Austriacul acuzat de sechestrarea fetei sale timp de 24 de ani si-a recunoscut faptele

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 28 aprilie 2008, 17:10 Actualitate | Internaţional


Cazul "Fritzl" a socat intreaga lume
Foto: Rompres
Un austriac in varsta de 73 de ani a recunoscut ca si-a sechestrat fiica pentru mai mult de 24 de ani si ca a facut sapte copii impreuna cu ea, transmite BBC citand surse din politia locala.

Procurorul sef al regiunii de sud a Austriei, Franz Poler, a declarat ca "Josef F" si-a marturisit faptele in timpul interogatoriului desfasurat astazi.

Politia a dat publicitatii imagini ale subsolului cladirii unde barbatul si-a tinut fiica captiva in ultimii 24 de ani, locul fiind compus din cateva camere inguste fara ferestre. Camerele, ce acopera o suprafata totala de 60 de metri patrati, erau echipate pentru dormit si gatit, avand si instalatii sanitare.

Cel putin trei dintre copii au fost si ei tinuti in izolare de barbat si n-ar fi vazut deloc lumina zilei pana in momentul eliberarii lor de catre politisti.

Politia austriaca a anuntat duminica arestarea barbatului suspectat ca si-ar fi tinut fiica, numita doar Elisabeth F., acum in varsta de 42 de, ani inchisa intr-o pivnita timp de 24 de ani si ca ar fi abuzat-o sexual.

Anchetatorii vor efectua teste ADN pentru a stabili daca tatal celor sase copii este unul si acelasi cu tatal mamei lor. Femeia este supusa acum unui tratament medical, inclusiv psihiatric.

Cazul a socat opinia publica din Austria, mai ales ca nu este primul de acest fel. In urma cu doi ani, o adolescenta austriaca ce fusese rapita la varsta de 10 ani, in timp ce mergea la scoala, a evadat dupa ce fusese tinuta sechestrata timp de 8 ani de un barbat. La acea vreme, cazul a fost intens mediatizat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7051 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Asa ceva numai in Austria se putea intampla (Luni, 28 aprilie 2008, 20:13)

    OB [anonim]

    Austria, tara de rahat.
    Sunt SOCAT si dezgustat de imaginile pe care le-am vazut nu pot sa cred ca asa ceva se mai poate intimpla in Austria.
    Tara asta nu se va mai face vreodata bine.
    Frumoasa tara, pacat ca e locuita.
    ---------------------------
    Am "brodat" cele de mai sus peste texte similare despre Romania, postate ici-colo de diversi "revoltati". Uite ca se potrivesc la fel de bine.
    Sunt curios cati dintre austrieci posteaza acum mesaje in care dau cu fecale peste tara lor...
  • +1 (1 vot)    
    fsss (Luni, 28 aprilie 2008, 21:25)

    sonia [anonim]

    24 de ani ? ceilalti copii nu au anuntat pe nimeni ? vecini nu exista >
  • +1 (3 voturi)    
    BRAVO OB (Luni, 28 aprilie 2008, 21:32)

    Octavian [anonim]

    Bravo, excelent subliniat!
  • +1 (3 voturi)    
    Raspuns lui OB... (Luni, 28 aprilie 2008, 22:20)

    Popa Mihail Ioan [anonim]

    Asta este o problema falsa, pentru ca sunt multi imbecili care reactioneaza asa la orice caz mai socant si sunt si mai multi imbecili care reusesc sa gaseasca o problema de patriotism si nationalism in orice, inclusiv vizavi de o oroare cu e cea de fata.

    Nu are nimeni nici o vina pentru ce s-a intamplat, in afara de acest individ Josef, a carui imagine tradeaza o personalitate malefica, o ura vie.

    Acesti monstri nu au granite, ei apar peste tot, tot ceea ce difera intre diversele cazuri tine de faptul ca in tara respectiva exista sau nu pedeapsa cu moartea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e o problema austriaca (Marţi, 29 aprilie 2008, 13:02)

    Stoewer [anonim]

    Faptele acestui individ nu au de a face cu calitatea lui de austriac. Reactia lui OB este in acest context deplasata. L-as sfatui sa citesca si ziarele locale romanasti si o sa vada ca exista mini-stiri de cate 5-6 randuri cu fapte la fel de reprobabile. In Austria se face valva pentru ca este un fapt neobisnuit. Intr-o societate bolnava acest lucru ar trece neobservat.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e o problema austriaca? (Marţi, 29 aprilie 2008, 13:31)

      popo [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      Nici Hitler nu e o problema austriaca ,doar s-a nascut in austria si asta nu are nici o importanta nu-i asa ? nici anschluss nu e problema ca doar 0,0001% din austrieci au fost impotriva lui .Ce sa mai spunem de Kurt Waldhaim si altii la fel .Chiar sinteti ca austrieci o societate foarte curata si cinstita.
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Marţi, 29 aprilie 2008, 14:10)

    smen [anonim]

    iata marile democratii occidentale,care pretind ca au oamenii cei mai educati si le dau la toti peste nas ce produc animale ca viermele asta stati linistiti ca mai sunt milioane in asa zisa lume"democratica" plina de prostituate,criminali,pedofili si tot felu de dezaxati
  • 0 (0 voturi)    
    Pai ... (Marţi, 29 aprilie 2008, 19:45)

    Keeper [anonim]

    Nu exista pedeapsa in lumea asta pentru asha ceva. Poate doar daca ar exista ceva care sa-l aduca la viata shi sa fie torturat pana la moarte vreo 1000 de ani
  • 0 (0 voturi)    
    Este si la noi ... (Marţi, 29 aprilie 2008, 19:55)

    zmeus [anonim]

    Amintiti-va de cazul Ramaru, sau de Mihaela Runceanu. Democratiile nu au nimic cu criminalii, ei apar peste tot.
    • 0 (0 voturi)    
      STAI CALM (Miercuri, 30 aprilie 2008, 10:21)

      smen [anonim] i-a raspuns lui zmeus

      daca faci o statistica vei vedea ca spre deosebire de noi cei din est in occident sunt de 1000 de ori mai multi criminali si dezaxati mai ale in SUA deci daca dai doua exemple nu e relevant
  • 0 (0 voturi)    
    n-a vazut, n-a auzit nimic..."mama". (Marţi, 29 aprilie 2008, 20:24)

    cristina manea [anonim]

    cine naiba poate crede ca femeia aia, sotia monstrului, ca mama nu-i pot spune, n-a stiut nimic? inchipuiti-va numai ce cantitati de hrana si scutece au fost pompate in pivnita. pai, daca monstrul a recunoscut, s-o ia politia la rand pe ea. si ganditi-va, cei trei copii scosi la lumina, n-au povestit nimic bunicutei?
    femei care-si iubesc mai mult situatia, linistea, decat copiii. exista. sotii de tati incestuosi, de criminali in serie. sotii de curvari nenorociti. nu vad, nu aud, nu stiu nimic. femei onorabile
  • 0 (0 voturi)    
    Mizerabilii (Joi, 1 mai 2008, 7:11)

    Go West ! [anonim]

    Mare jigodie ! Chiar nu a stiut nimeni nimic ? Nu a mancat nimeni usturoi pe acolo ?
    Greu de crezut ....
    Degeneratii ! (... de prea mult bine... ? )