CE ameninta ca va impune restrictii diplomatilor americani daca SUA nu liberalizeaza regimul de vize pentru statele UE

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 20:24 Actualitate | Internaţional

Comisia Europeana a amenintat ca va lua masuri dure daca nu se fac progrese semnificative in negocierile cu SUA referitoate la chestiunea vizelor, transmite Rador. Oficiali de la Bruxelles sunt nemultumiti de faptul ca Statele Unite nu liberalizeaza regimul de vize pentru 12 tari membre ale Uniunii, inclusiv Romania.

CE sustine ca, in ciuda eforturilor sale si ale tarilor membre, SUA continua sa impuna vize cetatenilor din aceste tari ale Uniunii si a anuntat ca este pregatita sa ceara statelor membre sa impuna restrictii temporare de calatorie americanilor. Intre acestea, se numara si impunerea de vize pentru detinatorii de pasapoarte diplomatice sau de serviciu emise de SUA. Restrictiile ar putea fi aplicate incepand cu 1 ianuarie 2009.

Problema vizelor reprezinta o chestiune delicata in relatia transatlantica. Noile state membre sunt nemultumite de faptul ca SUA continua sa solicite vize cetatenilor lor, desi unele din aceste tari, precum Polonia sau Romania, sprijina cu trupe campaniile din Irak si Afganistan. Un alt motiv de nemultumire este acela ca Administratia de la Washington a decis sa semneze acorduri separate in problema vizelor cu cateva tari europene, desi Bruxelles-ul doreste sa negocieze unitar pentru toate statele din Uniune.

SUA doresc ca fiecare stat vizat sa-si rezolve chestiunile specifice legate de securitate sau de combaterea imigratiei inainte de a putea fi cuprins in programul Visa Waiver.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1479 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    În sfârşit, (Miercuri, 23 iulie 2008, 20:51)

    666 [utilizator]

    şandramaua numită "UE" începe să-şi arate muşchii.

    Nici nu contează dacă a devenit conştientă de propria-i putere sau dacă a conştientizat fragilitatea Statelor Unite.
    Dar îmi place că începe să negocieze pe limba americănească - adică, ameninţări şi forţă.
    Bravo, UE!
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 23 iulie 2008, 20:56)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui 666

      Perfect...spun chiar eu care traiesc in tara asta plina de cretini....
      • +1 (1 vot)    
        si care e tara?? (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:27)

        Ben [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        ...in care traiesti?
    • +1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:04)

      qer [utilizator] i-a raspuns lui 666

      pana la ultimul punct. problema e daca tarile europene care au o industrie a turismului dezvoltata o sa-si permita vreuna sa piarda din turistii americani pentru o anumita perioada(sa zicem 3-4 ani) stiind ca
      turistul american e unul dintre cei mai cheltuitori turisti si ca vin in europa in numar mai mare fata de celelalte natii extra-europene.
      negociezi de pe pozitii de forta dar trebuia sa te gandesti si daca poti. oricum exemplul asta e de cum europa se pricepe la dat cu batul in balta umflandu-si muschii pe probleme si in momente nu tocmai bine alese.
      • +2 (2 voturi)    
        numai pentru diplomati (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:05)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui qer

        Nu e vorba de turisti ci numai de cai care detin de pasapoarte diplomatice sau de serviciu.
  • +2 (2 voturi)    
    Reciprocitatea este normala. (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:32)

    Alin [anonim]

    Sa mearga si ei sa-si ia vize daca vor sa calatoreasca in tarile respective.
  • +1 (1 vot)    
    Tare (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:06)

    Zack [anonim]

    Asteptam o pozitie din partea lor.
    Locuiesc in SUA si a trebuit sa ma zbat cu o gramada de hartii si angajamente ca sa fiu vizitat de rude gradul 1.E prea de tot.
    Au fost refuzati o data (rude de gradul 1!!!!) asa ca nu va mai intrebati de ce sunt atat de multe refuzuri la ambasada.Ca sa platesti toate taxele din nou.
    Foarte bine UE!
  • +1 (1 vot)    
    Chiar asa (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:04)

    Alin [anonim]

    A.N., chiar nu recitesti nici macar titlul dupa ce scrii articolul? Nu stiu unde ai invatat ziaristica, dar merita sa afli ca este o forma elementara de respect fata de cititori...
  • +1 (1 vot)    
    Sa le ceara viza (Joi, 24 iulie 2008, 3:17)

    Dan [anonim]

    Mie mi s-ar parea normal sa le ceara viza americanilor. Dar sa faca procesul f simplu, astfel incat americanii sa trimita pasaportul prin posta si sa primeasca viza usor. Insa sa le ceara o taxa de 100 de euro pentru fiecare viza iar viza sa fie anuala. Si atunci sa vezi cati bani ar castiga UE.
  • +1 (1 vot)    
    Sa inceapa ce cetatenii romani (Joi, 24 iulie 2008, 7:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Liberalizarea vizelor sa inceapa cu cetatenii romani, ca sa mai scadem presiunea de cersetorie asupra tarilor Europei. Unii vizitatori romani nu ar avea nevoie de bilet de zbor cu avionul si ar ateriza lin, pe nesimtite, cu intreaga familie, intr-un colt al aeroportului, fara sa-i mai deranjeze pe functionarii ce dau vize de intrare.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo UE! (Joi, 24 iulie 2008, 14:01)

    linca [anonim]

    Europa a tratat SUA ca o entitate unitara si nu a negociat vizele cu diversele state componente ale SUA.
    Americanii ar fi bine sa inteleaga ca Europa a devenit o uniune si ca vor trebui sa o trateze ca atare.
  • 0 (0 voturi)    
    Obama (Joi, 24 iulie 2008, 21:05)

    zack [anonim]

    Cred ca discursul de astazi e destul de evident.Obama scoate vizele.
    Sa va faceti bagajele.
    Ofer gazduire in San Francisco....:)
    • 0 (0 voturi)    
      . (Vineri, 25 iulie 2008, 19:25)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui zack

      senatul trebuie sa le scoata, presedintele doar pune "o vorba buna" :)