Daily Mail: In Marea Britanie sunt mai multi pensionari saraci decat in Romania

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2009, 15:43 Actualitate | Internaţional

Marea Britanie are o proportie mai mare de pensionari care traiesc sub pragul saraciei decat Romania, batranii din Regatul Unit numarandu-se printre cei mai saraci din Europa, scrie publicatia britanica Daily Mail, care citeaza o statistica Eurostat.

Potrivit cifrelor furnizate de Uniunea Europeana, nivelul de saracie al pensionarilor britanici se situeaza pe locul patru in UE, fiind depasiti doar de cei din Estonia, Letonia si Cipru.

In ultimii zece ani, pensionarii din Marea Britanie au avut o situatie din ce in ce mai proasta, sumele destinate celor mai saraci dintre acestia au scazut treptat, devenind chiar mai mici decat ajutoarele acordate mamelor singure, care formeaza grupul cel nevoias din societatea britanica.

Datele oferite de Eurostat au fost interpretate de fundatiile umanitare britanice Age Concern si Help the Aged si releva proportia persoanelor de peste 65 de ani din fiecare stat al UE care traieste cu venituri sub 60% din venitul mediu.

Astfel, in Regatul Unit, aproape unul din trei sau 30% din pensionari au venituri sub limita saraciei. Procentul este insa mai mic decat in Cipru, unde 51% traiesc in conditii mizere, in timp ce in Letonia si Estonia nivelul coboara la 33%.

In comparatie cu Marea Britanie, doar 19% dintre pensionarii din Romania traiesc sub limita saraciei, remarca tabloidul britanic.

La polul opus, tara unde pensionarii o duc cel mai bine este, potrivit datelor Eurostat, Cehia, unde doar 5%, sau unul din 20 dintre batrani sunt extrem de saraci.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3407 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Depinde ce inseamna pragul de saracie (Luni, 27 iulie 2009, 16:29)

    Frankie [utilizator]

    La ei pragul de saracie este de 2 ori cat salariul mediu pe economie al nostru :)))))))))))))
    • +6 (10 voturi)    
      Depinde si de preturi (Luni, 27 iulie 2009, 17:10)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Articolul e corect. Nu se compara preturile din UK (uriase) cu cele din RO. Trebuie luate in calcul pensiile dar si costul vietii.
      • +2 (6 voturi)    
        tu ai fost de curand in uk sau vorbesti din auzite (Luni, 27 iulie 2009, 18:04)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

        haine cand sunt reduceri sunt mai ieftine ca in romania; mancare la supermarket e mai ieftin ca in romania; daca are casa si a scapat de chirie care e ceva mai mare ca in ro au scapat...
        Preturile in romania mai mici ca afara e mai mult folclor
        • +1 (1 vot)    
          =)) (Marţi, 28 iulie 2009, 12:20)

          Sauron [anonim] i-a raspuns lui florin

          Bine ca ai fost tu =))) si e totul ieftin ca braga.
      • +1 (5 voturi)    
        dar tot nu iese cum crezi (Luni, 27 iulie 2009, 19:10)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

        pai sa vedem:
        1-0 pt ei ...
        1) hainele sunt mai ieftine decat in Romania
        2) mancarea din super-market-urile din UK e ceva mai ieftina din cea din supermarket-ruile din Romania ... cam la fel par si alte bunuri de larg consum
        3) electronicele si cartile sunt iarasi mai ieftine
        etc

        1-1:
        1) preturile la case (dar daca nu vrei zone centrale si daca mai corelezi si cu salariul... iese tot cam pe acolo)
        2) preturile la masini (parca erau ceva mai ieftine in .ro)
        3) serviciile medicale de calitate sunt cam scumpe aici ... comparativ, in Romania am auzit ca ar fi mai ieftine :)
        etc
      • -1 (3 voturi)    
        hm... (Luni, 27 iulie 2009, 20:16)

        Metoiu [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu

        Te invit sa le compari. Multe produse (chiar si cele de baza) sunt mai ieftine in UK decat in Romania. Laptele e mai ieftin ca apa. Ouale, daca iei din anumite locuri, sunt mai ieftine decat in Romania... De haine si incaltaminte nu mai vorbesc... Ce-i mai scump in UK este chiria (casele), transportul si serviciile... servicii care oricum in Romania lipsesc cu desavarsire deci n-ai ce compara...
    • +3 (7 voturi)    
      pensia (Luni, 27 iulie 2009, 17:10)

      carcotashu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      da, dar uiti de puterea de cumparare
      Preturile in UK sunt mai mari de cat in Romania si structura de cheltuielie alta
    • +2 (4 voturi)    
      de.... (Luni, 27 iulie 2009, 18:22)

      unu' [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Asta e discutabil intrucat daca stau cu chirie platesc de 3 ori mai mult ca la noi, insa alimentele le poti gasi mai ieftin, deci e discutabil si dependent de situatia lor sociala.
      Probabil ca nu mor de foame dar bani de facturi sigur nu le mai raman....
      Nu poti compara salariul mediu pe economie al nostru intrucat nu asa se compara, poti compara daca vrei sa fii mai aproape de adevar costul vietii de la ei si de la (incluzand cosul zilnic) si apoi poti trage niste concluzii.
    • -5 (5 voturi)    
      casa regala isi mai taraie zilele? sau cerseste (Luni, 27 iulie 2009, 18:49)

      Gly Gore [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      ..cum am auzit !?isi cam bat joc de regina englezoii astia din Regatul Islamic;e totusi o femeie in varsta, posibil suferinda ...
      • +1 (1 vot)    
        hm... (Luni, 27 iulie 2009, 20:20)

        Metoiu [utilizator] i-a raspuns lui Gly Gore

        Vorbesti ca sa te-auzi tastand. Mai bine dormi.
    • 0 (2 voturi)    
      Da, si rahatul de englez miroase a iasomie... (Luni, 27 iulie 2009, 21:36)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Cat este chiria in UK?
      Cat costa o locuinta in UK?
      Cat costa sa mergi cu trenul in UK?
      Cat costa benzina si motorina in UK?
      Cat costa carnea in UK?
      Daca stai si analizezi aia care sunt categorisiti ca saraci in UK sunt chiar saraci saracii. Viata le este la fel de incomoda ca si saracilor de la noi.
      Morala este alta: ganditi-va ca englezii pensionari o duc atat de bine si in procent atat de mare deoarece au pensii private. Si ganditi-va bine inainte sa cotizati ca o turma la pensiile private si voi.
  • +3 (9 voturi)    
    limita saraciei (Luni, 27 iulie 2009, 16:39)

    luc [anonim]

    acuma depinde unde o fi la ei limita asta a saraciei. ca daca ei ii considera saraci pe aia care nu au bani sa se duca de 3 ori pe an in concediu si noi ii consideram saraci pe aia care nu au ce manca de 3 ori pe zi, atunci avem o diferenta.

    dar asa e presa: hai sa scriem si noi o prostie, ca trebuie sa luam si noi un ban, ce dumnezeu!
  • +5 (5 voturi)    
    iar comparam mere cu pere... (Luni, 27 iulie 2009, 16:41)

    Metoiu [utilizator]

    Ati uitat sa specificati si care este "limita saraciei" in Marea Britanie, comparata ca valoare absoluta cu cea din Romania...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty_threshold
    • +5 (5 voturi)    
      bun (Luni, 27 iulie 2009, 17:22)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui Metoiu

      bun link, nu-l stiam. Se pare ca un sarac din UK castiga pe ora (!!) cat castiga un sarac din india pe luna.. sigur, costurile sunt mai mari in UK, dar nu toate si nici de 160 de ori mari, care ar fi de cate ori mai mult castiga un sarac din UK fata de unu din India..
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 27 iulie 2009, 16:42)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    se prea poate, pensionarii britanici nu au copii la munca in strainatate sa le dea bani de "perfuzii"
  • -2 (4 voturi)    
    mda (Luni, 27 iulie 2009, 16:46)

    s [anonim]

    e f posibil.... oare pt ca pensionari lor au chefuit si si-au baut bani? oare pt ca pensionari nostri au primit blocuri comuniste gratis si acum le inchiriaza? sau pt ca la ei 7euro/zi inseamna saracie si la noi inseamna bunastare?
  • -2 (2 voturi)    
    Hurray (Luni, 27 iulie 2009, 16:49)

    ramen [anonim]

    Hurray ... nu suntem primii sau ultimii!!!!

    PS.Inseamna ca mai este loc de o scadere la pensii...ca doar nu o sa fim noi mai cu mot fata de englezi.
  • +3 (3 voturi)    
    hai ca ne-am ajuns (Luni, 27 iulie 2009, 16:52)

    abc [anonim]

    daca pensionarii nostri, agricultorii o duc bine inseamna ca ne-am vazut visul cu ochii.
    Bahhh aia au stacheta prea sus.
    Pensionarii singuri de la oras cu 3 mil pe luna din care 1,5 la intretinere cred ca o duc f. bine in ro.
    Cu 1,5 mil =35E ramasi toata luna adica cam 1E pe zi si tot o duc mai bine ca aia din uk, inseamna ca aia o duc rau.
    si acum trezitiva, traiti in ro.
    daca 1E pe zi pt mancare e mult ar trebui sa nu mai visam ca trimitem cosmonauti in cosmos.
    • 0 (4 voturi)    
      pensia (Luni, 27 iulie 2009, 17:13)

      carcotashu [anonim] i-a raspuns lui abc

      1,5 mil de ce?
      lei?
      Daca sunt lei atunci 1,5 mil lei inseamna 350.000 euro.
      • 0 (0 voturi)    
        nu, mah (Luni, 27 iulie 2009, 18:35)

        abc [anonim] i-a raspuns lui carcotashu

        mamaligi nu lei :))))))
        Probabil ca te-ai nascut ieri. Somn usor.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai usor cu 3 milioane (Luni, 27 iulie 2009, 18:33)

      gica_hagi [anonim] i-a raspuns lui abc

      Nu stiu pe ce va bazati cu pensionarii din oras cu 3 milioane/luna.

      Exemplu: punctul mediu de pensie in Ro=700 RON. Asta inseamna ca doi pensionari care au avut salariul mediu pe economie si vechime integrala castiga 1400 de ron, adica 700 ron/membru de familie

      O familie medie activa in Romania cu doi copii are venitul net lunar de 1350x2=2700 de ron, adica 675 RON/membru de familie, sub cei 700 de RON ai unui pensionar. Si daca stati si va ganditi bine o sa va dati seama cam ce cheltuieli are o familie activa cu doi copii fata de o familie de pensionari.

      Cu 3 milioane de angajati in mediul privat si cu 6 milioane de pensionari, eu nu cred ca se poate mai mult in Romania. Cine e de vina? Pai cam multa lume: in primul rand politicienii care au acceptat valuri, valuri de pensionari anticipate ca sa scape de griji. Dar si oamenii care au acceptat o gramada de dosare false pentru a se pensiona mai repede. Avem 2 milioane de pensionati anticipat!! Daca toti astia sunt pensionari pe caz de boala cu dosare medicale adevarate, atunci eu sunt Giga Hagi
  • +1 (1 vot)    
    pensionari britanici. (Luni, 27 iulie 2009, 17:36)

    Dorelp [anonim]

    Articolul asta ma face sa rad. Cine l-a scris a fost super superficial. Lucrez in Serviciile Sociale din UK de peste 5 ani si nu prea exista termen de comparatie intre supportul oferit de guvern batrinilor din Uk cu cel oferit the romani.

    - pensie garantata de stat, Attendace Allawance, housing benefits, Concil tax benefits, free medication and health care, free domiciliary and residential care, winter allawance etc.

    parinti mei in Romania platesc pentru medicamente 50% (adica 70% din venitul lor lunar) iar restul pensiei le ingaduie sa traiasca de pe o zi pe alta. Daca mai adauga spaga data la doctori cu regularitate, energia electrica, lemne de foc, alte treburi pe langa casa ne le-ar ramana bani nici macar de hartie igienica.
    • -1 (1 vot)    
      Compensare 50%? (Luni, 27 iulie 2009, 18:35)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Dorelp

      Poate e adevarat ce spuneti, dar hai sa discutam concret. Imi puteti spune va rog care sunt medicamentele compensate doar 50% utilizate de parintii dumneavoastra?
  • +4 (4 voturi)    
    :))) (Luni, 27 iulie 2009, 17:49)

    ps [anonim]

    ati fost vreunul in uk?
    sunt mai mari costurile acolo?
    transportul si chiriile poate...insa si calitatea este mult peste a noastra.
    mancarea si hainele? give me a break!
    este categoric mai ieftina.
    la ei toate autocarele sunt pline d epensionari ce se plimba prin uk si europa...ai nostri lesina pe strada vara sau sughita de foame iarna imbracati cu 3 cojoace si sub 10 plapume ca nu au cu ce plati gazul
  • +2 (2 voturi)    
    Halal informatie ! (Luni, 27 iulie 2009, 18:23)

    D.Lavrancea [anonim]

    Nu e de vina cel ce scrie ci cel ce publica . Cat de civilizat am fost , sunt si voi fi in exprimare , cel ce a scris articolul ori este tampit ori la scris la comanda sa vedem si noi nenorocitii ce mai mare nenorocire este in Marea Britanie . Ma mir ca nu a trecut si un cont de colectare . Manipulatorilor ! Sa va fie rusine !
  • +2 (2 voturi)    
    fals (Luni, 27 iulie 2009, 21:16)

    nu [anonim]

    nu mai credeti toate prostiile. eu am fost in londra anul trecut. mancarea e mult mai scumpa la ei decat la noi, la aceeasi calitate, imbracamintea, chiriile si utilitatile la fel. un apartament in londra intr-o zona decenta costa de la 120.000 lire in sus sau se inchiriaza cu 6-700 lire pe luna cu utilitatile incluse. asistenta medicala e gratuita dar numai pentru lucruri minore. pentru probleme serioase platesti suplimentar. englezii insa o duc bine. salariul mediu este undeva la 1300 lire dar daca ai o calificare ajungi la 2000 lire. o pensie de om normal e undeva pe la 800-1000 lire. si acolo ai pensia in functie de cat cotizezi in timpul cat muncesti. unii au pensii si de 2-3000 de lire. englezii traiesc mult mai bine decat romanii. se distreaza si calatoresc mult in europa. vorbesc de majoritatea. sunt si acolo ca peste tot in lume si saraci dar cei multi o duc bine.
  • -1 (1 vot)    
    pensionarii (Marţi, 28 iulie 2009, 11:09)

    elis [anonim]

    Studiul este o rusine pt.cine l a facut.Sunt sigura ca nu s a avut in vedere ca Romania nu a trecut la moneda europeana euro altfel nu poti compara merele cu perele.Daca In Romania pensia medie este in jur de 700 ron in Spania de ex. este de 750 euro. Nu poti sa compari pensia medie de sub 200 euro cu 750 euro.Poate a vrut sa spuna ca in Romania traiesc nu 19% ci 91% dintre pensionari la limita saraciei.Dar trebuie si ziaristii sa manace o paine asa ca.............
  • -1 (1 vot)    
    studiu (Marţi, 28 iulie 2009, 11:32)

    Mihai [anonim]

    Acest studiu este facut la nivel de UE nu doar pt.cei din articol.Dar este fals este un articol facut din birou fara a mai investiga ceva.
  • -1 (1 vot)    
    nu sunteti obiectivi (Marţi, 28 iulie 2009, 12:05)

    cristi [anonim]

    in Uk sunt salarii mult mai mari dar calitatea vietii e dezastruoasa.Castigi 1500 de lire/luna si la sfarsit nu ramai cu nimic.Luati in calcul urmatoarele:Mai bine de un sfert din populatie lucreaza ca si self-employed, cei mai multi self-employed ne-cotizand pentru pensie.restul, care lucreaza pe N.I.N. platesc 30% taxe deci daca ai 1500 brut iei de fapt 1000 (plus 10%banii de vacanta daca nu ma-nsel).Council tax peste 1000 de lire pe an, deci ca sa iti ia gunoiul din fata casei pe un an tre' sa muncesti o luna....la fel si cu asigurarea la masina.Casele construite in stil victorian (lipite) nu permit gararea astfel ca daca ai cumparat o masina si nu ai platit toate taxele (inclusiv tax road=£200) in cateva zile ti se ridica masina si tre' sa platesti penalty.
    Alte lucruri demne de luat in seama:65% din populatia britanica plateste rata la casa, multi stau cu chirie, altora le plateste primaria.Pensionarii probabil ca sunt home owners.In Londra 45% din case sunt pline de gandaci care sug sangele omului noaptea.Asta se intampla cand avioanele transporta zilnic africani, indieni si mai toate celelalte rase de pe fatza pamantului.

    Cele mai scumpe case din europa sunt in Uk, cele mai mici tot in UK.La supermarket nu gasesti salam decat feliat, 0.005mm pus intr-o cutiutza si facut evantai ca sa para mai voluminos.Rezervele de carbuni sunt epuizate, petroul din marea nordului mai este pentru cativa ani.

    De asemenea beneficiile sociale sunt in cadere libera.Pana si eu insumi am de recuperat taxele si mi s-a spus ca se dau greu si am de asteptat.

    Ca sa nu mai lungesc vorba, stiti ce a spus primarul Londrei dupa jocurile olimpice din China 2008? "E clar ca noi nu putem face ceva asemanator" "We'll do it in our sweet way!"

    Concluzie: marea britanie va ajunge dintr-un mare imperiu o tara...sweet!
  • -1 (1 vot)    
    era sa uit... (Marţi, 28 iulie 2009, 12:11)

    cristi [anonim]

    cateva cuvinte si despre hainele ieftine...stiti cum sunt hainele ieftine pentru barbati in anglia? small, medium and large.daca nu esti atent cand cumperi ai dat banii degeaba.Am cumparat zeci de haine de la primark pe care le-am aruncat la gunoi cum am ajuns acasa.Hainele bune costa de la o suta de lire in sus.

    @Dorelp, ai avut noroc atata tot, de aia vezi lucrurile in felul asta (pozitiv).
    • +2 (2 voturi)    
      ghinion (Marţi, 28 iulie 2009, 12:31)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      problema sta altfel... in anglia ca si in romania sunt oameni care au reusit si oameni care nu au reusit...tu faci parte din categoria a doua.
  • +1 (1 vot)    
    gresit: (Marţi, 28 iulie 2009, 12:54)

    cristi [anonim]

    problema sta in felul urmator: in articol se specifica foarte clar: "In ultimii zece ani, pensionarii din Marea Britanie au avut o situatie din ce in ce mai proasta".Acum 10 ani Occidentul era "promise land", locul unde orice emigrant putea reusi.Incet, incet raiul s-s transformat in iad.Din ce in ce mai multi oameni esueaza si din ce in ce mai putini reusesc.Adevarul e ca pensionarii din Marea Britanie o duc foarte bine(inca).Dar cei care sunt tineri se vor alege(cu putin noroc) cu o amarata de pensie la 70 de ani.Se cam schimba paradigmele si e normal .Un electrical engineer in Uk castiga 20 de lire pe ora ca sa iti spuna de ce e stricat CHS-ul, iar un muncitor in china asambleaza N centrale de banii astia.De ce crezi ca Uk are cel mai mare deficit comercial din europa?
  • 0 (2 voturi)    
    Daily mail/ saracia pensionarilor din Anglia (Marţi, 28 iulie 2009, 14:36)

    IOAN C. [anonim]

    Asta este intradevar o imensa aberatie, o chestie probabil politica, bunastarea grija modul in care sunt tratati pensionarii persoanele de varstra a treia in Anglia este super, la noi nu va fi nici peste o mie de ani, suntem tare departe si asa vom ramane.........