Coreea de Nord rupe pactul militar cu Seul

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 13:58 Actualitate | Internaţional

Coreea de Nord a anuntat joi ca va pune capat unui acord militar semnat cu Coreea de Sud, prin care erau prevenite conflicte armate accidentale intre cele doua state, anunta AFP, pe fondul tensiunilor provocate de acuzatiile privind scufundarea unei nave sud-coreene. Phenianul ameninta cu un atac imediat daca Seulul incalca frontiera de la Marea Galbena.

Aproximativ 10.000 de persoane au protestat in Seul impotriva Coreei de Nord, strigand "Ucideti dusmanul!" si lovind cu bate de lemn in fotografia liderului Kim Jong-Il.  Marina militara a Coreei de Nord a organizat un exercitiu antisubmarin in Marea Galbena, primul dupa ce Seulul a acuzat Phenianul ca i-a scufundat o nava printr-un atac cu torpila la 26 martie, in urma caruia au murit 46 de persoane.

Seulul a anuntat ca va intrerupe comertul cu Coreea de Nord. La randul sau, Nordul neaga implicarea in atac, in ciuda investigatiilor desfasurate de cinci state, si ameninta ca va rupe orice relatii cu tara vecina.

Phenianul a avertizat ca va bloca accesul sud-coreenilor la complexul industrial comun de la Kaesong, deschis ca simbol al reconsilierii.

Statele Unite au declarat joi, ca parte a noii strategii de securitate nationala, ca ofera Iranului si Coreei de Nord o "alegere clara" - fie accepta oferta de implicare a SUA, fie se vor confrunta cu izolare completa din cauza programelor nucleare.

Secretarul de Stat Hilarry Clinton a precizat miercuri, in cadrul unei vizite la Seul, ca lumea are o datorie sa raspunda la atacurile Coreei de Nord.

Presedintele american Barack Obama a anuntat recent ca Statele Unite vor organiza in curand manevre navale comune cu Coreea de Sud si a cerut armatei americane sa colaboreze indeaproape cu fortele sud-coreene si sa ajute autoritatile de la Seul "sa descurajeze" noi agresiuni din partea regimului de la Phenian.

 


Citeste mai multe despre   






















3491 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    corectie (Joi, 27 mai 2010, 14:24)

    dan [anonim]

    Marina militara a din Corea de Sud a organizat exercitiul, impreuna cu US Marine
  • -16 (20 voturi)    
    Stiam (Joi, 27 mai 2010, 14:31)

    karenina [anonim]

    Era doar o chestiune de timp. Si bineinteles ca SUA isi baga coada. SUA stie ca daca intervine declanseaza un alt razboi mondial dar nu se lasa. Mare greseala sa nu tina cont de parerea Rusiei. As vrea sa le-o traga rusii bine de tot.

    "Nori negri se aduna deasupra stepelor, apelor si muntilor"
    • +10 (16 voturi)    
      Nu stiai bine! (Joi, 27 mai 2010, 13:48)

      VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui karenina

      Doamne cat poti fi de redusa mintal.. daca ar fi dupa tine ar trebui ajutati si Ahmadinejad si Kim Jong-il sa-si faca arme atomice si sa isi croiasca singuri razboiul mondial pe care il propovaduiesti

      Femeie!! Ahmadinejad neaga holocaustul si a declarat ca Israelul ar trebui "ras de pe fata pamantului" iar in Coreea de Nord se afla cea mai cumplita dictatura din lume!!!

      Ai auzit de Drepturile Omului?! Ei bine asa ceva nu exista nici in Iran nici in Coreea de Nord

      Scarba si dispret!
      • -6 (16 voturi)    
        hasbara (Joi, 27 mai 2010, 14:07)

        radu [anonim] i-a raspuns lui VasileCelGroaznic

        Vasile, esti cumva platit sa faci propaganda pro sua si israel?

        Vasile, dupa tine drepturile omului in Irak si Afganistan nu conteaza? Acolo au muri peste 1,000,000 de oameni si mor in continuare, intru-un razboi de agresiune pentru controlul resurselor de petrol si gaze.

        Iar in ceea ce priveste modul in care un stat politienesc isi trateaza cetatenii si nerezidentii care fac greseala sa-i treaca frontiera, te invit sa faci o vizita in sua.

        Apropos HASBARA este departamentul ministerului de externe din israel care face propaganda pro israel pe net.
      • -9 (13 voturi)    
        Ei bine...si tie la fel (Joi, 27 mai 2010, 15:07)

        karenina [anonim] i-a raspuns lui VasileCelGroaznic

        Nu am fost niciodata de acord cu amestecul SUA in teburile altor tari. "Sory" dar nu-i suport pe acesti prosti si ingamfati. Sa stea la ei acasa. Punct.
        • +4 (10 voturi)    
          daca nu erau americanii (Joi, 27 mai 2010, 15:22)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui karenina

          - sa vad ce te faceai cu al doilea razboi mondial si apoi cu sovieticii
          • -3 (9 voturi)    
            Daca nu erau americanii... (Joi, 27 mai 2010, 16:15)

            Odin [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            Nu ai fi avut nici (cea mai mica) problema cu rusii! Este drept, ca cei care supravietuiau, trebuia sa invete, si inca rapid, limba germana...
      • -3 (11 voturi)    
        Da da (Joi, 27 mai 2010, 16:39)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui VasileCelGroaznic

        America este predestinata sa aduca foametea si razboiul in lume in numele DEMOCRATIEI. Simon Bolivar.
        Americanii niste imbecili condusi de o mana de OVREI.Petre Tutea.
    • +6 (10 voturi)    
      rusii la americani ? (Joi, 27 mai 2010, 14:49)

      pdf [anonim] i-a raspuns lui karenina

      Bine ca vrei tu, pentru ei nu-s in stare oricum. Cat despre opinia ursului paranoic, nimanui nu-i pasa de ce are de zis, auzim aceleasi amenintari de zeci de ani.
    • +3 (7 voturi)    
      Ana Pauker... (Joi, 27 mai 2010, 15:48)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui karenina

      ... ai inviat lupta impotriva capitalismului expansionist? Si mitza mai maninca iarba cind o doare capul, poate faci la fel.
  • -1 (7 voturi)    
    Incepe razboiul (Joi, 27 mai 2010, 14:39)

    catalin [anonim]

    Dupa tensiunile din ultima vreme, cred ca va incepe un razboi in zona.
  • +2 (4 voturi)    
    coreea nord + china = love (Joi, 27 mai 2010, 15:17)

    dr. gioni [anonim]

    Principalul sponsor al "celei mai cumplite dictaturi din lume" e China. Liderul nord-coreean nici nu-si scoate pantofii fara sa anunte liderii chinezi. Darmite sa scufunde o nava US Navy. Iar China a fost ajutata sa devina un colos militar de SUA. Iar China nu iubeste la America. Deloc.
    • +1 (1 vot)    
      Partial ai dreptate (Joi, 27 mai 2010, 16:54)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui dr. gioni

      Dar nava nu era US Navy, era o nava sud coreeana.
      • -1 (1 vot)    
        torpila (Joi, 27 mai 2010, 16:40)

        minime [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cat de greu o fi sa furi/fabrici o torpila nord-coreana?
  • +5 (5 voturi)    
    E bine ca se baga si americanii (Joi, 27 mai 2010, 16:10)

    Lucian [anonim]

    Poate asa dementul de la Phenian nu va avea curaj sa se atinga de butonul atomic, in caz ca are asa ceva. In cazul unui conflict conventional Coreea de Sud ii spulbera, are o armata foarte puternica si armament de ultima generatie, nu o adunatura de famelici echipati cu vechituri de acum 40 de ani si tinuti in viata cu imnuri de slava inchinate Genialului Conducator. Asasinul in masa Kim Jong Il merita sa atarne in spanzuratoare pentru ce a facut propriului popor.
    • +2 (4 voturi)    
      Subscriu (Joi, 27 mai 2010, 18:09)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Anti-americanii de pe acest forum merita sa fie deportati intr-una din tarile favorite lor... Poate li se mai limpezeste creierul spalat de teorii conspirative paranoice.
      • -1 (1 vot)    
        -_- (Joi, 27 mai 2010, 18:51)

        un carcotas [anonim] i-a raspuns lui Getodac

        http://www.money.ro/topurile-money-ro/topul-celor-mai-scumpe-razboaie-dupa-wwii.html
  • -5 (7 voturi)    
    in curand (Joi, 27 mai 2010, 17:51)

    smen [anonim]

    sleahta obezoida si plina de droage SUA se va prabusii lasand loc Chinei care deja e mai puterica,umflatii stiu ca daca chinezii scot pe piata dolareii,wall street cad instantaneu si drogatii americanii no sa mai aiba bani de galoane de benzina sa isi plimbe fundul suncos in hummeruri,nu va agitati copii mei,postacii propagandisti amatori de hamburgeri isi fac si ei meseria,cand se va alia militar Rusia cu China americanii vor devenii un vis urat,o sa isi ia soldatii mancatori de popcorn din irak si dronele si o sa se duca in fatland
    • +2 (4 voturi)    
      Multumesc, Mama Omida ! (Joi, 27 mai 2010, 21:20)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui smen

      Noroc ca ne-ai dat o idee despre viitor, ca noi, ceilalti, parca am fi legati la ochi...

      Inainte de a mai emana profetii, invata sa scrii romaneste, nu te mai tine de smenuri...