nu vei sti niciodata cat singe a curs pentru ca sa aparam aceasta civilizatie crestina, izvorul civilizatiei si umanismului. A propos, chestia cu rugul care se pare ca e singurul lucru pe care-l cunosti despre crestinism s-a petrecut acu' jumate de mileniu.
        2. Ai reusit sa descoperi iata si hibe religiilor ! Mare ghinion a avut Eliade ca nu te-a apucat ! Eliade sa stii ca nu e vreun fotbalist sau oricum nu din divizia Burger.
        Hai urca-ti fundu-n jeep si dai bice, nu-ti mai bate capu' cu prostii ca oricum tu esti cel mai tare. Salam aleicum.
      • +1 (1 vot)    
        trist este ca tu nu ai cultura .... (Marţi, 8 februarie 2011, 10:28)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui pehash

        ...si nu ai capacitatea sa decelezi importanta evenimentelor chiar si acolo unde ai citit ceva. de ce iti vine greu sa pricepi, ca acesti oameni au comportament arhaic intr-o epoca moderna??? in istorie a existat sclavagism (atat arabii cat si celelalte tari pe toate cvontinentele s-au ocupat cu asa afaceri), asta inseamna ca trebuie sa reluam toata istoria pentru a motiva atrocitatile unor nebuni care in secolul XXI aplica reguli din secolul VII?
    • +2 (4 voturi)    
      mai citeste ce ai scris (Luni, 7 februarie 2011, 16:56)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui oh

      Toti cei care ucid sau ar vrea sa ucida in numele unei idei ar trebui inchisi. zic eu si asa incepe cu tine. Ce zici de asta? Mai citeste ce ai scris si vezi ca si tu vrei sa omori pe altii, diferenta e ca tu vrei sa o faci 'legitim' nu? adica sa dai o lege care zice ca sa ii omoram! :) mai vreifica-ti gandirea mon cher!
  • +12 (14 voturi)    
    bine ati venit! (Luni, 7 februarie 2011, 13:28)

    turistu [anonim]

    deci aia morti erau dintr-o secta de musulmani pacifisti si au murit si au fost batjocoriti pentru ca musulmanii majoritari s-au enervat.

    misto politistu ala gras, parca era de la craiova si incerca sa calmeze niste gasti de batausi de pe acolo. la fel de eficient. si rotunjor, comparativ cu slabanogii din jur.
  • +9 (15 voturi)    
    Islamul e intolerant cu alti credinciosi sau atei (Luni, 7 februarie 2011, 13:43)

    "..islamul e o forma de fascism": Geerd Wilders [anonim]

    "kafir"/"kufir" e insulta adusa de musulmani oamenilor care nu cred in ideile lui mahomed.
    Pentru un "adevarat" musulman, "infidelii/necredinciosii" trebuiesc omorati, convertiti la islam sau supusi unor taxe speciale (ca dhimi).

    Acolo unde islamul este sau devine majoritar, schimbarile sunt impuse cu forta, prin violenta.
    Exista deja tentative in Europa occidentala, din partea imigrantilor de religie islamica.

    Aceste tentative de a impune in Europa legi islamice (sharya) si traditii concepute pentru populatii salbatice semi-nomade din desertul arabic de acum 1.300 de ani au socat opinia europeana, au contribuit la succese electorale ale unor partide si idei anti-islamice si anti-imigratie si au determinat reactii puternice ale unor lideri europeni.

    Primii ministri ai UK si Germaniei au declarat ca societatea multiculturala (in care orice comunitate etnica sau religioasa putea sa traiasca dupa reguli de "import") e moarta.
    Atat Cameron cat si Merkel au cerut imigrantilor musulmani sa invete limba tarii de adoptie/cetatenie si sa respecte democratia si libertatea, precum si egalitatea femeilor cu barbatii.

    Europa incepe treptat, destul de lent, sa reactioneze la agresiunea ideologiei islamice.

    Astfel de intamplari, ca aceasta din Indonezia, arata ca numerosi musulmani sunt gata sa ucida chiar si alti musulmani, nu numai crestini sau evrei, arata ca ura islamica nu are ca pretext doar anti-americanismul sau sionismul ci e bazata pe dispretul profund fata de toti ceilalti, de oricine nu e islamizat.

    De aceea, ideologia islamica trebuie combatuta si practica religioasa numita islam trebuie strict incadrata si monitorizata.
    In caz contrar, Europa va fi sufocata, va fi dislocata si distrusa ca civilizatie, ca centru al culturii si progresului.
    • +1 (3 voturi)    
      islam (Luni, 7 februarie 2011, 17:35)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui "..islamul e o forma de fascism": Geerd Wilders

      Am citit ca musulmani din Anglia cer ca pentru ei sa functioneze si acolo legea lor, "sharia". Aceasta prevede, intre altele, ca cine renunta la aceasta credinta trebuie omorat. Cum se potriveste asta cu libertatea religioasa care , e drept, Romania nefiind un exemplu tocmai bun , se cere sa fie garantata in lumea civilizata ?
  • -7 (17 voturi)    
    pietre avem toti in mana (Luni, 7 februarie 2011, 14:05)

    osman [anonim]

    Am analizat cele scrise de comentatori si pot sa va spun urmatoarele :

    1. pietrele aruncate de voi sunt prea grele pentru omenire.
    2. nu uitati de cruciadele voastre.\
    3. nu uitati de inchizitie.
    4. nu uitati inainte sa aruncati o piatra.
    • +12 (16 voturi)    
      alo (Luni, 7 februarie 2011, 14:28)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui osman

      tot vad mentionate cruciadele, inchizitia, descopeririea rotii, focului, fierului si altele :)
      exista mii de filme in care poti vedea adevarata fata a islamului, PREZENT, nu inchipuit, nu de acum 500 de ani.
      argumentele voastre sint INVALIDE! eu m-am nascut crestin dar astazi nu vad nici inchizitie nici cruciade. vad musulmani care intra cu avionu in cladiri, vad copii macelariti pt ca joaca sporturi netolerate si multe altele!
      faptul ca sint nascut crestin nu ar trebui sa imi indulceasca imaginea asupra unei religii barbare ca islamul doar pt ca si religia mea a calcat strimb acum 500 de ani! NU AVETI SCUZA!
      • +2 (4 voturi)    
        Inchizitie (Luni, 7 februarie 2011, 15:02)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui tvee

        La asta ar trebui adaugat faptul ca si crestinii ortodocsi au fost persecutati in timpul cruciadelor. Cruciadele nu au avut nici un temei crestin, ci unul ce a tinut de ambitiile politice ale papei. Din pacate, ce vedem astazi nu este similar. Islamul (ca religie) incurajeaza eradicarea "infidelilor". "Pacea" islamica inseamna convertirea tuturor la islam, indiferent de mijloace. Cine nu crede, sa se documenteze.
      • 0 (2 voturi)    
        te-ai nascut.... (Luni, 7 februarie 2011, 23:00)

        botezat ortodox [anonim] i-a raspuns lui tvee

        te-ai nascut ateu si ai fost indoctrinat in crestinism
      • +1 (1 vot)    
        Crestinism < Islam (Marţi, 8 februarie 2011, 6:35)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui tvee

        Exact. Eu sunt ateu, deci nu cred in zei invizibili, dar a pune semnul egal intre crestinismul sec. 21 si islamul secolului 21 (sau sa fie oare 14? Ei sunt in anul 1389 :) e o prostie.

        Prietenii mei crestini nu vin sa-mi taie capul dupa ce le spun ca sunt ateu.
    • +9 (13 voturi)    
      cruciade (Luni, 7 februarie 2011, 14:31)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui osman

      din cate stiu cruciadele erau razboaie, nu linsare. inchizitia nu pedepsea musulmani. eu nu am nici o vina ca m-am nascut intr-un stat crestin si nici nu ma apuc sa omor cu pietre musulmani. pana una alta, in religia mea nu exista nici un indemn de genul omoara pe toti care nu sunt de aceeasi credinta cu tine. in nici o perioada, in europa, simplul fapt ca erai musulman nu iti provoca teama pentru viata ta.
      • +2 (4 voturi)    
        mai citeste biblia aia (Luni, 7 februarie 2011, 23:08)

        botezat ortodox [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

        2 Cronici 15:13

        si oricine nu cauta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorat, fie mic fie mare, fie barbat, fie femeie.



        Deuteronom 13:6-10:

        6. Daca fratele tau, fiul mamei tale, sau fiul tau, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneste la sanul tau, sau prietenul tau pe care-l iubesti ca pe tine insuti, te atata in taina, zicand: "Haidem si sa slujim altor dumnezei!" - dumnezei pe care nici tu, nici parintii tai nu i-ati cunoscut,

        7. dintre dumnezeii popoarelor care va inconjoara, langa tine sau departe de tine, de la o margine a pamantului pana la cealalta -

        8. sa nu te invoiesti si sa nu-l asculti; sa n-arunci spre el o privire de mila, sa nu-l cruti si sa nu-l ascunzi.

        9. Ci sa-l omori; intai mana ta sa se ridice asupra lui ca sa-l omoare, si apoi mana intregului popor;

        10. sa-l ucizi cu pietre si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
        • +1 (1 vot)    
          Noi discutam aici despre Islam (Marţi, 8 februarie 2011, 6:38)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui botezat ortodox

          Gaseste-mi tu un roman crestin care sa aplice barbarismele de mai sus. La fiecare crestin pe care-l gasesti, eu iti voi gasi cel putin 1000 de musulmani care aplica barbarismele din Koranul lor.
        • 0 (0 voturi)    
          lipsit de context (Marţi, 8 februarie 2011, 15:57)

          alex [anonim] i-a raspuns lui botezat ortodox

          acolo este vorba de vechiul testament. crestinismul inseamna Noul testament, repet: NOUL.
    • +3 (5 voturi)    
      A, daca avem justificare e ok (Luni, 7 februarie 2011, 14:37)

      sile [anonim] i-a raspuns lui osman

      5. Nu uita ca primele 4 puncte fac partea din istoria noastra, nu din actualitate.
    • +7 (11 voturi)    
      pietre avem toti, dar numai voi... (Luni, 7 februarie 2011, 14:43)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui osman

      ... le aruncati la propriu in altii!!

      daca in 2011 voi veniti cu contra-argumente care nu isi mai au valabilitatea de cel putin 300 de ani, mi se pare o ipocrizie fara seaman.

      daca eu sunt ateu si ma duc intr-o tara musulmana, ce ma asteapta?
      si nu am omorat pe nimeni niciodata. pur si simplu sunt diferit pentru ca gandesc diferit... asta este suficient pentru o condamnare la moarte???
  • -6 (14 voturi)    
    Sa nu facem din tantar, armasar (Luni, 7 februarie 2011, 14:10)

    sile [anonim]

    Ce mare chestie s-a intamplat? Au omorat "necredinciosi", doar n-au dat cuiva in cap pe strada.

    Just for the record: De vina e Basescu, americanii,evreii si CO2-ul.
    • +3 (5 voturi)    
      nu sunt atat de sigur de (Luni, 7 februarie 2011, 14:46)

      marius [anonim] i-a raspuns lui sile

      americani, evrei si CO2...
  • +1 (9 voturi)    
    Faceti un calcul simplu (Luni, 7 februarie 2011, 14:30)

    Alex [anonim]

    Crestinismul s-a manifestat foarte violent cam la 1200-1500 de ani de la aparitie. Iar aici putem enumera cruciadele, inchizitia, omorarea triburilor amerindiene etc. Sa nu uitam ca state intregi (ca USA spre exemplu) au fost cladite pe omorarea populatiei locale.

    Islamul a aparut dupa 600 d.H., deci crestinismul are un avans de cam 6 secole. Azi, dupa 1400 de ani, islamismul se comporta intr-un fel care noua crestinilor ni se pare anormal pentru ca noi am evoluat si am trecut deja prin acest moment, iar acum ne consideram deasupra lui.

    Cred ca islamul va continua sa fie o religie violenta inca sute de ani de acum inainte, pentru ca ei doar asa vad lucrurile, aici au ajuns in evolutia lor.

    Nu putem sa-i convingem ca valorile occidentale sunt mai bune, dar trebuie sa incercam sa-i tinem sub control ca sa nu distruga societatea in care traim noi.

    Va doresc sa mergeti in Jerusalem ca sa vedeti ce inseamna confruntarea intre religii si cum locul e unul al orgoliilor si nu unul al intelegerii intre oameni.

    Din pacate religia, atunci cand nu are argumente recurge la violenta. Daca oamenii vor fi destul de maturi in secolele urmatoare, vor invata sa renunte incet, incet la religie. Pot trai in pace si fara frica celui de sus, ci doar pt ca asa le spune morala si etica.

    Alex
    • -2 (6 voturi)    
      Catolicism != Crestinism (Luni, 7 februarie 2011, 15:06)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alex

      1. Nu confunda crestinismul cu catolicismul (sau papismul).
      2. "Din pacate religia, atunci cand nu are argumente recurge la violenta. Daca oamenii vor fi destul de maturi in secolele urmatoare, vor invata sa renunte incet, incet la religie. Pot trai in pace si fara frica celui de sus, ci doar pt ca asa le spune morala si etica"

      Iei in considerare si acei atei luminati si pasnici care au renuntat la religie si au instaurat comunismul si nazismul in Europa, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Creştinism = Iisus (Marţi, 8 februarie 2011, 19:59)

        profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Creştinismul este o religie ce consideră pe Iisus, personajul Noului Testament, ca fiind reprezentant şi voce principală a divinităţii. Catolicismul şi Ortodoxismul sunt primele două mari curente dezvoltate din nebuloasa creştinismului timpuriu, una din sectele evreilor alungaţi din Israel. Acestea au fost egal de puternice, altfel una dintre Biserici ar fi reuşit distrugerea celeilalte. Au mai fost şi altele, dar acelea au fost distruse şi adepţii lor denigraţi, înlăturaţi şi ucişi. Apoi au apărut nenumărate alte curente şi diviziuni creştine, desprinse atât din Catolicism cât şi din Ortodoxie.
    • +7 (9 voturi)    
      Corectura (Luni, 7 februarie 2011, 15:21)

      Ultimul cavaler din Blahernae [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Tu vezi religiile ca nişte automobile la start. Cine fură startul, ajunge mai departe. Nu e deloc aşa. Sunt diferenţe fundamentale între religii. Fundamentale! Nu de interpretare, ci doctrinare. Creştinismul, în ciuda accidentelor istorice, e un spaţiu al iubirii şi al toleranţei. Dovadă faptul că între creştini trăiesc, bine mersi şi chiar ceva peste bine mersi, zeci de milioane de musulmani. Una e să-l ai ca model pe Iisus Cel Blajin, iertător şi iubitor de oameni, şi alta pe Mahomed, specializat în decapitarea vrăşmaşilor de sex bărbătesc şi în vinderea celor de sex femeiesc, cu excepţia celor foarte frumoase, pe care le păstra pentru măreţia lui.
      Întrebare: pentru tine, e vreo diferenţă între etică şi morală? Pentru că nu pari să surprinzi vreuna.
  • -3 (5 voturi)    
    islamofobia (Luni, 7 februarie 2011, 15:45)

    Magumedanov [anonim]

    ahmadyiah sunt la randul lor musulmani. titlul induce in eroare.
    niste musulmani ahmadyiah au fost omorati de musulmani suniti. nu niste nemusulmani au fost omorati de musulmani.
    la fel cum in irlanda de nord pana in la sfarsitul anilor 90 catolicii erau omorati de protestanti (si invers)
    • +3 (5 voturi)    
      Ba, ma lasi? (Luni, 7 februarie 2011, 16:33)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Magumedanov

      Cine v-a dat voua exemplul asta cu irlandezii, ca vad ca-l repetati peste tot ca papagalii.
      Aia se aruncau in aer ca sa-i alunge pe englezi (protestanti) de pe insula lor de catolici. Dar nu religia ii punea sa faca asta, ci nationalismul. Putin mai la est, in Glasgow, catolicii si protestantii se intalnesc si in ziua de azi la meci, se injura intre ei, se imbata, se mai si incaiera cateodata, dar traiesc toti bine-mersi.
      • -2 (4 voturi)    
        nu te las (Luni, 7 februarie 2011, 17:26)

        Magumedanov Alibariamov [anonim] i-a raspuns lui sile

        care nationalism bre, ca e toti irlandeji.
  • -2 (6 voturi)    
    Intoleranţa ucide (Luni, 7 februarie 2011, 16:21)

    profudereligie.blogspot.com [utilizator]

    Cine are impresia că persoanele religioase pot fi tolerante se înşeală amarnic. Chiar definiţia credinţei în sine este în contradicţie cu noţiunea de toleranţă. Omul credincios sa aliniază unor concepte morale nu pentru că acestea sunt dovedit ca fiind corecte ci pentru că i se spune prin intermediul religiei că sunt corecte. Şi pentru că o anumită credinţă nu poate fi cea adevărată decât numai în măsura în care celelalte nu sunt (nu pot fi toate ideile religioase valabile) şi rezolvările etice au morala influenţată de aceste credinţe. Astfel se ajunge la acţiuni care altfel ar fi stopate de minţile clare, neinfestate de viruşii religioşi. Dar creierele credincioşilor sunt bolnave şi boala se numeşte "a crede". A crede fără dovezi într-o entitate inexistentă, indiferentă la valorile umane, fie că se numeşte Dumnezeul creştinilor, evreilor sau musulmanilor precum şi oricare dintre celelalte denumiri ale unor iluzorii divinităţi.

    Omul normal suferă când cineva de lângă el este în suferinţă. Ajutat de empatie acesta distinge suferinţa altuia şi încearcă să îndepărteze factorul dureros ce îi provoacă şi lui inconfort. Acest lucru este pe de o parte săpat în codul genetic, pe de altă parte se învaţă. Asta se întâmplă la oamenii normali. Credincioşii nu sunt normali. Ei sunt bolnavi. Ei îi privesc pe cei ce au alte opinii printr-un filtru. Filtru ce nu lasă să mai existe empatie. Credinciosul nu mai vede pe figura "adversarului" realitatea durerii. El nu mai vede nimic, nici nu mai doreşte să vadă ceva. Îi ajunge iluzia pe care şi-a construit-o, de fapt "virusul credinţei" a pus stăpânire pe el. Unde ajunge credinciosul? La intoleranţă. La radicalism. La violenţă. Identifică o altă opinie cu reversul iluziei sale. Credinciosul se simte în pericol. Cu spaima că universul la care a muncit atât pentru a-i pune un sens este în pericol de a dispare. Şi atunci ucide.
    • -1 (5 voturi)    
      Toleranta, toleranta... (Luni, 7 februarie 2011, 18:37)

      Ultimul cavaler din Vlaherne [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

      Tocmai aici e misterul. Că Iisus a fost tolerant, deşi deţinea adevărul, El însuşi fiind Adevărul revelat, Nu şi-a ucis duşmanii, nu a decretat uciderea lor, din contră, i-a iubit şi i-a iertat. Aici e misterul, şi aici e tulburătorul sâmbure de etern, că un creştin adevărat poate iubi dincolo de asemănarea relativă, în virtutea celei paradisiace, care ne face pe toţi fraţi nu după mamă ori după străbuni, ci fraţi după Dumnezeu. Creştinul e fiu al cerului, cu privirea înfiptă în divin, antropos, "cel ce priveşte în sus". Nu are nevoie de dovezi, pentru că relativitatea vieţii lui şi nevoia ontologică a alinierii la absolut e fiinţială, nu impusă, şi nici măcar raţională. Creştinul e liber, pentru că iubeşte. Şi-şi iubeşte chiar şi vrăşmaşii, şi-i binecuvântează chiar şi pe asasinii lui. Şi nu se simte în pericol, pentru că, prietene, unui creştin nu ai ce să-i iei. Au descoperit asta demult, păgânii, constatând că unui creştin poţi să-i iei viaţa, dar nu lumina din priviri, Privirile noastre merg dincolo de coaja timpului în care trăim, Şi, deşi mă înduioşează strâmtoarea lui "nu există decât ceea ce ating şi ceea ce gust" (lumea, ca sumă a simţurilor), deşi mă înduioşează micimea orizontului tău de vedere zic (cât de naiv este cineva care crede că viaţa e întâmplare?), te iubesc şi te preţuiesc nespus, pentru că până şi tu, profesore de ireligie, eşti fiu al lui Dumnezeu şi fratele meu rătăcit!
      • 0 (0 voturi)    
        misterul toleranţei (Marţi, 8 februarie 2011, 11:05)

        profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul cavaler din Vlaherne

        Nu este nici un mister în "dragostea" lui Iisus. Dacă plecăm de la conceptul că acesta este parte a divinului ce la un moment dat va aduna toate sufletele la dreapta judecată rezultă că de fapt el nu a dat niciodată înapoi, respectiv că nu a fost niciodată tolerant, doar a lăsat acestă impresie. În realitate acest personaj este construit de folclorul creştin ca fiind o victimă, nedrept ucisă, pentru ca această nedreptate să dea motiv de reacţie. Manipularea tradusă în Biblie duce la impunerea unei "iubiri", cu forţa, la o pervertire a dragostei. Iubirea credinciosului (nu numai a creştinului, nota bene) este identică cu iubirea violatorului faţă de victima sa. Este condescendentă cu privire la opoziţie deoarece credinciosul disconsideră pe necredincios. În realitate nu îl iubeşte, îl execută.
        Chiar tu, dragă cavaler, mă alinţi: îmi spui "rătăcit".

        Dar mă delimitezi de realii tăi fraţi, biologici. Spui că sunt frate cu tine pentru că sunt "frate după Dumnezeu". În schimb, presupun eu, consideri cimpanzeii ca fiind cu totul altfel decât "noi", deci prea puţin fraţi cu noi. Eu îi includ şi pe ei ca fiindu-mi fraţi, chiar şi peştii sau minunatele gâze îmi sunt fraţi. Pentru că nu mă raportez la divin ci la realitatea obiectivă. Deci limita la care ai putea, cel puţin teoretic, să mă excluzi dintre "fraţii" tăi este foarte aproape. Iar dacă eu susţin că nu suntem fraţi, nefiind creaţi de divinitate, automat mă trimite în opozit, ca reprezentant al diavolului sau ca pericol pentru tine şi sistemul tău de valori. Aşa dispare toleranţa, din prea multă "dragoste"...
        • 0 (0 voturi)    
          vorbe multe... (Marţi, 8 februarie 2011, 13:25)

          alex [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

          probabil ca "ultimul cavaler..." o sa iti dea raspunsul, pt care si eu sunt curios, insa nu pot sa nu remarc derapajele logice din mesajul tau. Daca nici Iisus nu afost tolerant, atunci inseamna ca dupa tine albul este negru sau gri si negrul este alb. Femeii careia i-a salvat viata de la expiere, vamesului, soldatilor romani care L-au rastignit. Asta inseamna "niciodata tolerant" pentru tine? Iisus i-a iubit pe toti, indiferent de etnie, religie, stare materiala. Nu cumva te doare ca nu a fost tolerant cu pacatul in sine??

          Ai creat constraste fortate, cum e cel din al doilea paragraf, crestinului nu ii este frica, pentru ca iubeste toata faptura, Aceasta toata provine de la Dumnezeu, la fel cum fiecare atom din univers (inclusiv al meu sau al tau) provine dintr-un singur punct numit singularitate.

          daca intr-adevar demersul tau este sincer, te-as sfatui sa te motiveze adevarul, nu minciuna anti-crestina.. Ceea ce ma uimeste este cum nu ratati cea mai mica ocazie (e.g. un articol fara legatura in cazul asta) sa sariti la jugulara impotriva crestinismului. mai ganditi-va cine si ce va motiveaza demersul. pace voua!
          • 0 (0 voturi)    
            vorbe multe... dar pe lângă (Marţi, 8 februarie 2011, 14:35)

            profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui alex

            Am precizat şi acum repet, nu este vorba de creştinism, este vorba de credincioşi, oricare ar fi ei. De sărit la jugulară nu eu sar ci credincioşii (oricare ar fi ei) pentru că nu pot concepe că acea "iubire" pe care ei o declară este de fapt o iluzie construită de religie. Necredinciosul orăcăie de durerea unei "prea mari iubiri" pe care credinciosul i-o dăruieşte împotriva dorinţei sale (ăsta e viol). Şi aici apare, spui tu, păcatul. Păcatul, reţine, este altceva decât morala. Chiar dacă eu sunt moral, sunt totodată şi păcătos, deoarece nu cred în Dumnezei (oricare ar fi ei). Şi aici proclami chiar tu "vestita" toleranţă a lui Iisus - nu a fost tolerant cu pacatul in sine. Adică suntem toleranţi, dar doar cu cei asemeni nouă. Ceva de genul fii ca noi, că altfel... Păi asta e definiţia intoleranţei !!!

            Mă iartă, dar nu văd nici o diferenţă între musulmanii din film şi oricare dintre credincioşii celorlalte religii. Atâta doar că ceilalţi nu au avut şi prilejul, încă, de a-şi arăta "toleranţa" faţă de păcat.
            • 0 (0 voturi)    
              lupul striga lupul (Marţi, 8 februarie 2011, 15:45)

              alex [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

              valorile morale crestine sunt europene si Universal valabile, ceea ce ii seaca foarte tare pe ateisti. daca te uiti aici mai bine voi ateistii ati dat navala cu "toleranta" voastra anticrestina. nu noi sarim la jugulara draga, noi am intrat aici pe o pozitie defensiva care se poate usor constata. Eu nu te-am obligat sa fii crestin ca mine, eu doar ma opun acuzelor si ineptiilor, tu vrei sa ma convertesti la ateism.

              Iisus a fost tolerant cu TOATE persoanele, dar nu si cu pacatul. Este o mare diferenta pe care nu o vezi. Revenind, necredinta este un pacat in primul rand prin ceea ce dai dovada: deformarea, pervertirea adevarului. Iar iubirea, daca nu este autentica, atunci nu se cheama iubire.

              Daca tu nu poti sa vezi vreo diferenta intre musulmani si crestini, daca toti suntem in aceeasi oala, te invit atunci sa te dai jos din fotoliu si sa te agiti la fel ca aici prin Thailanda sau oricare tara musulmana: garantat vei constata cat de mare este DIFERENTA.
              • 0 (0 voturi)    
                adevăr grăieşti, fiule (Marţi, 8 februarie 2011, 19:42)

                profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui alex

                Mai întâi că valorile morale acceptate în prezent şi promovate de societatea vestică, euro-americană, nu sunt nici pe departe "creştine", sunt seculare, adică proclamă dreptul fiecăruia de a crede sau nu în vreo religie, subliniind faptul că acest lucru nu trebuie să fie o deosebire. Sau, mă rog, se încearcă asta. De aici pleacă şi toleranţa.

                Dacă ar fi fost creştine ar fi proclamat că Iisus deţine adevărul moral, adică ar fi fost ca oricare alte state religioase de tipul Iran sau amărâta Indonezie. Ateismul, şi el, poate fi o religie. Tocmai aici este "farmecul", omul nu trebuie să fie subjugat de credinţe, religii sau ideologii. Pentru că atunci devine credincios. Iar credinciosul este intolerant. Noi trebuie să fim capabili a judeca singuri şi de a deduce valorile morale. Ce trebuie specificat, şi o voi face ori de căte ori e nevoie, este că atunci când moralei câştigate prin cunoaştere şi inteligenţă emoţională şi socială se substituie morala religioasă apare pericolul, respectiv intoleranţa, şi de aici nu mai este decât un pas până la crimă.

                Iubirea autentică nu este creştină, este doar iubire. Ce este atât de greu de înţeles?
                Eu te oblig să fii ateu? Dar tu eşti de fapt. Atâta doar că mai ai un singur zeu (într-un triumvirat, sic). Când te-ai născut ai fosta ateu. Atâta doar că la tine a prins virusul religios şi încă nu te-ai vindecat. Dar vindecarea nu o face vreun doctor sau vraci, e ca la tutun, te laşi singur sau nu.
                Nu are rost să te "convertesc". În "ateism" nu există convertire. Pur şi simplu vei avea atâtea informaţii care să contrazică părerea ta iniţială încât vei începe să judeci cu propriul tău cap. Dar asta cere efort... cum spune motto-ul blogului meu.
                Acum, că mi-am făcut şi reclamă, trebuie să spun că am un mare noroc. Nu că trăiesc într-un stat "creştin" (încă nu e, deşi mulţi doresc asta) ci într-unul relativ secular. Sau care se proclamă aşa. Aici cât de cât mai am o şansă la viaţă. Nu-i aşa? Deşi crezi că nu merit, dacă mă trimiţi acolo.
                • 0 (0 voturi)    
                  deci scopul era sa iti faci reclama la blog? (Marţi, 8 februarie 2011, 20:53)

                  alex [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

                  societatea vestica are puternice radacini crestine, in Vatican nu se aplica sharia iar iubirea este de mai multe feluri inclusiv crestina, dar nu are rost sa mai batem campii, mi-ai rastalmacit cuvintele si ti-ai dat gratuit cu parerea despre ceea ce nu sunt.

                  Daca in ecuatia ta crestinismul si religiile nu au ce cauta pe pamant, atunci nu mai pomeni atata in sus si in jos 'toleranta": va lipseste cu desavarsire.

                  Sper sa nu fie prea tarzie pentru tine ziua in care vei realiza cat de mult si inutil te-ai opus Creatorului tau. Peace!
                  • 0 (0 voturi)    
                    a avut creştinism în copilărie (Miercuri, 9 februarie 2011, 13:42)

                    profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui alex

                    Societatea vestică se bazează pe înţelegerea obiectivă a fenomenelor, pe ştiinţă şi pe morala umanist seculară. Asta îi dă valoare şi un grad sporit de toleranţă, nu creştinismul. Şi da, religiile nu au ce căuta pe pământ, dar nu distrugând credincioşii ci destrămând pseudoadevărurile religioase. Primul dintre ele este cel susţinut de fiecare dintre religii: religia îmbrăţişată de credincios este singura "adevărată" în ochii lui. Asta am precizat mai sus: "o anumită credinţă nu poate fi cea adevărată decât numai în măsura în care celelalte nu sunt". Iar asta duce, repet, la intoleranţă.
                    • 0 (0 voturi)    
                      inca o deductie fals intemeiata. (Miercuri, 9 februarie 2011, 22:38)

                      alex [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

                      Da, credinta mea o consider 'adevarata', corespondent si tu ai credintele tale 'adevarate'. A mea se vrea hristica. a ta,... antihristica?

                      Secundo, si aici fii foarte atent, eu nu sunt la concurenta, eu respect toate celelalte credinte pacifiste, cu toate similitudinile si diferentele lor. eu nu militez ca tine ca sa le pun capat (tu ai afirmat ca religiile trebuie sa dispara). credinta mea nu o exclude pe a altora, pe cand credinta ta (ateismul) le exclude pe toate celelalte (tu ai afirmat). iar de aici iti rezulta clar in-toleranta, q.e.d.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Of, greu cu explicatul (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:44)

                        profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui alex

                        Necredinciosul, recte eu, nu are credinţe, are convingeri. Adică decizii care sunt supuse prezumţiei de a fi greşite. Eu (spun eu pentru simplificare) îmi asum riscul că pot greşi şi că aceste convingeri de care vorbesc sunt personale. Tu, recte credinciosul, consideri că nu poţi greşi. Te consideri "moral" la fel ca interpretarea pe care o dai unor scrieri sfinte. Din acest motiv eu nu pot fi anti, eu doar subliniez inadvertenţele. Şi spun aşa: dacă tu eşti intolerant este pentru că te poţi ascunde după religie. Eu, neavând după ce mă ascunde, nu îmi permit a fi intolerant. Nu pentru că îmi spune cineva, ci pentru că aşa e bine.

                        Tu ai respect, eu am înţelegere...
            • 0 (0 voturi)    
              Şi tu, ca alţii... (Miercuri, 9 februarie 2011, 0:21)

              Ultimul cavaler din Blahernae [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

              ...faci o tristă confuzie între moral şi etic. N-o să-ţi ţin cursuri de ermineutică pe-acilea, am treabă la palat, dar o să-ţi explic scurt: morala e mişcarea omului în biologia socială în raport cu normarea revelată de divin. Etica e aceeaşi mişcare în raport cu logica eficienţei sociale. Adică...eu nu fur pentru că e păcat, iar tu nu furi pentru că ţi-e frică de puşcărie. Aşa că, în absenţa lui Dumnezeu, tu nu poţi fi moral, ci doar etic. Aşa erau şi comuniştii..."etica şi echitatea comunistă" niciodată "morala comunistă"-îţi aminteşti? Creştinul nu e niciodată etic. El e moral. Şi tu eşti moral. Şi ştii de ce? Pentru că în tine, plâns şi răbdător, întocmai ca-n mine, Domnul!
              • 0 (0 voturi)    
                absurd şi greşit (Miercuri, 9 februarie 2011, 13:32)

                profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul cavaler din Blahernae

                Morala pe care credincioşii o practică deoarece nu au alte raportări este cea bazată pe frică (de pedeapsa divină sau socială). Cei care aplică morala dedusă de reperele umanităţii şi ale raţiunii este cea bazată pe înţelegerea fenomenelor. Exemplu: dacă fur şi dacă toată lumea fură nimeni nu mai produce, rezultă că toţi suferim furându-ne unii pe alţii. Un om normal rupe acest lanţ, iar pentru cei care fură în continuare solicită pedepse. Este un pic greu de înţeles deoarece credincioşii se raportează cu instrumente greşite (hermeneutică = tehnică de interpretare a simbolisticii religioase) la ceva ce ar trebui să fie simplu: traiul în comun.
                Nu înţeleg de ce amesteci aici comuniştii: vezi http://profudereligie.blogspot.com/2009/10/comunismul.html cu titlul Comunismul, o religie.
                Mulţumesc pentru faptul că încă mă "ridici" la rangul de parte a divinităţii!
                • 0 (0 voturi)    
                  Hm... (Miercuri, 9 februarie 2011, 14:59)

                  Ultimul cavaler din Blahernae [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

                  1.Prietene, eu ştiu că te-ai grăbit să dai repede pe google ca să vezi ce tot îndrug eu acolo cu hermineutica...din păcate, dacă nu sapi după informaţii, rămâi cu cojile. Hermineutica nu este o tehnică de interpretare a textelor biblice, aia se numeşte ermineutică exegetică, şi e drept că e prima explicaţie pe care o găseşti prin googăreală. Hermineutica este o ramură ştiinţifică- domeniul tău!- care pregăteşte, prin stabilirea unor principii, valori sau norme interpretative, studiul unei alte ştiinţe. Există şi se predă curs de ermineutică muzicală, lingvistică, a literaturilor comparate, istorică, etc. Nu e o chestie de aia, eclectică şi bisericească, cum crezi matale.
                  2. N-ai înţeles nimic. Morala şi etica sunt două lucruri diferite. Mere şi pere, fructe, dar diferite. Nu înţelegi de ce amestec comunismul? Ei nu aveau morală. Conceptual, îţi erau superiori. Se prinseseră de diferenţă. Ei erau etici, nu morali. Cum să-ţi explic ca să înţelegi? Uite, mă folosesc de propriul tău exemplu. Creştinul nu fură pentru că se teme de Dumnezeu. Asta înseamnă că se raportează la morală. E persona moralis, cum spuneau filosofii. Cel care nu fură pentru că se teme de societate e etic. Mai sapă, mai citeşte, mai caută. Vezi GORGIAS de Platon, o să te mai limpezeşti.
                  3. Nu mă mai invita să-ţi citesc blogul.
                  4. Continui să te iubesc. Nu eu te ridic la rangul de "divinitate", ci ontologia. Prin naştere eşti fiu al cerului. Poţi urla cât vrei că nu-i aşa, poţi să fugi oriunde. Mereu vei fi copil al Domnului.
                  • 0 (0 voturi)    
                    sunt greu de cap (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:23)

                    profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul cavaler din Blahernae

                    Cel ce nu fură pentru că se teme de legea socială este etic. OK.
                    Cel ce nu fură pentru că se teme de Dumnezeu este moral. OK.
                    Cel ce nu fură nu pentru că se teme ci pentru că nu este corect să fure cum este?
        • 0 (0 voturi)    
          Despre Hristos, Mântuitorul! (Miercuri, 9 februarie 2011, 0:13)

          Ultimul cavaler din Blahernae [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

          Nu, prietene, nu. Eu te iubesc fără condiţii. Dacă ai fi creştin, ca mine, nu te-aş iubi mai mult nici cu un tremur de geană. Iubirea nu pune condiţii, nu se trufeşte, nu piere niciodată. Poţi fi cum vrei tu, eu tot te iubesc.
          Pentru că aşa m-a învăţat El. Să iubesc şi să iert toate tuturor.
          În acelaşi timp, însă, nu pot să pretind a fi altceva decât ceea ce sunt. Un grăunte de nisip îndrăgostit de cer. Un creştin. Un mărturisitor al lui Iisus Hristos, Mântuitorul lumii. Şi al meu, şi al tău. Vezi, prietene, tu porneşti, în enumeraţia ta, de la necesitatea axiomatică a unei discriminări. Nu o exprimă nimeni, dar încerci să o impui, pentru că pe ea, pe fundamentul presupusei mele emfaze, se clădeşte victimizarea ta. Nu mai insista, nimeni nu te urăşte, chiar dacă tu perseverezi să-ţi recunoşti fraţii în maimuţe. Şi ştii de ce nu e aşa cum ai vrea tu să fie? Pentru că, privind în tine, creştinul vede creaţia lui Dumnezeu. Truda mâinilor Lui. Prăfuită, ce-i drept, de vreme ce ai ajuns să te tolăneşti în convingerea că numai ştiinţa experimentală are valoare. Între tine şi mine, din punct de vedere al cunoaşterii, e, probabil, o mare deosebire. Tu ştii multe, eu ştiu puţine. Dar e şi o mare identitate. Amândoi nu ştim mai nimic!!! Despre judecata lui Dumnezeu...nimeni nu ştie rezultatul ei. Posibil să ai un loc în lojă înaintea mea...creştinismul e singura religie care nu asigură mântuirea. Nu are baremuri de corectare. Totul e taină, pentru că "judecăţile voastre nu sunt ca judecăţile mele". De ce pui în gura mea cuvintele minţii tale? Te-am numit eu, oare, reprezentant al diavolului? Nu, eu te-am numit fratele meu. Am spus eu oare că te exclud? Nu, eu am spus că eşti ca şi mine, fiu al lui Dumnezeu. Acestea sunt fapte. Unde e rigurozitatea sistematicii în care te lauzi că te mişti?
    • +1 (5 voturi)    
      iar toleranta anticrestina e un model.... (Luni, 7 februarie 2011, 18:49)

      God is love [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

      ...ne-a adus flori,... pe monumente si in cimitire. deformezi totul pana in absurd. Tu nu ai inteles nimic din esenta crestinismului, sau daca ai inteles ceva, spune atunci cui ii servesti?
      • 0 (0 voturi)    
        mi-e milă şi mi-e frică de tine (Marţi, 8 februarie 2011, 14:47)

        profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui God is love

        Exact ce spuneam mai sus. Credinciosul crede că a lui este dreptatea, fie că se numeşte creştin sau musulman. Dacă îmi pui eticheta de anti... deja ai luat o decizie. De intoleranţă. Iar asta duce la lipsa de informaţie, tu nu mă mai vezi sau nu mă vezi corect. Şi crezi că sunt aservit unora care, bănuieşti tu, sunt împotriva ta. Deja ai luat şi a doua decizie. Te consideri în pericol. Singurul lucru care mai lipseşte este prilejul de a demonstra, definitiv, ca cei din film, adevărata ta "esenţă".
        Of! Of! Of!
  • -1 (5 voturi)    
    oricare... (Luni, 7 februarie 2011, 16:49)

    Nicky [anonim]

    Orice religie indobitoceste oamenii. Nu inteleg cum mai poate exista asa ceva, in secolul XXI
    • 0 (0 voturi)    
      ce ar trebui sa existe? (Marţi, 8 februarie 2011, 10:41)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      ar trebui sa existe numai banci si multinationale, numai razboaie pentru petrol in numele "democratiei" samd. toate acestea pot usor transforma cu succes omul intr-o masina usor manevrabila (servici de 12h/zi, supraindatorare etc.). ca sa ne pastram "structura" umana, trebuie sa existe si variabile aleatoare si aceste pot fi introduse numai printr-o gandire dincolo de profit: din cauza asta este necesara religia PASNICA. gandirea dincolo de profit se poate asigura si prin cultura, filozofie, insa, cand mai are timp omul de rand sa se ocupe de asa ceva (care nu aduce suficient profit), daca se zbate intr-o mare de idei deja scrise de regii economiei miliardarilor.
  • -2 (4 voturi)    
    Domnule moderator... (Luni, 7 februarie 2011, 18:58)

    Ultimul cavaler din Blahernae [anonim]

    ...ca să nu cred că eşti şi mata unul din cei care fac alergie gratuită la creştinism şi adepţii primitivi şi depăşiţi ai acestuia, sau că dormi în post, aprobând doar comentariile care-ţi surâd matale, fă bine şi aprobă spre postare precedentul meu comentariu, care, în spiritul respectului constituţional şi al iubirii evanghelice, îmi expune decent şi în acord cu subiectul articolului, părerea proprie şi indivivizibilă. Mulţumesc.
  • +1 (3 voturi)    
    franta sta islamic (Luni, 7 februarie 2011, 19:59)

    torna_fratre [anonim]

    vedeti aici ce se intampla in Fanta,Paris,in amiza mare pe o strada aglomerata intrun cartier musulman.
    cat de curand o sa auzim ca in Franta statul muticultural a esuat...

    http://www.liveleak.com/view?i=1de_1283371306
  • -1 (1 vot)    
    credinta (Marţi, 8 februarie 2011, 4:03)

    cal batran [anonim]

    pentru toate religiile, recomand "telescopul hubble!"
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru toate i-religiile (Marţi, 8 februarie 2011, 7:51)

      Ultimul cavaler din Blahernae [anonim] i-a raspuns lui cal batran

      Pentru toţi scepticii, recomand o simplă plimbare prin cimitir.
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi religiile (Marţi, 8 februarie 2011, 10:25)

    anonim [anonim]

    Cred ca nu stiti ce crime se petrec zilnic in lume.nu credinciosii omoara in numele lui dumnezeu sau al unei religii,acesti bolnavi psihic netratati ajung la asemenea acte,va recomand sa cititi CRIMINALI IN SERIE e pt prof BUTOI.