Olanda acuza Rusia ca incearca sa influenteze opinia publica prin raspandirea de stiri false

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:57 Actualitate | Internaţional

Serviciile speciale ruse incearca sa influenteze opinia publica din Olanda pe calea raspandirii unor stiri false, a declarat, marti, vicepremierul olandez, ministrul de interne Kajsa Ollongren, intr-o scrisoare adresata camerei inferioare a Parlamentului olandez, transmite agentia Tass, citata de Rador. "Colaboratorii serviciilor speciale ruse se afla aici si urmaresc cu atentie situatia din tara. Noi stim care sunt obiectivele lor, dar sa nu uitam ca nu doar Rusia face acest lucru" - a subliniat Ollongren.

In acest context, vicepremierul olandez a subliniat ca Olanda este categoric impotriva "influentei subiectilor asupra opiniei publice, asupra problemelor interne ale tarii si asupra proceselor democratice". Ministrul olandez si-a exprimat convingerea ca lupta impotriva acestei influente trebuie sa devina "una din prioritatile autoritatilor olandeze". Dezinformarea si raspandirea stirilor false nu este ceva nou, insa, in ultima vreme, acest lucru a inceput sa se faca "mai usor, mai rapid si mai ieftin", a adaugat Kajsa Ollongren, subliniind ca pentru raspandire de informatii false si dezinformare cel mai intens sunt folosite retelele sociale. De aceea, afirma ministrul olandez, este extrem de importanta colaborarea cu astfel de companii precum Facebook, Google si Twitter pentru combaterea propagandei. Mentionam ca, nu sunt primele acuzatii la adresa Moscovei legate de incercari de a influenta opinia publica. Cele mai multe declaratii de acest gen au fost facute in contextul alegerilor prezidentiale de anul trecut din SUA. Autoritatile ruse resping categoric aceste acuzatii pe care le considera ca fiind lipsite de dovezi, precizeaza agentia Tass, citata de Rador.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2086 vizualizari

  • -13 (29 voturi)    
    pleonasmul zilei (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:59)

    Mazeta [utilizator]

    Știri false.
    • +14 (22 voturi)    
      Postacul zilei (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:09)

      Tiberian [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Primul la datorie
    • +7 (21 voturi)    
      Adevarul e la Rasarit ? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acolo unde Oamenii Mor lovitzi de o boala nemiloasa numita "glontzita" ? boala se achizitioneaza Stradal, langa Kremlin, iar OMS nu poate inteerveni pentru Salvarea Oamenilor Nevinovati (pardon..iarta mi Ignoranta, sunt Vinovati in fapt ca se dezic de Cracanatul, Idolul la care te inchini seara de seara)
    • +9 (11 voturi)    
      te-ai simtit mazeta? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:35)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      inca putin si poate o sa fii si tu vedeta la noi.
      dar eu inca cred ca tu nu lucrezi pentru nimeni. eu cred ca tu esti doar idiot.
    • +11 (15 voturi)    
      la 9.59 apostat primul raspandac (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:46)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stirea a fost la 9.57 !!!!
      bai nene du-te la casierie ca vei lua cu 50% mai mult, pt ca ai fost primul, deci incercare vizibila de a influenta opinia cititorilor.
      Numele te divulga, din nefericire pt tine si nu meriti niciun ban.
      Te platesc degeaba.
      • +4 (4 voturi)    
        pai da. :) (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:05)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        trebuie sa compenseze prin viteza lipsa de calitate a raspunsurilor.
        l-au bagat in sedinta: "bai prostule, ai ajuns de misto-ul unui forum intreg, noi te-am pus acolo pentru altceva, macar baga-te primul la comentariu ca te scoatem de la bonurile cadou de sarbatori"
      • +3 (3 voturi)    
        Mazeta e insusi Casierul (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Sau ma rog, redactorul sef la Sputnik.
        Ala care ii ponteaza pe ceilalti nenorociti.
    • +7 (13 voturi)    
      Hopa, -1 din 13 voturi? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:15)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acum stim ca sunteti cel putin 6.
    • +3 (3 voturi)    
      am intrat special pe articolul asta (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa vad ce zic postacii.
      Colonelul Mazeta e primul si se pare ca se baga doar la subiecte de politica europeana.
      Totusi cred ca "mazeta" a fost schimbata, glumitele sunt de tot rahatul.
  • -12 (24 voturi)    
    Asa, si? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Olanda e prietena cu Rusia? Are Rusia vreo datorie fata de Olanda? Nu! Ba chiar se afla in blocuri militare opuse! SI? Asta e reactia Olandei? Mai bine se inscrie direct in CSI! Penibil!
    • +10 (14 voturi)    
      fiind astazi al doilea la raspandaci (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:48)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      nu vei lua niciun bonus.
      10.02, fata de primul raspandac la 9.59, ai ratat startul!
      • -3 (9 voturi)    
        ??? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:41)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Se pare ca unii sufera de oligofrenism functional. N-am spus ca e bine ce face Rusia. Am spus ca era de asteptat. Cand doi se cearta unul vrea sa faca rau celulalt, E de asteptat. Ce nu inteleg este imobilitatea asta cu picioare de lut ale Mamutului UE, lipsa de reactie similara cu a unui dinozaur caruia i se mananca coada si afla la 30 de minute dupa ca i s-a mancat pentru ca atunci ii ajunge impulsul nervos la creierul mic si sec!
        Intrebarea mea era: faceti ceva in afara sa va vaitati, ca mai e putin si incepe razboiul civil in Catalonia, si tot legat de Rusia si acolo! UE face ceva, sau s-a atasat atat de mult de "soft power"incat prefera sa dispara decat sa renunte la ea?
        • +1 (5 voturi)    
          care "faceti"? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:09)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          cui te adresezi? unul singur ti-a raspuns si nu cred ca-l gratulezi cu persoana a 2-a plural ca nu este vreun print sau rege.

          asta apropos de oligofrenism in stare acuta... am vazut si la alti postati boala asta, se transmite prin fisa postului cred.
        • +3 (3 voturi)    
          cu tot respectul (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:36)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Prima masura e sa recunosti problema si sa ii spui pe nume. Mai exact - Rusia raspandeste stiri false-
          Olanda a declarat asta oficial si fii sigur ca asta va fi urmata de masuri care nu trebuie neaparat sa fie declarate in presa.
          Statele UE incep sa se trezeasca si sa ia masuri si asta e bine.
          Lasa Catalonia ca nu e Crimeea. Ai mai auzit vreo stire de cum 1 saptamana de cand Puigdemont s-a predat politiei belgiene?
    • +9 (13 voturi)    
      Uite... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:05)

      Allrounder [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...eu as veni la tine acasa sa-ti calaresc putin nevasta. Si stii de ce ? Pentru ca nu sunt prieten cu tine si nici datorii fata de tine nu am, ba mai mult decat atat, suntem si in blocuri diferite, tu esti in tabara mujicilor, eu sunt pro vest. Toate conditiile sunt indeplinite. Ce zici ? Te bagi ?
      • +2 (8 voturi)    
        Violeaza, mai tot! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:49)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Allrounder

        Daca asta intelegi din ce-am spus eu, deja ai facut o orgie cu logica, violeaz-o si pe nevasta-mea!
  • -6 (14 voturi)    
    da (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    rusia e vinovata pentru ticalosia si imbecilitatea liderilor europeni. De fapt se doreste introducerea cenzurii de tip comunist, dupa modelul german, introdus de baba redegista care il cunoaste bine.
  • -3 (13 voturi)    
    schimbare de strategie. Apocalipsa acum. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:25)

    tahomir [utilizator]

    Rusii au renuntat la rachetele cu focos multiplu si s-au reprofialt pe raspandirea de stiri false pe Facebook si Twitter. Ii costa de cateva milioane de ori mai putin si se pare ca sunt mult mai eficiente, ca intreg occidentul e aproape distrus. Mii si mii de morti pe strazile marilor orase dupa ce au fost deschis contul de Twitter si ala le-a explodat in fata.
    Cataclism. Dezastru. Apocalipsa.
  • -5 (13 voturi)    
    Ce chestie (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:03)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Citeam ieri in presa de la ei cum bagau 3 'cetateni' ace in mancare inttr-un supermarket ( google it) .

    Ma enerveaza ca 2 dintre cele 13 produse sunt fix ce luam la scoala si la munca in pachet dar vazand ca se ia atitudine contra propagandei rusesti ma simt mai linistit.Totul e bine.
    • +5 (9 voturi)    
      ei, ash, dar la Catedrala Manturii URSS (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      ai fost sa aprinzi o Lumanare pentru carmaciul tau Iubit Cracanat ?
      • -2 (8 voturi)    
        Nici gand (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:07)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ...multe scoli au renuntat la excursiile de sfarsit de an la Paris , am decis ca orasul s-a civilizat peste masura si nu gust atmosfera de Baghdad de acolo .
        Pe de alta parte am auzit ca Sankt Petersburg este superb iarna si mult mai safe , amanunt foarte important.
        • +6 (8 voturi)    
          Leningrad spui ? acolo unde Metroul sare (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:37)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          pe pereti ? da, daca nu circuli cu metroul, desi vei vrea sa vezi Ermitage acolo, oricum, ai grija de tine !
          • -7 (9 voturi)    
            exact (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:42)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ...chiar acolo ,unde politia chiar face ceva spre deosebire de orasele civilizate unde "saritul pe pe pereti' e 'part and parcel '.
            Totodata acolo nu ma irita stirile de genul ' nici azi nu am avut erectie deci e timpul sa combat propaganda ruseasca' . Mare lucru.
        • 0 (0 voturi)    
          Leningrad este Bagdadul, nu Parisul (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:00)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Am facut si eu greseala sa vizitez odata St Petersburgu. Am fost batut dar nu au reusit sa imi fure portofelul la doar 20 de minute de la aterizarea pe aeroport. Pe strada ai impresia ca te plimbi printr-o inchisoare, toti au fete de borfasi. Nimeni nu zambeste, e blin de betivi peste to, nu iti multumeste nimeni la restaurant, la bar, la magazin, totul e extrem de scump si de foarte proasta calitate. E cel mai prost loc de vacanta unde am fost vreodata.
  • 0 (12 voturi)    
    Rusia profita de libertatea de exprimare (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:18)

    animatron [utilizator]

    E un drept fundamental in cultura europeana occidentala si se pare ca va fi din ce in ce mai ingradit si cenzurat arbitrar.

    In practica, fara cenzura e imposibil de "combatut" o propaganda, pentru ca stirile si informatiile vor continua sa fie difuzate si imprastiate de pe noi si noi conturi de retele sociale.

    Se poate restrange accesul Rusiei sau Chinei la internet, asa cum s-a facut cu zone geografice de unde provenea propaganda jihadista, dar tehnic va fi dificil la nivelul acestor state-continent, iar etic aproape de nejustificat (pentru ca si acolo sunt milioane de oameni de buna credinta care vor acces la retelele sociale).

    Metode actuale sunt primitive (de ex., angajati anonimi ai Facebook care decid total arbitrar, fara nici un control juridic sau etic independent daca postarea ta merita stearsa sau contul tau blocat, e orwelian) si se dovedesc ineficiente, Rusia isi continua propaganda.

    Ministrul olandez "condamna" si isi "exprima convingerea", dar pare evident ca nu are habar cum s-ar putea rezolva chestiunea.

    Solutia imediata, dar neconstitutionala in majoritatea statelor europene, este cenzurarea directa, fara control judiciar sau etic, al fluxurilor de pe retele sociale.
    Iti blochez contul ca asa vreau eu, la Twitter, ca nu-mi place ce scrii, mi se pare mie personal ca ar fi "rasist", "fascist", "suprematist", etc.

    Solutia durabila este de fapt educarea utilizatorilor in selectarea si verificarea stirilor, guvernele UE ar trebui sa ia in calcul programe nationale in acest sens, incluse poate chiar in ore la scoala.
    Pe termen lung ar reduce foarte mult influenta manipularilor propagandistice.

    Doar ca veti observa ca guvernele nationale nu vor dori sa isi invete cetatenii cum sa se fereasca de manipulari, pentru ca o mare parte din activitatea politica de azi e bazata pur si simplu pe manipulari grosiere a electoratului.
    • -2 (2 voturi)    
      Respect (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 20:28)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ma bucura nespus cand citesc cate un comentariu ca al tau, in marea de idei fixe care se vehiculeaza pe aici.
      Ca e mai bun decat articolul in sine mai are rost sa spun?
    • 0 (0 voturi)    
      E mult mai simplu sa interzici RT, Sputinik etc. (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:04)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Sa interzici RT, Sputnik si alte canale de propaganda nu inseamna sa faci cenzura. Exista o deontologie si un numar de reguli pe care jurnalistii le respecta de obicei. Cand ai RT, Sputinik si altele care nu respecta regulile de jurnalism le inchizi posturile, site-urile etc. Asa cum nu lasi orice bou sa devina medic chirurg si sa omoare oameni, si interzici carti despre ura rasiala sau teoriile negationiste (cum ca nu ar fi existat niciodata holocaust), la fel faci si cu mass media rusa.