Un american s-a deghizat in mama sa, decedata in urma cu sase ani, pentru a-i incasa pensia

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 17:16 Actualitate | Internaţional

Un american s-a deghizat in mama sa, care a decedat in urma cu sase ani, pentru a putea incasa pensia acesteia. El a reusit sa stranga, in acest fel, 100.000 de dolari in contul pensiei si alocatiei pentru locuinta, fiind inculpat in prezent pentru frauda, relateaza AFP.

Thomas Parkin, in varsta de 49 de ani, ajutat de un complice, Mhilton Rimolo, care-l 'incarna' pe nepotul batranei doamne, sunt urmariti pentru 47 de capete de acuzare.

Ei au primit, in total, 52.000 de dolari ca pensie si 65.000 de dolari in contul ajutorului pentru locuinta, potrivit procurorului districtului Brooklyn (sudul New Yorkului), Charles J. Hynes.

"Acuzatii au reusit sa puna la punct, timp de mai multi ani, o frauda fara precedent din punct de vedere al anvergurii si al incalcarii bunului simt", a declarat Hynes.

Thomas Parkin a inceput prin a falsifica certificatul de deces al mamei sale, facand rost de un nou numar de asigurari sociale, pentru a se crede ca mama sa, Irene Prusik, este in continuare in viata.

Pentru a fi credibil pana la capat, el s-a deghizat in mama sa pentru reinnoirea permisului de conducere.

In cadrul unei anchete districtuale privind neregulile juridice legate de locuinta defunctei, Thomas Parkin si Mhilton Rimolo au acceptat sa organizeze o intalnire cu septuagenara.

Anchetatorii au avut insa surpriza sa-l gaseasca pe Parkin degizat in haine de dama, rujat si cu unghiile facute.

"Mi-am tinut mama in brate, atunci cand a murit, i-am respirat ultima suflare, asa ca eu sunt mama mea", a declarat Parkin, in momentul arestarii.

Cautiunea a fost fixata la un milion de dolari pentru fiecare dintre cei doi acuzati. Ei risca o pedeapsa de 25 de ani de inchisoare.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1611 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Sigur era american? (Joi, 18 iunie 2009, 17:21)

    Nobody [anonim]

    Sigur era american si nu american de origine romana?:) In alta ordine de idei, mi s-ar parea foarte exagerat si disproportionat cu gravitatea faptei sa primeasca 25 de ani de inchisoare.
    • +4 (4 voturi)    
      Serios? (Joi, 18 iunie 2009, 17:49)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui Nobody

      De aia se fura ca in codru in Romania, ca oamenilor li se pare 'exagerat' sa putrezesti in puscarie pentru fraude. Nu faptul ca au furat 'doar' 100.000 de dolari ii va baga in puscarie, ci faptul ca au furat.
    • +3 (3 voturi)    
      intrebi daca sigur nu era roman?haha (Joi, 18 iunie 2009, 18:12)

      minos [anonim] i-a raspuns lui Nobody

      chiar sunteti idioti, va bagat mass media asta in cap ca romanii sunt hoti si numai ei fura. Cel mai mult se fura in SUA si nu cei de origine romana ci chiar si americanii get beget. Caritas si FNI sunt mici potlogarii fata de fondurile de investitii americane care au pagubit fraierii de miliarde.
      Nu mai pomenesc de frauda de la Elron si problema cu bancile. Mai treziti-va si nu mai puneti bot la tot ce se spune despre romani.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 18 iunie 2009, 20:44)

        somebody [anonim] i-a raspuns lui minos

        Corect, dar n-ai la cine spune adevarurile astea.
        Aia de dinainte practica o diversiune ordinara: de la o stire din America, au trecut brusc la Romania, ca s-o improaste cu rahat.

        Cit despre americani, de vreme ce obama da ajutor federal cuplurior de homosexuai, nu ma mira vesti din astea. La ei, oricum sexul e incert...
    • +1 (1 vot)    
      era si negru pe deasupra.... (Joi, 18 iunie 2009, 20:07)

      abdul [anonim] i-a raspuns lui Nobody

      ..sau tamil ca vanghelie -gogol
  • +8 (10 voturi)    
    Anvergura fraudei (Joi, 18 iunie 2009, 17:25)

    Cell_61 [utilizator]

    "Acuzatii au reusit sa puna la punct, timp de mai multi ani, o frauda fara precedent din punct de vedere al anvergurii si al incalcarii bunului simt"

    Asta vorbind de aproximativ 100.000 usd.
    Iar la noi, Monica aia de la MTS habar n-are ce a facut cu 628.000 eur, adica fo' 900.000 usd, da' nici un procuror nu se mira de nimic...

    In ce tara traim, bre?
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cel / cea care mi-a dat un minus (Vineri, 19 iunie 2009, 9:03)

      Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui Cell_61

      N-am nevoie de plusuri pe comentarii, dar, bai, care mi-ai dat minus, macar ai taria si sub anonimat explica-mi si mie care e ideea ta. Daca esti Monica de la MTS te inteleg, dar daca nu, zi-mi si mie ce am zis prost. Sau ti se pare normal ca madama de la MTS habar n-are ce-a facut cu banii.

      Bai, eu nu zic ca nu i-a cheltuit corect, poate i-a cheltuit corect, dar atat timp cat habar n-are ce-a facut cu ei, cat timp e platita din banii mei, cat timp fiind functionar public ar trebui sa si stie ce face cu banii publici, ce dracu' o fi asa de greu sa explice ce a facut cu banii????????
  • -2 (6 voturi)    
    Sa se deghizeze si Geoana in Iliescu! (Joi, 18 iunie 2009, 17:31)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Asa s-ar putea sa aiba mai mari sanse la prezidentiale!

    Crin se poate deghiza in Constantinescu, iar Boc in Basescu, daca nu mai candideaza. Ce ziceti, n-ar fi mai interesante asa alegerile? Precis ar iesi oamenii la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    norman bates (Joi, 18 iunie 2009, 18:34)

    cristi [anonim]

    ma uit la un psycho