Igor Dodon la Moscova: Republica Moldova isi va mentine neutralitatea si nu va adera la NATO

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 mai 2017, 17:10 Actualitate | Internaţional

Igor Dodon
Foto: Facebook / Igor Dodon
Republica Moldova intentioneaza sa-si mentina neutralitatea si se opune in mod categoric aderarii sale la NATO, a declarat presedintele moldovean Igor Dodon in timpul intrevederii avute miercuri la Moscova cu presedintele Dumei de Stat (camera inferioara a parlamentului rus), Viaceslav Volodin, informeaza agentia rusa de presa Tass, citata de Agerpres.

"Exista trei-patru lucruri care nu pot constitui subiecte de negocieri: statalitatea noastra, adica mentinerea Republicii Moldova si nu unirea ei cu alte tari; neutralitatea noastra, respingem in mod categoric aderarea la NATO; al treilea moment principial este ortodoxia noastra, adica nu avem nevoie de valorile europene pe care unii incearca in orice chip sa ni le impuna, iar al patrulea este parteneriatul strategic cu prietenii nostri din Rusia", a subliniat Dodon.

Potrivit acestuia, majoritatea populatiei Republicii Moldova ar sustine aceste principii, chiar daca societatea ramane dezbinata asupra multor probleme de politica externa. "In prezent incercam sa formam o noua pozitie: nu pro-europeana, nu pro-americana, ci pro-moldoveneasca", a adaugat Dodon.

In cadrul aceleiasi intrevederi, presedintele Republicii Moldova a declarat ca spera la noi convorbiri in viitorul apropiat cu liderul separatist transnistrean Vadim Krasnoselski, pentru a discuta despre reglementarea problemei transnistrene. "Am o atitudine foarte constructiva fata de conducerea regiunii (transnistrene), am avut deja doua intrevederi cu liderii ei si sper ca in viitorul apropiat vor avea loc si altele", a spus el.


Citeste mai multe despre   






















1413 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ei atunci... (Miercuri, 10 mai 2017, 17:13)

    ..13 [utilizator]

    Sa ridicam zidul intre RO si Moldova - hai la revedere!
  • +10 (10 voturi)    
    Cu armata de ocupatie pe teritoriu? Neutra? (Miercuri, 10 mai 2017, 17:20)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca eram moldovean, deja incepeam sa adun semnaturi pentru demitere!
    • +2 (2 voturi)    
      Sta un pic, dar cine l-a ales?! (Miercuri, 10 mai 2017, 17:59)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Dodon nu a fost impus cu tancurile sovietice, fratii nostri de peste Prut, de buna-voie si nesiliti de nimeni, l-au ales!

      Inseamna ca ASTA vor ei, sa intoarca spatele lumii civilizate si sa fie cu Imperiul Raului!
    • +1 (3 voturi)    
      Neutralitate?din partzi! (Miercuri, 10 mai 2017, 18:30)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Are parteneriat strategic cu "prietenii din Rusia" adica dictatorul Putin si criminalii siloviki...acest Dodon este numa' bun de spanzurat, in numele stramoshului Stefan cel Mare!
  • +3 (3 voturi)    
    "Dragul "nostru tatar mancurtizat (Miercuri, 10 mai 2017, 17:33)

    Rescator [utilizator]

    Fii fara grija,nici NATO nici Romania nu te vrea.Poate doar dupa ce Marele Judecator te va lua la El.
    Avand trupe din URSS 2.0. pe teritoriul R.Moldova esti
    chiar foarte "neutru".De fapt faci parte din Federatia
    Rusa la fel ca alte teritorii ocupate recent de "pasnica"
    mama!
  • 0 (2 voturi)    
    viermii astia de mongoloi doar cu extinctia totala (Miercuri, 10 mai 2017, 17:59)

    rov [utilizator]

    vor lasa omenirea sa traiasca in pace...
  • +4 (4 voturi)    
    Gunoiul Dodon (Miercuri, 10 mai 2017, 20:07)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Ce neutralitate mai javra cu trupe ruse de ocupatie pe teritoriul Moldovei? Gunoi ordinar ce esti!
  • +1 (1 vot)    
    aratam in ultimul hal (Joi, 11 mai 2017, 7:01)

    RontailaMihai [anonim]

    o fii si rep moldova saraca dar cum arata romania membra deplina ue si nato +27 de ani de capitalism sub orice critica o rugina,o ruina,depopulata etc.cum dracu sa-i atragem pe moldoveni pt.unire sa-si doreasca"totii"unirea cand vad in ce hal suntem,rade si ceausescu din groapa de noi...
  • +3 (3 voturi)    
    :)))) (Joi, 11 mai 2017, 8:09)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Asta e cum as spune eu ca eu nu vreau la Oscaruri anul asta! :))) (desi, nu am nici o sansa sa ajung in urmatoarea mie de ani...si daca m-ar invita cineva, nu as avea bani de avion si cazare la L.A.)
  • +1 (1 vot)    
    Dodon nu stie bine romaneste si nu stie ce aia (Joi, 11 mai 2017, 10:57)

    jackalphonse [utilizator]

    neutralitate.
    Dodoneata, cand pupi talpa lui Phutin deja ai ales o tabara, nu mai este neutralitate.