VIDEO UPDATE Cererile de anulare a alegerilor din Iran au fost respinse. Sapte oameni au murit in urma manifestatiilor care contesta realegerea lui Mahmoud Ahmadinejad

de Sorana Mihailescu, Ella Moroiu     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 7:28 Actualitate | Internaţional

Sapte civili au fost ucisi la Teheran in timpul protestelor fata de realegerea lui Mahmoud Ahmadinejad ca sef al statului, a anuntat, marti dimineata, postul de radio oficial Radio Payam, preluat de France Presse. Acestia ar fi atacat o unitate militara: "Mai multi vagabonzi voiau sa atace un post militar si sa vandalizeze echipamente publice in apropiere de piata Azadi. Din nefericire, sapte persoane au fost ucise si numeroase altele ranite", a anuntat postul de radio.

Marti dimineata, in Teheran se auzeau focuri de arma si bubuituri puternice, in timp ce protestatarii strigau sloganuri dure impotriva presedintelui reales. Centrul Teheranului este in continuare blocat pe kilometri intregi de zeci de mii de protestatari care denunta fraudarea alegerilor prezidentiale. Retelele mobile din zona nu mai functioneaza si, in general, comunicatiile si accesul la internet au fost restrictionate.

UPDATE ora 13:00 Consiliul Gardienilor respinge cererile de anulare a alegerilor

Consiliul gardienilor, care s-a sesizat in legatura cu o serie de cereri de anulare a rezultatelor alegerilor prezidentiale, a anuntat ca respinge cererile de anulare a scrutinului din care Mahmoud Ahmadinejad a iesit invingator.

Consiliul se declarase pregatit pentru renumararea buletinelor de vot, asa cum a anuntat marti purtatorul de cuvant al consiliului, Abbas Ali Kadkhodai. "Daca se dovedesc nereguli, cum ar fi achizitionarea de voturi sau utilizarea de carti false de alegatori, Consiliul gardienilor Constitutiei va ordona o noua numarare a voturilor", declarase purtatorul de cuvant.

Mahmoud Ahmadinejad a fost declarat invingator in alegerile prezidentiale din 12 iunie cu 63% din voturi, fata de 34%, cat a intrunit principalul sau rival, candidatul moderat Mir Hossein Moussavi.



Prima zi de proteste, primii morti

Manifestatia de amploare pentru sustinerea lui Mir Hossein Moussavi, care contesta legalitatea realegerii lui Mahmoud Ahmadinejad, a inceput luni si s-a desfasurat pasnic pe tot parcursul dupa-amiezei pe bulevardul central Azadi. Un prim incident mortal a avut loc seara, pe o strada din apropierea locului unde s-a desfasurat protestul.

Ciocnirile au izbucnit intre politisti si manifestanti la marginea pietei Azadi, la sfasitul manifestatiei, iar zeci de persoane au plecat de la fata locului. Manifestantii au incendiat pneuri, tomberoane si mai multe motociclete. Fortele de ordine au facut uz de gaze lacrimogene.

Ulterior, militiile islamice au atacat demonstrantii. Potrivit mass-media, care nu da detalii despre numarul victimelor, manifestantii ar fi atacat o baza a militiei islamice, iar membrii acesteia au deschis focul cu arme automate. Luni seara, un fotograf iranian a vazut cadavrul unui barbat impuscat in cap in fata bazei militiei islamice basij, care era incendiata.

Mai multi tineri participanti la miting au declarat ca militiile islamice au facut razii in campusul universitar din Teheran si Sobhan, au batut studenti si au facut zeci de arestari. Presedintele parlamentului iranian, Ali Larijani, a declarat ca Ministerul de Interne "este responsabil si trebuie sa raspunda" de atacurile violente impotriva studentilor si a locuitorilor orasului Sobhan, situat la nord de Teheran. "Ce inseamna sa atace noaptea caminele de studenti sau ca la 02:30 dimineata sa atace locuintele dintr-un oras si sa perturbe linistea locuitorilor? Ministerul de Interne este responsabil si trebuie sa raspunda", a precizat Larijani.

Potrivit unuia dintre serviciile de urgenta de la Teheran, luni seara se inregistrau cel putin opt morti. Serviciul medico-legal, care depinde de Ministerul Justitiei, a dezmintit aceasta informatie si a afirmat ca nu a inregistrat nici un deces.


Citeste mai multe despre   






















1678 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    teheran aseara.... (Marţi, 16 iunie 2009, 8:20)

    giovanny [anonim]

    luni dupa amiaza a inceput mitingul,a fost o jumatate de milion de oameni pe strada.!!! s-a tras cu munitie de razboi,este f grav ..
  • -6 (14 voturi)    
    revolutie oranj!? (Marţi, 16 iunie 2009, 8:49)

    kalinix [anonim]

    Se pare ca CIA (sau ma rog cine o fi in spatele revolutiilor oranj) au o mare problema: duc lipsa de idei. Deja reteta pe care o aplica in Iran e rasuflata... incercati si voi ceva mai nou, mai baieti.
    Sincer, nu m-ar mira ca cele cateva sute de mii de mitingisti sa fie de fapt cateva mii. Ca mitingul celebru, spontan dealtfel ( :D ) ce a avut loc atunci cand 'mericanii au intrat in Baghdad. Yankeii aveau grija sa filmeze cat mai de-aproape si cadre cat mai restranse, pentru a da impresia de multime. Cand colo, cand mai scapa cate un cadru din elicopter, se vedea ca sunt o mana de oameni.
    No offense dar la o chestie de genul asta trebuie sa fii mult mai creativ. Altfel risti sa o iei rau de tot in barba.
    • +8 (10 voturi)    
      teoria constipatiei (Marţi, 16 iunie 2009, 9:11)

      cetateanu' [anonim] i-a raspuns lui kalinix

      traiesti in carti de spionaj ieftine. dupa tine oamenii ar trebui sa voteze la infinit cu mult iubitul si stimatul, nu sint capabili sa vrea ceva mai bun, cum incearca basarabenii si iranienii.
      • -7 (9 voturi)    
        ai dreptate cetateanu' (Marţi, 16 iunie 2009, 9:25)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui cetateanu'

        suna bine ce spui tu si imi place sa citesc...dar ma intreb ce a a adus bun la noi "revolutia"?. capitalismul european si american....condus dupa legi romanesti: jungla
        • +10 (10 voturi)    
          bun (Marţi, 16 iunie 2009, 9:41)

          cetateanu [anonim] i-a raspuns lui nenea

          nu stiu ce varsta ai, dar eu am trait si pe vremea comunismului si pot sa-ti spun ca era sinistru.

          e adevarat ca e jungla, dar aici e vina noastra (a romanilor) ca nu putem si nu vrem sa fim decenti, indiferent de tipul de regim (de ex., comunismul din Iugoslavia sau Ungaria a fost parfum pe langa ce-am trait noi; chiar si bulgarii o duceau mai bine).
      • -2 (6 voturi)    
        unde dai si unde crapa (Marţi, 16 iunie 2009, 14:14)

        kalinix [anonim] i-a raspuns lui cetateanu'

        iti pregatisem un raspuns mai lung, dar nu are rost... se vede ca ai mintea odihnita... Totusi, pentru informarea ta personala, diferenta intre basarabeni si iranieni este ca 1. basarabenii nu au arma nucleara, 2. nu au petrol si gaze si 3. Moldova nu este stat islamic. In rest, nu mai are rost sa continui... A si revolutia portocalie de la Chisinau cam batea spre rosu, pe cand cea de la Teheran are multe stelute... unele cu 5 colturi si altele cu 6. Prietenii stiu de ce...
        In rest, spor la visat frumos.
    • +6 (10 voturi)    
      nu ma pricep la servicii (Marţi, 16 iunie 2009, 9:13)

      cetateanu [anonim] i-a raspuns lui kalinix

      dar ma indoiesc ca cia-ul e asa de tare incat sa faca ce vrea mushchii lui in iran. povesti 007.
      • -5 (9 voturi)    
        gresit (Marţi, 16 iunie 2009, 9:53)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui cetateanu

        stimabile, cauta pe net un subiect cu titlul "criza ostaticilor din iran" sau "irangate" si apoi arunca cu piatra
        • +5 (5 voturi)    
          "las ca stim noi"... (Marţi, 16 iunie 2009, 10:46)

          suzieblue [anonim] i-a raspuns lui jiji

          poti explica te rog cum se leaga scandalurile despre care vorbesti si multimile care ies in strada? si care nu sunt mici;
      • +1 (3 voturi)    
        man... (Marţi, 16 iunie 2009, 14:40)

        kalinix [anonim] i-a raspuns lui cetateanu

        exista multe metode de a manipula un om. Unele atat de perfide, incat omul crede pana in maduva oaselor ca ce face e bine si corespunde interesului celor multi.
        Si ca sa citez un mare clasic (inca in viata) e mult mai usor sa pacalesti un milion de oameni decat unul singur.
        Acum sa nu uitam ca si in Iran s-au acumulat tensiuni. Ajunge cineva destept sa stie sa exploateze tensiunile respective, sa le canalizeze et voila: revolutia e gata.
        Partea proasta insa e ca au inceput sa semene unele cu altele ca doua picaturi de apa.
        P.S. Astept Belarus-ul :D
    • +1 (1 vot)    
      Ai baut probabil prea mult suc de portocale (Miercuri, 17 iunie 2009, 3:03)

      Pafnutie [anonim] i-a raspuns lui kalinix

      Oooo inca un strateg de cafenea care a vazut Zeitgeist....
      Sa vad eu care iese la "miting spontan" cum spui tu intr-o tara islamista, cand stie clar ca s-ar putea sa moara sau sa ajunga in puscariile iraniene. Sa fim seriosi, cei care au iesit in strada au facut-o din convingere, aburelile gen teoria conspiratiei mi se par inadecvate si puerile. Intr-un stat totalitar asa ceva nu apare decat daca exista deja o anumita masa critica.

      Dar ma rog, poate gresesc si pur si simplu intri la categoria Iliescu si Voronin.

      Si no offence, dar datul cu parearea semi-doct si dilentant pe care il practici e o magarie fata de cei care au avut curajul sa iasa si sa isi apere convigerile. Si unii dintre ei sa moara. Mai bine ai un pic de bun simt si abtine-te.
  • -6 (6 voturi)    
    teoria realitatii (Marţi, 16 iunie 2009, 10:45)

    Costi [anonim]

    oameni buni, teoria conspiratiei nu mai e de multishor "a conspiratiei", mai nou e teoria realitatii pe care presa refuza sa o prezinte. voi chiar nu vedeti cum lucreaza CIA?
    partea buna e ca toti vor realiza pana la urma ca au refuzat sa vada unele lucruri.
    partea proasta e ca va fi prea tarziu.
  • +4 (6 voturi)    
    Tragedie (Marţi, 16 iunie 2009, 11:08)

    Biofreack [anonim]

    Prieteni din Tehran zic ca sunt macar 40 de morti pana acum. Vor urma mult mai multi din pacate in zilele ce urmeaza. Pacat ca mass media trateaza subiectul fara mare interes.
  • -4 (4 voturi)    
    contra-informatii (Marţi, 16 iunie 2009, 11:21)

    Petre [anonim]

    Care prieteni bre? si eu am prieteni studenti in Teheran si imi spun ca presa a amplificat f. mult fenomentul. Sunt cateva strazi "afectate" si cateva acoperisuri pe care s-au suit diversi. El zicea ca a vazut in jur de 1000 de oameni.
    Iar uitati ce s-a intamplat la Chisinau si cum am fost manipulati?
    • +5 (7 voturi)    
      Mars jigodie comunista! (Marţi, 16 iunie 2009, 13:05)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Petre

      Uita-te aici:
      http://www.youtube.com/watch?v=nifgnonH-BU

      Au fost 500.000 de oameni intinsi pe 5-10km.
  • -2 (8 voturi)    
    Islamul e o forma de fascism (Marţi, 16 iunie 2009, 14:12)

    Babu In turbanizat [anonim]

    1. Prima veste buna: niste fanatici musulmani macelaresc niste tineri musulmani (asa cum se intampla in Irak, Pakistan, Afganistan, Somalia, Liban, Algeria, etc.)

    2. A doua veste buna: le-a ajuns cutitul la os la iranieni dupa 5 ani de "succesuri" islamice cu Ahmad din Iad, asa ca peste 1 milion de locuitori din Teheran, Ispahan, Machad (imagini date pe Al Jazeera English, nu pe CNN) au iesit pe strazi. Ciar si simplul fapt de a protesta si contesta public rezultatul dat oficial e ceva extraordinar pt. o tara atat de inapoiata si tampita de islamizare.

    3. Cei 2 candidati reformisti nu ar fi particpat personal la proteste (mai ales ca unul din ei e chiar molah) daca numaratoarea paralela a voturilor nu le-ar fi aratat cifrele exacte: Mussavi 17 milioane voturi, Karubi 13 milioane si Ahmadineja 6,5 milioane.

    4. Islamofascistii pasdarani si militiile extremiste musulmane ale basidjilor au iesit la batut si bastonat de furie ca "bobulatia" nu mai vrea un dement la conducerea tarii. E bina ca au omorat 7 nevinovati, acestia au devenit deja martiri si in stilul local voir fi razbunati, rudele si triburile lor nu vor uita crimele regimului. Americanii vor gasi acolo destui gata sa puna mana pe arme.

    5. Asa cum prostanacii rusofoni ai lui Voronin au ratat alegerile si opozitia demoacrata romaneasca a invins si i-a obligat sa le repete, asa va fi si in Iran. Nici o sansa ca Ahmad sa ramana inca 5 ani, acum se negociaza intens o cale de iesire "onorabila" pentru acest psihopat care nu face nimic pentru poporul sau in schimb isi petrece timpul injurand Occidentul, Europa, America, Bush, Israelul si mai nou isi bate joc si de Obama.

    6. Cei care din ura prosteasca anti-americana sustin ca e mai buna o dictatura medievala islamica decat o democratie capitalista sunt fie retarzi, fie simpli provocatori atinsi de acnee :)
    • +1 (5 voturi)    
      Cum reusesti sa fi atat de prost baiete? (Marţi, 16 iunie 2009, 15:27)

      rouse [anonim] i-a raspuns lui Babu In turbanizat

      1.Sigur esti unul din cei lepadati la margine de drum.
      2. Ia cartea de gramatica si mai rasfoieste-o putin.
      Daca tot te dai atotstiutor, scrie corect numele oraselor.
      3. Ai visat tu cifrele astea? Joaca-le la loto...poate castigi : )))
      4. Pentru cultura ta generala(probabil ca ai vrut sa fii simpatic dar mi-ai provocat doar scarba) , consoana "p" exista in alfabetul farsi. La cat esti de destept, probabil ai incurcat arabii cu iranienii!
      Sa n-o mai lungim....Ma uimesti baiete! Cum naiba poti fi atat de prost si sa te mai si lauzi?!?!
  • -1 (1 vot)    
    ehe... (Marţi, 16 iunie 2009, 19:28)

    Gigel [anonim]

    Dupa ce in Romania o sa iasa Basescu presedinte, nimeni nu o sa iasa in strada. Toti vor fi resemnati cu inca 5 ani cu Marinaru'. Asta imi place la iranieni, ca au co*ie fie ca-s manipulati sau nu. Romanii nici sa-i rogi cu bani sa iasa in strada pentru salvarea spatilui verde nu poti. Dar sa-i mai si manipulezi!:))