Scandal in India dupa aparitia unei imagini cu Iisus Hristos tinand in mana o bere si o tigara

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 19:29 Actualitate | Internaţional

Crestinii din nord-estul Indiei s-au declarat revoltati dupa aparitia unei imagini cu Iisus Hristos in care acesta tine in mana o doza de bere si o tigara, transmite FoxNews. Imaginea a fost descoperita in manualele scolare din statul Meghalaya, predominant crestin.

FoxNews precizeaza ca imaginea a fost descoperita intr-un manual destinat elevilor din scoli aflate sub patronajul bisericii. Desenul a fost folosit pentru a ilustra litera "i" din cuvantul "idol".

Episcopul Dominic Jala, de la dioceza Shillong, a declarat ca "suntem profund socati si afectati de prezentarea controversata a lui Iisus Hristos din manualele scolare. Condamnam lipsa totala de respect fata de religii a  editorului acestor manuale".

Politia a anuntat ca incearca sa-l gasesca pe editorul manualelor, proprietarul companiei Skyline Publications, care ar putea fi acuzat de "jignirea sentimentului religios".

Biserica Catolica din India a interzis toate manualele editate de Skyline, in timp ce liderii protestanti au cerut ca editorul, care isi are sediul in New Delhi, sa-si ceara scuze publice.

Oficiali guvernamentali au condamnat si ei "actul de blasfemie".

Publicatia The Shillong Times a relatat ca Skyline si-a cerut scuze ca "a ranit sentimentele religioase" ale credinciosilor, insa nu a explicat cum s-a produs gafa.

Crestinii reprezinta 2.3% din populatia Indiei. Cei mai multi locuiesc in nord-est, in statul estic Orissa si in statele sudice Kerala si Goa.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3519 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Ce se intampla daca era mahomet in poza aia? (Luni, 22 februarie 2010, 20:01)

    Racnetul islamic [anonim]

    Asta e o diferenta fundamentala intre crestini si musulmani.
    Crestinii aceia din India au protestat verbal, au trimis petitii, a intervenit un episcop, niste oficiali, si cam atat.

    N-au urlat nimeni isteric pe strazi, n-au fost atacuri sinucigase, nici o organizatie crestina n-a amenintat cu decapitarea aluia care a conceput desenul, nu s-au dat foc la institutii, etc.

    Faceti un efort si imaginati reactiile musulmanilor din India (si ei sunt acolo minoritate) daca aparea mahomet cu turbanul dat pe ceafa, cu o bere si o tzigare si inscris si la litera "m" de la "minciuna" (Isus era "i' de la Idol:).

    Isus poate fi caricaturizat, dar nu in carti pt copii. Mahomet poate fi tratat de terorist, dar nu in carti pt copii.
    E o intentie marsava si perversa aceea de a introduce o otrava in sufletul si mintea copiilor. Cand vor deveni adulti, ei vor avea dreptul sa decida daca sunt crestini, musulmani sau atei.
    Evident, daca au norocul sa creasca intr-o societate libera, daca nu, nu vor avea dretul sa decida si vor avea nefericrea de a fi omorati daca se lasa de credinta impusa oficial (deocamdaqta asta e valabil doar in tarile inapoiagte musulmane, atat).
    • -4 (20 voturi)    
      faceti un efort si lasati isteria deoparte (Luni, 22 februarie 2010, 20:59)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      nu stiu ce ar fi facut musulmanii, dar vad ce fac unii comentatori pe aici de cate ori gasesc ceva de comentat in legatura cu musulmanii sau religia lor.
      e destul de penibil ca cineva sa condamne intolerant musulmanii - si anume, tot pentru intoleranta!
      • +4 (8 voturi)    
        Fapte, nu vorbe ! (Luni, 22 februarie 2010, 22:24)

        Vesta cu batoane de dinamita [anonim] i-a raspuns lui hm

        Pai, e simplu, deschizi Al Jazeera si compari reactii de crestini si reactii de musulmani.

        Desigur, asa cum nu toti americanii sunt relativ obezi si relativ inculti, tot asa nu toti musulmanii sunt relativ intoleranti si relativ violenti.

        Azi a fost atac sinucigas in Pakistan (6 morti musulmani) si unul in Afganistan (15 morti musulmani din care un sef tribal). In ambele cazuri, ei au fost masacrati de alti musulmani, pe motiv ca nu erau de acord cu alte idei musulmane! Si de fiecare data e facut de islamici in numele lui allah. Poate ca tu ai pretentia putin ciudata sa stii mai bine ca un taliban ce e islamic si ce nu. Eu n-am pretentii din astea, ma uit la fapte !

        Religia islamica condamna la moarte pe oricine vrea sa renunte la islam, cel ce vrea libertate de alegere e numit "apostat". Ce e extrem de trist e ca se aplica in multe tari islamice. Astea sunt fapte, nu vorbe.
      • -3 (5 voturi)    
        din categoria sa facem glume (Marţi, 23 februarie 2010, 1:50)

        costel [anonim] i-a raspuns lui hm

        sa recapitulam, s-a luat in deradere simbolul crestinismului adica Isus, apoi cel al islamului , Muhamed .

        In continuare ar trebui publicate imagini funny cu Moise al evreilor ,Budda , Krishna Rama etc
    • +5 (11 voturi)    
      pai (Luni, 22 februarie 2010, 21:03)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      diferenta majora e ca crestinismul cam promoveaza iertarea. cam aiurea sa te bubui in ambasada indiei urland "va iert, va iert", nu?
    • -1 (9 voturi)    
      musulmanii (Luni, 22 februarie 2010, 21:26)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      nu musulmanii sunt cei care fac atacuri sinucigase. Sunt miscarile radicale care au fost create si finantate de CIA pt ai invinge pe sovietici in Afganistan, si ei sunt finantati si astazi de exact aceeasi oameni. Wake up. Nu vati prins k lumea asta e o scena si tot ce se intampla la nivel politic si financiar si kiar religios, e atent planificat. Daca vreti sa vedeti un exemplu investigati 11 septembrie.
      • +1 (5 voturi)    
        Vorbe in vant... (Luni, 22 februarie 2010, 23:17)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Julian

        Ai dreptate insa din pacate realitatea majoritatii oamenilor se afla in televizoare.

        Ma tem ca taberele se cam radicalizeaza, ceea ce de fapt isi si doresc "liderii" nostri.

        Ura duce la razboi, iar razboiul e... profitabil!
        • +3 (7 voturi)    
          război (Marţi, 23 februarie 2010, 0:39)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Atunci ar face bine să nu mai omoare non-musulmani, să se integreze în societate, să nu mai violeze femei în Suedia (75% din autori sunt musulmani), sa nu mai urle ca demenții "moarte celor ce insultă islamul", să nu mai omoare creștinii coptici în Egipt, să permită construcția de biserici în statele islamice, să nu mai considere non-musulmanii drept suboameni, practic, să se comporte ca un om normal din secolul XXI.
          • +1 (1 vot)    
            Realitate vs statistici (Marţi, 23 februarie 2010, 16:17)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            In Italia daca ii intrebi, toti violatorii sunt romani. Ei sunt puri.

            Asa ca de statistici ar fi bine sa nu ne legam.
      • +2 (6 voturi)    
        ești sigur? (Marţi, 23 februarie 2010, 0:36)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui Julian

        Cine l-a omorât pe Pim Fortuyn și de ce?
        Cine l-a omorât pe Theo van Gogh si de ce?
        Cine a amenințat pe Kurt Werstergaard pentru niște caricaturi?
        Cine era să-l omoare pe Kurt Westergaard?

        Răspunsul în toate aceste cazuri este "unul sau mai mulți musulmani care consideră că oricine critică islamul trebuie să moară".

        Să fim serioși.
    • +1 (5 voturi)    
      reactii (Marţi, 23 februarie 2010, 1:40)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      cum ar fi reactionat musulmanii? pai s-a vazut clar ca ei nu sunt de acord cu batjocorirea simbolurilor religioase, religia fiind un subiect delicat si pe marginea caruia nu se pot face glume in numele libertatii de exprimare , totul are o limita
  • +3 (11 voturi)    
    un tribunal laic nu poate condamna pt blasfemie (Luni, 22 februarie 2010, 20:10)

    mda [anonim]

    in schimb poate condamna pentru minciuni tiparite, cu un plus de gravitate daca aiurelile sunt bagate in cap copiilor. exemplul e din tara bolywood-ului si a tuturor posibilitatilor, dar ideea responsabilitatii pentru ce se vara in cap copiilor in scoala ar trebui abordata si la noi.
    • -3 (7 voturi)    
      minciuni... (Marţi, 23 februarie 2010, 0:42)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Atunci ar trebui ca să nu se mai permită tipărirea de biblii, că nu există nici o dovadă nonbilică contemporană care să ateste existența lui Iisus, ca să nu mai vorbim de miracole. La fel cu orice ficțiune...

      Amice, se numește libertatea de exprimare și nu o va mai lua nimeni, cel puțin nu fără luptă. Este un drept fundamental al omului.
  • -1 (15 voturi)    
    Asemanare.. (Luni, 22 februarie 2010, 21:21)

    Calin [anonim]

    Asteptam de mult asa ceva. Si eram extrem de curios sa va cum va reactiona biserica crestina, nu-i asa, "absolut superioara" islamului. Si surpriza: exact la fel!!
    Unii care nu s-a recurs la violenta: cand reprezinti 2.3% din populatie nu-ti prea da mana sa fii violent.
    O reactie intelectuala, o detasare ironica ar fi fost de preferat reactiilor umorale. Dar nu a fost sa fie, asa ca poate ar fi mai bine sa vedem parul in ochii nostrii atat de crestini si mai putin nisipul din ochii musulmanilor!
    • -1 (9 voturi)    
      Nicio surpriza (Luni, 22 februarie 2010, 23:26)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Calin

      Asa cum zici, nu e nicio surpriza. Religiile si credintele au tendinta de autoaparare la modul feroce. Din simplul motiv ca pentru religii este vitala perpetuarea credintei.

      Pentru cei inflamati, care de-abia asteptau un motiv sa se vaite si sa arate cu degetul:

      Ati cautat, asa, de curiozitate, ce e cu Skyline Publications? Sunt ei musulmani? Stiti voi asta?
      Pe situl lor apare asa: "International Writers & Artists". Desigur, e o adunatura de musulmani care s-au gandit sa se distreze si sa isi bata joc de Iisus.
    • +2 (8 voturi)    
      HAI NU ZAU !??? :O (Marţi, 23 februarie 2010, 1:23)

      laila [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Poate ai uitat cele cateva milionane de crestini din lume ...Ca or mai fi cateva , nu ? Si nu ma gandesc la cei botezati sau nascuti in tari cu vechime crestina sau majoritar crestine ci la cei care au credinta crestina vie . Si te-as ruga sa-mi enumeri ambasadele indiene care au fost atacate in tarile crestine sau de catre crestini .

      Probabil esti mahomedan . Prea esti subiectiv . Pana si atei educati vad diferentele pozitiv-favorabile crestinilor ...
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Marţi, 23 februarie 2010, 8:09)

        Calin [anonim] i-a raspuns lui laila

        Crestinii se considera, dupa cum bine se vede de pe acest forum, absolut superiori musulmanilor. Reactiile lor arata opusul.
        Ceea ce vreau sa spun e ca, pastrand proportiile (religia crestina propovaduieste iertarea si toleranta), violenta e aceeasi. Si ca argument ti-as aminti ce s-a intamplat pt ani si ani de zile in Irlanda de Nord: unii erau catolici si altii protestanti si asta a fost de ajuns ca sa se omoare. Dar de conflictele de la noi, in Transilvania, soldate cu biserici ale greco-catolicilor ocupate de adanc credinciosi ortodocsi iti mai aduci aminte? Se trece cu atata legeritate pestre formele noastre de violenta!
        Si nu, nu sunt musulman. De ce oare simt ca ai spus asta ca fiind ceva negativ? Sunt ortodox, dar in nici un caz inflamat de asa-zisa superioritate a religiei ortodoxe.
        • +1 (7 voturi)    
          E REALITATE ! (Marţi, 23 februarie 2010, 9:50)

          laila [anonim] i-a raspuns lui Calin

          Ai uitat probabil atacurile la care au fost supuse ambasadele occidentale din tarile arabe dupa publicarea caricaturilor cu mohamed , Confuzia intre omorurile pe care si le-au dat irlandezi cu englezi si conflictele din Transilvania si , ma mir ca n-ai pomenit si cruciadele , este FOARTE MARE . Daca in cazul musulmanilor BAZA VIOLENTEI STA IN SUTRELE CORAQNULUI , in cazul crestinilor IN BIBLIE N-O SA GASESTI ASMUTIRE LA VIOLENTA . In plus conflictele enumerate de tine au alt fond , nu religios , Asadar comparatia ta este foarte nepotrivita , fortata .

          Si da , CRESTINISMUL ESTE FARA ECHIVOC, CLAR SI INDISCUTABIL SUPERIOR ISLAMULUI .
          Sper de asemeni sa nu faci confuzie intre crestinismul personal , unde fiecare isi lasa loc de manevra si nu de putine ori face greseli de fond si cresinismul in esenta lui , asa cum a fost lasat de Domnul Iisus.
          O zi buna !
          • 0 (6 voturi)    
            ... (Marţi, 23 februarie 2010, 9:59)

            Calin [anonim] i-a raspuns lui laila

            Ma intreb daca ai citit Coranul de vreme ce faci afirmatii asta de transante! Eu nu l-am citit.

            Iar despre crestinism asa cum l-a lasat Isus: evangheliile au fost modificate constant de-a lungul timpului pentru a sluji intereselor bisericii...ma intreb ce mai este original acolo.
            • +1 (3 voturi)    
              Incepe sa fie distractiv :)). (Marţi, 23 februarie 2010, 16:12)

              laila [anonim] i-a raspuns lui Calin

              Imagineaza-ti ca am citit si de prin coran , ca ma informez si ca reusesc sa patrund un fenomen in esenta lui .
              Evangheliile modificate ?! Uite ceva nou . Dar probabil te-ai referit la traduceri mai mult sau mai putin conforme cu originalele . Da , de-a lungul timpului au fost probleme cu traducerile . Astazi insa ai acces la traduceri foarte bune .

              Si deci , ai comparat ,am vazut ulterior citindu-ti postarile , o mana de femei crestine care au protestat ( vocalize mai mult ) la o piesa de teatru mediocra cu manifestatiile de strada , molotoave foc la steaguri ,, ambasade asaltate si altele care apar ori de cate ori in tarile islamice se considera ca mohamed si islamul au fost lezate de ...indiferent cine .
              Nu cred ca are sens sa punctez diferenta .

              Subiectul poate fi dezbatut mult si bine . Tu , ca fiinta religioasa , esti botezat crestin dar daca iti pui semne de intrebare asupra evangheliilor si inca nu ti-ai dat un raspuns da-mi voie sa-ti spun ca esti mai mult ateu care practica niste obiceiuri religioase .
              Bafta !
            • 0 (4 voturi)    
              Am mai zis (Marţi, 23 februarie 2010, 16:22)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Calin

              Te lupti cu morile de vant.

              Azi daca incerci sa fii corect si de o parte si de alta, esti considerat "dusman" sau cel putin "adversar".

              Oamenii CRED un lucru sau altul. Si credintele sunt greu de schimbat, sunt niste procese prea intime, pe care omul nu le leapada usor.

              Nu isi dau seama ca toti sunt intoleranti, ca la o adica pot ajunge sa isi dea unii celorlalti in cap doar pt ca unii cred intr-o entitate superioara numita "Dumnezeu", altul in una numita "Allah", "Budha", etc.

              Culmea e ca toti zeii le spun crediciosilor sa fie buni, sa nu ucida, sa nu minta, sa fie piosi, etc.
              • 0 (4 voturi)    
                In sfarsit (Marţi, 23 februarie 2010, 19:31)

                Calin [anonim] i-a raspuns lui nano2k

                cineva care a vazut clar intentia mea. Iti multumesc pt asta!
                • +1 (1 vot)    
                  TOLERANTA ???? (Marţi, 23 februarie 2010, 23:37)

                  laila [anonim] i-a raspuns lui Calin

                  Voi doi folositi mun cuvant fara sa-i intelegeti sensul . A tolera asa cum il folositi si pretindeti voi seamana a prostie , a suporta o magarie ordinara care ataca in insasi lucririle sfinte pentru mii de credinciosi . Oricum , asa cum am banuit si ioan88 a avut rabdare , tu nu esti crestin si nici macar nu esti documentat pe subiecte .
                  Sunt de acord sa-i tolerez pe musulmani dar nu atacurile lor . Si pe budisti ii tolerez si-i si iubesc dar profanarea unor simboluri nu intra sub incidenta tolerantei .
                  Desigur nu plec sa arunc benzina pe vreun musulman sau pe vreun indian si nici sa sparg geamuri la vreo ambasada , dar verbal si in orice alt fel care nu presupune violenta , protestez ...
                  Si acum mai citeste , mai studiaza si poate , uitandu-te in oglinda , ai sa-ti vezi propria intoleranta pe care ai demonstrat-o , incercand un aer doct , superior care s-a dovedit doar slaba documentare si acuzand fara sa intelegi .
                  Ca esti gay e strict problema ta . Ca esti ignorant si rautacios cu crestinii e si problema mea .
                  Intelegi ?
            • 0 (2 voturi)    
              ortodox??? (Marţi, 23 februarie 2010, 19:31)

              Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

              spui despre tine ca esti ortodox dar lucrul cel mai elementar nu-l stii?? Iisus se scrie cu doi de > i < !!
              Cred ca te dai doar ortodox, dar in fapt...

              Iar treaba cu modificatul Bibliei, daca erai documentat, aflai ca a fost preocuparea de baza a cultelor protestante de toate felurile lor si nu a Bisericii Ortodoxe! Asta presupune sa cunosti Vulgata si Septuaginta si codicii cei mai vechi... Pacat ca iti dai cu parerea fara sa cunosti. Eu studiez evolutia textului Biblic si imi permit sa te contrazic. Parerile neavizate pe un anumit domeniu se tin pentru sine si nu se expun daca nu vrei sa cazi in ridicol...
              • 0 (2 voturi)    
                ... (Marţi, 23 februarie 2010, 20:31)

                Calin [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

                Gresesti: nu am afirmat ca sunt ortodox - asa scrie in acte: nu m-a intrebat nimeni ce vreau sa fiu.
                Absolut ca intre toate riturile crestine care, nu-i asa sunt superioare Islamului (cum sustinea cu tarie cineva mai sus, dar nu spune de ce), cea mai pura si adevarata dintre toate a, absolut, ortodoxia. Nu dau doi bani pe toate diferentele astea: toate imbatosarile religioase nu denota decat lipsa de maturitate. Iar despre tine ce sa zic: daca absenta unui i ti se pare capitala, atunci...
              • -1 (1 vot)    
                Inca ceva (Marţi, 23 februarie 2010, 20:35)

                Calin [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

                Uite, iti dau ocazia sa ma dispretuiesti si mai mult: sunt gay!
                • +1 (3 voturi)    
                  e problema ta... (Marţi, 23 februarie 2010, 21:30)

                  Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

                  treaba cu i este capitala pentru cine se da ortodox.. Tu gresesti, pentru ca tocmai asta ai afirmat "Sunt ortodox"(citeste-ti post-ul)

                  Daca nu dadeai doi bani pe "imbatosarile" religiase trebuia sa nu raspunzi la ele...

                  apoi nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala spune un vechi proverb, daca vrei sa nu te frigi.. Puteai sa stai cu ignoranta ta la locul tau si sa treaca si asta pe langa tine ca multe altele..nu ai rezistat si ai vrut sa mai pui si tu noroi pe crestini, pe langa cel de la indieni, ca asa iti parea corect si dupa cum tot tu ai declarat"Asteptam de mult asa ceva"..Nu inteleg ce ai cu ei daca tot nu vrei sa ai dea face cu ei sau cu ce ti-au gresit ei tie?

                  Ti se pare ca starea ta este "CEA CORECTA", dar ce te faci daca nu e asa, mai ales ca nimeni nu iti garanteaza asta?? Nu stiu cand sa dovedit ca Universul asta nu are un Creator...

                  Problema ta, viata ta, dar cand te bagi in a altora, nu poza drept mare intelept, care le stie pe toate, ca tocmai ti-am aratat contrariul....
                • +1 (1 vot)    
                  si ca sa inchei.. (Marţi, 23 februarie 2010, 21:39)

                  Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

                  Noi in aceasta problema am fost parti lezate, deci cu drept de opinie/replica.

                  Potivit afirmatiilor tale pot sa constat, ca nu ai fost parte lezata in nici un fel, in legatura cu incidentul din India, insa ti-ai permis sa pui la zid pe cate unul, care lezat de incident si-a dat cu opinia..

                  Sunt curios asta ce face din tine?Nicidecum un rautacios...
        • +1 (1 vot)    
          istaorie... (Marţi, 23 februarie 2010, 19:22)

          Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

          dar de generalul Bucow ai auzit??? A tras cu tunul in peste 1000 de biserici si manastiri ortodoxe din Transilvania, doar asa.... Greco-catolicii au fost ortodocsi care au apostaziat(prin presiuni o parte) pentru drepturi civile. Tot istoria ti-o spune. Pacat ca nu o cunosti!!
          • -1 (1 vot)    
            Nu ai inteles (Marţi, 23 februarie 2010, 19:34)

            Calin [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

            Tot ce am vrut a fost sa dau exemple de intoleranta din partea crestinilot fata de alti crestini. Multumesc ca ai mai adaugat unul!
            • +1 (3 voturi)    
              nu cred (Marţi, 23 februarie 2010, 20:23)

              Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

              argumentatia ta nu este infailibila

              Cuvintele nu fac pe nimeni totalitar sau capabil de grazavii (de genul ceor produse de musulmani si Jihadul lor...)

              Nu poti sa-i bagi in aceeasi oala pentru ca diferentele sunt foarte mari!!

              Eu nu interveneam daca nu constatam greseli in postarile tale, de felul celei cu Biblia. Spui ca au fost modificate constant, insa nu ai nici un studiu la activ pe tema asta ca sa constati fiecare cult, cat si cum a modificat. O astfel de afirmatie distruge insasi obiectivitatea de care voiai sa dai dovada. Nu poti sa-ti dai cu parerea din auzite...
              • -1 (1 vot)    
                bai mare crestin de Romanica (Marţi, 23 februarie 2010, 23:10)

                victor [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

                iti zic eu sigur ca Biblia a fost modificata si asta deoarece ea a fost tradusa dintr-o limba foarte veche aramaica
                • 0 (0 voturi)    
                  ce are traducerea cu modificatul?? (Miercuri, 24 februarie 2010, 1:01)

                  Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui victor

                  voiai sa vorbesti si azi aceeasi limba??
                  Apoi e clar ca nu avea tot atatea cuvinte ca si azi, ca de aia zic unii ca Hristos a avut frati cand de fapt acelasi cuvant se folosea si pentru veri spre exemplu! Asta nu confirma afirmatia lui Calin ca a fost schimbata in mod constant doar pentru a servii unor interese, desi unele culte si-au permis sa scoata din text, ceea ce contravinea mesajului lor! NU este si cazul BOR!!
  • +1 (7 voturi)    
    noua toleranta (Luni, 22 februarie 2010, 21:52)

    Florentin [anonim]

    In numele libertatii oricine isi permite sa denigreze. Este un fapt paradoxal, insa crestinismul a ajuns o religie persecutata de unii si ignorata de altii.

    MAi multe, va astept pe blogul Asociatiei pentru educatie Traian Popovici www.traianpopovici.ro (clik pe link blog)
    • -1 (5 voturi)    
      Persecutie (Luni, 22 februarie 2010, 23:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Florentin

      Persecutie e in capetele voastre imbibate de intoleranta.

      Ia priveste ce inseamna persecutie si cine e de fapt persecutorul:

      http://www.mapsofwar.com/ind/history-of-religion.html
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Marţi, 23 februarie 2010, 0:18)

        Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ma tem ca modelul grafic nu e prea relevant...prezinta aspecte generale... iar daca te referi la cruciade si reconquista(recucerirea) spaniola, vreau sa te intreb daca erau ortodocsi sau catolici cei care le-au pornit?? din pacate sunt diferente majore intre cele doua si in felul in care au inteles papii sa conduca "turma"(nu ideologic ci prin foc si sabie)culorea albastra face o apa si un pamant, ca si cum nu ar fi nici o diferenta si uite asa un nene ca dumneata intelege pe dos... si acuza fara sa gandeasca de doua ori daca merita sa faca efortul sau mai bine isi da cu parerea in alta parte unde, probabil, e mai avizat...
        • 0 (2 voturi)    
          Nu acuz (Marţi, 23 februarie 2010, 16:16)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ioan88

          Doar intreb. Cine pe cine asupreste? Ca se vorbeste de asuprirea crestinilor de catre musulmani.

          Cum se poate ca o religie dominanta sa fie asuprita? A, ca mai ies scantei din cand in cand, asta e viata...

          Insa eu vreau sa pun pe picior de egalitate toate religiile. Pana la urma tot un "crestin" a spus de curand ca "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Pai daca vorbesti de toleranta, vorbeste dom'le pentru toate religiile. Nu numai pentru una.
          • +1 (1 vot)    
            Gresesti (Marţi, 23 februarie 2010, 19:46)

            Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Formularea ii apartine lui Iosif Vissarionovici Stalin, care a dus la exterminarea aproape completa a ortodoxiei din Rusia!! Ai pus crestin in ghilimele din cauza asta?? Daca da, atunci nu are nici un sens ideea pe care ai vrut sa o transmiti, de vreme ce Stalin a fost ateu!!
            • 0 (0 voturi)    
              dar Bush junior (Marţi, 23 februarie 2010, 23:07)

              george [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

              carei religii ii apartine de a ordonat invazia Irakului, un stat suveran care nu a facut niciodata rau Americii?
              • 0 (0 voturi)    
                sigur (Miercuri, 24 februarie 2010, 1:11)

                Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui george

                nu ortodox!
                • 0 (0 voturi)    
                  O tii una si buna (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:54)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ioan88

                  Aici e vorba de crestini si de musulmani.
                  Daca aperi ortodoxia vom fi pe aceeasi baricada.

                  Dar daca aratam cu degetul musulmanii fara sa ne vedem propriile pacate, apoi numai crestinism nu se mai numeste asta...
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu intelegi (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:47)

                    Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                    nu cred ca nu ai dreptul sa-ti exprimi indignarea cand cineva isi bate joc de credinta ta! Asta nu inseamna ca nu tolerezi! Pe criminali de ce nu ii tolereaza nimeni, ca doar se exprima?(asta inseamna sa raspunzi in mod adecvat unui atac...)

                    E o diferenta mare intre a lasa pe cineva sa traiasca liber si sa nu-l atingi(ii tolerezi existenta) si a raspunde atingerilor lui in mod verbal(a tolera actiunile indreptate impotriva ta). Faptul ca exista exceptii nu inseamna ca ti se ia dreptul la replica...

                    Musulmanii sunt aratati cu degetul potrivit actiunilor lor. Ca altfel nimeni nu-i arata cu degetul..
                    • 0 (0 voturi)    
                      Legatura (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:20)

                      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ioan88

                      Imi scapa legatura intre toleranta si faptul ca ii urasti pe musulmani (iti respect oricum alegerea).

                      Iti dau in scris ca sunt crestin ortodox, dar cred ca am invatat mai bine decat tine (imi dau seama ca esti un practician) ce inseamna ce inseamna sa fii partial.

                      Pana la urma la ei acasa se duce un razboi provocat de altii. Din intamplare sunt crestini. Puteau fi budhisti. Daca erau budhisti i-ai fi inteles: Da, dom'le sunt suparati pe budhisti ca le arunca bombe in cap.

                      Una e credinta si alta e corectitudinea. Daca credinta ta nu e corecta, atunci lasa-te de ea si fii un om corect. Eu atata am zis in postarile mele: ca e bine sa vedem si o parte si cealalta a povestii.

                      ...ca asa e crestineste, nu?
            • 0 (0 voturi)    
              Am spus "de curand" (Marţi, 23 februarie 2010, 23:25)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ioan88

              Cand am spus "de curand", vorbeam de ex-"cel mai puternic om al Planetei", bunul "crestin" Bush jr., pe ai caror bani scrie "In God We Trust".

              Stii tu, taticul razboaielor actuale initiate prin minciuna (vezi celebrele "weapons of mass destruction", celebrul Bin Laden care este peste tot, apare chiar pe la TV, dar nu il prinde nimeni, etc).

              Desigur, acestea sunt "minciuni nevinovate" fata de enormul "pericol musulman". Nici nu va dati seama cat de in eroare sunteti.
  • +1 (5 voturi)    
    Pentru Calin (Luni, 22 februarie 2010, 22:03)

    adrian88000 [utilizator]

    Suntem un popor care cuprinde 85% crestini ? Nu 2,3 % ca in nord -estul Indiei.Deci nu am avea nici o teama ca suntem putini pentru a reactiona violent la acte de blasfemie, da?
    Care a fost reactia noastra la piesa de teatru " Evanghelistii" scrisa de Mungiu-Pipidi ?(sau scroafa Dosia cum este numita in mediile academice).
    Da-mi te rog o explicatie, ca vad ca te pricepi.
    • +2 (2 voturi)    
      Evanghelistii (Marţi, 23 februarie 2010, 0:02)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Intamplator sunt chiar din Iasi si eram in Iasi atunci cand s-a montat piesa.
      Aici sunt discutate doua trei aspecte: textul, montarea piesei si reactiile referitor la piesa. In primul rand, din moment ce esti atat de, eufemistic vorbind, critic la adresa d-nei Mungiu (e atat de neplacuta in Romania imposiblitatea de a exprima dezacordul fata de cineva fara a recurge exprimari total lipsite de maniere!!), te-as intreba daca ai citit textul si daca ai vazut piesa. Raspunde-mi te rog.
      Eu am citit textul si am vazut si piesa si am fost la curent si cu reactiile fata de piesa. Ironic e ca atunci cand a fost premiat textul la UNITER nimeni nu a protestat. Asta cred ca arata destul de bine nivelul intelectual al celor care au protestat: preotii, autoritatile locale (Nichita: ce fin intelectual de tribuna de stadion!!) si grupul de doamne habotnice care protestau de zor in fata Ateneului Tatarasi (cu cata violenta vehementa) dar care habar nu aveau ce se intampla inauntru. Si ce se intampla: o montare mediocra, jucata amator (majoritatea actorilor erau stidenti la teatru, iar actorii profesionisti erau jalnici), montare cu tot felul de interventii regizorale ieftine si facuta special ca sa socheze, dar nu faceau decat sa amuze.
      Textului ii lipseste dramatismul, e mult prea artefact pt a fi piesa de teatru si din nefericire structura ideactica e mult prea previzbila: seamana mai mult a exercitiu logic (impecabil desfasurat!!) decat a text dramatic. La prima lectura m-a cucerit total, la a doua am fost mult mai critic. Totusi ramane un text valabil macar de discutat, iar un regizor de forta poate face un spectacol bun!
    • +2 (2 voturi)    
      Continuare (Marţi, 23 februarie 2010, 0:15)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Ceea ce se desprinde din text cand te distantezi putin de el, si contrazice ceea ce am scris mai sus, e un profund setiment religios, o sensibila poetica crestina: ultima scena, dupa un fel de Cina cea de taina, e absolut superba (si in text si in piesa - felicitari pt. asta dl Benoit Vitse: scena finala a salvat aproape spectacolul prin esteticul rafinat!): Isus invie implinind profetia! Care a fost deci logica masivelor proteste? Nu denota ceea ce s-a intamplat un dezinteres fata de cultura? De la finul cititor de Nichita e de asteptat, dar de la multiplele fete bisericesti ce bantuie Iasul si pretind respect, parca nu!
      Mai denota o imposibilate dureroasa a celor ce protestau (Asocitia studentilor crestini) de a respecta dreptul la exprimare libera: protestele lor ar fi fost in sine acceptabile daca nu se ajungeam la forme extreme gen agresarea spectatorilor care intrau in teatru, amenintarile cu interzicerea piesei (veratibila reactie demna de epoca Inchizitiei!), suspendarea contractului lui Benoit Vitse ca director al Ateneului! Asta ca sa dau cateva exemple de toleranta ale unui popor, nu-i asa, 90% sau cat e, nu crestin, ci ortodox (asta e deja alta discutie)! Iar ortodoxia parca are iertarea si toleranta ca valori centrale.
      Tot citesc ziarele, stirile, forumurile, in special, si ma intreb unde sunt?
      Ce vad e violenta, lipsa de respect, limbaj degradant, marlanie, incultura si mult provicialism.

      Calin
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc! (Marţi, 23 februarie 2010, 12:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

        Mi-ai raspuns pe larg, iti multumesc pentru efort.Ieri cand am scris eram grabit si cred ca nu mi-am adus aminte exact porecla lui Mungiu-Pipidi. /Scuze pentru eroare.
        Ramane o intrebare pentru tine: piesa ai citit-o si ai vazut-o. Dar Noul Testament l-ai citit?
        Daca da, spune-mi te rog piesa respecta Adevarul revelat in Evanghelii?(editat de HotNews.ro)
        • -1 (1 vot)    
          Raspuns (Marţi, 23 februarie 2010, 12:39)

          Calin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          Gresit: textul l-am citit si piesa am vazut-o!
          Ce ramane nu e intrebarea pt mine (inca una) ci efortul tau de a raspunde la intrebarile mele, efort pe care nu te-ai straduit sa il depui.
          • +1 (1 vot)    
            Nu e gresit! (Marţi, 23 februarie 2010, 23:36)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

            Dar te las sa crezi ca e gresit, daca te simti mai bine asa. Ai pus intradevar 3 intrebari.Prima era o intrebare retorica. La adoua intrebare ai raspuns chiar tu. A treia intrebare e importanta si merita un raspuns:" Unde sunt crestinii?"
            Sunt foarte putini! Majoritatea sunt ca tine, au fost botezati pe cand erau sugari si GATA! Acum sunt atei, dar mint si se declara crestini.
            .Acum te rog sa raspunzi si tu la intrebarea pe care ti-am pus-o !
  • +3 (3 voturi)    
    idol? (Luni, 22 februarie 2010, 23:30)

    daniel [anonim]

    Sincer eu ma mir de altceva. Copii invata litera "i" de la "idol"?????
  • 0 (2 voturi)    
    simbol (Marţi, 23 februarie 2010, 0:28)

    Ioan88 [utilizator]

    cand vorbim de un simbol, din pacate, nu am inteles ca e bine sa-l tratam ca atare... trebuie respectat si nu ridiculizat, ca poate supara pe cineva...
    de ce nu ne putem purta civilizat??
    eu nu am vazut in nici un manual de religie, ortodox, un buda cu o placa de surf, un mahomed cu un AK-47 la umar, etc.... crestinii nu-si permit sa ridiculizeze in manuale sau prin scoli pe nici o alta religie, in schimb pe crestini sau gasit toti ceilalti sa-i ridiculizeze.!!
    asta e...traim vremurile pe care le traim...bine ca suntem doar praf pe Pamant...
    • +1 (3 voturi)    
      IAR DACA NE GANDIM CATE BRATE AU ZEITATILE HINDUSE (Marţi, 23 februarie 2010, 8:58)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

      ...nu s-ar putea zice ca nu e loc de mistocareala...
      ....sase halbe pline cu bere...sau si mai bine lichid pentru urinoterapie...

      PS. Si totusi Dosia ramane o porecla corecta. Cand ii citesti articolele din Romania libera in care nu scapa ...niciodata...dar absolut niciodata ....prilejul de a se fasoli cu performantele ei universitare globaliste ...azi aici, maine -n Focsani, la Harward in timpul vacantelor, la Oxford cand sunt greve ale cadrelor didactice....bu se poate sa nu-ti aducu aminte de vechea zicala crestina: S-O SUIT SCROAFA-N COPAC...