Un fost angajat al bancii HSBC din Geneva a furat o lista de conturi pe care vrea sa o vanda Germaniei cu 2,5 milioane de euro

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 13:36 Actualitate | Internaţional

Un fost angajat al bancii HSBC din Geneva, care a furat mii de informatii privitoare la conturile bancare, s-a declarat dispus sa le furnizeze autoritatilor germane liste cu persoanele banuite de evaziune fiscala. Este vorba despre acelasi informatician care a dat deja o parte din aceste date autoritatilor din Franta, informeaza AFP.

Herve Falciani, fost angajat al serviciului informatic al bancii, a fost in centrul unei dezbateri similare in Franta, anul trecut. In luna august, ministrul francez al Bugetului, Eric Woerth, a anuntat ca a intrat in posesia unei liste de 3.000 de detinatori de conturi in Elvetia, banuiti de evaziune fiscala. Intrebat cine i-a furnizat aceste nume, ministrul a declarat ca le-a obtinut "anonim si fara compensatie financiara, prin declaratiile institutiilor bancare".

O ancheta realizata de cotidianul Le Parisien a aratat insa ca o parte din aceasta lista provine de la un furt realizat la sfarsitul anului 2008, in prejudiciul HSBC Private Bank din Geneva. Publicatia din Hexagon a scris la finele anului 2009 ca autorul infractiunii este un fost angajat al serviciului informatic al bancii, acum refugiat in Franta.

Presa din Germania scrie acum ca informaticianul ar putea furniza o lista cu numele a 1.300 de evazionisti, in schimbul careia cere o recompensa de 2,5 milioane de euro. Suma pe care fiscul german ar putea sa o recupereze dupa ce intra in posesia listei se ridica la 100 de milioane de euro, potrivit jurnalistilor germani.

Acest caz a lansat o dezbatere publica de proportii in Germania, cu privire la moralitatea unei eventuale achizitii de date furate.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3168 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Si cele cateva mii de romani? (Luni, 1 februarie 2010, 14:05)

    dan [anonim]

    Oricum nu se va sesiza nimeni la noi.
    • 0 (2 voturi)    
      toti ' baietii ' sunt acolo (Luni, 1 februarie 2010, 16:58)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui dan

      si casele din monte carlo se pot lua de la primaria din monte carlo . sa se vada ce impozite platesc marii "patrioti' romani acolo fara sa comenteze si aici fac gura ca trebuie sa dea ceva .
  • +4 (6 voturi)    
    e tare tipu (Luni, 1 februarie 2010, 14:11)

    xaxxx [anonim]

    Lasa ca asa ii mai punem la punct pe talharii cu gulere albe si papion,care au supt seva unei tari intregi.Sa le dea Dumnezeu sanatate la acesti haiduci moderni!
    • -2 (2 voturi)    
      haiduci, my foot. (Luni, 1 februarie 2010, 16:23)

      jianu [anonim] i-a raspuns lui xaxxx

      ala vrea sa vanda, adica sa faca si el un parai muncit. numai sa fie lista buna de ceva, sa nu dea nemtzii banii degeaba.
      intre timp banca o sa schimbe numerele de cont si prinde orbul, scoate'i ochii.
  • +2 (4 voturi)    
    la inchisoare cu ei (Luni, 1 februarie 2010, 14:16)

    voi [anonim]

    sa-i dea in gat pe toti evazionistii care se ascund in elvetia...legea trebuie sa fie pentru toti la fel.
  • +6 (6 voturi)    
    foarte tare :D (Luni, 1 februarie 2010, 14:29)

    liviu_ [utilizator]

    chiar misto...
    nustiu ce atata dezbatere in germania... lucru e foarte clar... lasi sa scape 1300 de evazionisti sau ii dai lu asta 2.5 mil euro... pentru mine este foarte clar care este cea mai morala alegere dintre astea 2...
    nu stiu d c nu fac astia ceva cu bancile din elvetia... tara aia traieste din bani depusi in banci de tot felu de infractori...
    • -2 (4 voturi)    
      'cea mai morala' (Luni, 1 februarie 2010, 14:39)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Stiu ca va suna socant pentru tine, dar moral nu prea are grad de comparatie.
      Nu poti fi mai moral decat altii, la fel cum evaziunea fiscala nu e mai morala, sau mai putin morala decat furtul.

      Am sa iti traduc eu intrebarea pe care si-o pun nemtii, pentru ca in mod clar iti scapa. 'Merita sa tratam un hot ca pe egalul nostru, pentru a recupara niste bani?'
      • +3 (3 voturi)    
        mda (Luni, 1 februarie 2010, 15:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        stiu foarte bine ce se intreaba nemtii. ok? nu mi-a scapat bine...
        tu daca vezi un om ca face o greseala deja il cataloghezi ca idiot, cretin, analfabet, agramat etc?!?!?!
        de exprimat m-am exprimat intr-adevar aiurea, dar totusi poti sa corectezi omul si fara sa arati cat de inteligent esti tu si cat de prost e celalalt.
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Luni, 1 februarie 2010, 21:33)

          muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          gradul de agresivitate e mai mare cand scrii online si probabil tentatia e sa iti masori organul cu toti ceilalti.
          scuzele mele, daca te-ai simtit jignit.
      • 0 (2 voturi)    
        trageti linie (Luni, 1 februarie 2010, 15:08)

        weekender [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        De ce trebuie neaparat sa amesteci borcanele? Sa-l plateasca pe hot pentru a obtine datele, iar pe de alta parte sa-l pedepseasca pentru furtul respectiv conform legii. (Probabil va plati o cautinune de 2,5 mil euro pentru a scapa de puscarie)
      • +5 (5 voturi)    
        si mai morala (Luni, 1 februarie 2010, 15:09)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Intrebarea ar trebui sa fie:

        Ne folosim de un hot pentru a prinde alti 1300 de hoti?

        Eu stiu ce as alege.
        • 0 (4 voturi)    
          perfect deacord (Luni, 1 februarie 2010, 16:35)

          gabi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          E exact ce vroiam sa spun si eu, si cred ca ar fi ok sa se foloseasca de el pt a-i prinde pe ceilalti. Nu vad ce atata tam-tam, se stie ca intelegeri se fac uneori pt a obtine informatii pretioase ;)
  • +1 (3 voturi)    
    intrebarea ar alta (Luni, 1 februarie 2010, 16:01)

    danutlvd [utilizator]

    cat are de trait acest "hot" ?
  • 0 (4 voturi)    
    oups! (Luni, 1 februarie 2010, 18:14)

    dares [utilizator]

    nu cumva folosirea acestor informatii ilicite este interzisa?
    pana unde mergem cu folosirea de informatii ?

    pana unde lasam statul sa se bage in viata noastra ?
  • +1 (1 vot)    
    Adicatelea, nu-i moral.... (Marţi, 2 februarie 2010, 11:16)

    Ronin [utilizator]

    ...sa cumperi astfel de informatii, da e moral sa recurgi la evaziune fiscala? Mda. Io cre` ca daca statu` roman ar face o astfel de manevra, nu numai ca am acoperii deficitu` bugetar, dar am trece pe excedent. Si atunci am avea alta problema. Ce naiba sa facem cu atata amar de banet? Mai bine nu.
  • +1 (1 vot)    
    Fostul angajat... (Luni, 15 februarie 2010, 16:04)

    Close [utilizator]

    Ce pateste el? Ok, am inteles ca evazionistii merita sa plateasca pana le iese pe nas si sa faca ceva puscarie. As scoate si portita cu autodenuntul.

    Dar angajatul care a furat date confidentiale si le-a facut publice? Bancile care au promis confidentialitatea? Astia nu patesc nimic?

    Azi maine o sa te trezesti ca avocatul tau te da in gat cu tot ce-i spui lui, ca preotul se duce si paraste la securitate ce-i spui tu la spovedanie (uuups, asta s-antamplat deja si ce mai scandal ca-s securisti, atunci nu era moral), ca doctorul da pe goarna toate bolile tale, etc. Si o sa fie moral pentru ca angajatorul merita sa stie ca tu ai o boala grava care o sa te tina in medical mai mult decat la munca, nevasta merita sa stie ca te duci la parasute dar macar esti credincios si Politia merita sa stie ca tu chiar ai baut vinisorul ala, nu e doar un mar care a fermentat in burta ta...

    Tare mi-e ca daca intr-adevar banca s-a angajat sa pastreze datele confidentiale o sa aiba de platit despagubiri clientilor, apoi o sa incerce sa le recupereze de la angajatul intreprinzator. Iar 2,5mil Euro nu prea o sa acopere nota de plata sau recompensa pusa pe capul lui - dead or alive.