Azerbaidjan, Georgia si Turcia inaugureaza "cea mai scurta legatura feroviara" Asia-Europa, ocolind Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 17:25 Actualitate | Internaţional

Linii de cale ferata
Foto: Hotnews
Azerbaidjan, Georgia si Turcia au inaugurat luni o noua cale ferata care le leaga si reduce durata transportului marfurilor intre China si Europa, ocolind Rusia, scrie AFP.

Calea ferata de 826 de kilometri pleaca din capitala azera Baku si ajunge, trecand prin capitala georgiana Tbilisi, in orasul turc Kars.

"Este vorba de linia cea mai scurta si cea mai fiabila dintre Asia si Europa", a spus, la ceremonia de inaugurare, presedintele azer Ilham Aliev.

Dupa plecarea din China, trenurile traverseaza Kazahstanul, in Asia centrala, pentru a fi apoi transportate cu feribotul in marea Caspica spre Baku, inainte de a ajunge in Europa occidentala prin Georgia si Turcia, in loc sa traverseze Rusia.

"Deschiderea acestei linii este o etapa majora in interconectarea transporturilor (...) de-a lungul fostei Cai a Matasii", a comentat Uniunea Europeana, intr-un comunicat, referindu-se la vechile rute comerciale intre Asia si Europa.

Aceasta cale ferata, care a costat peste un miliard de euro, ar urma sa permita transportarea in fiecare an a circa cinci milioane de tone de marfuri, pentru a ajunge in timp la o capacitate de 17 milioane de tone si pana la jumatate de milion de pasageri.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2545 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    Bun... (Luni, 30 octombrie 2017, 17:35)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar de la Baku la Beijing, cum ajungi? Via Iran, OK, țară civilizată dacă facem abstracție de legile religioase... dar mai departe?
    • +6 (6 voturi)    
      Mai citeste... (Luni, 30 octombrie 2017, 18:03)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      o data!
      China - Kazahstan - pe marea Caspica cu ferry boat - Azerbaijan - Georgia - Turcia.

      China are granita in NV cu Kazahstan!
  • 0 (4 voturi)    
    O harta n-ar fi fost luxul de pe lume (Luni, 30 octombrie 2017, 18:23)

    holinessdani [utilizator]

    Binenteles ca toata lumea stie unde e Georgia si Azerbaidjan (da!) dar o harta cu traseul exact al acestei linii n-ar fi suparat pe nimeni.
    Din contra.
    • -6 (8 voturi)    
      Singura problemă (Luni, 30 octombrie 2017, 18:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Pe hartă s-ar vedea cu ochiul liber că acest traseu merge numai în zigzag și ocolește foarte mult față de clasicul Transsiberian, adăugând cu miile de km în plus.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti gelos (Luni, 30 octombrie 2017, 19:39)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ca ocoleste Rusia? Hahahaha
      • +3 (3 voturi)    
        Problema la trenurile 'Transsiberian' (Luni, 30 octombrie 2017, 20:01)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        este ca mecanicii rusi schimba des locomotivele. De cele mai multe ori pe vodca..
      • +4 (4 voturi)    
        Se pare ca nu stii (Luni, 30 octombrie 2017, 20:55)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Sa te uiti pe o harta!
        Calea ferata transiberiana ajunge la Vladivostok ...de la Moscova, orasul stapanilor tai!
        Aceasta cale ferata este mai scurta cu cateva mii de km...
        Pleaca de la Beijing din NE Chinei, taie China pe la nord si intra in Kazahstan apoi ajunge in nordul marii Caspice.
        Asta este cel mai scurt traseu!
        Traseul chiar era in zig zag daca de la Beijing ar fi urcat in sus spre Rusia...spre nicaieri!
        Chinezii au interesul ca ceasta cale ferata sa mearga pe cel mai scurt drum dar sa treaca si prin prin cat mai multe orase din tara lor, traseul prin China are aproximativ 3500 km!
        Hai ca nu-i greu sa te uiti pe o harta!
        Nu trebuie sa-ti dea nimeni mura-n gura!
        • 0 (0 voturi)    
          mai e ceva (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:16)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

          costurile de operare la -40 de grade sunt mult mai mari decat costurile de operare in conditii normale.
      • +3 (3 voturi)    
        O lovitura bine tintita, data Rusnacilor (Luni, 30 octombrie 2017, 21:04)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Daca omenirea se concentreaza putin, poate face sa dispara de pe harta acest stat criminal si terorist !!!!