Ahmadinejad in Rusia: Epoca imperiilor s-a terminat

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 10:51 Actualitate | Internaţional

Presedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, a declarat marti, intr-o aluzie la Statele Unite ale Americii, ca era imperialismului s-a terminat, relateaza AFP.

Declaratia a fost facuta in cadrul summitului Organizatiei pentru cooperare Shanghai (OCS), care se desfasoara la Ekaterinburg, in Rusia.

"Ordinea capitalista internationala bate in retragere", a afirmat el, de la tribuna summitului, un forum de securitate regionala axat pe Asia centrala si in cadrul caruia Iranul are statutul de observator.

"Este evident ca era imperiilor s-a terminat si ca nu va mai reveni niciodata", a adaugat presedintele iranian.

Ahmadinejad nu a facut nicio aluzie, in discursul sau, la situatia din tara, unde o noua manifestatie masiva a opozitiei este asteptata marti, dupa rezultatul contestat al alegerilor prezidentiale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

979 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    hahahaaa!! (Marţi, 16 iunie 2009, 11:01)

    ion [anonim]

    Asta "vorbeste de funie in casa spanzuratului"!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Imperialisme de tot felul (Marţi, 16 iunie 2009, 12:58)

    metallicus [anonim]

    Si Rusia a fost imperiu (ca intindere, mai este încã) - iar Putin ar vrea sã refacã Imperiul Sovietic. Ba chiar si Persia, pe vremea Ahmenizilor si Sassanizilor, a fost imperiu...
    Mîcar ãia nu erau ahmadinejazi si khamenei!!!
    BTW, de ce se tem oare toate statele din Golf de tendintele hegemonice ale Iranului khamenio-ahmadinejad? Chiar degeaba?
  • +1 (3 voturi)    
    si imperiul lui? (Marţi, 16 iunie 2009, 14:14)

    Ariel [anonim]

    si imperiul lui ahmadinejad cand se sfarseste?
  • +2 (2 voturi)    
    a vorbit serios??? (Marţi, 16 iunie 2009, 19:11)

    mit o'cannoo [utilizator]

    La Moscova s-a gasit si asta sa spuna ca imperialismul e pe duca?
    Asta ar trebui punctata ca poanta saptamanii!!!
    Pun pariu ca s-a ras cu lacrimi in sala!!!
  • 0 (0 voturi)    
    erata! (Marţi, 16 iunie 2009, 19:13)

    mit o'cannoo [utilizator]

    La Ekaterinburg :-)
  • 0 (0 voturi)    
    vulpea cand nu ajunge la struguri (Miercuri, 17 iunie 2009, 0:57)

    jack [anonim]

    zice ca sunt acrii. Asa si iranul, daca ar putea, ar deveni imperiu fara mustrari de constiinta, dar pt ca nu poate, zice ca sunt rai cei cu imperii
  • 0 (0 voturi)