Analisti: Vladimir Putin ar putea avea o avere mai mare ca a lui Bill Gates

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 martie 2017, 14:55 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Vladimir Putin ar putea avea o avere de pana la 200 de miliarde de dolari, potrivit estimarilor unor analisti, cu mult peste cea de 86,5 miliarde de dolari a lui Bill Gates, lider in topul Forbes al miliardarilor, care nu include liderii mondiali si dictatorii ale caror averi deriva din puterea pe care o au, relateaza MarketWatch, citat de News.ro.

International Business Times a declansat ultima serie de speculatii, readucand in atentie diferitele estimari despre averea lui Putin. Una dintre surse a spus ca este de numai 40 de miliarde de dolari, iar o alta o evalueaza la aproape 70 de miliarde de dolari.

Un fost manager de fonduri din Rusia, Bill Browder, crede ca averea lui Putin se ridica la 200 de miliarde de dolari.

"Dupa 14 ani la putere in Rusia si cu banii castigati de tara si cei care nu au fost cheltuiti pentru scoli, drumuri si spitale si altele, toti banii se afla in proprietati, conturi bancare in Elvetia, actiuni si fonduri de hedging, administrati de Putin si apropiatii sai", a spus Browder la CNN.

John Oliver a alimentat speculatiile in acest weekend la emisiunea "Last Week Tonight" de la HBO, la care principalul subiect al discutiilor a fost Putin.

Oliver a mentionat estimari conform carora averea lui Putin ar fi de 85 de miliarde de dolari, care l-ar plasa pe Putin alaturi de Gates in topul miliardarilor.

O lista de extravagante enumerata de Oliver nu este posibila cu salariul lui Putin de 100.000 de dolari.

De exemplu, informatii anterioare au sugerat ca Putin ar detine 58 de avioane si elicoptere si 20 de palate si resedinte rurale, inclusiv o proprietate de 1 miliard de dolari la Marea Neagra.


Citeste mai multe despre   























[P] Tu cum iti protejezi casa in cazul unui INCENDIU?

Riscurile majore precum INCENDIILE, EXPLOZIILE sau FURTUL, ori fenomenele naturale distructive precum CUTREMURELE, INUNDATIILE, ALUNECARILE sau PRABUSIRILE DE TEREN, FURTUNILE sau GRINDINA, pot afecta oricand, din pacate, siguranta casei fiecaruia dintre noi.

6674 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    богатая Россия (Duminică, 5 martie 2017, 15:30)

    middle_brick [utilizator]

    i-auzi Mazeta ce de bănet are șef-tau, cere mărire de solda ca are de unde.
    • +14 (16 voturi)    
      Are doar o mătușă Tamara :) (Duminică, 5 martie 2017, 15:46)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Putin e în mod sigur sărac și cinstit, iar pentru averea mătușii Tamara nu răspunde el :)
  • +16 (18 voturi)    
    evidentski... (Duminică, 5 martie 2017, 15:38)

    g01an [utilizator]

    pai nu? doar a inovat in economie si democratiei. un adevarat vizionar si antreprenor care a ajutat populatia de rand sa nu mai fie saraca, alcoolica sau violenta. cum sa nu ii iasa si bani din asta? cu atatea merite...
    • +5 (5 voturi)    
      oare alcoolicul Rogojina cat are... (Duminică, 5 martie 2017, 17:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      dementMedveddev...si raspopitu Dughin... Las Vegas ul este...mic copil
  • +13 (15 voturi)    
    da (Duminică, 5 martie 2017, 15:39)

    I [utilizator]

    bravo tovarasi! mai votati mult psd si acolo ajungem si noi.
  • -12 (26 voturi)    
    Invidiosilor! (Duminică, 5 martie 2017, 15:41)

    cato [utilizator]

    Oftica e boala rea, occidentul putred sufera de ea.
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Luni, 6 martie 2017, 11:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Te pomenesti ca putinica fura de la rusnaci ca sa "pedepseasca" Occidentul invidios si corupt. Mai incet cu vodka de dimineata, iti afecteaza neuronu !
  • +6 (12 voturi)    
    nu cred sa existe (Duminică, 5 martie 2017, 15:58)

    paranoid_android [utilizator]

    o fraza ce exprima mai compact decat titlul diferenta dintre SUA si noua republica sovieta
  • +5 (5 voturi)    
    De ce va mirati? (Duminică, 5 martie 2017, 16:28)

    Rescator [utilizator]

    Asa fac toti dictatorii.Norocul lui Putin este ca are o
    tara mai mare ,petrol si gaze din belsug,este stapanul
    oligarhilor de "bine" si dispune de un aparat opresiv
    unic in lume.Rusii de rand sunt multumiti cu portia zilnica de votca si ceva casa.
  • -1 (3 voturi)    
    Bill Browder (Duminică, 5 martie 2017, 22:08)

    sile1 [utilizator]

    WIKIPEDIA face portretul lui Bill Browder spunand despre el ca este nepotul lui Earl Browder fostul lider al Partidului Comunist din SUA.

    A fost intre 1995 - 2006 cel mai mare investitor strain din Rusia investitiile sale mergand catre GAZPROM,ca investitor proeminent,dar si la Sberbank,Avisma si altele.

    A castigat in aceasta perioada intre 125 -150 milioane lire sterline iar in 2007 alte 150 milioane de lire sterline, o avere frumusica adica.

    In 2013 a fost implicat intrun scandal de evaziune fiscal care a dus la incetarea activitatii lui in Rusia.

    In lumina acestor fapte ar fi de presupus ca cele spuse de el seamana a razbunare sau propaganda avand in vedere ca se stie ca Putin i-a cam sutuit pe occidentali din marile companii rusesti.
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Duminică, 5 martie 2017, 22:27)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    tzarul si boierii sai conduc russia de cind exista ea, ce e asa de nou in stirea asta, desi cifrele par cam exagerate, de ce ar avea nevoie putin de 58 de avioane si 20 de elicoptere, ce naiba sa faca cu ele, atita timp cit orice zboara in russia ii sta la dispozitie.
    Nenea sile1 cam are dreptate, mai ales daca earl ala e nepotul acelui comunist american.
  • 0 (0 voturi)    
    mari boieri peste mujici (Luni, 6 martie 2017, 15:31)

    exista [utilizator]

    pai cine stie cate alte tezaure au fost tinute la ''pastrare '' de-a lungul secolelor?! polonez, estonian, lituanian,leton, bulgaresc, unguresc, georgian, belarusian,romanesc,moldovenesc,kazah,karghaz,tadjik,turkmen,uzbek,ucrainian,azer,armean,...
    tezaur cu tezaur se face avere, nu windows cu windows ori imac cu ipad...

    nimic nu intrege in profitabilitate luatul cu japca!
  • 0 (0 voturi)    
    cu siguranta (Luni, 6 martie 2017, 16:23)

    Sophie [utilizator]

    ...are mai mult!! Vad ca rusii suporta orice.