Avocati islamisti vor sa interzica "O mie si una de nopti", pentru obscenitate si incitare la viciu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 15:59 Actualitate | Internaţional

Un grup de avocati islamisti din Egipt au cerut interzicerea cartii "O mie si una de nopti", din cauza "obscenitatilor" pe care le-ar contine, relateaza The Telegraph, in editia electronica.

Povestile clasice ale literaturii universale, in care apar personaje precum Sinbad Marinarul, Aladin, Ali Baba si cei patruzeci de hoti, sunt considerate de acestia drept o incitare la "viciu si pacat".

Solicitarea avocatilor a venit dupa ce autoritatile egiptene au publicat o noua editie a celebrelor povestiri.

"Am fost socat de frazele insultatoare pe care le contine", a declarat Ayman Abdul-Hakim, membru al Lawyers without Shackles, organizatia non-guvernamentala care a depus o plangere la procurorul general al Egiptului prin care cere retragerea noii editii de pe piata si interzicerea totala a cartii.

Abdul-Hakim a sustinut ca este vorba despre "o risipa de bani publici" iar referirile la sex sunt "o chemare la pacat".

Un purtator de cuvant al asociatiei scriitorilor a spus insa ca acesti contestatari se comporta "precum talibanii".

Comitetul egiptean responsabil cu aprobarea publicarii operelor de arta (GOCP) afirma, intr-o declaratie, ca "O mie si una de nopti" reprezinta o mostenire culturala de nepretuit care nu poate fi confiscata de nimeni.

Ahmed Megahed, presedintele comitetului, a precizat ca cererile de interzicere a cartii reprezinta un atac la adresa libertatii de expresie.

"Faptul ca prima editie s-a vandut rapid dupa publicare arata ca egiptenii sunt cititori avizi si nu vor fi influentati de o mana de oameni care profita de Islam pentru a suprima libertatea", a spus el.

Magahed a adaugat ca aceasta editie se bazeaza pe o versiune mai veche care a fost analizata de al-Azhar, cel mai mare institut international de studii sunni, si nu contine nimic imoral.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1409 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    1001 nopti (Vineri, 7 mai 2010, 15:29)

    cristoiu [anonim]

    1001 nopti,Aladin,Ali Baba s.a. reprezinta dupa parerea mea o viziune romantica,putin naiva, dar facuta cu simpatie de occidentali vis-a -vis de orientul apropiat.Alah este o prezenta discreta si pozitiva.Ceeace fac islamistii rigizi este ,evident, o distantare intre cele doua culturi in domeniul cel mai accesibil si prietenesc.Aceasta izolare ,doctrinara pana la urma este o prostie,inclusiv economica.In 20-30 de ani petrolul nu va mai insemna mare lucru,neintregrarea in comunitatea internationala va duce la reaparitia corturilor ca mod de viata.(metaforic vorbind )
    • +4 (4 voturi)    
      pai daca Institutul islamic este de acord (Vineri, 7 mai 2010, 17:24)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui cristoiu

      de ce se opun avocatii astia?ori vor sa se faca cunoscuti ori sunt batuti in cap, O mie si una de nopti face parte din cultura lor...
  • +4 (4 voturi)    
    fundamentalismul islamic (Vineri, 7 mai 2010, 15:44)

    ion [anonim]

    Din cate stiu eu "O mie si una de nopti"este parte a mostenirii culturale a Orientului,cu astfel de cereri ei neaga propria lor cultura si se reintorc in evul mediu,numai ca in evul mediu au avut oameni de cultura mult superiori acestor "avocati",sa nu uitam de unde a inprumutat Europa cifrele pe care lumea le foloseste azi,matematica si medicina vin din lumea araba pe vremea cand Europa considera geometria,matematicasi medicina erezii sau vrajitorie.Pacat!
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Vineri, 7 mai 2010, 16:04)

    if0014 [utilizator]

    Nu cred ca la Ali Baba se refereau respectivii. Cine a citit 1001 de nopti stie asta. Insa de la niste pasaje "erotice" pana la ce vor "avocatii" e cale lunga.
    • +6 (8 voturi)    
      interzicem! (Vineri, 7 mai 2010, 16:34)

      scriitor (ne)initiat [anonim] i-a raspuns lui if0014

      eu zic sa interzicem si Biblia, ca si acolo sunt anumite pasaje interpretabile (sic)
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine (Vineri, 7 mai 2010, 16:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ar cere interzicerea propriului ong, pentru prostie si ipocrizie. Dar sa nu-i uite in cererea de interzicere si pe omologii lor occidentali, ''noii'' stingisti.
    Stinga=sinistra, in limba italiana.
  • +2 (8 voturi)    
    Mda... (Vineri, 7 mai 2010, 20:04)

    Racnetul islamic [anonim]

    Unde se afla oare Human Right Watch si Amnesty International???? Ca deunazi erau extrem de vocale, condamnand interzicerea valului islamic in Belgia... Se pare ca fundamentalistii islamici isi doresc ca musulmanii sa traiasca intr-un fel de ev mediu. in obscurantism si ignoranta totala. Ca o turma de oi carora sa li se spuna in permanenta ce anume trebuie sa faca, cum anume trebuie sa se comporte.... Lumea musulmana traieste mai degraba o involutie extrem de periculoasa. Datorita fanaticilor clerici fundamentalisti si adeptilor lor, societatile musulmane invata mai degraba ura si dispret fata de tot ce inseamna civilizatie, normalitate, cunoastere si toleranta. Si, din nefericire, oamenii de rand accepta situatia fara sa faca nimic. Sa nu cumva sa ajungem vreodata la mana si mintea acestor nebuni, fereasca-ne sfantul!
    • -1 (5 voturi)    
      Pai nu stii. (Vineri, 7 mai 2010, 20:09)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      Pentruca au sarcina de la Partid sa se ocupe exclusiv de plangerile contra Israelului si contra oricui care se leaga de onoarea musulmanilor. In aceste cazuri, orice reclamatie, chiar si cea mai fantezista, se transforma imediat in act de acuzare.
      Iar ca urmare, multi forumisti jubileaza.
    • 0 (2 voturi)    
      "din nefericire, oamenii de rand" au alte treburi (Sâmbătă, 8 mai 2010, 1:46)

      in vreme de razboi [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      trebuie sa se apere de bombele americanilor, sa isi duca vietile sub stare de asediu, sa isi ingroape mortii. sa isi conceapa viata in cu totul alte conditii decat o faceau bunicii lor. intre timp, cei slabi se duc mai degraba la biserica, pardon, moschee decat la scoala si ar fugi si in evul mediu, daca ar putea. nu asta se intampla peste tot in vreme de razboi?
      • 0 (0 voturi)    
        Pe de alta parte... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:14)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui in vreme de razboi

        observ ca si tu esti dintre cei care n-au treaba. Bati campii. Subiectul este cu totul altul iar tu aduci in discutie o falsa problema. Razboi nu mai este nici in Iraq si nici in Afganistan. "Intamplator", in ambele tari, cei care omoara oameni (concetateni de-ai lor) sunt chiar fundamentalistii islamici. Repet, bati campii! Talibanii nu reprezinta in nici un caz calea spre progres in Afganistan iar extremistii suniti (care se regasesc in al qaida dar si alte organizatii teroriste) sau siiti calea spre progres in Iraq. Musulmanii par ca nu sunt in stare sa-si depaseasca bigotismul si obscurantismul religios in care traiesc. Drama e ca si pe aici prin Romania sunt unii care se prefac ca nu vad crimele comise de teroristii fundamentalisti islamici si o tot dau cu "bombele" americanilor... Ei bine, tu esti unul dintre acestia. Problema fundamentala se afla in islam. Ce nu intelegi?
  • +2 (4 voturi)    
    Aceste povestiri minunate ... (Vineri, 7 mai 2010, 21:15)

    florin [anonim]

    ne arata ceea ce se afla in spatele cortinei islamice fara a exagera. Mentalitatile sunt aceleasi si fac parte din traditia lor de sute bune de ani. Ceea ce arata 1001 de nopti este o consecinta felului cum se manifesta relatia dintre religia islamica si nivelul de constiinta real pentru vremea respectiva.

    Acum le e rusine cu ea ?
    Cred ca si acum bogatii lor isi iau fetiscane pentru cate un dezmat si nu-i taxeaza nimeni in tara lor pentru ca nimeni nu are curajul sa se ia de ei. Iar imamii inchid ochii pentru ca zeciuiala (zakat-ul 2.5%) cea mai consistenta tot de la ei vine.

    Toate tarile lumii au un trecut mai mult sau mai putin exotic in ceea ce priveste moralitatea.

    Deci toata chestia asta este o clara ipocrizie.
  • +2 (2 voturi)    
    Si despre scandalurile (Vineri, 7 mai 2010, 22:17)

    Milka Man [anonim]

    din univeristatile arabe si din cluburile in care se practica sodomia intre barbati de ce nu zic nimic avocatii astia? Alea sunt cazuri izolate?si colectia "O mie si una de nopti" e foarte izolata...e numai una....
  • +1 (3 voturi)    
    Sugestie: (Vineri, 7 mai 2010, 22:29)

    max [anonim]

    N-ar fi genial daca fundamentalistii islamici ar interzice de tot sexul intre musulmani? Ar fi culmea moralitatii si sint convins ca Alah ar aprecia.!
    • +2 (2 voturi)    
      A existat asa ceva (Sâmbătă, 8 mai 2010, 2:51)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui max

      Mai exact in Florida, cica profetul lor a interzis procrearea, iar cultul a murit incet de la sine.
      Mai multe detalii in TV show-ul "Weird US"