Doua aeronave Airbus, nevoite sa aterizeze de urgenta joi dimineata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2009, 9:18 Actualitate | Internaţional

Doua aeronave Airbus au aterizat de urgenta joi dimineata, una dintre ele in Rusia si cealalta in Australia, anunta AFP. Cele doua avioane aveau, impreuna, 325 de oameni la bord, pasageri si membri ai echipajului, insa niciunul dintre acestia nu a fost ranit. Incidentele survin dupa ce o aeronava Airbus apartinand companiei Air France s-a prabusit in Atlantic in prima zi a acestei luni, toate cele 228 de persoane aflate la bord pierzandu-si viata.

Joi dimineata, un avion Airbus A330-200, apartinand unei companii low-cost australiene, care efectua o cursa intre Japonia si Australia, a fost nevoit sa aterizeze de urgenta pe insula Guam, din Oceanul Pacific, din cauza unui incendiu izbucnit in cabina pilotilor. Aeronava avea la bord 203 oameni, insa niciun pasager sau membru al echipajului nu a fost ranit.

Potrivit AFP, avionul care a aterizat de urgenta in Australia este acelasi model ca si cel al companiei Air France, care s-a prabusit in Atlantic pe 1 iunie.

Celalat avion, un Airbus A320 al companiei rusesti Aeroflot, care efectua o cursa interna intre Irkoutsk si Moscova, a aterizat de urgenta la Novosibirsk, in Siberia Occidentala, din cauza unei fisuri la parbriz. Avionul avea la bord 122 de persoane, niciuna nefiind ranita.


Citeste mai multe despre   






















3902 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    low-cost? (Joi, 11 iunie 2009, 9:44)

    Marius [anonim]

    as avea si eu o intrebare. nu m-am documentat in aceasta privinta, dar totusi intreb: companiile low-cost au si aeronave de genul acestui Airbus pentru curse foarte lungi, sau de exemplu Boeing 747?
    • +2 (2 voturi)    
      Pt. Marius (Joi, 11 iunie 2009, 10:15)

      iuliana [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Sigur ca au. Daca sunt low-cost nu inseamna ca zboara doar cu ATR-uri si Fokker (avioane mici dar bune de altfel) Curse "foarte" lungi nu se fac adica de genul traversarii oceanului atlantic.
      Sunt companii low-cost care au Boeing-uri sau Airbus-uri sau ambele.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba se fac (Joi, 11 iunie 2009, 11:38)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui iuliana

        Condor Airlines face curse transoceanice.
    • +2 (4 voturi)    
      LOW COST (Joi, 11 iunie 2009, 10:34)

      Adriana R [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Cel putin 2 ditre companiile Low cost care activeaza in Romania au avioane fabricate de Airbus da ALTE modele , ceva mai mici. Wizz Air de ex are A 320-200. La fel Germanwings.Asta nu inseamna ca sunt probleme la toate avioanele de acest tip. E vorba de un model aparte cel care se foloseste pentru curse extrem de lungi. A330 si acesta fiind de mai multe modele.
      Din fericire LOW COST-urile de la noi au in general avioane noi si foarte noi ! Si culmea companiile mari gen TAROM sau Olimpic Airlines Grecia au flote mai imbatranite.Acum TAROM-ul se lauda cu cateva Boienguri noi si un Airbus 119 de vreo doi ani. Asa ca nu e obligatoriu ca low cost sa insemne avioane vechi. Din contra !
      • +1 (1 vot)    
        TAROM (Joi, 11 iunie 2009, 16:28)

        DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Adriana R

        Am impresia ca ai nostri (TAROM) si-au cumparat recent vreo 7 Boeing 737-800, destul de dragutze, am zburat cu vreo 2 prin iarna.

        Sa dea Dumnezeu sa mai castige bani sa-si ia aparate bune, ca pilotii sunt jos palaria, este singura companie aeriana care primeste aplauze la aterizare, si am zburat cu vreo 8-9 companii diferite pana acum.

        PS: Nu comentez despre "stewardeze" (mai ales de alea cu burta, barba si chelie) ca ma amuza de fiecare data cand ii vad .....
  • +1 (1 vot)    
    Jetstar (Joi, 11 iunie 2009, 10:27)

    A [anonim]

    Jetstar, care e compania low-cost australiana din poveste, are astfel de aeronave, pentru ca efectueaza curse internationale din Australia. Si cum mai orice alt teritoriu e departe de Australia, e nevoie de aeronave de cursa lunga. Au si un site www.jetstar.com.au, unde au detalii despre ce avioane folosesc.
  • +1 (3 voturi)    
    si Boeing? (Joi, 11 iunie 2009, 10:29)

    Haviatoru [anonim]

    Sunt si cateva Boeing-uri care au efectuat aterizari de urgenta in ultimele zile. De ele de ce nu pomeniti nimic?? Ca intotdeauna, goana dupa senzational face stirile....

    companiile low-cost nu zboara pe distante foarte lungi sau peste oceane. Avioanele preferate de acestia sunt B737 sau A319-320, capacitate de locuri in jur de 150-180 si costuri reduse de exploatare.
  • 0 (0 voturi)    
    Isterie? (Joi, 11 iunie 2009, 10:51)

    Claude [anonim]

    Dupa ce te-ai fript, sufli si in iaurt....
  • -1 (1 vot)    
    dar despre cel din gran canaria? (Joi, 11 iunie 2009, 11:01)

    claudel_irl [anonim]

    cum de nu sa mentionat nimica despre avionul care era sa se prabuseasca ieri in gran canaria? trebuia sa plece la Oslo si a explodat ceva la motor in zbor :-((( si cand ma gandesc ca si eu am de zburat saptamana care vine ma iau sapte ape... :(((
    • -1 (1 vot)    
      Si eu (Joi, 11 iunie 2009, 16:34)

      ella [anonim] i-a raspuns lui claudel_irl

      Si eu zbor sambata si am emotii induse, majoritatea, de stirile din presa :((
      Uffff
  • 0 (0 voturi)    
    senzationalisme de doi bani (Joi, 11 iunie 2009, 11:35)

    FF_Romania [utilizator]

    Incidente aviatice se intampla tot timpul, ar trebui sa incetam sa cautam senzationalul din orice. S-a fisurat parbrizul, procedura standard, aterizare de urgenta. Viata pasagerilor nu a fost deloc in pericol!

    Incendiu in cabina - sunt 10 proceduri clare pentru a rezolva problema, si minim 3 sisteme de siguranta;, din nou, pasagerii n-au fost in pericol.

    Sa nu uitam ca in fiecare zi sunt mii de zboruri cu avioane Airbus, si toate merg bine.

    Da, sunt avioane Airbus si pe low-cost pe distante mari. In primul rand, sunt companiile de charter care au zborori transoceanice in regim low-cost (Thomas Cook. LTU, etc)

    Am zburat cu Aer Lingus (un low cost hibrid) peste Atlantic, chiar intr-un A330 - ca cel prabusit. Tot cu A330 am zburat si cu Air France, si cu Austria, si niciodata nu mi-am pus problema ca ar fi un avion nesigur.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Joi, 11 iunie 2009, 11:42)

    BIBI [anonim]

    Ma intreb unde se va ajunge in curand; o sa se reporteze si faptul ca unui pasager i s-a facut rau din cauza raului de miscare? Legat de cel de mai devreme: poate ar trebui sa nu mai zbori vreodata, poate cade avionul cu tine. Si daca tot gandesti ca te iau sapte ape, probabil ar trebui sa nu mai iesi din casa, daca te loveste o masinu pe trecerea de pietoni? Acum pe un ton mai serios nu e bine sa ai fobii si pe cele pe care le ai sa le rezolvi cat mai repede. E adevarat ca omul nu a evoluat / a fost construit sa zboare dar nici sa se deplaseze la mai mult de 30 de km/h, dar asa e viata actuala.
  • +3 (3 voturi)    
    Avioane (Joi, 11 iunie 2009, 15:12)

    tudor [anonim]

    Mult mai periculoase sunt autoturismele noastre de toate zilele. La cate mii de avioane zboara zilnic e normal sa apara si incidente.Oricum,avionul e cel mai sigur mijloc de transport.
    • +1 (1 vot)    
      teama de avion (Joi, 11 iunie 2009, 19:00)

      vivi [anonim] i-a raspuns lui tudor

      da frate, e cel mai sigur mijloc de transport, dar cine iti garanteaza ca nu tocmai al tau are un "incident"?
      • 0 (0 voturi)    
        pentru vivi (Vineri, 12 iunie 2009, 9:09)

        iuliana [anonim] i-a raspuns lui vivi

        daca e sa ti se intample se intampla oricum, oriunde (accident de masina, vreun obiect deco cazut de pe fatade, tigle, etc). nu-ti garanteaza nimeni ca avionul in care te vei urca va ajunge cu siguranta la destinatie...dar care ar fi alternativa?sa te privezi de orice destinatie indepartata.
        e oarecum de inteles sa fie mediatizat un accident/incident aviatic. Pentru ca sunt rare in raport cu cele de alt fel. Se stie dintotdeauna ca ce e rar e cautat.:)