Rusia vrea sa instaleze o baza militara in Cuba

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 5 august 2008, 10:44 Actualitate | Internaţional

Baze militare rusesti in Cuba, in coasta Statelor Unite, pot deveni o realitate, a declarat, plin de convingere, presedintele Academiei penstru stiinte geopolitice, generalul Aleksandr Ivasov, scrie Ria Novosti. Potrivit afirmatiilor sale, refacerea prezentei militare rusesti in Cuba poate deveni un raspuns cat se poate de real la intarirea presiunii militare si politice din partea Statelor Unite asupra Rusiei.

“Nu este nici un secret faptul ca, in ultimii ani, Occidentul a creat o zona tampon in jurul Rusiei, atragand in acest proces tarile central-europene, statele baltice, Ucraina, Caucazul. Raspunsul la toate aceste manevre poate fi extinderea prezentei militare a Rusie peste hotare si, in special, in Cuba”, a spus Ivasov, comentand vizita de lucru intreprinsa zilele trecute de secretarul Consiliului de securitate al Rusiei, Nikolai Patrusev, la Havana.

Ce anume s-a discutat acolo, la ce intelegeri s-a ajuns, ramane deocamdata secret. Se stie doar ca Patrusev a avut o serie de intrevederi cu vicepresedintele Consiliului de stat, cu ministrul apararii si cu cel de interne din Cuba. De asemenea, din dispozitia presedintelui Dmitri Medvedev, el l-a prezentat liderului cubanez, Raul Castro, pe noul copresedinte al comisiei interguvernamentale de colaborare economica si tehnico-stiintifica dintre cele doua tari, Igor Secin.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1233 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    HA HA HA (Marţi, 5 august 2008, 11:20)

    dedeiu [anonim]

    Si care este problema? Asta ar trebui sa ne sperie? Ha ha ha.
  • +2 (4 voturi)    
    Go ahead! (Marţi, 5 august 2008, 11:20)

    gi [anonim]

    tavarisci, daca aveti bani de aruncat, alaturati-va americanilor, care fac asta de ceva vreme. Voi ati castigat razboiul - Japan, China, Corea si Germania au castigat pacea. Judecati daca aveti cu ce.
  • -1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 5 august 2008, 11:29)

    Marius [anonim]

    Razboiul Rece 2
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Marţi, 5 august 2008, 12:13)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Marius

      foarte bine, armata rusa lupta in izmene, plina de neonazi, da isi fac baze inaintate in state comuniste. superba strategie presupun ca americanii se vor simtii foarte amenintati de 100 de militari rusi beti 75% din timp.
  • -4 (6 voturi)    
    haahahahaha (Marţi, 5 august 2008, 12:19)

    smen [anonim]

    sa vedem ce mai zic americloci,ba astia care traiti in america e groasa tata cand va mancati voi hamburgerii seara e nasol sati cada o bomba nucleara in cap
    • +2 (2 voturi)    
      ohh da (Marţi, 5 august 2008, 12:32)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui smen

      Imi si imaginez cu americanii si ajuta pe rusi ca sa-si duca rachetele nucleare in cuba.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 5 august 2008, 12:57)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui smen

      esti obsedat, numai asta spui la fiecare articol, si mai ai si greseli gramaticale. se vede cat de destept si civilizat esti pe langa americani. ai merita premiul nobel. dar noi iti dam pulitzer.
      chiar crezi ca rusia, sau (ma faci sa rad)... CUBA ar ataca Statele Unite? Nici n-ar avea timp sa mai trimita o a doua racheta ;)

      mai ales ca uitandu-te pe harta (ceea ce cred ca nu ai facut niciodata) vei vedea ca(,) cuba e un stat extrem de mic pe langa SUA si extrem de "dezvoltat".

      iar de rusia, ce sa mai zic, 90% sunt niste tarani betivi, si atat. cultura 0, civilizatie 0, dezvoltare 0. daca are putin 2-3 rachete asta nu inseamna ca e o super-putere.
    • +3 (3 voturi)    
      razi tu Harap Alb (Marţi, 5 august 2008, 13:08)

      mama-ta [anonim] i-a raspuns lui smen

      Dar rasul ala nevrotic de frustrat parca nu e rasul tau bun...sau ma insel? :)
      Baza aia in Cuba, daca se va concretiza ar fi cel mult simbolica, la fel ca cea a americanilor din Dobrogea. Rusii nu vor duce acolo arme nucleare decat daca sunt cretini intrucat ar deveni tinte foarte usoare si sigure. Tendinta e ca arsenalul nuclear sa fie cat mai mobil si mai greu de detectat (ex: vezi sumele enorme care se investesc in submarine cu propulsie nucleara) ... si chiar daca se va concretiza vor mai trece ani buni pana sa devina fapt timp in care nimeni nu va sta cu mainile in san,...asa ca manca-ti tu grisuletzul linistit si intoarce-te pe site-ul Cancan unde posteaza de obicei cei cu IQ-ul tau.
      • +1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 5 august 2008, 13:21)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui mama-ta

        lasa-l saracu sa saliveze dupa vize pt america in timp ce arunca cu noroi, ca deh, strugurii sunt acrii, romanii (ca el) ie destepti si barna din ochiul lui e mai mare decat aschia din ociul americanului.

        lasa-l sa se incuie in romania si sa cante imnul urss
      • -2 (4 voturi)    
        hihihi (Marţi, 5 august 2008, 13:43)

        smen [anonim] i-a raspuns lui mama-ta

        sobolanii au inceput sa chitaie va e frica de rusi degeaba ii criticati mai ales cretinu ala care zice ca 90 la suta sunt betivi corect si americanii 99 la suta sunt drogati,hai ca mam distrat destul cu voi sunteti prea indobitociti de obezii aia balosi,acolo vor stationa avioane purtatoare de rachete nucleare,
        • +2 (4 voturi)    
          . (Marţi, 5 august 2008, 13:56)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

          si cand te-ai trezit era dimineata
        • +2 (2 voturi)    
          ce vor stationa? (Marţi, 5 august 2008, 14:54)

          qer [utilizator] i-a raspuns lui smen

          iti recomand sa iti dublezi doza de cafea dimineata, cat bei acum nu isi face efectul.
          sa o luam logic de ce rusia nu o sa trimita nucleare pe acolo.
          1. daca ar trimite in mod oficial, americanul o sa riposteze trimitand nucleare cat mai aprope de rusia(care nu stiu daca isi permite) si in mai multe locuri ca are de unde si nu o sa le trimita pe o insula amarata
          2. daca rusii trimit in mod neoficial rachetele alea o sa repete situatia din 1962 pe care iar nici una din parti nu are interesul sa se repede plus ca asa ceva nu se face intre prieteni
          • -2 (2 voturi)    
            qev (Marţi, 5 august 2008, 16:33)

            smen [anonim] i-a raspuns lui qer

            am zis io rachete nucleare nu am spus avioane purtatoare de rachete nucleare cum ar fi tu 160 dar bineinteles intelectualii americlocizati sar repede sa ma muste de fund,
            • +1 (1 vot)    
              . (Marţi, 5 august 2008, 21:10)

              Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

              acum o dai la intors. chiar te rog sa lasi la o parte lucrurile inventate de americani (si care sunt 80% din viata ta), si foloseste numai ce e rusesc sau romanesc. ia sa vedem, reusesti?
  • -2 (4 voturi)    
    doamne ajutai (Marţi, 5 august 2008, 14:31)

    glanda [anonim]

    V a grabiti sa ridicati in slavi SUA credeti ca sunteti diferiti de "smen" dimpotriva sunteti mai multi si mai idioti macar el a ramas in ROMANIA nu e sluga la altii
    • -1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 5 august 2008, 14:45)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui glanda

      noi am plecat ca ne e mult mai bine in sua decat in romania, nu ca sclavi ;)

      tine minte un lucru: orice job din state e platit de 5-10 ori mai bine ca acelasi job din romania, cu aceleasi ore lucrate.

      deci, cine e sluga? ala care munceste acelasi lucru intr-un mediu modern, cu salariu mai mare si care are parte de civilizatie, sau unul care sta printre tigani, cu un salariu de rahat si care la capitolul "civilizatie" e inca in evul mediu? ;)

      dupa tine asa... which is better?
      • 0 (4 voturi)    
        civilizatie (Marţi, 5 august 2008, 16:42)

        glanda [anonim] i-a raspuns lui Mda

        spunemi te rog ce inseamna civilizatie prostitutia,gradul de prostie,consumul de droguri si alcool,numarul homosexualilor si al transexualilor,criminalitatea toate acestea sunt mai ridicate in SUA decat la noi,SUA este tara in care a inflorit satanismul,moralitatea este extrem de scazut e plin de rockeri si emo care isi baga in vena,asta inseamna civilizatie,or fi rusii betivi dar macar acolo exista o urma de morala,nu am auzit de dezaxati care isi taie parintii si mananca cadavre de copii la rusi,deocamdata rusii erau mare putere cand americanii nici nu existau cum poti sa spui ca o tara cu o istorie de 1000 de ani e mai inapoiat dpdv al culturii cum o fac unii idioti intrebati orice profesor si aici dau doar cateva exemple( Cehov, Ceaikovski, Rahmaninov, Dostoievski, Tolstoi,Alexandr Nevski,Aleksandr Puşkin,Sergei Rachmaninoff,CEAIKOVSKI SI MULTI ALTII)IN SCHIMB AMERICANII CE AU COCA COLA SI MCDONALDS
        • +2 (2 voturi)    
          ai auzit de IBM, Cisco, google...? (Marţi, 5 august 2008, 20:44)

          nu cred [anonim] i-a raspuns lui glanda

          si alte branduri? tot la tzara traieshti?
          • 0 (0 voturi)    
            brand (Marţi, 5 august 2008, 21:07)

            glanda [anonim] i-a raspuns lui nu cred

            io vorbeam de branduri sau de cultura aici,si apropo google a fost inventat de un rus si un americanmpai daca vrei sa stii branduri au si japonezii mai multe ca americanii(panasonic,sony,sharp,jvc,nikon,canon,pentax) si mai sunt cel putin 100
            • +1 (1 vot)    
              Rromania ce are? (Marţi, 5 august 2008, 21:29)

              cultura zigan [anonim] i-a raspuns lui glanda

              ca branduri?
        • +1 (1 vot)    
          . (Marţi, 5 august 2008, 21:06)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui glanda

          americanii nu au inventat decat coca cola si mcdonalds? think again! vezi ca "masina" pe care scrii e inventata de americani, pe un internet inventat de americani, iar tu te uiti la filme facute de americani, asculti muzica americana (in cea mai mare parte) si asa mai departe. care sunt lucrurile curente pe care le folosesti si care au fost inventate de rusi? sau de romani? ah, daca te uiti la filme romanesti sau sovietice, asculti manele si preferi piata unirii in loc de times square, chiar imi pare rau pt tine.
          toti comunistii ne bateti la cap cu "americanii nu au istorie". si? tu traiesti in trecut sau in prezent? si apropo, americanii aia cu 300 de ani istorie au inventat mai multe decat europenii tai preaslaviti in 2000 de ani ;)
        • +1 (1 vot)    
          . (Marţi, 5 august 2008, 21:09)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui glanda

          iar cand spun civilizatie ma refer la felul in care esti tratat, adica(,) ca un om. dezaxati si probleme sunt peste tot. au inceput sa fie din ce in ce mai multi in romania. iar in america a scazut numarul lor. stii tu ca sunt numai drogati si rockeri acolo? ai fost vreodata in america? probabil esti frustrat ca nu ti-au dat viza, iar strugurii sunt acrii si in loc sa vezi barna din ochiul tau, vezi paiul din ochiul americanilor. dar deh, asa sunt romanii, intotdeauna mai "destepti". si daca tot suntem mai buni ca orice tara din vest, ma intreb oare de ce suntem cu 200 de ani in urma ;)
        • +1 (1 vot)    
          efectiv rad cu lacrimi (Marţi, 5 august 2008, 22:32)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui glanda

          "spunemi te rog ce inseamna civilizatie prostitutia,gradul de prostie,consumul de droguri si alcool,numarul homosexualilor si al transexualilor,criminalitatea toate acestea sunt mai ridicate in SUA decat la noi"

          Serios? EVIDENT ca sunt mai multe infractiuni in SUA fiindca au o populatie mai mare decat a noastra... . Stiai ca in SUA are mai multi intelectuali decat romania? dar artisti? DUUH.

          Ceea ce tu nu vrei sa intelegi este faptul ca traiul in SUA este mult mai bun fiindca sunt platiti mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        totul e mai scump in Romania decat in SUA (Marţi, 5 august 2008, 20:42)

        viatza [anonim] i-a raspuns lui Mda

        incluzand toate produsele si serviciile.
        • +1 (1 vot)    
          . (Marţi, 5 august 2008, 23:17)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui viatza

          asa a fost intotdeauna. dar lasa-i pe prosti sa traiasca printre prosti.
  • -2 (4 voturi)    
    doamne ajutai (Marţi, 5 august 2008, 14:31)

    glanda [anonim]

    V a grabiti sa ridicati in slavi SUA credeti ca sunteti diferiti de "smen" dimpotriva sunteti mai multi si mai idioti macar el a ramas in ROMANIA nu e sluga la altii
    • 0 (4 voturi)    
      . (Marţi, 5 august 2008, 15:15)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui glanda

      da, rromania e tara in care se simt bine analfabetii se pare. pai daca nu puteti mai mult, normal ca va convine.
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Marţi, 5 august 2008, 15:39)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui glanda

      Noi nu ne vindem nici saracia, suntem patrioti, destepti, nationalisti cu un sistem de invatamant de fier si culmea, ne mai miram de ce merge romania atat de bine. Hai sa nu ridicam SUA in slavi, ci pe rusi eventual.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 5 august 2008, 21:11)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

        lasa-i saracii sa traiasca printre romani de-ai lor, pe salarii de rahat si printre tigani si prosti.
  • -1 (1 vot)    
    Search Romania (Marţi, 5 august 2008, 21:09)

    George [anonim]

    ,, ...iar de rusia, ce sa mai zic, 90% sunt niste tarani betivi, si atat. cultura 0, civilizatie 0, dezvoltare 0...."
    Gresit, profund gresit!!! glanda are dreptate.
    IBM? Au vandut chinezilor. CISCO, Google? Cred ca glumiti. Este suficient sa termini scoala generala (sau cel putin asa era pe vremea mea, taica), ca sa intelegi ce inseamna Rusia pe lumea asta. Sa ne fereasca Dumnezeu ca un,,motor" de cautare al vreunei rachete balistice sa dea search ,,Romania". Si americanii stiu si ei asta...
    • -1 (1 vot)    
      pai nui vezi (Miercuri, 6 august 2008, 0:25)

      glanda [anonim] i-a raspuns lui George

      ei vorbesc de muzica americana de internet normal fiindca n-au citit o carte in viata lor ei nu gusta muzica clasica literatura fina,pentru ca sunt imbuibati de americani cu prostii,cei care au plecat in america sunt cei care nu au facut bani cu capul lor in Romania,de ce?tocmai pentru ca nu ia dus capu decat sa aculte muzica americana si sa vada drogati la televizor,apropo si China are populatie de vreo 4 ori cat SUA dar nu are criminalitatea si consumatori de droguri atat de numerosi
      • +1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 6 august 2008, 8:11)

        Mda [anonim] i-a raspuns lui glanda

        Nu, am plecat din rromania din cauza taranilor ca tine care nu stie sa vorbeste romaneste, care dau manelele la maxim la 7 dimineata, care umplu trotuarul de scuipati, care claxoneaza ca niste cretini la semafoare cand se face verde, samd. da, se vede cata literatura "fina" ai citit tu dupa cate greseli de ortografie faci.
        sa iti spun ceva: oricat de multi bani as face in romania, munti de bani, nu as sta in tara ;)
        prefer un loc civilizat unde politia isi face treaba, unde nu sunt 10 tigani la 1 roman pe strand, unde nu imi e frica sa imi las patura pe plaja ca sa nu raman fara ea, unde nu ma trezesc manelele si latratul cainilor dimineata, unde fac de 5 ori mai multi bani si intr-un mod mai placut, unde nu am numai televiziuni "culte", gen protv, unde sunt tratat ca un om si nu sunt privit cu scarba de catre functionarii statului sau prin magazine, samd. as fi plecat din romania si daca as fi castigat mai putini bani, deci nu e vorba de bani ;)
        daca ai ramas cu impresia ca noi plecam pentru mcdonalds, kfc si muzica americana, te inseli, nu ai inteles nimic.