Sase persoane au fost spanzurate, la Teheran, dupa ce si-au asasinat sotii sau sotiile

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 13:57 Actualitate | Internaţional

Sase oameni au fost spanzurati, miercuri dimineata, la Teheran, anunta AFP, care citeaza agentia de presa Isna. Jurnalistii iranieni precizeaza doar ca o parte dintre cei sase condamnati au fost executati dupa ce si-au asasinat consortii, fara a adauga si alte detalii.

Cu aceste condamnari, numarul persoanelor executate in Iran de la debutul anului a crescut la 133, potrivit unui bilant realizat de AFP. In 2008, 246 de iranieni au fost executati. Numarul executiilor a crescut in ultimii ani, dupa ce autoritatile au lansat o campanie de intarire a securitatii. Omorul, violul, furtul armat, traficul de droguri si adulterul sunt pasibile de pedeapsa cu moartea, in Iran.

Tot miercuri, autoritatile de la Teheran au dat publicitatii numarul victimelor din timpul manifestatiilor legate de realegerea lui Mahmoud Ahmadinejad la presedintie. 20 de participanti la revolte au fost omorati si peste 1.000 au fost arestati, dupa protestele din 12 iunie, a anuntat politia iraniana. "Fortele de ordine au arestat 1.032 de oameni in recentele revolte de la Teheran. Multi dintre ei au fost eliberati, in timp ce altii fac obiectul unor anchete", a anuntat Ismail Ahmadi Moghaddam, seful politiei iraniene.


Citeste mai multe despre   























2266 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:49)

    offf [anonim]

    doamne de ce a fost scoasa din constitutie pedeapsa cu moartea de iliescu in 1992 ????

    va rugam, sa facem ceva, sa se introduca moartea pentru: viol, omor, traficul de droguri, jaful armat!!!!

    si alte pedepse ca: bataia cu pietre si tehnici de tortura pentru cei care fac delapidare, si alte acte de coruptie la nivel inalt.

    de ce sa fim asa radicali ? pentru ca e destul sa executi 100 de oameni pentru a baga frica in oasele celorlati, si astfel se vor gandi de 2 ori inainte sa faca orice crima, orice nelegiuire.

    oare de ce nu merg treburile la noi in romania ??? pentru ca fiecare face ce vrea, incepand de la seful statului, pana la borfasul de cartier care se pisa pe tine daca il rogi sa se dea deoparte sa intri in bloc.

    e simplu:

    - ai furat peste 50.000 euro din banii statului = iti taie o mana
    - ai furat peste 500.000 euro din banii statului = te spanzura in piata centrala
    - ai violat = iti taie instrumentul si te usurezi printr-un furtun toata viata
    - te-ai imbatat si ai omorat un vecin cu toporul = te spanzura in mijlocul satului

    si tot asa mai departe...

    eu sunt de parere ca vom avea cei mai cinstiti locuitori de pe planeta ca pe vremea lui vlad tepes daca s-ar introduce astfel de masuri.
    • -2 (6 voturi)    
      curiozitate (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:09)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui offf

      si daca dupa ce "ti-a taiat instrumentul si te usurezi printr-un furtun toata viata" descopera ca altul a fost autorul violului
      • +1 (1 vot)    
        pedeapsa cu moartea (Joi, 2 iulie 2009, 2:29)

        romanash [anonim] i-a raspuns lui sorin

        cum sa nu scada infractionalitatea pedeapsa cu moartea?In USA se foloseste scaunul electric sau injectia letala, doar cei deraglati psihic doresc asa o pedeapsa oricum sunt in lumea lor, dar si daca stau inchisi toata viata nu stau tot pe banii contribuabilior sau daca execut pedeapsa de unde avem garantia ca nu o comit din nou?

        Nu as stii cum as reactiona daca cineva mi-ar viola / omora mama, voi ce parere aveti???
    • +1 (3 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:09)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui offf

      La un anumit nivel iti dau dreptate. Si eu ma revolt cand vad ce se intampla in jurul meu.

      Problema e ca pedeapsa cu moartea nu scade criminalitatea. Exista destule statistici atat intre SUA si Europa cat si intre diverse state americane, care spun acelasi lucru: pedeapsa cu moartea nu duce la o criminalitate mai redusa.

      Un alt aspect este dat de erorile judiciare. Au fost destule cazuri, la noi, in Anglia sau SUA de persoane care au fost condamnate ani grei de inchisoare pentru ca peste 5, 10 de ani sa fie eliberate... cel putin pe dincolo respectivele persoane au primit compensatii. Cand insa executi pe cineva, nu mai poti repara o greseala...
      • -1 (3 voturi)    
        Ba poti ! (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:23)

        Priceputu [anonim] i-a raspuns lui gaspy

        Ii faci monument cu peluza si pomuleti iar la rude dai despagubiri mari decenii in sir !

        Vezi ca se poate !

        Pa !
        • -4 (6 voturi)    
          Romania (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:57)

          Roman [anonim] i-a raspuns lui Priceputu

          Sunt bucuros, cel putin in momentul asta, ca traiesc in Romania, dar nu ca triesc printre romani cu astfel de concepti (cu logica de sobolani de falsi intelepti cu idei de sec XV). Cum domnule sa-i faci monument cu peluza si pomuleti? cum sa te rogi la Dumnezeu sa se bage in constitutie pedeapsa cu moartea in centrul orasului prin spanzurare? Oameni ca voi ar trebui trimisi in Siberia sa-si faca propriul poporul cu legile voastre si sa ne lasati pe noi astia care mai rationalizam, aici in Romania, caci frumoasa tara este dar multi hapsani certati cu ratiunea traisc in ea. 3/6 oameni (romani) care au avut ceva de comentat in legarura cu aceasta stire sunt pro-pedeapsa cu moartea, poate eu nu traiesc in Romania...
          • +4 (4 voturi)    
            ba baiatule (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:30)

            smen [anonim] i-a raspuns lui Roman

            daca s-ar intampla ca maicata,sora-ta,taictu sa fie ucisi pe trecerea de pietoni si ucigasului sai dea pedeaspa cu suspendare sa vezi atunci ce pro pedeapsa capitala o sa fii,pana atunc lasa-ne cu ifosele astea de mare romantic
            • +2 (2 voturi)    
              no ashe, (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:18)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui smen

              mestere smen, semnez si io pe lista asta.
            • -3 (3 voturi)    
              Ba (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:58)

              Roman [anonim] i-a raspuns lui smen

              1:Se vede din start ca nu ai cei 7 ani de acasa 2: Eu nu mai am parinti 1999 (si am cerut socoteala nimanui) 3: Esti un egoist caruia daca ii gresesc odata risc sa imi fi toata viata dusman si daca nu reusesti sa-mi intorci raul ,cel putin in egala masura, copii mei o sa te aiba ca dusman... Parerea mea ar fi ca voi, barbarii cei intelepti, sa va carati din tara asta ca aici nu se va introduce in constitutie pedeapsa cu moartea. Si sa sti si tu ca nu sunt un romantic mai degraba un misogin care, cred eu, razionalizez mult mai mult ca voi astia alde "smen" cu dusmani de moarte in fata portii, manelistilor!!
            • +2 (2 voturi)    
              Bravo ! (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:17)

              VDN [anonim] i-a raspuns lui smen

              subscriu
            • +1 (1 vot)    
              Semnez si eu (Joi, 2 iulie 2009, 2:21)

              Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui smen

              Semnez şi eu.
        • +2 (2 voturi)    
          Doamne de unde atita prostie? (Joi, 2 iulie 2009, 2:20)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Priceputu

          Doamne de unde atâta prostie la omul asta?

          Mai Nea Priceputu este uşor sa faci "mişto" pe pielea altuia dar dacă ai fi tu sau cineva drag ţie sa vezi cum schimba măcănitul şi ai înceta cu glume tâmpite.
    • -2 (4 voturi)    
      multi dastepti (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:22)

      Toporul [anonim] i-a raspuns lui offf

      a mai nascut si internetul asta! Uite numai ce logica de sobolan ai: acele pedepse nu au eliminat crimele ,dovada ca au fost spinzurati alti cetateni. Si nu a eliminat nici alte fapte ,infractiuni si contraventii . E studiata mult mai complex problema si nu s-au gasit raspunsuri perfecte. Si in USA e pedeapsa cu moartea si nu au disparut crimele. Basca daca mai sint erori judiciare mina sau gitul taiat nu creste la loc. Doar in tari civilizate si dezvoltate si cu traditie in acest sens (vezi Finlanda, Noua Zeelanda,Norvegia etc) numarul de infractiuni e mic. Si nu se taie nimic acolo.Iranienii de azi ,in mare parte ,dar mai ales ramura islamista ramin niste barbari salbatici. De care probabil nu esti nici tu departe .
      • +4 (4 voturi)    
        mda (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:38)

        offf [anonim] i-a raspuns lui Toporul

        mda, acum cateva luni a fost macel intr-un liceu din finlanda..

        iar noua zeelanda... ma mir ca nu dai exemplu Antarctica.. ca acolo sunt cele mai putine crime de pe tot globul.

        in vremuri salbatice, la popoare salbatice (ca romanii) trebuie aplicate reguli salbatice, fie ca nu le convine unora sau altora.

        zi si mie cum motivezi un cocalar cu Q7 sa nu mai parcheze pe unde vrea muschiul sau ?? de masina nu ai voie sa te iei, ca ea nu merge singura. E simplu, il bati cu capul de o portiera pana faci gaura in ea, si apoi ii explici de ce a fost batut in asa hal. Poate sa fie cat de tolomac este, a doua oara cu siguranta nu va mai parca stramb.

        Sau cum motivezi politicienii sa isi faca treaba pentru care au fost alesi ? ca doar pentru ei politica e o investitie... ca sa ajunga acolo au trebuit sa investeasca multi bani, ca apoi sa si-i scoata sub o forma sau alta pe banii nostri.

        asa ca lasa-ti gandirea de filosof, la noi in romania oricum nu se aplica
        • +1 (3 voturi)    
          LEGEA (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:50)

          Toporul [anonim] i-a raspuns lui offf

          Rezolvarea ar trebui sa fie aplicarea legii. Buna sau mai putin buna daca s-ar aplica tot ar rezolva 75% din probleme. Cel cu Q7 ar trebui sa stie ca poate plati pentru parcare incorecta (ca in occident-raportat la venituri) si a 2-a oara nu va repeta greseala.La fel cu toti ceilalti cetateni, politicieni sau magnati. La noi problema o reprezinta cei ce ar trebui sa aplice legea! PS .cazul din Finlanda e unic in acea tara si exemplele se refereau la statistica infractionala(deh)
    • -1 (1 vot)    
      de acord cu sorin si gaspy (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:32)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui offf

      cei doi au dreptate, desi pedeapsa cu moarte pentru unele fapte ne atrage pe toti intr-un fel, ce te faci daca pedepsesti asa un nevinovat? Ce te faci daca tai instrumentul unui nevinovat sau daca este executat un nevinovat? Daca ajungi tu in situatia asta?
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:45)

        offf [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        cum sa ajung eu in situatia asta..

        dar eu nu am de gand sa violez pe nimeni, si nici nu am de gand sa fur 500.000 euro din banii publici la care cotizez cu fiecare salar de al meu.

        macar aduce-ti niste argumente solide.

        intr-adevar, ce se intampla din culpa sa se judece, dar ce se intampla din rea vointa cu dovezi clare, sa fie executat fara drept de apel.

        si acum imi aduc aminte de carmen paunescu care a intrat cu jeepul pe contrasens si a omorat 3 vieti dintr-o suflare... ca asa a vrut ea, ca ea era nevasta de senator.

        as fi executat-o pe loc, acolo in camp fara proces, fara nimic.

        dar pentru ca poarta numele paunescu, a primit 3 ani cu suspendare pentru 3 vieti omorate din ne-culpa
      • +5 (5 voturi)    
        nu cred... (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:47)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        O mica intrebare? Si daca stai in inchisoare 20, 30, 50 de ani este mai umana "pedeapsa" pentru un nevinovat?
        In plus vad ca de potentialele victime ale aceluiasi violator/criminal nu zuce nimeni nimic.
        Iese din inchisoare si mai violeaza/omoara inca de 1, 2, 3 ori. Chiar este un fapt bine stiut ca unii recidivisti, dupa ce ies, mai realizeaza o infractiune ca sa intre din nou in inchisoare (le place acolo).
        Dar pentru asta exista politie sa gaseasca adevaratul faptas. Si cazurile in care e vorba de nevinovati, sa fim cinstiti, sunt putine.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Miercuri, 1 iulie 2009, 19:18)

      jedi [utilizator] i-a raspuns lui offf

      ... nu tata pentru 50.000 de euro, eu zic doar pentru 1 leu sa se taie mana cu care a furat, pentru viol sterilizare si 20 de ani puscarie, crima, spanzuratoarea in piata publica.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:22)

    eu [anonim]

    Pentru ca spre deosebire de Iran si alte regimuri glumete de acest tip noi traim in Europa si stim mai bine ce poate preveni crima (ca incalcare a legii si nu numai infractiunea de omor calificat). O alta crima in nici un caz. razbunarea, interventia mai mult sau mai putin divina sau alte glume dinastea. e drept ca cei responsabili cu condusul tarii nu sunt prea motivati sa isi faca treaba insa pentru asta exista stampila de vot. Si aici ne meritam soarta..nu vad prea multi facand coada la sectia de votare. Scuze pentru eventualele greseli de scriere insa chiar ma grabesc :)
    • +1 (1 vot)    
      naivitate (Joi, 2 iulie 2009, 2:18)

      adi [anonim] i-a raspuns lui eu

      si daca faci coada la sectia de votare pe cine o sa votezi? pe Becali ? Toti sunt la fel toti au interese si o sleahta de multumit in caz ca vor obtine puterea...
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:31)

    clar [anonim]

    clara treaba...

    adica sa nu fim radicali si sa nu executam criminalii si infractorii periculosi... ca nu e omenesc

    dar tot noi suntem vinovati ca nu votam pe cine trebuie...

    as vrea sa se voteze acea lege "dreptul la a-ti face singur dreptate cand ai motiv bine intemeiat", un fel de "legitima aparare"

    personal as scoate o pusca si as incepe sa execut cateva personalitati politice care INCA sunt in functii de conducere si ne-au facut viata un calvar din 1989 incoa.

    Eu ca si cetatean roman consider ca am fost jefuit, violat, batut, batjocorit de catre cei ca iliescu, voiculescu, nastase, mitrea, hrebenciuc, si alti infractori la costum.

    si vreau sa mi se dea dreptul de a-mi face singur dreptate, pentru ca altii oricum nu o vor face.
  • +3 (5 voturi)    
    Subtil (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:59)

    regele [anonim]

    Din ce in ce mai des apar stiri despre Iran. In episodul de azi: presedintele iranian este cel mai prost "vazut" om din politica mondiala si x cetateni au fost spanzurati in Iran. Imi aduce aminte de serialul Irak. Deja stiu tiparul american: stadiul 1:se incepe atacul mediatic: "aia sunt niste barbari, nu respecta democratia, nu merita sa traiasca pe acest pamant", apoi trec la stadiul 2: incep sa se implice si sa dezbine populatia tarii respective, a se vedea alegerile cu scandal, morti si raniti din Iran, care pana acum nu au mai existat, stadiul 3: deja enervati de lipsa de umanitate din tara cu pricina (irak, serbia, iran, inlocuiti aici cu orice tara unde america are un interes economic) vajnicii aparatori ai democratiei la nivel mondial decid sa actioneze in forta, cu armata. Traiasca America /!
    • -1 (5 voturi)    
      drum bun (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:40)

      Toporul [anonim] i-a raspuns lui regele

      mai ai varianta sa te duci acolo sa vezi cu ochii tai Sau chiar sa ramii. Dar ai grija sa nu ai biblia la tine ,poze cu fete ,alcool etc Succes si ...poate ne mai vedem .Vreodata! Daca nu -macar te-ai convins.PA.
      • -2 (4 voturi)    
        RE: Drum bun (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:14)

        bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Toporul

        Chestia cu traitul intr-un regim dictatorial e win-win pentru un anti-american, anti-globalizare, anti-democratie.

        Traind intr-un astfel de regim ai dubla satisfactie de a fi inconjurat de oameni care iti impartasesc ura pentru SUA si regimul democratic, si de a nu trebui sa iti impui punctul tau minoritar de vedere unei majoritati care te intelege.

        Asadar dragi romani extremisti, va rog emigrati cu spor in Iran, Rusia, Coreea de Nord, China sau Guyana. O sa aveti ocazia unica de a trai fericiti alaturi de altii ca voi si de a nu fi deranjati de sclavii ca noi, care prefera sa fie platiti in euro/dolari si sa isi poata exprima liber parerile. O sa aveti ocazia de a va omora cu pietre nevasta care va inseala, de a taia mana hotului care v-a furat un kil de faina sa traiasca pana maine, de a asista la executii publice pe stadion a celor ce se opun regimului. FUN FUN FUN. Lipsuri n-o sa simtiti multe pentru ca nici aici n-o duceati prea bine, si de libertatile fundamentale ale omului oricum nu aveati destula minte sa va bucurati cand le aveati. Probleme ati putea intalni doar cand se gaseste vreun stat din asta mai tare-n icre, gen UK sau US sa va invadeze dupa ce ati gazat prea multi vecini, da si atunci o sa fie fun pentru ca o sa aveti ocazia de a muri pentru adevarata credinta cu o bomba agatata de voi, luand dupa voi cat mai multi compatrioti care-au fost destul de tampi sa stea pe langa necredinciosi cand v-ati hotarat voi intalnirea cu fiinta voastra suprema.
    • +1 (3 voturi)    
      ...nu subtil...simplist ! (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:15)

      Traveller [anonim] i-a raspuns lui regele

      Din pacate pentru teoria ta, oamenii chiar sunt executati in Iran, iar unii sunt spanzurati chiar in piete publice, cu macaraua. Iar asta nu e inventia americanilor si nici nu e o gaselnita mediatica de conjunctura. Asa se aplica legea in Iran de 30 de ani incoace.

      Iar daca ti se pare ca regimul din Iran trebuie protejat si incurajat, (nu-)ti doresc sa ajungi prin Teheran si unei patrule de la politia morala sa i se para ca te-ai uitat nerespectuos dupa o femeie, ca vorbesti prea tare sau ca esti prea vesel pe strada, ca ai in sacosa o carte de-a lui Rushdie sau un CD cu muzica interzisa ...

      Puteti avea o discutie la sectia de politie despre temeliile morale ale republicii, poti semna o scrisoare de marturisire si regret si-un angajament ca nu mai faci niciodata - care raman la dosar si te vor urmari toata viata profesionala - ca de, devii un element nociv si periculos societatii - sau poti, pur si simplu, sa fii arestat pentru huliganism. Si, din nefericire, pentru astfel de 'huliganisme' oameni au fost spanzurati in Iran.

      In mod exceptional, chiar si cu public.
      • +2 (2 voturi)    
        ati auzit cumva de sri lanka? (Miercuri, 1 iulie 2009, 19:10)

        io [anonim] i-a raspuns lui Traveller

        faptul ca sunt executii in iran nu este un motiv pentru interventia armata a, de pilda, statelor unite. drepturile oamenilor sunt incalcate si in alte parti; ati auzit cumva de recentele conflicte din Peru? - http://www.economist.com/displayStory.cfm?story_id=13824454 - nu, dar de alegerile din Iran ati auzit, desi au murit mai multi peruani decat iranieni.
        asa ca avem doua premise:
        1. lipsa democratiei dintr-o tara indreptateste interventia armata a altei tari - dar nimeni nu a intervenit in Israel (vai, ce oroare!) dupa masacrul din ianuarie. de altfel, dupa cum spune si Finkelstein aici http://www.youtube.com/watch?v=Saa12sly1vg&feature=related, SUA sunt primele care incalca principiile democratice pe care tot ele le predica, dar asta nu este un motiv sa le desfiintezi.
        asadar, daca media occidentala prezinta anumite situatii, din anumite tari, intr-o anumita lumina, in timp ce pe altele le oculteaza (ex: http://english.aljazeera.net/news/asia/2009/06/200962317958264507.html), inseamna ca lucreaza cu doua masuri. si nu vad de ce m-as emotiona la astfel de stiri, numai pentru ca asta este efectul dorit.
        2. si asa ajungem la cea de-a doua premisa. incalcarea principiilor democratice in anumite tari nu este interesanta in sine, dar poate fi folosita ca pretext pentru atacarea respectivelor tari (vezi deja irakul). Asa ca, la fel cum pe unele articole se pune emblema 'articol publicitar', la fel ar trebui sa se puna pe cele de tipul acestuia 'articol manipulatoriu'.
        numai ca de data asta au dat-o in bara. prea suntem tara lui papura voda ca sa nu vrem si noi pedepse exemplare pentru hoti gen nastase...
        • 0 (4 voturi)    
          dedicatie (Miercuri, 1 iulie 2009, 20:37)

          Vertij [anonim] i-a raspuns lui io

          Pe mine m-ai convins.Poti sa-ti ofer un bilet numai dus catre Iran? Sau poate vrei Gaza, Coreea de Nord ?M-am saturat de demagogi antiamericani dar care nu ar trai o zi in tarile pe care aici le ridica in slavi. Teoria conspiratiei, filosofie antioccidentala,propalestinian (e la moda pe forum) eventual cu un Tuborg in mina si un Kent in gura. Sic tir!
          • 0 (2 voturi)    
            curat vertij (Miercuri, 1 iulie 2009, 22:12)

            io [anonim] i-a raspuns lui Vertij

            da' sa raspunzi nu stii? demagogia e de partea ta, eu am expus ceva argumente. asa ca asteptam macar un contraargument (si, eventual, ceva dovada de inteligenta, dar se vede ca tintesc prea sus...). de unde stii ca nu as trai o zi in iran? stiu oameni care au prieteni acolo si se duc acolo in vizite. si le place. dar unul ca tine care nici macar nu stie cum se scrie 'sictir' (da-l foloseste, domne, ca de-aia-i toapa) presupun ca n-a auzit in viata lui de cultura persana. sau de Darius sau de Avicenna sau de Khayyam sau Kiarostami. si mai mult ca sigur n-are habar de istorie si nici nu vrea sa aiba, pentru ca este un sistem inchis care functioneaza numai in virtutea autosuficientei sale.
            doar ca argumentul meu nu era pentru dumneata. daca nu ai observat, era o analiza exact pe stereotipurile pe care le imprastii si tu.
        • 0 (0 voturi)    
          si totusi... (Joi, 2 iulie 2009, 15:38)

          Traveller [anonim] i-a raspuns lui io

          As mai adauga pe lista Guinea-Bissau, Niger, Caucazul de Nord, Peru, Tailanda, Congo, Bangladesh, Haiti, Zimbabwe si, din pacate, etc. Mesajul meu nu se referea la aceste tari ci la Iran, si n-as pune Iran-ul in aceeasi oala cu Irakul, Palestina si Sri Lanka.

          Nu sunt de acord cu foarte multe lucruri din politica externa americana (razboiul din Irak a fost bazat pe o minciuna si, daca va amintiti, nu lipsa democratiei in Irak a fost factorul care a dus la pornirea conflictului; va impartasesc frustrarea in legatura cu ce se intampla in Gaza).

          Pe de alta parte, nu pot sa fiu de acord cu folosirea acestui argument 'anti-american' ca justificare pentru tolerarea unor regimuri odioase. Iar ce se intampla in Iran este odios. Nu toti iranienii il iubesc pe ayatolah, nu toti iranienii gandesc ca Ahmadinejad, nu toti cred in teocratie. (Asa cum nu toti americanii au gandit ca Bush, dovada ca l-au si schimbat - dar au putut sa o faca!). Sunt si acolo oameni care isi doresc sa traiasca intr-o societate normala, sa iasa din izolare, sa gandeasca si sa se exprime liber. Sunt musulmani care s-au saturat de islamul impus cu bata de militiile fundamentaliste, de retorica de lemn antioccidentala si de excesele regimului.

          NU poti pur si simplu sa inchizi ochii la ce se intampla acolo, sa zici ca e mana americanilor sau a altora si cu asta sa inchizi subiectul. (Este exact ceea ce incearca Ahmadinejad sa construiasca acum...de vina sunt strainii...shame and blame!)

          Nu e vorba de justificarea vreunei interventii armate aici, dar nici sederea in ignoranta calduta, in asteptarea caderii drobului cu sare nu e sanatoasa...

          Despre mass media, ce sa zic...are si ea metehnele ei. Acum marele subiect e moartea lui Michael Jackson. Dar n-as pune asta pe seama unei conspiratii mondiale.

          P.S. Multumesc pentru link-ul youtube dar, deocamdata, traiesc intr-o tara in care accesul la youtube este interzis :)
          • 0 (0 voturi)    
            Iran (Vineri, 3 iulie 2009, 10:30)

            io [anonim] i-a raspuns lui Traveller

            si eu cred ca puterea din iran ar trebui in primul rand sa-si asculte poporul. dar in acelasi timp este si mana unor straini in conflictele recente. iar ahmadinejad si trupa probabil ca s-au apucat sa combata ingerintele straine si a iesit ce a iesit. cu protestatarii prinsi la mijloc. da, bineinteles ca, desi manipulati (sa-si scrie protestele in engleza, de ex. - 'where is my vote?', sa ceara moartea lui khamenei dupa ce initial cerusera repetarea alegerilor etc.), oamenii care protestau nu protestau de viata buna. stiu si eu ca statutul femeilor, de pilda, este extrem de problematic in iran, si am vazut cateva filme si documentare foarte bune in aceasta privinta.
            dar, dupa parerea mea, problema nu este aici. cred ca orice manipulare trebuie respinsa din start, chiar daca 'este pentru o cauza buna'. in iran este un regim abuziv (din perspectiva puterii, mai degraba decat din cea religioasa, cred eu), dar cat este de legitim sa-l schimbi din afara? si ce urmaresti prin schimbarea lui? admir americanii din multe puncte de vedere, dar politica lor externa nu este unul dintre ele. sa ne gandim in politica interna a cator state si-au bagat nasul, ei si altii ca ei, si in care din statele respective lucrurile au mers mai bine pentru populatie.
            si eu P.S.: nu am sustinut niciodata ca ce s-a intamplat in Iran acum ar fi mana americanilor. doar ca se vad maini straine acolo. habar n-am ale cui. unii spun CIA, Otpor (astia-s ceva tineri si entuziasti intreprinzatori sarbi). nu-s adepta conspiratiilor (pentru ca nu am acces la informatii care sa sustina o
            intreaga teorie a conspiratiei, si cred ca e imposibil pentru cineva sa aiba), dar cand vad oameni care sustin in continuare ca negrul este alb incep sa-mi pun probleme.
      • 0 (0 voturi)    
        Politia Morala? (Miercuri, 1 iulie 2009, 23:02)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Traveller

        nu ma ispiti... ce-ar mai fi de lucru pentru un politist moral in tara asta, Jesus!
  • +1 (1 vot)    
    Bine le-au facut (Joi, 2 iulie 2009, 2:25)

    Tantza si Costel [anonim]

    Bine le-au făcut.

    Pentru traficanţi de droguri, criminali, mari ţepari financiari nu ar trebui sa exista decât o singură pedeapsă: moartea.
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul (Joi, 2 iulie 2009, 12:07)

    luci [anonim]

    asta, in care traim noi si au inceput si occidentalii, care numai capitalism nu este, este condus de o mana de oameni care nu fac altceva decat sa manipuleze masele, mai pe romaneste, un mare rahat imbracat intr-o foita subtire, aproape inexistenta, de aur...
    este inuman sa omori un om care a omorat un om la randul lui... dar acest criminal este om?...dar cel omorat ce era? dar familia lui ce trebuie sa faca? viata a ajuns sa aiba pret?
    sunt regretabile erorile judiciare, dar cand se vor lua masuri si cu acei judecatori care gresesc im mod intentionat, cred ca si erorile se vor diminua...
    daca s-ar face un referendum, s-ar vedea clar ca poporul doreste introducerea pedepsei cu moartea... dar cine sa-l faca? tocmai cei care ar trebui sa-l faca sunt criminali.... miii de oameni mor anual din cauza mizeriei, saraciei, lipsa sistem sanatate, un adevarat genocid.... dar nu are cine sa-l vada, numai in comunism s-a vazut lucrul acesta, acum cei care ar trebui sa-l vada sunt beneficiarii acestui sistem.... nu regret comunismul, dar asta este adevarul... mult mai putine sunt crimele savarsite de comunisti fata de cei actuali, asta daca viata unui om are aceeasi valoare indiferent de avere...dar asta este o alta problema...
    da, sunt pentru introducerea pedepsei cu moartea si insprirea tuturor celorlalte pedepse, puterea exemplului intotdeauna are efect (faptul ca la noi nu s-au aplicat legile sau sunt foarte permisive cand ai bani, vezi cazul bivolarul, care a furat zeci de milioane de euro si a facut(oare) cativa anisori de .. arest, efectul este ca foarte multi urmeaza exemplul lui...)