VIDEO 50 de raniti la Minsk, dupa ce o bomba a explodat in apropierea liderului Lukasenko

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 11:13 Actualitate | Internaţional

Aleksandr Lukasenko nu a fost acreditat la JO
Foto: Rompres
Aproximativ 50 de persoane au fost ranite astazi in Minsk, dupa ce o bomba artizanala a explodat la un concert organizat de Ziua Independentei, la care participa si presedintele Alexander Lukasenko, a anuntat Reuters.

Lukasenko, criticat de statele occidentale pentru maniera dictatoriala in care conduce Belarus din 1994, s-a deplasat la locul exploziei pentru a evalua daunele, a spus un purtator de cuvant al presedintelui.

"Presedintele nu se afla departe de locul exploziei. A ajuns acolo in cateva minute, dar a plecat in scurt timp, pentru a nu incurca persoanele care se ocupau de salvarea ranitilor", a declarat purtatorul de cuvant al sefului statului.

"Explozia nu a fost un atentat de asasinare la adresa presedintelui", a afirmat el, adaugand ca bomba ii viza pe participantii la concertul organizat intr-un parc din Minsk.

Un reprezentant al politiei a declarat ca, cel mai probabil, explozia a fost provocata de "huligani", un termen folosit de oficialii din fostul stat sovietic pentru a minimaliza semnificatia unui atentat.

Explozia a avut loc putin dupa miezul noptii. La concert participau cateva mii de persoane.

"Oamenii au inceput sa tipe, dar nimeni nu a oprit concertul. Autoritatile au izolat locul exploziei si unitatile de interventie au inceput sa soseasca", a declarat un martor.

Pana in prezent, nu a existat nicio tentativa de asasinat la adresa presedintelui. In 2005, o alta bomba artizanala a explodat, provocand ranirea a peste 40 de persoane in orasul Vitebsk.

O grupare anti-Lukasenko, intitulata "Armata nationala de eliberare a Belarusului", a revendicat atentatul.

Vezi un reportaj al televiziunii de stat din Belarus dupa producerea incidentului


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2666 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    Doamne fereste ! Explozii peste tot !! (Vineri, 4 iulie 2008, 12:01)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....uite de-asta sunt bune forumurile astea....poti sa iti descarci obida spunandu-i lui Lucasenko ca e un al doilea Basescu....lui Basescu ca e un al doilea Lucasenko....iar lui Stalin ca a fost mic copil pe langa Lucasenko si ca pe Basescu nu l-ar fi putut egala intrucat Beria nu avea breton ca Macovei....Pe de alta parte pun pariu ca forumistii omogeni de la Hot News vor spune ca astea nu sunt acte de terorism....ci manifestari politice legitime....Un fel de Festival Alternativ al Pirotehniei, concurent al celui desfasurat zilele astea la Bucuresti....unde liotele de motociclisti au dat in galbenare ca nu mai sunt eiprincipalul factor de poluare. PS. Si la Sofia au fost ieri pocnitori a lot .
    • +6 (6 voturi)    
      Lukasenko=Basescu? Poate doar in imaginatia ta ! (Vineri, 4 iulie 2008, 12:14)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Daca ti se pare ca Lukasenko e la fel ca Basescu, du-te in Belarus macar vreo cateva luni! Lukasenko e ultimul dictator al Europei, iar Basescu nu e dictator!
      Nu neg ca Basescu e mojic si nici ca face gafe grosolane, dar de aici si pana a-l asemana lui Lukasenko...
      • -6 (6 voturi)    
        ba pardon maestre (Vineri, 4 iulie 2008, 12:54)

        unu care mai si cunoaste [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        poate ar trebui mataluta sa te informezi pana sa vorbesti... n-o fi al nostru dictator asa cum cica se defineste cuvantul... da ati vrea voi fratilor nivelul de trai al lor... e dictator? de ce? ca nu lasa lichele americane sa-si propovaduiasca "democratia" p-acolo? nu da bani grei la bechtel sa lucreze autostrazi cu lopatica? nu intinde covoru rosu pe care sa vina altii la vanatoare de bastinasi si apoi sa fuga din tara cu avioane diplomatice? ce nu mai face? nu da tot ce are tara pe spagi grase care umfla unora buzunaru in timp ce restu se cauta prin buzunare sa vada daca le este foame? aia e dictatura? pai bine.... in cazul asta vreau sa traiesc sub dictatura.... o dictatura baiete in care, apropo, militienii de la circulatie sunt controlati ziua in amiaza mare pana la chiloti sa se vada daca au indraznit sa ia spaga de la betivanii la volanul vreunui mercedes... da baietas... vreau si eu dictatura din aia.. ai contraargumente reale? vreunele pe care sa nu ti le fi plantat doctrina democrata de partid in cap!
        • +2 (2 voturi)    
          ..maestre (Vineri, 4 iulie 2008, 13:15)

          cts [utilizator] i-a raspuns lui unu care mai si cunoaste

          wow, ce tare ai grait!

          e din putul gandirii, nu-i asa?
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Duminică, 6 iulie 2008, 20:05)

            x [anonim] i-a raspuns lui cts

            intr-adevar, forumisti uniformi. sa traiti bine..
        • +1 (1 vot)    
          Iti respect punctul de vedere (Vineri, 4 iulie 2008, 15:44)

          adik [utilizator] i-a raspuns lui unu care mai si cunoaste

          tocmai pentru ca la noi este democratie si opinia ta este la fel de importanta ca si a mea.

          Iti respect opiniile politice comuniste, pentru ca in democratie nu trebuie sa-i injuram pe cei care gandesc altfel.

          Faptul ca democratia are si parti rele este o chestiune stiuta si acceptata de toata lumea.
          Dar, "hibele" democratiei nu constituie argumente "pro" dictatura decat intr-o minte "uitata in timp".

          Poti da mii de exemple despre cat de nociva este democratia.
          Poti demonstra usor ca "poporul" este de fapt o masa de manevra pentru cei puternici.
          Poti explica, fara a putea fi contrazis, ca "libertatea" este o himera.

          Dar,
          tu ori ai fost activist de partid, ori ai trait in occident in anii comunismului, ori esti prea tanar si parintii tai nu ti-au povestit nimic despre comunism (dictatura).

          Prefer sa ia politistul spaga (si sa traiasca el cu teama ca va fi prins) decat sa traiesc cu frica in suflet ca daca stranut spre vest cel mai bun prieten ma va "turna" la Secu'.

          Tu crezi ca dictatura in Belarus inseamna Lucasenko.
          Nu, el este doar exponentul ei.
          In orice dictatura sunt milioane de mici dictatori (membri de partid) care iti fac viata un iad. Pe care tre' sa-i pupi in ... pentru o bucatica de paine in plus.
          In dictatura ii zici sarumana vanzatoarei de la Alimentara (alta dictatoare) si ii faci cadouri - pentru o sticla cu lapte (pentru ala micu').

          Repet,
          iti respect punctul de vedere,
          dar trebuie sa il respecti si tu pe al meu.
          Iar punctul meu de vedere este ca:
          DACA TU VREI DICTATURA DIN BELARUS - NU ESTI SANATOS LA CAP.
      • +1 (3 voturi)    
        ...ai , domnule ca am exagerat artistic.... (Vineri, 4 iulie 2008, 13:00)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        ...Basescu nu are mustata .....una la mana....a avut suficienta tarie de caracter sa isi tunda suvita aia pe care Lucaseno continua sa si-o traga peste chelie...numai ai cu parul rar, ca mine, stiu sa aprecieze forta sacrificiului basescian...Si da Basescu nu e INCA un dictator ....dar camarila lui asa il viseaza cand arunca texte antiparlamentare gen 322...
    • +2 (4 voturi)    
      Despre Pocnitori (Vineri, 4 iulie 2008, 12:47)

      Monty [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Dupa ce ti-am citit comentariul am crezut ca esti un prostanac. Cum putea Mihai sa scrie asemenea aberatii? Pe urma am obserat ca esti doi. Mihai 2. daca erai 1 te puteam confundam cu Mihai intai. Asa este explicabil . Dar nu esti prostanac ci idiot. Adica un prost cu idei si fara cultura. Semeni putin cu Fidel castro.
      • -1 (1 vot)    
        Cum o sa seman cu Fidel ? (Vineri, 4 iulie 2008, 13:58)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Monty

        ...In primul rand ca eu sunt INFIDEL deooarece dupa ce l-am votat pe basescu am intors armele....nu raman consecvent in prostia mea initiala....o mai schimb...In al doilea rand Fidel a avut o frumusete de par pe care i l-au mancat moliile abia acum, de cand cu cancerul....Or eu am declarat ca AM PARUL RAR ...(ca sa folosesc un EUFEMISM....te rog sa bagi de seama ce discret-subliminal incerc sa combat acuzatia ca as fi fara cultura ....Totusi ai dreptate in Romania , tara care da pe dinafara de cultura, eu sunt oaia negara a natiunii...ma crezi ca iar am picat BACul pentru ca NESTIIND SA CITESC nu am putut nici sa copiez ?
        • +1 (1 vot)    
          Apreciez. (Vineri, 4 iulie 2008, 16:43)

          Monty [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Parul rar? Adica mai degraba semeni cu Mao Tze Dong?
          Acum inteleg ca esti doar ironic... Apreciem simtul umorului. Este tot ce ne-a mai ramas.
          Totusi nu te lega de Base. Una peste alta este printre putinii care se mai ia de alte Nascase, Iliescu si alte javre. sa avem pardon. De acord cu tine altfel,... sa il injuram dar dupa ce ii vedem pe astia doi la inchisoare pe viata.....
        • 0 (0 voturi)    
          @mihai 2 (Duminică, 6 iulie 2008, 20:12)

          x [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          va trebui sa inveti sa ignori majoritatea forumistilor si chiar sa renunti sa mai postezi ceva. majoritatea nu-nteleg decat lucruri concrete si spuse de preferat cu voce tare si, daca se poate, la TV.. sa schimbi idei pe forumuri e o utopie. sa tratezi oamenii intr-un mod discret-ironic e inutil, oricum isi vor posta opiniile copiate la indigo si-si vor da voturi sa aiba mult la plus si pe tine te vor duce la -6 sau mai mult.
          "vocea forumului" (daca nu expandezi toate comentariile) nu produce prin sistemul de vot care creste unii si scade altii decat ca ce vezi pe ecran sa fie un tablou al mediocritatii..
          cu siguranta voi fi linsat verbal de catre forumisti si nu vor intelege ce am vrut sa spun.. nici macar daca au terminat facultati de matematica sau economie si au facut si cursuri de statistica la viata lor...
          mihai 2, asta e.. totusi, sunt unii care cred ca e bine ca nu esti mihai 1 si ca nu esti idiot.
    • -3 (3 voturi)    
      printre care va numarati (Vineri, 4 iulie 2008, 12:59)

      nume [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      "forumistii omogeni de la Hot News "
  • +3 (3 voturi)    
    ha ha (Vineri, 4 iulie 2008, 12:08)

    S [anonim]

    cica nu era un atentat impotriva presedintelui. pai ce sa zica, ca e o dovada ca nu il vrea nimeni la putere....ce e acolo, vai de capul meu.....
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru MIHAI 2 ! (Vineri, 4 iulie 2008, 12:46)

    martin [anonim]

    Va rog sa nu-l mai comparati pe dictatorul bielorus Lukasenko cu bietul nostru dictatoras Basescu, care poate nu e atacat cu bombe, dar e facut albie de porci de indivizi ca Stan Laptop, pe care dumneata sigur il admiri.
    Mai bine ofera pentru comparatia cu Lukasenko oameni puternici ai Romaniei actuale ca Iliescu, Tariceanu, Voiculescu etc. si cum le-o fi norocul,asa sa fie !
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Vineri, 4 iulie 2008, 13:17)

      cts [utilizator] i-a raspuns lui martin

      iar sub Lucashenko, unul ca stan ar fi rezistat in emisie exact 5 secunde pana ii taia cenzura maul!

      ceea ce pe la noi nu se intampla ca altfel draga Mihai 2 nici tu nu scriai pe forum.
  • 0 (0 voturi)    
    bafta dictatorilor! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 18:04)

    eeeuuuu [anonim]

    ... sau poate nu! despre animalul de la minsc, care, asemenea aluilalt, de la moscova isi asasineaza adversarii si criticii politici, se pot spune mai multe decat sunt necesare sa nu-l mai spele nici rezervele galactice de apa. candva, insa, un alt dictator, pe numele lui benito mussolini, isi "aranja" atentatele. dupa ce aveau loc, se putea rafui nestingherit cu cei carora le punea actiunea in carca. s-a gandit cineva la asta? poate lucasenko! in ce priveste ca e basescu dictator, sau nu, subiectul ar trebui amanat pana dupa alegerile viitoare, ca sa-l priceapa tot guvidele. deocamdata, romanii prefera institutiilor corupte, dar rivale, sistemul... unitatii sub o singura autoritate. ce se va imtampa, o sa vedem. prea tarziu, poate!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine stie ? (Duminică, 6 iulie 2008, 10:48)

    Aurel [anonim]

    S-ar putea sa fi fost o "artizanala" ca cea de la ultimul miting a lui Ceausescu !