Echipele de cautare au recuperat 41 de cadavre ale pasagerilor cursei Rio-Paris 

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2009, 8:52 Actualitate | Internaţional

Pana marti seara, echipele de cautare braziliene si franceze au recuperat 41 de trupuri dintre ramasitele aeronavei Air France prabusite lunea trecuta in apele Oceanului Atlantic, relateaza AFP. Urmeaza ca anchetatorii sa realizeze primele examinari de identificare pe insula Fernando de Noronha.

Principalele analize de identificare vor fi efectuate ulterior de medicii legisti la Recife, pe coasta nord-estica a Braziliei.

Franta a cerut permisiunea ca doua remorchere - Fairmont Expedition si Fairmont Glacier - sa intre in apele braziliene pentru a aduce 40 de tone de echipament necesar cautarii epavei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3623 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    in ce stare sunt cadavrele? (Miercuri, 10 iunie 2009, 9:58)

    Ovidiu [anonim]

    ati uitat sa precizati...
    • +2 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:30)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      FYI: armata braziliana a anuntat inca de la descoperirea primului cadavru ca nu voi fi oferite in presa informatii despre starea cadavrelor recuperate.
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:32)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      de ce vrei sa stii asta?
  • -1 (3 voturi)    
    Corpuri (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:36)

    George [anonim]

    Draga Hotnews,

    /
    De ce anume nu folositi termenul de corpuri in loc de termenul de cadavre?

    Desi aparent sinonime, atunci cand vorbim de oameni folosim termenul corp (eventual neinsufletit), iar cand vorbim de animale scriem cadavre.

    /
    • +1 (1 vot)    
      Sensurile cuvintelor... (Miercuri, 10 iunie 2009, 11:11)

      Alx MAX [anonim] i-a raspuns lui George

      Cadavru, aşa cum e şi definiţia din DEX, înseamnă corpul unui om sau animal mort. Corpul reprezintă totalitatea organelor unei fiinţe. În contextul de faţă, când spui corp, mai poţi spera că e viu. Când spui cadavru, e clar că a plecat dintre noi!
    • 0 (0 voturi)    
      sinonime (Miercuri, 10 iunie 2009, 14:56)

      radub [anonim] i-a raspuns lui George

      In germana de exemplu un animal mort se numeste "Kadaver" iar un om decedat "Leichnam"
  • +2 (2 voturi)    
    ?? (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:38)

    vlad [anonim]

    Cum ar putea sa fie dupa ce au stat 10 zile in apa??
  • +2 (2 voturi)    
    stare "cadavre" (Miercuri, 10 iunie 2009, 13:07)

    eu [anonim]

    ma gandesc ca in functie de starea lor, se poate determina daca a fost o explozie in aer sau avionul s-a dezintegrat la contactul cu apa ..... desi toate detaliile ne indica a doua varianta ..... ce-o fi fost in sufletul lor in acele momente .......Dumnezeu sa-i ierte
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar ca-i teribil (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:40)

      Adiru [anonim] i-a raspuns lui eu

      Doamne fereste de asa momente(bat in lemn)!
      Altfel se pare ca nu a fost nici una nici alta, ci dezintegrare in turbulente
      Aparatu a intrat in mai multe turbulente si ultima ia fost fatala din cauza unui sistem care se numeste adiru, un ordinator de bord care o ia razna si nu se deconecteaza decat daca ai timp sa-l injuri bine si nu au reusit .... daca am inteles bine toate detaliile... ca nu sa terminat cu toate ipotezele !?
      • 0 (0 voturi)    
        Variante (Miercuri, 10 iunie 2009, 21:09)

        bagator in seama [anonim] i-a raspuns lui Adiru

        Chiar nu isi da nimeni seama ca Air Francesi in general orice companie mare + guvernele nu o sa va spuna voua (noua) ce a fost de fapt !
        E doar o tragere de timp calculata - sunt 95% sanse ca ei sa stie deja ce s-a intamplat.

        Oamenii din popor or sa afle (cum a demonstrat-o deja istoria) varianta cea mai aproape de adevar undeva peste 5-10 ani - timp necesar ca impactul emotiional sa treaca si ca oamenii sa nu se mai poata intoarce impotriva companiei.
        De ce nu vrea nimeni sa invete ca adevarurile nu sunt date clasei de rand ?!? Inca nu ati avut destul exemple ?

        Si ca sa ma explic putin mai clar:
        1) Air France (AF) anunta ca s-a prabusit avionul
        2) AF dupa ceva timp de intrebari isi da seama ca avionul a trimis un mesaj automat (confuz) iniante de prabusire
        3) mai trec cateva zile - de fapt avionul a trimis o suita intreaga de mesaje care sunt analizate
        4) S-au vazut resturi in ocean. Pana ajunge insa cineva la ele au disparut. De fapt nu au disparut dar nu erau ale acelui zbor ci gunoaie de la nave.
        5) S-au gasit da cadavre si resturi. Culmea ca anuntul asta se face cand e clar ca nu mai puteau fi supravietuitori (la o saptamana)

        Etc - compania face anunturi care ii castiga timp. Inca mai sunteti care credeti in anunturi de genul asta. In politica se practica aceiasi tehnica - mesaje incrucisate si contradictorii care sa permita la sfarsit orice interpretare.

        Nu stiu daca am fost destul de coerent in a imi exprima perceptia asupra acestui tip de evenimente. Da - am compasiune pentru acele fiinte care au trecut in nefiinta in acest eveniment. Dar cel mai mult as vrea ca multi dintre noi sa ne TREZIM si sa nu mai permitem asemenea comportamente din partea celor implicati: comapnii (in cazul asta) - guverne (in alte cazuri de politica) etc

        A