VIDEO Michael Hayden, fost sef CIA: Daca va face rost de bomba atomica, Al-Qaeda nu va ezita sa o foloseasca impotriva SUA

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 14:00 Actualitate | Internaţional

Fostul director al CIA, Micheal Hayden, a declarat ca agentia americana de informatii e convinsa ca, daca Al-Qaeda va obtine o arma nucleara, nu va ezita sa o foloseasca impotriva Statelor Unite, transmite newsmax.com. "Daca ar avea posibilitatea, ar face-o", a spus Hayden.

Intrebat care crede ca sunt armele de distrugere in masa pe care incearca sa le achizitioneze cei din Al-Qaeda, Hayden a spus: "este probabil mult mai usor pentru ei sa opereze arme chimice sau biologice, decat bombe nucleare".

"Daca vor opera un dispozitiv nuclear, ne-am gandit ca, cel mai probabil, va fi unul cu un mecansim de dispersare, care va arunca radiatii in atmosfera, decat unul bazat pe detonare. Dar am crezut mereu ca daca ar putea ar face-o, nu ar ezita", a adaugat fostul director CIA.

Declaratiile lui Hayden sunt identice cu cele facute in mai 2007 de directorul FBI, Robert S. Mueller, care a spus ca "obiectivul suprem" al organizatiei teroriste este acela de a detona un dispozitiv nuclear care ar putea sa ucida sute de mii de americani.

Muller a afirmat ca New York si Washington ar putea fi tintele principale pentru teroristii care vor sa detoneze o bomba nucleara. Directorul FBI a afirmat ca amenintarea terorista este atat de reala, incat se trezeste cateodata in mijlocul noptii, ingrijorat ca acest lucru s-ar putea intampla.



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

889 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    fugi ba de aci (Marţi, 2 martie 2010, 14:23)

    mda [anonim]

    fugi ba de aci cu teroristii vostri

    creati de voi, pentru a speria americanii de rand.

    cu spaima si frica controlezi masele, a fost si este in continuare singura modalitate eficienta.

    cand ii aud pe astia care vorbesc de al qaeda.. ma bufneste rasul...

    P.S. Osama Bin Laden nu exista, a fost creat numai pentru a da vina, de fapt e un american care traieste in continuare undeva in new jersey, si s-a folosit imaginea sa de terorist pentru a se baga in afganistan si apoi in irak
  • +2 (8 voturi)    
    de mai nea john...karma (Marţi, 2 martie 2010, 14:26)

    cucu [anonim]

    nici voi n-ati ezitat cand ati crezut ca trebuie....
    • 0 (6 voturi)    
      Asa e cucule... (Marţi, 2 martie 2010, 15:27)

      romanasu' [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Ni se indoaie noua de astia ca nici americanilor de noi... si ajung sa cred ca strigatele lor vin din dorintza de asi apara investitia (un popor crescut si dresat cu un anumit scop) si cred ca in 100 de ani, se vor vedea intentiile anericanilor!

      nashpa e va bomba poate trece pe deasupra noastra si va cadea in curtea Europei din cauza scutului american... sper sa nu fim sacrificati pt un popor consangvinizat si obez !
  • +2 (12 voturi)    
    al....who??/ (Marţi, 2 martie 2010, 14:47)

    andro [anonim]

    cred ca ar trebui sa mai lasati "stirile" astea cu al-q!sunt rasuflate,intoxicate etc etc.....daca agentii americani intoxica presa occidentala cu asa ceva,ar trebui ca noi sa nu punem botul la asa ceva.stim cu totii ce sunt cu stirile astea de fatada!
  • +1 (11 voturi)    
    buhuuuhuhuuuuuu (Marţi, 2 martie 2010, 15:05)

    smen [anonim]

    au mai scos obezii un bolnav sa bage frica in tragatorii pe nas
  • +2 (10 voturi)    
    Papagalul, tot papagal (Marţi, 2 martie 2010, 15:06)

    Eufrosin [anonim]

    Spune si el ce i se cere pentru a perpetua gogotiya terorismului. Stiti cine sunt sponsorii adevaratilor teroristi - vreti sa aflati? Lumea dupa Eufrosin, eticheta "terorism" explica tot ce-i de stiut. Vedeti articolul depre Al-Qaeda cat si cel despre Atentatul din ziua de Craciun - cum erau sa moara 300 de oameni.
    Nu veti mai citi niciodata o astfel de stire, fara sa zambiti.
  • -1 (9 voturi)    
    . (Marţi, 2 martie 2010, 15:47)

    Ivanu [utilizator]

    Bai sovieticilor care este voi astia de mai sus, SUA e in mare pericol si trebuie sa intre cat mai repede in Iran, ca ei o sa fabrice bomba nucleara, o sa o dea talibanilor si apoi talibanii o sa o introduca in anus si o sa o detoneze deasupra NY.
    Semnat: Un agent sovietic sub acoperire in Romania :))
  • +2 (8 voturi)    
    :)))))) (Marţi, 2 martie 2010, 16:07)

    Bogo [anonim]

    of da, ca o fi atat de greu daca ai bani sa faci rost de Abomb, mai ales cand rusii si ucrainienii ar vinde orice... hai sa mai fim si seriosi putin, daca vroiau sa o aiba ai fi avut-o, e simple as that, de la aceeasi care le dau si kalashuri si lansatoare de rachete.
  • +3 (9 voturi)    
    info (Marţi, 2 martie 2010, 16:09)

    info [anonim]

    si de unde s-o lanseze ??? chiar asa de natarai ne cred astia???
  • +2 (6 voturi)    
    ce penibile e omu asta... (Marţi, 2 martie 2010, 17:53)

    artex [anonim]

    e consumata treaba cu teroristii ...chestia e veche...se utilizeaza inca din antichitate

    "Daca exista pe undeva vreun golf ascuns sau un pamant necunoscut unde se gasea aur, se decreta ca acolo este un dusman si se pregatea samanta unor razboaie sangeroase alaturi de cucerirea de noi comori " - Petronius (Satiricon CXIX, 4-7)"

    hai, dat-mi minusuri!
  • +3 (5 voturi)    
    teroristi (Marţi, 2 martie 2010, 20:40)

    Julian [anonim]

    citat din articol: Muller a afirmat ca New York si Washington ar putea fi tintele principale pentru teroristii care vor sa detoneze o bomba nucleara. Directorul FBI a afirmat ca amenintarea terorista este atat de reala, incat se trezeste cateodata in mijlocul noptii, ingrijorat ca acest lucru s-ar putea intampla.

    kre k pt sperietorii astia locu cel mai potrivit loc ar fi ospiciul. Si taierea de fonduri k sa nu mai fie motivati.

    va ceva reguli k sa nu mai fiti dusi de nas:
    1) nu mai credeti nimic din ce spune guvernu.
    2) nu mai luati presa in ata de serios.
    3) sa va doara in cot de asa zisu spirit patriotic.
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Miercuri, 3 martie 2010, 7:20)

    adi [anonim]

    mda, mai invadati o tara sa fiti siguri..instaurati democratia si acolo, apoi sa va mirati ca va uraste lumea....penibil
  • 0 (0 voturi)