OPEC a ajuns sa ii roage pe producatorii americani de sist sa o lase mai moale cu productia

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 10 octombrie 2017, 17:02 Actualitate | Internaţional

Sectorul de sist produce tot mai mult petrol si a inceput sa decida cotatiile
Foto: pixabay.com
Supraproductia de pe piata globala a petrolului ii determina pe producatorii din cartelul OPEC sa ii roage pe producatorii americani de titei de sist sa ajute la reducerea productiei mondiale, noteaza publicatia zerohedge.

Marti, secretarul general al OPEC, Mohammed Barkindo a facut apel al producatorii de sist din SUA sa ajute la limitarea productiei, avertizand ca anul viitor ar putea fi necesare masuri extraordinare pentru rebalansarea pietei. 

"Ii indemnam pe prietenii nostri din bazinele de sist din America de Nord sa preia aceasta responsabilitate comuna cu toata seriozitate necesara, ca una dintre lectiile-cheie invatate din actualul ciclu de piata, influentat de oferta”, a spus Barkindo, citat de Reuters.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1655 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    pai da.. (Marţi, 10 octombrie 2017, 18:15)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca nu cumva sa fie obligati sa ieftineasca.
  • +5 (7 voturi)    
    I-auzi tata (Marţi, 10 octombrie 2017, 18:28)

    mitg [utilizator]

    Dar cand faceati pe cartelistii mafioti, unde va era bunul simt?
  • 0 (2 voturi)    
    Spise cei care au vrut sa falimenteze (Marţi, 10 octombrie 2017, 18:47)

    Wanheda [utilizator]

    Producatorii de light oil din shale americani. Pai astia au redus productia in 2015 cu 1-1.5mil bbl pe zi. Intre timp a crescut undeva pe la 0.8mil bbl pe zi. Acum cica a stagnat sau e in scadere, mdeh, 50$ nu e un pret prea bun cand fracturezi. Intre timp pe la 100 de jucatori junior si medium au dat faliment.
    Ia sa vedem opecul, doar Arabia Saudita a crescut productia cu ~3 mil bbl pe zi. Taierile ulterioare pt pret nu i-a dus nici macar inapropierea nivelului din 2014 ca productie.
    Asa ca despre ce vorbim? Am vrut sa te omor dar n-am putut, nu vrei sa pui tu singur capul in juvatz???
  • +1 (1 vot)    
    E gata petrecerea? (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:27)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    S-au invatat sa traiasca pe picior mare si s-au inmultit ca iepurii. Tare as vrea sa stiu cum vor mentine nivelul de trai pentru toti puturosii daca pretul petrolului ramane jos. Jegurile au aruncat lumea in doua crize ale petrolului, fara nici un fel de grija cu privire la consecintele economice si sociale din Europa si America. Dupa 40 de ani roata s-a intors din nou.

    Occidentul e capabil sa gaseasca solutii alternative, triburile din desert stau degeaba pe o comoara si nu stiu ce sa faca cu ea. In loc de modernizarea tarilor lor, ei au angajat multi servitori si au organizat o uriasa petrecere. Iar cand se termina comoara sau isi pierde valoarea, ce e de facut? Merg sa-i roage pe americani sa nu stinga lumina. Ha, ha, ha!
  • +2 (2 voturi)    
    stati linistiti... (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:40)

    OmniStudio [utilizator]

    in Romania pretul va creste. O supra supra acciza va rezolva problema.
  • +4 (4 voturi)    
    $$$$$ (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:40)

    iodixit [utilizator]

    m-am uitat in buzunar la mine si dupa ce titeiul a scazut de la 120 la 50$ barilul, n-am fost foarte impresionat. tot vreo 500 de ron pe luna dau pe benzina, energia, legumele, mobila, carnea etc nu s-au ieftinit asa cum s-au scumpit cind a ajuns benzina si motorina la 6 ron litrul. deci unde-i explicatia domnilor politicieni?
  • 0 (0 voturi)    
    Zerohedge ?! (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:58)

    rsumy_ [utilizator]

    Ăștia nu-s ăia cu fake news ???
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul petrolului e foarte scazut (Marţi, 10 octombrie 2017, 22:07)

    dorula [utilizator]

    dar asta nu se reflecta prea mult in pretul benzinei. Unde se duce profitul ?